Koupě použitého zboží přes internet

Forum Fóra Obchodní právo Internet Koupě použitého zboží přes internet

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

• Autor

Michaela Hajná

Dobrý den,kamarádka si přes internet.bazar koupila kočárek.Prodávající nás ujistila,že je kočár zcela v pořádku,že má jen mírně odřenou konstrukci.Když jsme balík rozbalily,zjistily jsme spoustu vad,na které nás prodávající ani neupozornila-jsou to sice kosmetické vady,ale i funkční-kočár je nakloněn nalevo a celý se na tu stranu i stáčí a polstrování na sedáku je zřídlé tak,že se co nevidět protrhne a dítě propadne do nákupního košíku.Prodávající kamárádce odmítá vrátit peníze,s tím,že jsme si vše vymyslely.Má kamarádka nárok na vrácení peněz,pokud prodávající zatajila vady,které kočár má,pokud ano,tak jak máme postupovat?Předem moc děkujeme za odpověď,hezký den.

• #49984 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jde o vady, na které jste nebyly upozorněny, pak máte nárok na slevu. Odstoupení od smlouvy je možné pokud je věc kvůli vadě neupotřebitelná anebo nemá vlastnosti, které prodávající tvrdil. Komplikace spočívá v tom, že jde o nákup "na dálku", což ztěžuje průběh reklamace. Můžete také uplatnit náklady související s vyřízením reklamace (např. poštovné). Na druhé straně prodávající neodpovídá za vady vzniklé běžným opotřebením a vady, na které Vás upozornil. V první řadě tedy adresujte prodávající dopis se žádostí o poskytnutí slevy. Když odmítne nebo nebude reagovat, nezbude Vám než se obrátit na soud, což je cesta poměrně složitá.

• #49985 Reply

Josef Novák

Dobrý den,

zprostředkovávám českým zákazníkům nákupy na americké internetové aukci eBay.com. Před měsícem mi na e-mail napsal člověk, který chtěl koupit sluneční brýle a poslal mi na ně 1400 kč. Já jsem je na eBay koupil, avšak prodejce na eBay je bohužel neodeslal a já z něho peníze nemohu dostat. Můj zákazník nyní po mě chce 1400 kč zpět, jinak že to bude řešit soudně.

Má vůbec nějakou šanci uspět? Dopředu jsem ho upozornil, že nezodpovídám za to, když věc nedojde. Neuzavřeli jsme mezi sebou žádnou smlouvu, jen jsme se domlouvali po e-mailu. A mám doklad o zaplacení brýlí, který jsem mu také poslal. Mám se tedy obávat soudu?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

• #49986 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud dojde k soudu, pak se obávat můžete, protože naprostou jistotu o jeho výsledku ve Váš prospěch mít nebudete do vynesení rozsudku. Obtížnější je to i v tom, že nemáte žádnou písemnou smlouvu, ale jen to, co jste si sdělili v korespondenci a to, co budete tvrdit. Vaše pouhé prohlášení o zproštění se odpovědnosti stačit nemusí. Z pohledu kupce jde totiž o vztah mezi ním a Vámi, a nikoliv mezi ním a prodávajícím. A pokud si vezme advokáta a spor vyhraje, pak mu budete platit ještě náklady na soud a právníka.

Odpověď na téma: Koupě použitého zboží přes internet
Informace o uživateli: