majetko pravní vyrovnaní

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod majetko pravní vyrovnaní

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Bražina Libor a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

zdenka tesařová

Manžel odešel ze společné domáctnosti v lednu kvuli jiné ženě.Požádala jsem o rozvod ale problém je v tom že za dobu našeho manželství jsme si vzali auto na leasing,dále uvěr na zařízení bytu.K trvaléma pobytu se k ní přihlásil až k 01.04.2008.Jsem na hranici nouze protože mi odmítl přispívat na tyto pohledávky.Dá se s tímto něco udělat,mám právo po něm žádat aby mi na naše pohledávky přispěl?Díky za odpověd

• #27043 Reply

Petra Fryčkvoá

Dobrý den, je možné napadnout kupní smlouvu ve vyrovnání SJM? Můj bývalý manžel, chce podat žalobu na vyrovnání nevypořádaného SJM a chce tam zahrnout i pozemek, který byl prodán za doby manželství. Prodala jsem ho s jeho souhlasem, ale bohužel ne písemným a jelikož jsem byla uvedena v katastru jako výlučný vlastník, tak jsem byla uvedena na smlouvě pouze já. Je možné zpochybnit tuto smlouvu u soudu o vyrovnání SJM? A jak se postupuje v případě nemovitostí pokud soud uzná neplatnost kupní smlouvy? Doslechla jsem se, že u nemovitostí se určuje cena v době kdy rozhoduje soud. Děkuji za odpověď

• #27044 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

bez důkladné znalosti celé věci těžko mohu odpovědět. Pokud by však chtěl věc řešit soudně, obraťte se na advokáta a chtějte jeho právní zastoupení.

• #27045 Reply

Dobrý den,

můžete požadovat např. hrazení výživného od manžela. Po rozvodu dejte soudu návrh na vypořádání SJM, aby bylo rozhodnuto o těchto pohledávkách.

• #27046 Reply

Tatiana Chmelenská

Dobrý den, za dobu manželství jsem z prostředků, které jsem měla ještě před uzavřetím manželství koupila auto. Manžel nás celou dobu zadlužoval-bral jsi bez mého vědomí půjčky, velice málo přispíval do rodinného rozpočtu a když se ze společné domácnosti odstěhoval a přestal mi přispívat i na dítě(jsem matkou tří dětí),prodala jsem auto abych zajistila chod domácnosti se třemi dětmi. O 7měsíců později nás rozvedli a dnes na mně podal bývalý manžel žalobu(dostala jsem platebný rozkaz), že chce vyplatit polovinu z prodejní ceny auta.Dále požaduje vzsoké úroky(10%)a zaplacenínákladů řízení.Podávám odpor proti platebnímu rozkazu, jaký bude a měl by být můj postup. Děkuji za radu.

• #27047 Reply

monika petr

Dobry den chtela bych se vas zeptat. Po te co manzel odesel jsme sepsali dohodu ze on si bere auto a me na oplatku nechava kuchynskou linku. V soucasne dobe jsme rozvedeni a on nyni podal zadost o vyporadani sjm, kam zahrnul i auto a kuchynskou linku. Bere soud dohodu v potaz a auto i kuch linku vyradi pri vyporadani sjm, nebo ta dohoda ja k nicemu? Auto i kuch. linka byla porizena z penez ktere mel exmanzel pred manzelstvim. Dekuji Mona

• #27048 Reply

magdalena

dobrý den,jsem čerstvě rozvedena,s manželem jsem žila 12let,s manželem jsem žila v rodinném domě,který jsme dostali od manželových rodičů,kteří v domě mají doživotní bydlení.Dům jsme zrekonstruovali a po upravách vznikly tři bytové jednotky,sama jsem vložila do domu 600000,které jsem dostala od rodičů.Veškeré vybavení jsem si také dovezla od svých roédičů. Dům jsem opustila,bydlím v domě u svých rodičů,v jedné místnosti.Mám dvě děti.Které mám ve své péči.S manželem mám 12letého syna..když jsem si přijela pro své věci,manžel mi znemožnil si něco odvézt.Musím podotknout že jsem od něj odešla kvůli fysickému a slovnímu napadání.Zajímalo by mne tedy,jestli by mi mohl někdo poradit na co bych mohla mít právo co se týče majetkového vyrovnání.

• #27049 Reply

Michaela Vongrejová

Dobrý den,

manžel se chce rozvést po třech letech manželství a nabízí mi jistou částku, která neodpovídá tomu, co jsme za manželství společně pořídili.

SJM tedy znamená, že co jsme koupili společně za dobu manželství, patří nám oběma. I v tom případě, že manžel vydělává více peněz než já a většinu hradil ze svého bankovního účtu. Je možné, že pokud nepřistoupím na nabídnutou částku, nebudu mít nárok na vůbec nic? Jak by se řešil problém s dvěma auty na leasing, pokud já si toto auto dovolit finančně nemohu.

Moc děkuji za rychlou radu.

Míša

• #27050 Reply

Stanislava Zbořilová

Po 23letém manželství jsme dospěli, že rozvod je jediným východiskem z dlouhodobé krize. Bydlíme však v rodinném domě, který jsme koupili před 3 lety a dům je zatížený hypotékou ve výši 1,4milionu.Jaké jsou možnosti majetkového vypořádání v tomto případě?Děkuji za odpověď

• #27051 Reply

Milan Gunzel

Dobrý den.Manželka podala žádost o rozvod.Jedná se o tzv.rychlý rozvod.Soudu jsme doručili smlouvu o vypořádání SJM,ve které jsme se dohodli,že manželce zůstane byt.Já mám teď možnost koupit výhodně nový byt sám pro sebe.Bude mít manželka na byt právo,protož ho nabidu ještě v době manželství?Lze to řešit dodatkem k stávající smlouvě o vypořádání SJM,kterou by jsme doložili soudu? Děkuji za odpověď.

• #27052 Reply

Dobrý den,

jestliže si chce jeden z Vás dům ponechat, musí druhého vyplatit určitou částkou a zároveň splátky hypotéky budou zřejmě pouze na něho – záleží na dohodě. Nebo můžete RD prodat (hypotéka není žádný problém) a o získané peníze se podělit – to je vhodné zejm. tehdy, nemůže-li hradit hypoteční splátky jen jeden. Především tedy záleží na Vaší dohodě.

• #27053 Reply

Dobrý den,

při vypořádání SJM při rozvodu je nepodstatné, kolik který z manželů vydělává – vychází se z toho, že podíly obou jsou stejné. Jestliže na jeho nabídku nepřistoupíte, neznamená to, že nic nedostanete. To opravdu ne.

Pokud jde o větší majetek, doporučuji poradit se s advokátem na konkrétních částkách.

• #27054 Reply

Bražina Libor

Dobrý den. Chci se zeptat. Máme před rozvodem. Já už rok se v zahraničí snažím příležitostnou brigádou přispívat na manželství. Posílám pravidelně měsíčně 15.000 Kč manželce.Jak můžu soudu prokázat nárazové výdělky? Soud bude určitě vycházet z 15-ti násobku životního minima. Takže min. z 35.000,-Kč? Mě se to zdá nespravedlivé, ale co nadělám. Jak by měl vypadat příjmový doklad z nárazových akcí v zahraničí? (Oprava auta, vymalování bytu, posečení zahrádky atd… Takže od každé akce potřebuji písemný doklad s kulatým razítkem? Jedná se o Španělsko. Naše společná dcerka bude mít 10 let. Manželka pracuje spoustu let jako státní zaměstnanec u pojišťovny. Moc mě mrzí, že vůbec takové problémy vznikají a vždy to odnesou jen ty děti! Moc Vám děkuji.

Odpověď na téma: majetko pravní vyrovnaní
Informace o uživateli: