majetko-právní vztahy

Forum Fóra Rodinné právo Různé majetko-právní vztahy

Zvolené téma obsahuje celkem 31 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Z. a poslední změna je stará 6 let, 5 měsíců.

• Autor

pavla strožová

Dobrý den,

žiji od r.2003 s manželem (vzali jsme se r.2007) a jeho matkou v rodinném domě. V domě bydlí od narození. V r.2000 došlo k převodu nemovitosti. Vlastníkem je jeho matka. Nemovitost splácí manžel úvěrem ze stavebního spoření, zbytek financí hradila jeho babička (smlouva byla sepsána). Matka koupila zahradu.

Trvalé bydliště zde nemám. Podíleli jsme se s manželem na všech úpravách, údržbách domu, částečně také jsme přispívali na domácnost (uhlí, plyn). Babička své dceři pomáhala finančně. Nájemní smlouva sepsána nebyla.

Matka chce dům prodat. Má na tento krok nárok, když manžel má zde trvalé bydliště a my s tím nesouhlasíme?

• #31310 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

vlastník věci si s ní může nakládat dle svého uvážení. Pokud je jediným vlastníkem domu matka manžela, může tento dům prodat bez ohledu na to, že Vy s tím nesouhlasíte. To jí naprosto nemusí zajímat. Údaj o trvalém bydlišti má navíc jen evidenční charakter a rozhodně nezakládá žádné právo k dotčené nemovitosti.

• #31311 Reply

Hana

Dobrý den,mám rozvedeného přítele a bydlíme v jeho bytě,který mu byl za svobodna přidělen jako služební,je tedy jeho výlučným vlastníkem.

Jeho bývalá žena má v tomto bytě stále trvalé bydliště, i když už několik let bydlí jinde.Do bytu skoro nedocházela a na výdaje s ním spojené po celou dobu nepřispívala,takže soud rozhodl,že ho bude muset vyklidit.Bylo jí však vyhověno v tom, že tak učiní až po zajištění náhradního bytu, vzhledem k její současné bytové situaci (bydlí v atelieru).

Ráda bych se proto zeptala na možná triviální věc:co sehnání náhradního bytu obnáší – jde skutečně jen o to vhodný nájemní byt nalézt, nebo se i jinak finančně angažovat?Může žena nabízený byt odmítnout,a když ano, kolikrát?Rozsudek byl vynesen již v červenci r.2006, existuje nějaká lhůta, ve které musí vše proběhnout?

Předem velice děkuji za Vaši odpověď. Přítel už je ze všeho psychicky vyčerpaný, takže to dosud nijak nekonzultoval ani se nepokoušel řešit, i když mu jeho obhájce přislíbil pomoc.

• #31312 Reply

Dobrý den,

zajištění bytové náhrady znamená nalézt vhodný nájemní byt, jak jste uvedla. Měl by být přiměřený a to nejlépe v témže městě a o stejném počtu místností.

Doporučuji najít nějaký byt, nechat pronajímatelem sepsat nájemní smlouvu a tu jí nabídnout k podpisu. Pokud odmítne, podejte soudu návrh na výkon rozhodnutí vyklizením s tím, že jste byt sehnali (jako důkaz předložíte náj.smlouvu) a pokud soud dojde k závěru, že jde o adekvátní bytovou náhradu, provede vyklizení.

• #31313 Reply

Jana Crhová

Dobrý den, potřebovala bych poradit.

Za svobodna jsem měla nájemní byt, ketrý jsme s manželem po svatbě vyměnili za větší také nájemní od města.Nedávno jsme se rozvedli a manžel se nechce z bytu vystěhovat.Je nějaká možnost jak ho dostat pryč, abych si nemusela se synem hledat nové bydlení.Nebo mi opravdu nezbyde nic jiného než si najít nějaký podnájem a odejít?Pomohlo by třeba majetkové vypořádání nebo ne??

Děkuji

• #31314 Reply

Dobrý den,

majetkové vypořádání nic nevyřeší. Pokud se nejste schopni dohodnout, podejte soudu žalobu na zrušení společného nájmu bytu a v tomto řízení se rozhodne o tom, kdo bude nadále byt užívat jako nájemce a druhému zajistí náhradní ubytování.

• #31315 Reply

Jana Crhová

Děkuji za odpověď, ještě by mě zajímalo,kdyby soud určil, že v bytě budu já se synem,jak exmanželovi zajistím náhradní ubytování.Stačí jenom mu říct, zavolej tady na ten telefon, pán pronajímá byty, nebo se to musí úředně.Protože by potom mohl říct, že jsem mu žádný náhradní byt nezajistila.A když mu náhradní byt zajistím, musí se do něj odstěhovat nebo nemusí?

A kdybych podala teď žalobu, za jak dlouho se to bude u soudu projednávat, je to jako rozvod, že to trvá tak půl roku?

Děkuji

• #31316 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nejlepší bude, když mu předložíte nájemní smlouvu k novému bytu. To je dostatečná snaha o zajištění náhradního bydlení, kterou soudy akceptují. Když se nebude chtít vystěhovat, podáte návrh na vyklizení bytu. Jak dlouhu bude soud rozhodovat, nemohu posoudit. Záleží jak rychlý bude soud, u kterého věc řešíte, protože rychlost soudů se v jednotlivých okresech liší. Ale 1/2 roku by to snad být nemuselo.

• #31317 Reply

Martina Mazurová

Dobrý den,před 7mi lety mě byl přidělen po rozvodu městský byt ve kterém mám s dětmi trv. bydliště a bydlíme v něm. V létě jsem se po druhé vdala a letos nám byt město nabídlo k odkupu.Mám na koupi našetřeny své peníze, ještě před svadbou, které na to použiji. Můj sooučasný muž nemá žádné úspory,takže mě s tím nijak nepomůže.Také jsem do bytu investovala za ty roky dost peněz na úpravy,byt byl neudržovaný.Přesto mě bylo řečeno, že město zapíše na katastr majitele mě i manžela, bez ohledu na to, že dekret na byt mám jen já 7let, manželé jsme 6měsíců a muž v bytě nemá trvalé bydliště. Jak mám postupovat, abych byla majitelka jen já,a ne i můj manžel?Nechtěla bych jednou muže z bytu vyplácet, kdyby jsme se např. rozváděli.

• #31318 Reply

Dobrý den,

toto je poměrně zásadní otázka. Protože jste na koupi bytu použila své výlučné peníze z doby před uzavřením manželství, měl by být byt výlučně Váš a to bez ohledu na to, že k jeho koupi došlo až za trvání manželství. Nicméně město nic do katastru nezapisuje; vlastnické právo zapisuje katastrální úřad. Trvejte na tom, aby byla kupní smlouva uzavřena pouze s Vámi. Pokud na to nepřistoupí, obraťte se na advokáta, který Vám pomůže.

• #31319 Reply

Jana Crhová

Dobrý den,takže musím na své jméno sepsat nějakou nájemní smlouvu a jemu to předložit, že může jít bydlet.Kdo ho donutí, aby smlouvu, kterou mám napsanou na své jméno přepsal na sebe.Protože pokud by tam udělal nějaké dluhy, tak budou na mě.

Nebo mám hledat byt a sepisovat smlouvu s vlastníkem,dejme tomu bytovky ve kterém jsou byty,rovnou na jeho jméno s tím, že tam bude bydlet on?Mohu vůbec na jeho jméno něco vyřizovat?

• #31320 Reply

Marcela Langmajerová Skalická

Dobrý den! Před pěti lety v dubnu koupil můj přítel rodinný dům, od července jsme v něm začali společně bydlet a já zasílala celou výplatu na jeho účet. Po třech letech se nám narodil syn a rok na to jsme se vvzali (minulý rok v červenci). Manželství nám ale neklape, chtěla bych se zeptat zda mám v případě rozvodu nárok na nějakou část z tohoto domu nebo nějaké vyrovnání. Děkuji

• #31321 Reply

Yveta Rybnikářova

Dobrý den,

prosím o radu.Od měsíce března jsem rozvedená,bohužel nemáme vypořádaný majetek a já bych ráda věděla co je třeba k podání žádosti o majetkoprávní vyrovnání.Vlastníme rodinný dům a s mým exmanželem se velice těžko domlouvám.Důvodem našeho rozpadu manželství bylo nadměrné pití alkoholu manžela a jeho psychické útoky na moji osobu.Jeho hrubé útoku vůči mně neustaly ani po rozvodu a stále mě bere jako svůj majetek.Jsme zatím nuceni žít společně a já bych ráda tuto situaci vyřešila neboť není možné díky jeho pití žít pod společnou střechou.

Velice děkuji za odpověď a přeji pěkný den Yveta

• #31322 Reply

Jana

Dobrý den,

chtěla bych koupit byt, který by nespadal do SJM. Manžel souhlasí. Jaké dokumenty musím obstarat, aby byl převod proveden jen na mě a byl platný? Stačí jeho prohlášení, že si nečiní na byt nárok a souhlasí,aby byl pouze v mém majetku?

Děkuji mnohokrát

Jana

• #31323 Reply

Dobrý den,

takto jednoduše to nelze. Je třeba sepsat u notáře dohodu o zúžení SJM o tom, že byt nebude součástí SJM. Jen upozorňuji, že to není levná záležitost.

• #31324 Reply

Dobrý den,

na podíl na domě nemáte nárok. Díky manželství se můžete domáhat max. 1/2 toho, co jste za trvání manželství pořídili, na 1/2 vložených peněz např. do rekonstrukce domu za trvání manželství atd.

• #31325 Reply

Dobrý den,

místně příslušnému soudu podejte žalobu o zrušení a vypořádání SJM – v ní uveďte všechny věci, ale i pohledávky a závazky ke dni právní moci rozvodu. Pak určete, které z těchto věcí chcete přikázat do svého vlastnictví a které mají zůstat exmanželovi. Soud pak v řízení bude zjišťovat kdo co chcete a na jakou cenu tyto věci odhadujete.

• #31326 Reply

pavlina adamkova

Dobrý den,s přítelem žiji 8 let a máme dceru 5 let.Přítel koupil starší domek na hypotéku.Byt,v kterém teď žijeme jsme koupily na půl.Prodáme ho a finance použijeme na přestavbu domu.Plánujeme i svatbu.Potřebovala bych nějak vyřešit majetek,může na mě dát přítel napsat půl domu-s tím souhlasí-když na něj má hypotéku?nebo by se to mohlo vyřešit předmanželskou smlouvou?Mám 3 dospělé děti s předchozího manželství a dost špatné zkušenosti,nerada bych skončila na ulici.Děkuji za odpověď.

• #31327 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, hypotéka nemá vliv na to, kdo bude zapsán jako (spolu)vlastník nemovitosti. Pokud na Vás tedy část domu převede, pak katastr zapíše Vaše spoluvlastnické právo. Nebo můžete počkat na dobu po svatbě a nechat rozšířit SJM o tento dům, pak bude ve společném jmění manželů. A nakonec Vám nic nebrání uzavřít si předmanželskou smlouvu, jak píšete.

• #31328 Reply

Renata Kaiserová

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda mám nárok na podání exekuce z platu bývalého přítele(ne druha, žití ve společné domácnosti 5let)po rozchodu jsme sepsaly prohlášení kde se mi zavázal splatit dluh, začal platit,ale po třech splátkách se vymlouvá na nedostatek financí děkuji za odpověď Kaiserová R.

• #31329 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nejprve musíte mít v ruce exekuční titul, zpravidla vykonatelný rozsudek. Takže nejprve se musíte obrátit na soud se žalobou o zaplacení dluhu. Soud dlužníkovi uloží, aby zaplatil. Teprve když dlužník nezaplatí ani na základě rozsudku, můžete podat návrh na exekuci. Způsob, jak bude částka vymáhána si pak zvolí sám exekutor.

• #31330 Reply

Sabina Veselská

Dobrý den, s manželem splácíme 10 let hypotéku na byt, který je zastavený bance. Ještě 8 let zbývá ke splácení, jelikož bych se chtěla nechat rozvést a následně s nynějším přítelem se odstěhovat,nechci, ale přijít o současný byt, který by platil a užíval teď manžel. Vyplácení nějaké částky u manžela nejde čekat a o prodeji bytu taky ne. Jak lze ještě postupovat? Děkuji Veselská S.

• #31331 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jděte si po rozvodu vypořádat SJM k soudu, ten po zhodnocení situace rozhodne, jak máte s nemovitostí a hypotékou naložit.

• #31332 Reply

MArcela Macatova

Dobry den, chtela bych se nechat rozvest, manzel me fyzicky a psychicky tyra uz nekolik let. Problem je ale v tom, ze mame spolecnou hypoteku na dum a ja netusim, co s ni nastane po rozvodu. JAke je deleni hypoteky po rozvodu? S manzelem je tezke se dohodnout a ja nemam finance, abych ho vyplatila. Predem dekuji za odpoved. Marcela

• #31333 Reply

Jaroslav Trantina

Dobrý den,vlastním byt 4+1,chtěl bych se oženit a po svatbě společně se svou ženou koupit dům,který bych z části financoval z prodeje bytu a z části společnou hypotékou.V případě rozvodu bych nechtěl přijít o peníze z prodeje bytu,protože manželka do domu nepřispěje zpočátku žádnými financemi.Je v tomto případě nutná předmanželská smlouva nebo by stačila v případě rozvodu kupní smlouva na byt?Děkuji

• #31334 Reply

josef dokoupil

žiji s družkou a dvěma společnými dětmi(3+8 let).dům a hypotéka je napsána na mě.jak vyřešit aby v případě mého úmrtí mohla družka disponovat s tímto domem?

• #31335 Reply

Hana Kopečná

Jsem vlastníkem nemovitosti a mám se vdávat,jaká budou práva nastávajícího manžela a jeho dětí,když sama mám své děti a nemovitost,jsem koupila v době,kdy jsem se s nastávajícím manželem vůbec neznala.Musí být sepsaná nějaká smlouva,pro případ,kdyby se se mnou něco stalo,aby nemovitost,připadla pouze mým dětem a né,manželovi a jeho dětem.Jak postupovat,abych nadále zůstala vlastníkem já a popřípadně mé děti?

• #31336 Reply

Milan Zeman

Nemovitost se nestane součástí SJM, neboť se jedná o tzv. výlučný majetek. V případě dědictví bude nemovitost dědit Váš manžel a Vaše děti, děti Vašeho manžela budou z dědictví vyloučeny (pokud je neosvojíte).

• #31337 Reply

Pavel Černý

Dobrý den,mám dotaz..V dobách své neplnoletosti jsem rodičům vydělal na dům a pak jsem se na něm i dost nadřel,neboť ústní

dohoda která mezi námi vznikla byla taková že to jednou stejně bude moje..po několika letech se ale rodiče rozvedli a matka se

vzdala svého podílu ve prospěch otce který se ted ve stáří rozhodl nemovitost prodat..V této souvislosti se chci tedy zeptat

jakým způsobem bych mohl odvrátit prodej a dovolat se svích práv které byly do nedávna pouze naší ústní dohodou a které jsem

celé ty roky slýchával?Již v minulosti jsem i do této nemovitosti vložil nemalé peníze se kterými jsem se i zadlužil a postup

rodičů v této věci již považuji za podvod kterého se vůči mě dopouští…Jsou vlastně nějaký zákony které přihlíží při prodeji

nemovitosti rodiči ke skutečnosti že mají vlastní děti které se mnohdy i podílí na rozvoji či zisku nemovitosti v rodině?

Za případnou odpověd mnohokrát děkuji předem…Černý Pavel

• #31338 Reply

Milan Zeman

Můžete pouze požadovat, aby Vám bylo vráceno, co jste ze svého na zhodnocení nemovitosti vynaložil. Ústní dohodu neprokážete.

• #31339 Reply

Jakub

Žil jsem s paní 8 let , narodil se první syn, má mé jméno, pak dcera , ale ta není na mne napsaná, paní se toulala, má napsaného jiného otce , po domluvě jsme se k sobě vrátili a já vychovával i tuhle malou slečnu.Paní často chodila na návštěvu k matce, většinou ve večerních hodinách a já věřil, za nedlouho byla těhotná a syn..je napsán na mě..nepochyboval jsem, jsme od sebe asi tři roky, nedalo se tak žít, ve vzteku mě asi dvakrát řekla, že není můj, i její rodina mě to řekla, jsem přesvědčen na 99% že není opravdu můj .. a podoba žádná .. chci se zeptat, jak zruším otcovství ? Zřejmě vím i kdo je otec .. nechce se mě platit na cizí dítě .. synovi je 10 let, tak ještě plno let než dostuduje.Jak tedy začít? Návrh k soudu? Nebo mám právo vzít syna bez souhlasu matky na testy DNA? a jsou všechny půkazné u soudu?Poraďte prosím postup .. děkuji Jakub

• #31340 Reply

Z.

Dobrý den,

prosím o radu, zda mám nárok se nějak bránit v případě, že manžel si pořídil s milenkou dítě a proto, že se bál , že na to příjdu koupil jí tajně byt a auto, myslím si , že jí dává i peníze. Tohle všechno ho přivedlo do velikých dluhů a už tři roky jsem od něho nedostala ani korunu, naopak neustále platím nějaké exekuce, protože jsme manželé.Dozvěděla jsem se to až nyní. Jsem už dost vyčerpaná.

Děkuji

Odpověď na téma: majetko-právní vztahy
Informace o uživateli: