materska dovolena

Forum Fóra Rodinné právo Rodičovství materska dovolena

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Jaroslav a poslední změna je stará 1 rok, 5 měsíců.

• Autor

filip balog

Mam dotaz ohledne materske dovolene.s moji zenou zijeme v usa a planujeme navrat do ceska pristi rok.Mame americke pojisteni a chceme aby se dite narodilo v cesku.Mame narok na porodne a materskou dovolenou?Dekuji za odpoved.

• #73518 Reply

Dana Pokorná

Dobrý den,

žiji 3 roky ve Velké Británii. Jsem nepřetržitě zaměstnaná od května 2006, platím veškeré daně, které s tím souvisejí. Jsme odhlášená od zdravotního pojištění v Čechách. Letos bych se chtěla vrátit natrvalo do ČR a na nějakou dobu nastoupit do práce a pak plánuji mít dítě. Zajímá mě, jakým způsobem se mi bude vypočítávat peněžitá pomoc v mateřství.Vím, že se musím před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastnit na nemocenském pojištění. Ale co když bude většinu této lhůty ve Velké Británii? Doufám, že jsem se vyjádřila alespoŇ trochu srozumitelně. Děkuji za odpověď Dana P. Brno

• #73519 Reply

Ilona Rapáčová

Dobrý den,prosím o radu,jak přesně se vypočítává mateřská dovolená.Měla bych na ni odcházet přibližně v půli května.Bude se mateřská počítat i z květnové výplaty (ikdyž bude za necelý měsíc) a třeba i výplaty z měsíce, ve kterém jsem byla nemocná?Moc děkuji

• #73520 Reply

Šárka Malá

Dobrý den,

chtěla bych si ověřit zjištěnou informaci.

Od poloviny září tohoto roku budu nastupovat na MD, kterou budu čerpat cca do března příštího roku. (Aktuálně bych chtěla podotknout, že od 1.8.2012 jsem nastoupila na neschopenku, kterou budu pobírat do začátku MD, za rok 2012 jsem na neschopence nebyla). Za tento rok mám již celou dovolenou (nárok od zaměstnavatele na dovolenou ve výši 25dní) vyčerpanou. Chci se zeptat, zda když před koncem MD požádám svého zaměstnavatele, dojde k proplacení dovolené za rok 2013, opět v plné výši 25 prac. dní. Je tomu tak? Mohu ještě poprosit o informaci, zda jsem schopna si nějak spočítat průměrnou částku za dovolenou.

Předem Vám velmi děkuji za zodpovězení mého dotazu.

S pozdravem,

Š. Malá.

• #73521 Reply

MJ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na následující – mám skoro 2 leté dítě, se kterým jsem doma na RD (zvolila jsem si 2 letou variantu), nicméně bych si RD ráda ještě prodloužila do 3 let věku dítěte (samozřejmě je mi jasné, že již nebudu mít nárok na rodičovský příspěvek, když jsem do teď čerpala 11.400,- Kč – hodlám si ten rok vydělávat na DPP ne však u svého z-tele) a rádi bychom si pořídili ještě 2.dítě a to v době toho 1. roku, tj. abych se nemusela vrátit ve 3 letech dítěte do práce, ale přešla jsem na mateřskou.

Moje otázky:

1) budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? v jaké výši?

2) pokud bych se vrátila hned po mateřské – musí mi z-tel nabídnout stejné místo? nebo to platí pouze při 1.dítěti?

3) pokud si u 2.dítěte zvolím 3 letou variantu – stále mi z-tel musí do 3 let věku 2.dítěte nabídnout místo odpovídající uzavřené pracovní smlouvě a za stejné peníze?

• #106415 Reply

Aneta Popelková

Dobrý den,chci se zeptat.Pracovala jsem čtyři roky jako OSVČ pečovatelka pro seniory,otěhotněla jsem a tuto práci jsem už vykonávat nemohla.Od 1.5.2015 jsem na úřadu práce a termín porodu máme 24.12 2015 .Prý nemám nárok na podporu v mateřství že jsem si neplatila rok nějaké připojištění,platila jsem zdravotní a sociální,mám na něco nárok?Jak má člověk vědět rok do předu že bude chtít dítě.Děkuji za odpověď

• #106817 Reply

Jaroslav

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně RD. Na intranetu mého našeho zaměstnavatele se píše, že na RD můžeme být oba dva rodičové současně s jedním dítětem. Dít má 10měsíců a já se rozhodl, že bych byl také s ním doma i s matkou. Byl jsem na pracáku a tam o tom nemají vůbec šajnu. Poradí mi prosím někdo jak dále postupovat, abych i já mohl být doma na RD. Je mi jasné, že PPM dostane jen jeden z nás. Druhý budu mít omluvenou absenci v práci a bude za něho placeno aspoň zdravotní a sociální.
    Moc děkuji za radu

Odpověď na téma: materska dovolena
Informace o uživateli: