Maximální výše výživného na potomky

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod Maximální výše výživného na potomky

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jan Novotný a poslední změna je stará 6 let, 11 měsíců.

• Autor

Jana Hrubá

Dobrý den,

můj přítel je rozvedený a poctivě platí alimenty na své dvě děti z prvního manželství.V polovině dubna příštího roku spolu čekáme potomka,takže mu přibude další povinnost vyživovat i naše dítě (nejsme sesdaní,já jsem svobodná a další děti nemám, uvedu ho však jako otce do rodného listu).Zajímalo by mne, do jaké výše jeho hrubého či čistého příjmu mu může soud "strhnout" peníze na placení alimentů za všechny potomky a zda má povinnost vyživovat i mne,když budu na mateřské/rodičovské dovolené,i když nejsme manželé?Vím,že se neberou v potaz půjčky,hypotéka,atd.Můžete mi prosím poradit?Děkuji moc.

• #26247 Reply

anonim

Z vlastní zkušenosti vím, že soud může určit výživné do takové výše, že Vašemu příteli může zůstat pouze životní minimum.

• #26248 Reply

Simona Huňová

Jsem rozvedená a mám z prvního manželství 13letou dceru. Můj exmanžel už přes rok neplatí alimenty na dceru. Byla jsem ho udat a nyní mi přišlo od policie vyjádření, že nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyjádřit jinak než odkladem. Šetřením bylo zjištěno, že podezřelý byl v té době zaevidován na úřadě práce a pobíral sociální podporu. Nyní je také bez zaměstnání, nepobírá žádnou sociální podporu, přesto se o svou dceru stará dle svých možností. Kupuje jí dárky k vánocům a k narozeninám. Bere si jí obvíkend.

Vím, že bývalý manžel nepracuje legálně, ale načerno jezdí u nějaké firmy. Bohužel u jaké to nevím.

Zajímá mě jak mám dál postupovat, to jsem již bez nároku na výživné??? Má platit 1500, ale nedostávám nic. Kde mám nějaké odvolání??

Moc díky Simona

• #26249 Reply

NIKI

Dobrý den, ráda bych se informovala jak je to s výší alimentů, pokud je manžel řidič MKD. Má 10.000Kč základ a diety mu činí 25.000Kč. Celá tato částka mu jde na účet i na výplatnici. Z jaké částky se vypočítávají alimenty? A přibližně jakou částku by měl platit pokud jiné závazky nemá a byt mu zůstává. Děkuji za odpověď.

• #26250 Reply

Pavla Milotová

Prosím o radu. Mé 18leté dceři byl přiznán invalidní důchod. Bývalý manžel jí vyplácí výživné, neboť dcera studuje. Má přiznání invalidního důchodu vliv na povinnost placení výživného?

• #26251 Reply

Žaneta Pašková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mohu žádat zvýšení výživného na 15000Kč na 8-letého syna a jaké mám šance na úspěch.V současné době pracuji jako OSVČ, mám malý obchod, který si v současnosti vede velmi špatně a je zadlužený. Moje finanční situace je tudíž velmi zlá. Navíc dokončuji posledním rokem dálkově VŠ. Pdporují mě rodiče. Můj bývalý manžel, se kterým jsem již asi sedm let rozvedena, rovněž podniká.Po rozvodu mu bylo určeno výživné ve výši 2000Kč. Jeho finanční situace je ovšem více než skvělá. Je jediným jednatelem ve dvou s.r.o. firmách a podniká v maloobchodě. Jezdí BMV a bydlí v domě za asi 6 000 000Kč. Dovolené tráví v exotických zemích. Ovšem když cokoliv chci, tak tvrdí, že on nic nemá. Dům napsal na svojí mladou ženu a auto má na firmu. Já se synem bydlíme v pronajatém bytě a jediný můj majetek je nábytek a ojeté auto, které používám k podnikání.

Předem děkuji za odpověď.

• #26252 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

žádat o zvýšení výživného určitě můžete. Jestli na takovouto částku nevím, neznám výdělkové poměry otce dítěte. Bude záležet na tom, jak vysoké příjmy jsou zjistí.

I když jeho výdělek neznám, i tak se mi zdá 15tis. až moc.

• #26253 Reply

Vladimíra Petríková

Dobrý den, prosila bych o radu, manžel je rozvedený a s bývalou ženou má 13 dceru, která je v péči matky, ještě nedávno byla ve střídavé péči obou rodičů, ale na přání nezletilé zůstala u matky, platí výživné

2 000 Kč měsíčně, příležitostně přispívá na zájmy nezletilé, kupuje dárky a nezletilá je každý víkend buď u otce nebo jedné z babiček, netráví ani jeden celý víkend doma s matkou, pouze občasné neděle. Manžel má druhé 3-leté dítě a čeká další, žijeme ve svém bytě, který splácíme hypotékou, bývalá manželka je vdaná, jiné děti nemá a bydlí v novém rodinném domku, má nové auto, jezdí na dovolenou k moři a pracuje v Německu, její příjmy přesahují příjmy otce. Nyní nám sdělila, že si zažádá o zvýšení, které nevím, jestli bychom uplatili. Děkuji moc za radu.

• #26254 Reply

Simona H.

Dobrý den, dcera je v péči otce, platím pravidelně stanovené výživné, dnes již vyšší i bez dohody s otcem plus další potřeby dcery, tak jak je průběžně potřeba.

S dcerou jsem běžně v kontaktu. Dnes jsem dostala návrh na zvýšení výživného podaný v roce 2005, soud stanovil opatrovníka pro řízení a podklady k mým příjmům z 31.3.2007. Dceři bude tuto sobotu 18. let. Může probíhat jednání o zvýšení výživného zřejmě zpětně jen s otcem (popř. opatrovníkem) nebo už může být předvolána i dcera. Zvýšení se nebráním, ale ráda bych, aby si o penězích rozhodla již dcera. Je možné doplatek výživného převést např. na její stavební spoření, které jsem jí založila? Děkuji

• #26255 Reply

Dana Valentová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda byste mi mohli poradit…Mám 16ti letá dvojčata, která nyní končí základní školu a oba jdou studovat na gymnázium. Dcera mám ýraznou oční vadu ( 11 dioptrií, syn se věnuje závodně fotbalu). Pracuji jako knihovnice, bývalý manžel na ČD jako THP. Neznám přesnou výši jeho platu, ale vím, že se pohybuje kolem 18-20 000 čistého příjmu. Na děti mi manžel dává původně vyměřené výživné ( před 6lety) a to na dceru – 1600 a na syna 1200. Chtěla bych vědět, bylo li by možné alespoň přibližně určit výši nového výživného když z nich těd budou středoškoláci?

Děkuji moc za odpověď

• #26256 Reply

Dobrý den,

jistě jste si přečetla jiné příspěvky, z nichž je zřejmé, že tato výše se (a to rozhodně ne zde při téměř nulových znalostech daného případu) říci nedá.

• #26257 Reply

Dobrý den,

jakmile dcera dovrší 18. rok věku, bude účastníkem řízení ona. Navíc, jestliže uvádíte, že jste sama zcela dobrovolně hradila vyšší částky, vezměte si k soudu tato potvrzení a jimi prokážete, že možná ani k žádnému zvýšení dojít nemusí. Jestliže jste schopna se s dcerou o tomto domluvit, určitě Vám dá soudce prostor při jednání vše vysvětlit.

• #26258 Reply

Martina Slámová

Dobrý den.Po 12 letech manželství plánujeme rozvod. Máme 9-ti leté dítě a postavený nový rodinný dům. Chtěla bych se zeptat, zda je možné při majetkoprávním vyrovnání převést polovinu domu na nezletilé dítě s tím, že jsme jeho zákonní zástupci a tudíž bez souhlasu obou rodičů není možné provést prodej této nemovitosti. Manžel nechce přijít o možnost rozhodování co bude s domem až se rozvedem, aby z mé strany nedošlo k prodeji. Půlka by byla moje, polovina syna.

Děkuji

• #26259 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, darovat nezletilému lze, ale vyžaduje schválení úkonu za nezletilého soudem, který zjišťuje, jestli není učiněný právní úkon v rozporu se zájmy dítěte nebo na jeho újmu.

• #26260 Reply

Jan Novotný

Dobrý den,

Potřeboval bych poradit s touto situací:

Když byla má partnerka ve 2. měs. těhotenství a doktor nám jej potvrdil. Oznámila mi, že bude svobodná matka a opustila mě. O 4 měs. později si našla "nového" partnera. Vypadá to "jasně" ale již narozený kluk je opravdu můj. Mám příjem 9 200,- Kč a ona vyžaduje 3000,- alimenty. Teď nás čeká soudní řízení a mě by zajímalo, jest-li soud opravdu může určit tuto výši, popřípadě kolik by mohlo být adekvátní vůči mé příjmu. A vůbec celé situaci, kdy jsem se těšil na roli otce a najednou posílám alimenty a dítě téměř nevidím…

Děkuji

Odpověď na téma: Maximální výše výživného na potomky
Informace o uživateli: