Mezisousedské vztahy

Forum Fóra Ostatní Obecné Mezisousedské vztahy

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  jt a poslední změna je stará 1 rok, 3 měsíce.

• Autor

Milada Pažoutová

Dobrý den

Mám na Vás velkou prosbu.bydlíme na vesnici pět let,soused chová slepice,které jsou volně puštěné a dělají nám tak veliké škody na naší zahradě.Po upozornění,že by si měl slepice oplotit a nepouštět je k nám,mi bylo sděleno,že nic plotit nebude a pokud mi to vadí abych si zahradu oplotila sama.já si,ale myslím,že nemá pravdu a že plotit by měl on.Že by si měl zvířectvo zabezpečit tak,aby nečinilo škody na cizím majetku.Dokud mu nepřinesu napsanou správu od právníka,že má plotit on,nechá zvířata volně.Jsem inv. důchodkyně,proto prosím o pomoc touto cestou.Velice děkuji za odpověď.Spřáním krásného dne Pažoutová M.

• #75346 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v rámci ochrany Vašich vlastnických práv se nejprve obraťte na obecní úřad. Jestliže jeho postup nebude dostatečně účinný, pak budete muset podat žalobu k soudu, aby určil sousedovi povinnost zdržet se zásahů a napravit závadný stav.

• #75347 Reply

Lucie Kosinová

Dobry den, bydlime v radovce a soused si loni poridil vysoky krb, ktery umistil na terase ke zdi s hranici naseho pozemku a zhruba 4 m od nasich oken. Po cele obdobi leta tak 3x do tydne grilovali a vsechen kour nam sel primo do bytu. Byt mame primo pod rovnou strechou, takze vetrat v lete musime. Opakovane jsme je zadali, aby krb presunuli na zahradu od domu dal, ale neni s nimi rozumna rec. Zacina byt opet teplo, tak prosim o radu, co muzeme delat, kam se obratit.Predem dekuji.

• #75348 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, předběžnou ochranu Vašich vlastnických práv můžete uplatnit u obecního úřadu. K trvalému zamezení a obtěžování kouřem však budete muset podat k soudu žalobu o uložení povinnosti zdržet se zásahu do výkonu vlastnických práv. Ten pak může nařídit zjednání nápravy. O kouři platí, že jím nesmí být nadměrně obtěžován jiný (viz §127 občanského zákoníku).

• #75349 Reply

Martina Kováčová

Dobrý den,

soused se rozhodl, že si v těsné blízkosti našeho pozemku postaví zděný krb s digestoří, a bude zde topit dřevem. Krb zde bude stát místo původního menšího stavebnicového grilu, který byl zhruba metr od plotu. Kdykoliv se v něm grilovalo, kouř šel vývodem přímo k nám na pozemek, nedalo se ani větrat. Nyní máme obavy, že bude kouř z nového grilu ještě větší. I děti si nebudou v tom kouři moct venku hrát.Krb bude pravděpodobně vybudován na menších základech. Chtěla jsem se zeptat, zda soused bude potřebovat ke stavbě nějaké povolení či ohlášení a zda bude mít povinnost kontaktovat i nás a žádat o souhlas. Zatím s ním není domluva, prostě bude stavět kde on chce a my mu do toho nemáme co mluvit. Upravuje tohle stavební zákon či občanský zákoník? Případně kam bychom se mohli obrátit – stavební nebo obecní úřad?

Děkuji za odpověď.

• #75350 Reply

Petr Vintrlík

Dobrý den,poradí někdo podle jakého zákona,pokud takový platí,je zakázáno kouřit ve společných prostorech domů.Bydlíme čtyři rodiny v jednou vchodu a ve třech rodinách jsou nekuřáci a nebo kouří venku na balkoně jen jedna rodina chodí kouřit na společnou chodbu.Je tam smrad,nedá se to vyvětrat a se sousedem se není možno dohodnout,aby kouřil venku a "nesmradil" po celém domě.máme malé děti.Děkuji za odpověď

• #75351 Reply

JM

Existuje nějaká právní norma řešení výšku plotů pevných, ale i živých mezi sousedy u řadových rodinných domů? Děkuji

• #108393 Reply

jt

Hezký den,
    sousedka postříkává pravidelně trávu těsně kolem našeho plotu Roundapem, který je karcinogenní. Může tak činit? děkuji za odpověď

Odpověď na téma: Mezisousedské vztahy
Informace o uživateli: