MOC PROSÍM O POMOC

Forum Fóra Pracovní právo Různé MOC PROSÍM O POMOC

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #37989 Reply

    Klára Novická

    Dobrý den,

    prosím o radu. Mám doma 3letou dceru (narozena 25. 11. 2004) Do práce jsem měla nastoupit 26. 11. 2007, ale místo toho do práce po domluvě donesla neschopenku – rizikové těhotenství.Nemocenskou mi v práci spočítali na 3 tisíce korun, před nástupem na mateřskou s prvním dítětem činila výše mé HM zhruba 16 000 korun. Účetní v práci mi sdělila, že mi nemocenskou spočítali z HM posledního měsíce před nástupem na mateřskou a pak z dalších dvou měsíců, kdy jsem si podle nich vybírala dovolenou – v květnu a v červnu, tedy po půl roce, co mi zaměstnavatel vyplácel mateřskou ve výši téměř 10 000 Kč.

    Dovolenou ke konci roku 2004 jsem měla zbývajících deset dní. Jak a z čeho se tedy výše nemocenské vypočítává v případě nenastoupení do zaměstnání po RD a donesení neschopenky? Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Novická

    (PS: Zaměstnavatel je firma s vyšším počtem zaměstnanců, tedy s vyšším než 25)

  • #37991 Reply

    Světlana Bomberová

    Dobrý den, mám malou otázku. Je nějakým zákonem stanoveno, kdy musím přejít na činnost se ŽL? Situace:jsem na MD a mám uzavřenou smlouvu o obchodním zastoupení,ale bez ŽL. Pokud moje příjmy z této činnosti přesáhnou nějaký limit (pokud ano, tak jaký), tak musím pracovat na ŽL (tudíž kromě daň.přiznání také řešit soc. a zdr.poj?)

    A jak by to bylo v případě, že nebudu na MD? To si budu platit zdr.poj. sama a soc.poj. ne nebo ano (nebo si placení soc.poj.můžu zvolit)?

    A pokud nepracuji na ŽL (první varianta) a mám s touto činností spojené výdaje, např. nějaké kancel. věci nebo PHM, můžu danit pouze rozdíl mezi příjmy a výdaji? A musím být plátce silniční daně (týká se nákladů na PHM a používané vozidlo) , pokud bych nepracovala na ŽL? Děkuji za odpověď.

  • #37992 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, 6 dotazům najednou říkáte malá otázka? Stejně tak je tomu i u Vašich ostatních příspěvků v jiných diskuzích. Příště respektujte také ostatní, kteří chtějí poradit. Žádný povinný přechod na ŽL stanoven není. Vy sama musíte zvážit v jakém rozsahu chcete určitou činnost vykonávat a zjistit si, co k tomu potřebujete. Patrně máte na mysli spíše příležitostnou činnost, kterou je možno konat bez nutnosti ŽL. To je činnost skutečně jen občasná a nikoliv provozovaná soustavně. Jinak pokud budete osoba samostatně výdělečně činná, tj. nebudete zaměstnaná, pak se o všechny povinnosti staráte sama (zdravotní a sociální pojištění, daňové odvody, účetnictví). Podrobnější informace si vyžádejte přímo u toho, s kým máte uzavřenou smlouvu a na příslušných úřadech. Úředníci jsou povinni poskytnou Vám potřebné instrukce.

  • #37993 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, ve Vašem případě se použije §18 zákona 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců : Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavců 2 až 4 započitatelný příjem nebo není-li v rozhodném období žádný kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ, prodlužuje se rozhodné období vždy o tři kalendářní měsíce tak, aby v takto prodlouženém rozhodném období byl započitatelný příjem a alespoň jeden kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ; toto rozhodné období však může začít nejdříve dnem vstupu zaměstnance do zaměstnání. Jestliže v rozhodném období stanoveném podle odstavců 2 až 4 nebo podle věty první nemá zaměstnanec započitatelný příjem nebo není-li v rozhodném období žádný kalendářní den, jímž se dělí vyměřovací základ, nemocenské se stanoví ze započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl za kalendářní den v kalendářním měsíci, v němž pracovní neschopnost vznikla; takto zjištěný pravděpodobný započitatelný příjem za kalendářní den se považuje za denní vyměřovací základ.

    Máte-li pochybnosti obraťte se na Okresní správu sociálního zabezpečení.

  • #37994 Reply

    Světlana Bomberová

    Děkuji za odpovědi na všechny mé příspěvky. Omlouvám se za jejich obsáhlost. Zdravím a přeji hezký den.

  • #37995 Reply

    Pavel Halasek

    Dobrý den, pracuji u hasič.záchr.sboru a tudíž od 1.1.2007 při začátku platnosti nového služebního zákona 361/2003 nám bylo řečeno, že musíme ukončit jakoukoliv vedlejší činnost, všechny živnosti, apod…Tuto práci bych chtěl vykonávat dále, nicméně rád bych si dodělal kurz odhadců nemovitostí a proto by mě zajímalo, zda za nějakých podmínek, aniž bych porušoval služební zákon, bych mohl následně tuto činnost

    vykonávat na vedlejší pracovní poměr, popřípadě živnostenský list. Nebo zda by popřípadě tato činnost mohla být za mého ručení vykonávaná mým bratrem nebo zda existuje jakákoliv jiná možnost, je samozřéjmé že pod případnými odhady musí figurovat můj podpis jako případného odhadce. S pozdravem Pavel Halasek

  • #37996 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, §48 odst.2 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů skutečně uvádí, že "Příslušník nesmí vykonávat jinou výdělečnou činnost než službu podle tohoto zákona; toto omezení se nevztahuje na případy uvedené v § 29, 31 a § 33 písm. a) (což se týká příslušníků v záloze, ne tedy Vás) a na další činnosti stanovené interními akty vydanými řediteli bezpečnostních sborů.". Musíte si tedy zjistit, jestli vůbec byla u Vašeho sboru vydána taková interní instrukce, která by určitý okruh činností, které je možné konat jako vedlejší činnosti, umožňovala. Ve Vašem případě je sice možné dospět k závěru, že oceňování nemovitostí by nemělo být s Vaší službou v žádném zásadním rozporu. Je však nutné, aby jste její výkon měl podložený právě touto výjimkou, kterou stanovuje ředitel. Můžete se obrátit i na odborový svaz hasičů.

Odpověď na téma: MOC PROSÍM O POMOC
Informace o uživateli: