Mzda a odstupné

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Mzda a odstupné

Zvolené téma neobsahuje zatím 2žádnou odpověď. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  jiri a poslední změna je stará 11 měsíců, 2 týdny.

  • Autor
    Příspěvky
  • #58553 Reply

    Radek

    Prosím vás umožní zákon zaměstnavateli který se zaměstnanci rozvazuje pracovní poměr podle §52 písm.c ZP nevyplatit za 2 měsíční výpovědní lhůtu mzdu a následné odstupné jak nás upozornil v dopise, že jedná v souladu se zákonem č.182/2006 Sb.Má na to právo?

  • #58555 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, insolvenční zákon č 182/2006 Sb. vůbec nehovoří o tom, že by zaměstnavatel byl oprávněn svévolně nevyplatit mzdu ani odstupné. To jsou naopak závazky z pracovněprávních vztahů, které se v případě úpadku řeší mezi prvními. Takové tvrzení není pravdivé.

  • #58556 Reply

    Radek

    Mzdu nám ještě za březen vyplatil , ale poštou nám poslal výpověď kde nás upozorňuje , že máme nárok na odstupné , ale firma odstupné vyplatit nemůže.Je možné aby odstupné vyplatil ů.p. a pak peníze nějak vymáhal po firmě? I kdzž bude firma v konkurzu? Děkuji.

  • #58557 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, toto řeší zák. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Žádost si podat můžete. Musíte kontaktovat úřad práce v místě, kde sídlí zaměstnavatel.

  • #58558 Reply

    David Novotný

    Dobrý den. 31 května 2008 sem ukončil pracovní poměr na základě § 52.Výplatní termín máme vždy třicátého v měsíci.Je zaměstnavatel povinnen 30 června vyplatit poslední výplatu a odstupné ?

  • #58559 Reply

    Petra Michalíková

    Dobrý den.Měla bych prosím dotaz.Pracuju při mateřské dovolené na 0.533 úvazek,před mateřskou na plný úvazek na stejném místě.V případě,že by došlo ke zrušení podniku a bylo by mi vyplaceno odstupné,měla bych nárok na poloviční?V případě že ano,pomůže mi před propuštěním poloviční úvazek změnit na celý?Díky moc za odpověď.Michalíková.

  • #58560 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, pokud skutečně píšete o mateřské a nikoliv rodičovské dovolené, pak by Vám vůbec neměla být vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Ta totiž nenáleží v případě, že má žena přivýdělek ze stejné činnosti, ze které jí jde PPM. Odstupné se vypočítává z průměrného výdělku v předchozího kalendářního čtvrtletí, u Vás tedy z poloviční mzdy. Změna úvazku v krátké době před zrušením PP Vám tedy nepomůže, to by jste ji musela učinit v dostatečném předstihu.

  • #58561 Reply

    petra kaslova

    PROSIM VAS ZDA MI MUZETE ODPOVEDET JAK SE VYPOCITAVA ODSTUPNE A JAK BYCH SI HO MOHLA PREPOCITAT SAMA JESTLI MAM ODSTUPNY PLAT NA JAKY MAM NAROK.PREDEM DEKUJI KASLOVA

  • #58562 Reply

    Petr Petr

    Zaměstnanec, kterému skončil pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou pro organizační změny (§ 52 písm. a) až c), má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Odstupné se vyplácí po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu, pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodli jinak. Odstupné ale nenáleží zaměstnanci, který pracoval na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

  • #58563 Reply

    Jana Peterková

    Dobrý den, výplatní den stanovil můj zaměstnavatel na 11. den v měsíci. Za minulý měsíc jsem ovšem plat v celé výši neobdržela, pouze jeho část. Vím, že pokud nedostanu plat v plné výši do 15. příštího měsíce, mohu podat výpověď pro okamžité zrušení pracovního poměru a požadovat odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních platů.

    Otázka: náleží mi poté "pouze" ono odstupné nebo odstupné plus plat, který mi zaměstnavatel dluží?

    Děkuji za odpověď.

  • #58564 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, především se jedná o okamžité zrušení PP a nikoliv o výpověď, jak píšete. To jsou různé způsoby skončení PP, které nemůžete míchat.

    Samozřejmě, že kromě odstupného Vám náleží i to, co Vám dluží. Pokud to však nezaplatí, budete se muset pohledávky domáhat u soudu.

    • #125828 Reply

      jiri

      dobrý den prosím vás dala jsem vypoved a firma po mesici oznámila že bude končit mám také možnost dostat odstupné děkuji n

  • #58565 Reply

    Petr Reinberk

    Dobrý den. Může mi prosím někdo přesně popsat položky, ze kterých se skládá průměrný výdělek pro výpočet výše odstupného? Chtěl bych si z výplatních pásek spočítat, zda je vše v pořádku. Existuje nějaká kalkulačka, kde se uvedou všechna potřebná data a výše odstupného se tak dá přesně spočítat? Nebo existije snad nějaké přesné znění co vše do průměrného výdělku spadá a co ne?

    Děkuji za odpověď.

  • #58566 Reply

    Irena Štefková

    1/ s.r.o. mi oznámilo, že mi nevyplatí odstupné, které mi podle § 52, písm. c náleží.

    2/ pokud bude platit bod 1/ – mám nárok na podporu v nezaměstnanosti h n e d po přihlášce na ÚP, nebo až za 3 měsíce po přihlášce ???

    Předem děkuji.

  • #58567 Reply

    Karel Dlouhý

    Hned po přihlášení na Úřad práce (pokud splňujete podmínky).

  • #58568 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, přesně je to popsáno v §351 a násl. ZP. Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak.

  • #58569 Reply

    michal

    Dobry den,

    chtel bych se zeptat na nasledujici situaci.Firma ve ktere pracuji zavira pobocku,ve ktere pracuji.Nabidli nam vypoved a 3 mesicni odstupne s tim, ze nam vypoved daji v unoru s 2 mesicni vypovedni lhutou.Ja jsem si nasel potencialni novou praci, ale tam potrebuji abych nastoupil jiz od 1.unora.V me soucasne praci mi bylo sdeleno,ze pokud potrebuji ukoncit pracovni pomer drive,mam dat vypoved dohodou a pravo na odstupne zanika.Nabidl jsem jim ze bych dal vypoved dohodou s 2 mesicnim odstupnym,ale to bylo samozrejme odmitnuto.I kdyz by na tom firma stejne usetrila.Je nejaka moznost jak udelat abych o alespon castecne odstupne neprisel?Dekuji za odpoved.

  • #58570 Reply

    Karel Dlouhý

    Není možnost.

    "vypoved dohodou " je nesmysl.

    Můžete navrhnout rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud v dohodě budou uvedeny organizační důvody, máte nárok na odstupné.

    Pokud v dohodě nebudou uvedeny organizační důvody (když s tím zaměstnavatel nesouhlasí), nemáte nárok na odstupné.

  • #58571 Reply

    olga

    Po ukončení uvolnění pro odbor. funkci jsem se k 1.1.2009 vrátila k původ. zaměstnavateli. Dosud čerpám starou dovolenou a po návratu přistoupím asi na dohodu o ukončení PP s odchodným. Jaký výdělek mi zaměstnavatel potvrdí pro úřad práce? Může vycházet z pravděpodobného výdělku nebo skutečného, který byl refundován odborovou organizaci? Děkuji za odpověď.

  • #58572 Reply

    Ivan G.

    Dobry den,

    potreboval bych poradit. Resim mometalne odchod z firmy a mozna se dohodnem na odstupnem. Resim ted jeho vysi. Dle zakoniku prace se za rozhodneho obdbi, ze ktereho se vypocitava vyse prumerne mesicni mzdy, povazuje Q pred Q odchodu, tudiz kdybych koncil v Q1 2010 melo by to byt Q4 2009. Problem je ze muj plat se sklada z fixni a variabilni slozky, variabilni slozka je vyplacena jednou za 1/2 roku, byla naposledy vyplacena v Q3 2009, dalsi bude az Q1 2010, tudiz by jsem prisel o docela pekne penize. je nejaka sance zapocitat do prumerne mzdy i tento bonus?

    dekuji za rady a odpovedi

  • #58573 Reply

    slavomir somol

    dobry den dostali sme vypoved s dvou mesicni vypovede půodnik nasebe uvalil upadek chcise zeptat kdyz si mesicne vydelam 10000korun kolik dostanu odstupneho pracoval jsem v podniku 4 roky dekuji za odpoved pan somol

Odpověď na téma: Mzda a odstupné
Informace o uživateli: