Mzda za práci přesčas

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Mzda za práci přesčas

Zvolené téma obsahuje celkem 77 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 1 měsíc.

• Autor

Jana Kovalová

Dobrý den, mám dostat za práci přesčas zaplaceno + náhradní volno, nebo zaplaceno + příplatek? Vysvětluji si parag.114 zákonníku práce správně?

• #58207 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ze zákona máte nárok na mzdu + příplatek. Pokud se však dohodnete se zaměstnavatelem, může se místo příplatku poskytnout náhradní volno.

• #58208 Reply

Jana Kovalová

Děkuji za odpověď. Odpracuji-li např. měsíčně 176 h a ještě 10 h přesčas, dostanu zaplaceno 186 h a min. 25% příplatek, pokud nebudu chtít místo příplatku náhradní volno? U nás v práci, pokud si zažádám o proplacení přesčasů, dostanu zaplaceno 10 h přesčas + příplatek, a pokud ne, tak nemám proplacen přesčas a mám jen náhradní volno. Podle mne mám dostat 10 h zaplaceno vždy. A potom se rozhodnout, jestli k tomu ještě chci buď příplatek nebo volno.Děkuji předem za odpověď.

• #58209 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, toto upravuje §114 zákoníku práce. Mzdu za odpracované hodiny dostanete samozřejmě vždy. K této mzdě pak buď příplatek anebo místo něj náhradní volno. Ovšem nejste to Vy, kdo se jen tak rozhodne, že chce příplatek nebo volno. Jestliže se na volnu nedohodnete se zaměstnavatelem (prostě Vám ho nedá), pak máte nárok na příplatek, ale ne na volno.

• #58210 Reply

Kulhánek Zdeněk

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat jak je to proplácením přesčasových hodin u THP pracovníků.Zaměstnavatel tvrdí že THP racovník nemá nárok na proplacení přesčasových hodin i ldyž má stejný počet, nebo i větší, hodin než pracovník v provozu,který samozřejmě hodiny proplaceny má.

Tak by mě zajímalo jak to tedy je.Má THP pracovník nárok na proplacení těchto hodin nebo ne???

děkuji za odpověď

• #58211 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v pracovní smlouvě máte uvedeno jaká je Vaše pracovní doba (ze zákona je to 40 hodin týdně). Cokoliv odpracujete nad rámec této doby je přesčas, který má být odměněn příplatkem nebo náhradním volnem. To platí pro všechny zaměstnance bez rozdílu (jedno jestli jde o dělníka nebo THP). Jestliže firma odmítá je proplácet, tak prostě odpracujte svých 8 hodin a jděte domů. Můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce.

• #58212 Reply

Kateřina Hlaváčková

Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu. V pracovní smlouvě máme k základní mzdě stanoven ještě rizikový příplatek (každý měsíc pevná částka). Pokud za práci přesčas náleží zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniká nárok + příplatek 25% , tak si myslím, 6e by měla být vyplácena i poměrná částka tohoto rizikového příplatku, která připadá na dané přesčasové hodiny. Zaměstnavatel nám proplatil pouze poměrnou část základní mzdy a 25% příplatek. Rizikový příplatek nám nebyl o přesčasové hodiny navýšen. Je to tak správně? Myslím, že práci přesčas vykonáváme se stejným rizikem :-). Děkuji za odpověď.

• #58213 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rizikový příplatek není nikde v ZP upraven. Je zde stanovena povinnost příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ale to musí odpovídat nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Takže záleží na tom, jestli se jedná pouze o benefit zaměstnavatele, který Vám poskytuje dobrovolně, anebo jestli jde skutečně o práce, na které se vztahuje tento příplatek a nárok na něj je ze zákona a to za celou dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí (tj. i za přesčasy). Z dotazu nevyplývá, o kterou variantu se jedná.

• #58214 Reply

Kateřina Hlaváčková

Děkuji za odpověď – jedá se o příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí, který je poskytován za clou dobu práce ve ztíženém prac. prostředí. Děkuji

• #58215 Reply

Alena Barková

Dobrý den. Můžete mi, prosím, upřesnit, jestli se při výpočtu mzdy za práci přesčas počítá jen se základní mzdou (8300,- Kč) nebo se součtem základní mzdy a dalších složek mzdy (8300 Kč + 2905,- odměny měsíční). Již jsem našla několik výkladů, obě uvedené možnosti. Děkuji za odpověď.

• #58216 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jedná se o výpočet z průměrného výdělku, což je hrubý výdělek za rozhodné období (tj. kalendářní čtvrtletí). Jestliže jsou ostatní složky mzdy stanovené jako pevné, pak jsou složkou mzdy a mělo by se s nimi počítat. Bere se v úvahu hrubá mzda, která byla zaměstnanci zúčtována k vyplacení v uvedeném rozhodném období. To, že není výklad jednoznačný není v právu nic neobvyklého. Průměrný výdělek a jeho zjišťování viz §351 a násl. ZP.

• #58217 Reply

Lubomir Hobza

Dobrý den,

Prosímvás ,zaměstnavatel neproplácí práce o víkendech ani přes čas.Akorát poslední měsíc kvůli stížnostem dal na výplatnici 10procent za práci přes čas.Po častých stížnostech to vyřešil tak,že jsem dostal smlouvu na dobu určitou abych byl asi umlčen.Je možné zpětně vyžadovat doplacení přesčasů.Za poslední půl rok?V zimě jsem měl i 50hodin přesčas a řešilo se to zaplacenim pouze čisté mzdy a převodem fondu na další měsíc.Což je podle mě jen další z podrazů a ochrana před zákoným placením.Můžete mi poradit co bych v mojí situaci mohl dělat?na výplatnici jsou hodiny nad rámec fondu pracovní doby vyznačeny ale již není příplatek.Ještě mi bylo řečeno že ty přesčasy jsou v nenárokovatelné složce "odměny" což myslím že není možné protože tam není rozepsané za co a kolik to je.A je to Prosím o radu.Budu vám moc vděčný Hobza Luboš

• #58218 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za 1) můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce, který kontroluje dodržování pracovněprávních předpisů. A za 2) pokud jde o nároky na dlužné částky, není pravda, že se jedná o nenárokové složky mzdy. Příplatky za práci přesčas a o víkendech vznikají přímo ze zákona a nárok na ně je vždy, když jsou splněny podmínky (tzn. je odvedena práce přesčas nebo o víkendu). Viz §114 a 118 ZP. Těchto dlužných nároků se budete muset domáhat u soudu (když nezaplatí dobrovolně).

• #58219 Reply

Lubomir Hobza

Díky za info.K té nenárokovatelné složce . Bylo myšleno tak, že jsou nám vypláceny odměny 0-4000 a bylo nám řečeno že práce přes čas je v těchto financích.Ale na výplatnici není za přesčas ani položka.Je tam jen: odpracovaných hodin a to ,co je nad rámec fondu pracovní doby je převedeno na další měsíc,ale je nám to placeno čistě jen v hodinové mzdě.Nehledí se na práci přesčas a víkendy.Položka práce přesčas byla vytvořena až ted na urgenci zaměstanců že je to nezákonné.Pokad ještě můžu…bylo nám pouze za poslední měsíc přiznána práce přes čas s příplatkem 10procnet..je to odpovídající cifra?všude vidím 25procent minimálně.Moc díky za rady Hobza Luboš

• #58220 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, příplatek za práci přesčas řeší §114 ZP a činí 25% (nebo náhradní volno). Příplatek platí ze zákona, jeho zahrnutí do jakési nenárokové složky je nesmysl. Můžete podat podnět na oblastní inspektorát práce, ten by měl celou věc prošetřit.

• #58221 Reply

Ivana Zezulová

Od června 2007 do září 2007 jsem odpracovala 440 hodin přesčas, za něž mi zaměstanvatel neposkytl náhradní volno a jež mi nezaplatil. Vyzvala jsem jej písemně k nápravě situace, ale ani po 3 týdnech jsem nedostala odpověď. Pravděpodobně se budu muset obrátit na soud (v místě sídla zaměstnavatele?), ale nevím, jak postupovat. K dispozici mám kopii písemné výzvy, podací lístek a kopii výkazu odpracovaných hodin. Odpracované hodiny mohou v případě potřeby potvrdit další zaměstnanci.

• #58222 Reply

Ivana Zezulová

V minulém dotazu ohledně postupu při uplatnění nároku na zaplacení práce přesčas u soudu jsem se zapomněla zeptat, kdo hradí soudní náklady – zaměstnanec nebo zaměstnavatel. A ještě jeden dotaz: mám podat "návrh" nebo žalobu?

• #58223 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, doporučuji, aby jste si žalobu o zaplacení dlužných mzdových nároků nechala sepsat u advokáta. Pracovní spory nejsou snadné a při podání vlastní žaloby se vystavujete riziku, že nebude mít požadované náležitosti. Náhradu nákladů řízení můžete požadovat po protistraně, soud je pak přiznává podle úspěch ve sporu. Když tedy vyhrajete, bude Vám přiznán nárok na zaplacení soudních nákladů a popř. i na právní zastoupení.

• #58224 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Viz odpověď výše.

• #58225 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Mohla bych se ještě zeptat, jaké náležitosti by měla žaloba mít, ev. kde bych si je mohla vyhledat?

• #58226 Reply

Roman Varecha

dobry den omlouvam se za mozna "zacatecnicky" dotaz ale na webu jsem si precetl tuto vetu ktere ne zcela rozumim:

Zaměstnanci v podnikatelské sféře někdy v pracovní smlouvě naleznou zmínku, že k přesčasům je již přihlédnuto ve výši mzdy. Podepíší-li, zříkají se tak příplatků i náhradního volna až do výše přesčasů, které jim může zaměstnavatel nařídit. To je maximálně osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

to znamena ze v techto pripadech se tzv. "zrikame" priplatku nebo nahradniho volna ale znamena to ze alespon na zakladni hodinovy plat za odpracovane hodiny prescas MAME NAROK VZDY (tzn. zadna hodina prace neni nikdy v zadnem pripade odpracovana jaksi ZADARMO bez alespon zakladni hodinove mzdy ! rozumim svym pravum spravne ?)

priplatek ci nahradni volno misto priplatku mi muzou byt na 8 hodin tydne odejmuty (pod zaminkou pausalni platby za prescasy) ALE ALESPON ZAKLADNI HODINOVY PLAT ZA KAZDOU ODPRACOVANOU HODINU MUSIM DOSTAT VZDY

je to tak ?

dekuji

• #58227 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, se žalobou se musíte obrátit na komerční právní služby. Takové individuální právní poradenství zde neposkytujeme. Troufáte-li si ji sepsat sama, tak se rozhlédněte po internetu, možná se Vám podaří vyhledat nějaký vhodný vzor žaloby.

• #58228 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při prostudování uvedeného článku, zejména data jeho vydání, si všimnete, že jde o článek popisující stav před 1.1.2007. Od tohoto dne je totiž účinný nový ZP (262/2006) a podle něj již není možné sjednávat mzdu s tím, že zahrnuje i přesčasy. Taková dohoda by dnes mohla být platná pouze tehdy, pokud by předem zahrnovala odhad přesčasů a odměnu za ně ve výši dle ZP, tj. základní mzda + 25% příplatek. Pokud někde uplatňují ještě tyto "staré" doložky o přesčasech, tak nejenže musí platit mzdu, jak je dohodnuto, ale také musí zaplatit přesčas podle nového ZP. Pokud tedy nedošlo ke změně smluv, pak by platili přesčasy dvakrát – jednou přímo ve mzdě a za druhé jako povinný příplatek za přesčas. V současnosti je zaměstnavatel povinen zaplatit zaměstnanci každý přesčas, který odpracuje nad svoji sjednanou pracovní dobu. Spousta zaměstnavatelů (ani zaměstnanců) tohle ovšem ani netuší.

• #58229 Reply

Roman Varecha

cili pokud jsem do firmy nastoupil 1.6.2007 a mam ve smlouve napsano ze je se mnou sjednan pracovni pomer na 40 hodin tydne tak J A K A K O L I V hodina prace navic je placena zakladni hodinovou sazbou + 25% navic

neexistuje aby zamestnavatel tvrdil ze bude proplacet prescasy az od 15 hodin mesicne ci podobne sverazne vyklady zakonu…

jediny spravny vyklad pro zamestnance zamestnane po 1.1.2007 je

1) vsechny prescasy se plati plnou hodinovou mzdou

2) k teto mzde je pripocteno 25% navic jako prescasovy priplatek

prosim potvrdte mi jestli mam nebo nemam v bode 1) a 2) pravdu protoze muj zamestnavatel si vyklada prava a povinnosti tak jak se mu to hodi…

DIKY

• #58230 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odpověď na tento dotaz jste již dostal!

• #58231 Reply

Roman Varecha

dobry den

muj mesicni plat je 2 slozkovy, na vyplatni pasce rozdelen na "zakladni mzdu" 23.000,- a "osobni ohodnoceni" ve vysi az 2.000,- priznane kazdy mesic na zaklade hodnoceni nadrizeneho coz muze dohromady tvorit na vyplatni pasce mesicni "hruby prijem" az ve vysi 25.000,-

pocita se plat za prescasy v mem pripade ze "zakladni mzdy" nebo z celeho "hrubeho prijmu"

diky za pomoc

• #58232 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při tom se vychází z průměrného výdělku podle §351 a násl. ZP. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí. Z této doby se tedy započítá veškerý příjem včetně (nenárokových) odměn.

• #58233 Reply

Roman Varecha

dekuji za objasneni "naroku" a "vypoctu mzdy" za prescasy ! posledni dotaz se tyka nahradniho volna:

§114 (1) "…poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas MÍSTO PŘÍPLATKU…"

§127 (1) "…poskytnutí náhradního volna MÍSTO PLATU za práci přesčas…"

ktera verze plati ?

§114 (1) rika ze nahradni volno mne "pripravi" pouze o priplatek 25% ale zakladni mzdu za hodinu prescasu musim dostat i kdyz si vyberu nahradni volno

§127 (1) rika ze vybranim nahradniho volna "prijdu" o narok na cely prescasovy plat tedy jak 25% priplatek tak zakladni mzdu a nedostanu jiz za prescas zaplaceno nic…

• #58234 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, platí verze obě. Chce to jen si všimnout, že jedno ustanovení se týká mzdy (§114) a to druhé platu (§127)! Mzda a plat jsou odlišné pojmy. Mzda je vyplácena zaměstnancům v nestátní sféře (což je většina). Plat pak dostávají zaměstnanci uvedení v §109 odst.3 ZP, tzn. především osoby pracující pro stát nebo samosprávu.

• #58235 Reply

Karel N

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na práci přesčas u zaměstnavatele. Ve smlouvě mám uvedeno pracovní dobu 40 hodin týdně s tím, že mi zaměstnavatel může nařídit práci přesčas (8 hodin týdně a 150 hodin v kal. roce). Práce je 6 dní v týdnu a je to celkem 48 hodin. Zaměstnavatel proplácí práci přesčas pouze v případě, že se splní fond pracovní doby +10 % hodin navíc (v pracovní smlouvě o fondu není

ani zmínka). Mohu si tedy brát nějaký den v týdnu volno aniž bych za to byl trestán? (Resp. pokud zaměstnavatel nechce platit práci přesčas, zda práci přesčas nemusím vykonávat.) Podle mě by měl zaměstnavatel platit

přesčasy automaticky při překročení 40 hodin týdně.

Děkuji za odpověď

• #58236 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za každou práci, která přesahuje ve smlouvě stanovenou pracovní dobu náleží příplatek za práci přesčas. To znamená i těch 10% nad řádnou pracovní dobu. Ovšem svévolně si žádné volno vybírat nemůžete. To by jste se museli dohodnout, že místo příplatku za přesčas si vyberete náhradní volno.

• #58237 Reply

Jaroslava Bílková

Pracuji jako řidička tramvaje v turnusových službách.Tento měsíc mi do do plného fondu pracovní doby chybělo 15 hodin a tak mi moje komandující,která nám služby rozepisuje a zároveň dělá výplaty, těchto 15 hodin odebrala z hodin které jsem odjezdila ze svého turnusového volna. Dokonce se mi i stalo,když jsem neměla přesčasy,tak mi na chybějící hodiny napsala dovolenou.Nakonec jsem hodnocena jako líný zaměstnamec, protože v konečném součtu vlastně téměř žádné přesčasy nemám.Tento měsíc jsem přišla o téměř 3 tisíce korun. Musí mi zaměstnavatel chybějící hodiny doplatit jako mnou nezaviněnou překážku v práci a hodiny z mého volna jako řádné přesčasy? Jak se mohu já ale i ostatní řidiči bránit. Můj nadřízení o všem ví ale je mu to jedno.

• #58238 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, takové svévolné rozepisování hodin na dovolenou není v souladu se ZP. Jestliže Vaše vedení o celé věci ví a přesto jí neřeší, podejte stížnost na inspektorát práce nebo kontaktujte vaši odborovou organizaci.

• #58239 Reply

Jaroslava Bílková

Jde mi o to zda-li může podnik použít hodiny odpracované z mého volna jako přesčasy na doplnění fondu pracovní doby.Minulý měsíc jsem na začátku měsíce odpracovala navíc 3dny. Celkem 27 hodin. Mzdová si je do pracovního výkazu zapíše jako odpacované,aniž by si je poznamenala jako přesčas. Při průběžném sčítání ke konci měsíce zjistí, že mám hodin dost a dá mi krátké služby.Kdo na přesčasy nechodí dostane služby dlouhé, aby mu nic nechybělo.Tak že jsem nakonec dostala zaplacených s příplatkem pouze 5 hodin a přišla o 3 dny volna.Praktikuje se to zde naprosto normálně.Co stím? Obrátit se na naší odborovou organizaci je naprosto zbytečné, a s inspektorátem práce mám jenom špatné zkušenosti.Když jsem před nedávnem řešila jiný pracovní problém, tak už mi dopředu řekli, že si mám raději najít jiné místo. To snad ale není řešení.

• #58240 Reply

pavel petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak řešit situaci se zaměstnavatelem, který mi nechce proplatit přesčas z roku 2006 v rozsahu 225 hodin. Je možno účtovat k tomuto i poplatek z prodlení ? Děkuji za radu pavel petr

• #58241 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, metodiku mzdového účetnictví zde sice neřešíme, ale je zřejmé, že takový postup možný není. Pokud Vám ovšem nejsou schopni poskytnout pomoc a radu v uvedených institucích, pak zbývá pouze cesta soudní. A ta bývá náročná na čas, peníze i nervy. Advokátní kancelář by sice mohla zaměstnavatele vyzvat k nápravě, ale jestliže dopravní podnik odmítne řešit věc smírně, pak závazné rozhodnutí vydá skutečně teprve soud.

• #58242 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, řešit se to může žalobou o zaplacení dlužných mzdových nároků a to včetně úroků z prodlení.

• #58243 Reply

Hana Cenková

CO je pravdy na tom, že "musím pro firmu odpracovat 150 hodin ročně přesčasu ZADARMO" – bez nároku na proplacení nebo náhr. volno? Pokladní tu pracují v turnusech 2-3 dny po 14,5 h (počítáno je jen 12, proplaceno ještě méně = 37,75 h. týden). JAK přimět zaměstnavatele ke zlepšení platových a pracovních podmínek (základ 8.500 Kč + krátitelný příplatek 2.500, zatímco jinde je za tutéž práci i přes 15.000, zastaralé pokladny,..). Lidé si netroufnou odporovat (je to ultimatum "tohle nebo nezaměstnanost")!!

PROSÍM, můžete mi odpovědět e-mailem? Děkuji.

• #58244 Reply

Hana Cenková

Mám dohodnutou 8-hodinovou prac. dobu (tedy 40 hodin týdně), ostatní pokladní odpracují v turnuse (krátký-dlouhý týden) mnohem více, ALE zaměstnavatel napsal do smlouvy úvazek 37.75 h a limit 150 hodin/ročně bez jakékoli náhrady. JAK je možné proti takovým svévolným zmatkům se bránit a také domoci se proplacení přesčasů (údajně je

to ze zákona "povinné", ty bezplatné přesčasy). Mohu dostat odpověď e-mailem?

• #58245 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je naprostý nesmysl. 150 hodin ročně se týká množství přesčasů, které může zaměstnavatel nařídit. Ale nikoliv odměny za ně. Za každý přesčas, který je odpracován náleží zaměstnanci příplatek ve výši 25% nebo náhradní volno. Pokud se týká donucení zaměstnavatele ke zvýšení mzdy, tak v této věci žádná zvláštní práva nemáte. Pokud není mzda nižší než minimální, pak je pouze věcí zaměstnavatele jak si nastaví mzdovou politiku. Jediné, co s tím může zaměstnanec udělat je, že místo za takových podmínek nepřijme anebo se pokusí najít místo jinde.

• #58246 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je možné podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Jinak jde o veřejnou poradnu, odpovědi e-mailem nezasíláme.

• #58247 Reply

Dana Batrlová

Má zaměstnavatel právo nařídit školení pracovníků vč. ubytování a stravy v pátek po pracovní době a přes víkend, aniž by za to poskytl proplacení hodin nebo dokonce příplatek za přesčasové hodiny nebo alespoň náhradní volno? Pokud by musel poskytnou náhr.volno – kolik hodin, pokud je školení nepřetržitě od pátku do neděle mimo bydliště?

• #58248 Reply

Martin Pot

Dobrý den, pracuji jako vedoucí ( mistr ) Mám fixní plat a podepsal jsem,že souhlasím s prací nad 150 hodin přesčas což znamená 416 hod. Firma dala mistrům do platového výměru dodatek, že fixní plat je včetně veškerých přesčasů ! Mám odpracováno jiř přes 300 hodin a prý bez nároku na proplacení ! Přesčasy se neobjevují ani na výplatní pásce. Personální odd. tvrdí, že na výplatnicích být uvedeny nemusí – prý stačí evidence příchozích lístků (píchaček)

Může firma ( cca 400 zaměstnanci ) dát do fixní mzdy maximum /416 hodin/ přesčasů, nebo je stanoven limit a zbytek musí proplatit? A mají na personálním odd. pravdu když tvrdí, že nemusí uvést přesčas-hodiny na výplatní m lístku , že stačí jejich vedlejší evidence ?

Předem děkuji. S pozdravem M.Pot

• #58249 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle současné právní úpravy (na rozdíl od starého ZP) není možné, aby byly přesčasy paušálně zahrnuty do mzdy. Pokud jsou odpracovány přesčasy, pak jsou samostatnou složkou odměny za práci a nespadají do základní mzdy. Je možné sjednat si rovnou paušální přesčasový příplatek ke mzdě, ale to by se muselo přesně vědět, že každý měsíc odpracuje zaměstnanec přesný počet přesčasů, což je u většinou předem neodhadnutelné potřeby přesčasů obtížné stanovit a v praxi se to příliš nevyužívá.

Navíc nelze zavázat zaměstnance k tomu, že rovnou odsouhlasí celoroční přesčasy. S každým takovým nadlimitním přesčasem by měl souhlasit při každém takovém přesčase, k čemuž stačí, aby práci vykonal. Pokud by však odmítl, zaměstnavatel nemá pravomoc ho za to sankcionovat.

Zaměstnavatel by se měl seznámit se zákoníkem práce a zaměstnanci zase mohou podat podnět na inspektorát práce.

• #58250 Reply

Martin Pot

Děkuji za odpověď, stále mi není jasné , že se Vaše odpověď vztahuje i na vedoucí pracovníky – kteří mají fixní ( paušální ) plat. Na personálním odd. tvrdí, že se nás ( Vaše odpověď ) netýká, že máme FIXNÍ PLAT – který zahrnuje vše.

• #58251 Reply

Karolína Bálková

Dobrý den, již přes rok pracuji jako prodavačka, a posledních pár měsícu vykonávám post vedoucí prodejny, u jedné nejmenované, soukromé firmy. Co se týče vydělaných mezd, tak mám problém snad úplně se vším ( a to nejen já ). Naše výplatnice podle mě nevypadají, tak jak by měly ( pomíjím to, že je dostáváme třeba i s víceměsíčním zpoždění, v lepších případech po pár týdnech ), na výplatních páskách je vidět hrubá, čistá mzda a poslední kolonka prémie, do které je započítáno všechno ostatní (svátky, přesčasy, záskoky, osobní ohodnocení, pokuty atd. ). Takže nikdy nevidíme, kolik a za co jsme dostali nebo nedostali peníze, a na tento dotaz nám nikdy není odpovězěno. Zaměstnavatel si tak lehce může vytvářet mzdy, aby to bylo nejlepší pro něj. Můj dotaz tedy zní, zda-li je možné, aby výplatnice takto vypadaly a dostávali jsme je s takovým zpožděním. O tom že mi zaměstnavtel dluží přes pár tisích na záskocích radši dnes ppomlčím. Děkuji za odpověď a přeji pékný den. K.B.

• #58252 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jde-li vysloveně o vedoucí pozice, pak nastupuje §114/3 ZP: "U vedoucích zaměstnanců může být mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas, je-li současně v rámci limitu práce přesčas v kalendářním roce stanoveného v §93 odst. 2 sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo přihlédnuto. V takovém případě dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší.".

Takže do limitu přesčasů (150 hodin, ne 416) lze přesčasy u vedoucích do mzdy zahrnout. Přesčasy nad 150 hodin již musí buď proplatit samostatně podle skutečně odvedených přesčasů anebo dalším paušálním příplatkem ke mzdě, která tyto nadlimitní přesčasy zohlední včetně příplatku 25% podle ZP.

• #58253 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §142/4 ZP: "Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.". Pokud to neplní ani to nehodlá napravit, pak lze podat podnět na inspektorát práce.

• #58254 Reply

Marketa Liskova

Dobry vecer,

muj pracovni uvazek cini 40 hodin tydne od pondeli do patku. Pracuji-li o vikendu prescas, ktery si kompenzuji nahradnim volnem, nalezi mi i presto priplatek za praci o vikendu?

Dekuji za odpoved

• #58255 Reply

Martin Potocký

děkuji za odpověď Ještě prosím o vyjádření k evidenci presčasů.

Přesčasy se neobjevují na výplatní pásce u vedoucích kteří mají fixní mzdu. Personální odd. tvrdí, že nejde evidovat hodiny které jsou zahrnuty ve fixní mzdě a na výplatnicích být uvedeny nemusí – prý stačí evidence příchozích lístků (píchaček)které jsou archivovány.

Dodávám že se jedná o cca 300 hod ( leden – září )

S pozdravem Martin Pot

• #58256 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s tím se již obraťte na někoho, kdo se zabývá mzdovým účetnictvím a metodikou, popřípadě požádejte o stanovisko na inspektorátu práce.

• #58257 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud je práce prováděna o víkendu, pak splňujte podmínku pro přiznání nároku na příplatek za práci o sobotách a nedělích (§118 ZP).

• #58258 Reply

Martin Potocký

Děkuji za pomoc.

S pozdravem M.Potocký

• #58259 Reply

Eva Opočenská

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem,jak se proplácí práce v so-

botu a v neděli, jestliže to není práce přesčas? V pracovní dny si za to vyberu náhradní volno.Mám nárok na nějaký příplatek? Děkuji Vám.

• #58260 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za práci o víkendu je stanoven příplatek minimálně ve výši 10% průměrného výdělku (§118 ZP). O práci přesčas půjde v případě, že jste od pondělí do pátku odpracovala stanovenou týdenní pracovní dobu (tedy 40 hodin). Řeší se příplatkem ve výši 25% anebo lze místo příplatku sjednat náhradní volno (§114 ZP).

• #58261 Reply

erika

Dobrý deň, neviem či to tu už bolo riešené ale zaujíma ma dovolenka pri paušálnej mzde. Totižto pracujem v českej firme a keď si zoberiem dovolenku, tak zamestnávateľ mi ju neprepatí, vraj na to nemám nárok pri tejto mzde…. Je to pravda?

Ďakujem za odpoveď

• #58262 Reply

Karel Dlouhý

Nárok na náhradu mzdy máte. A za dobu dovolené se Vám vyplacená mzda krátí?

Tedy za dny dovolené nemáte nárok na mzdu, ale na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Nevím, co znamená "paušální mzda".

Pokud "paušální mzda" znamená mzdu s všemi složkami, příplatky a odměnami, pak náhrada mzdy bude ve stejné výši. Tzn. např. je-li v měsíci 20 prac. dnů, z toho 10 dnů čerpáte dovolenou, pak při paušální mzdě např. 20 000 Kč za tento měsíc dostanete 10 000 Kč mzdu za 10 odprac. dnů a 10 000 Kč náhradu mzdy za 10 dnů vyčerpané dovolené.

• #58263 Reply

Kateřina Mašatová

Dobrý den,může mi zaměstnavatel odečíst hodiny odpracované přesčas jako sankci za špatně odvedenou práci? Tuto práci jsem dělala v běžné pracovní době, vykázala jsem na ni 9 hodin. Zaměstnavatel mi chce strhnout 34hodin. A to zpětně-událost se stala v říjnu, stržení chce zaměstnavatel provést v prosincové výplatě. Děkuji za radu.

• #58264 Reply

Karel Dlouhý

Takový postup by byl protiprávní.

• #58265 Reply

Vladimír Pecka

Dobrý den,pracuji jako řidič MKD a mám sjednanou fixní mzdu.V období 5.ledna 2009-30.ledna 2009 jsem odpracoval 22 pracovních dní(vč.dvou sobot)a počet odpracovaných hodin převýšil 200. Zaměstnavatel mi napsal na 2.ledna 2009 řádnou dovolenou,přestože jsem žádal o náhradní volno. Výše mzdy se tím nijak nezměnila.Zaměstnavatel argumentuje tím,že při sjednané fixní mzdě nemám na náhradní volno nárok,stejně tak nedostávám žádné příplatky za práci přesčas a podle zaměstnavatele jsem povinen měsíčně vykonávat práce v rozsahu,jakém určí on bez ohledu na počet přesčasových hodin.Tato situace se prakticky opakuje každý měsíc.Z mého laického pohledu mi zaměstnavatel vlastně jen tzv. umazává dovolenou,neboť při charakteru této práce je obtížné tuto vybrat.Má zaměstnavatel na podobný postup nárok?

Děkuji za odpověď.

• #58266 Reply

Karel Dlouhý

Postup zaměstnavatele je protiprávní. Samozřejmě máte nárok na mzdu za práci přesčas včetně příplatků.

• #58267 Reply

Eva Rezková

Dobrý den v prosinci jsem odpracovala 17 hodin přesčas,ale zaměstavatel mi zaplatil jen 25% z hodinové mzdy místo hodinové mzdy+25% pokud mám pravdu.Je nějaké řešení?Děkuji

• #58268 Reply

Karel Žák

Dobrý den.Ve firmě pracuji již 5 let jako mistr.Každý měsíc jsem měl min 30 přesčasových hodin a nikdy nebyl problém.Tento měsíc jsem měl to samé ale zaměstnavatel je odmítl zaplatit s vysvětlením že nebylo potřeba tam být.Hodiny mám řádně odčipované v docházce.Pravidelně chodím darovat krev a tím vzniká nárok na volno.Jelikož jsem si ho nemohl nikdy vybrat, tak jsem šel do zaměstnání a měl to jako přesčas.Toto mi tento měsíc také nezaplatili s tím že nejsou peníze.

Mám nárok na zaplacení všech přesčasů nebo si je můžu vybrat jako náhr.volno?Je to volno placené? Děkuji za odpověď a radu.

• #58269 Reply

Karel Dlouhý

Viz výklad na těchto stránkách

http://www.pravnik.cz/a/157/prace-prescas-aktualizovano.html

podle § 78 odst. 1 písm. i) je "prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn".

Tedy byl tam příkaz zaměstnavatele nebo souhlas zaměstnavatele? Pokud ne, tak nemusíte dostat nic.

Pokud by to byla uznaná práce přesčas, pak platí:

§127 (1) Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního příplatku připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí

• #58270 Reply

Karel Dlouhý

"Pravidelně chodím darovat krev a tím vzniká nárok na volno.Jelikož jsem si ho nemohl nikdy vybrat, tak jsem šel do zaměstnání a měl to jako přesčas.Toto mi tento měsíc také nezaplatili s tím že nejsou peníze."

Tomu moc nerozumím.

§ 200 ZP stanoví:

Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu.

§ 203 d) k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru.

Prostě máte nárok na volno (placené).

• #58271 Reply

pavel michalek

zaměstnavatel nám chce ukládat přesčasové hodiny do tak zvané banky a když nebude práce tak nás nechá doma a bude proplácet tyto přesčasové hodiny. Nyní naznacují, že chtějí na základě tohoto opatření sepisovat nové pracovní smlouvy. Můžete poradit jak se k tomu máme zachovat

• #58272 Reply

Iveta Rezlerová

dobrý den,

pracuji jako mistr,jelikož jsme měli mnoho zakázek , vykonávala jsem přesčasové hodiny.

Zaměstnavatel mi odmítá proplatit všechny /63 hod/ za měsíc.Prý ze zákona může proplatit pouze 32 hodin měsíčně.Ostatní prý převede na příští měsíc. S tím ovšem nesouhlasím.Je nějaká možnost?

děkuji

• #58273 Reply

Karel Dlouhý

Viz výklad na těchto stránkách

http://www.pravnik.cz/a/157/prace-prescas-aktualizovano.html

podle § 78 odst. 1 písm. i) je "prací přesčas práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu vyplývající z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a konaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn".

Pokud by to byla uznaná práce přesčas, pak platí:

§127 (1) Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního příplatku připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí.

Možnost je soudit se.

• #58274 Reply

Jiří Hošek

Dobrý den,

dočetl jsem se zde, že pokud jsem vedoucí zaměstnanec a složku příplatků za přesčas mám již zahrnutou ve mzdě, nemám nárok na náhradní vlno ani na příplatky za přesčas, ale jen do 150 hodin ročně.

Já odpracuji přesčas těch 150 hodin za dva, maximálně za 3 měsíce, znamená to, že pak můžu dostat náhradní volno?

Děkuji za odpověď.

Jiří Hošek

• #58275 Reply

Pavel Kubín

Dobrý den.

Pracuji jako řidič MKD,jezdíme dva řidiči.Máme pracovní smlouvu na 40hodin týdně.Jezdíme do zahraničí

ajsme každý den 18hodin vpraci,ale zaměstnavatel nám odmítá jakýmkoliv zpusobem uhradit hodiny odpracované nad pracovní dobu.Do této doby jsme dostávaly diety 45Eur za cestu,ale to už není pravda nyní 22.5.Máme nárok na zaplacení,nebo volna za přesčasy?

Děkuji Kubín.

• #58276 Reply

Ladislav Švarc

Zdravím.

Rád bych se zeptal, jak je to u dohody o provedení práce s proplácením sobot, nedělí a svátků strávených v práci? Za jeden měsíc mám odpracováno 130 hodin (na prodejně) včetně víkendů a jednoho svátku. Nejsem si jistý, zda by i tyto dny měl zaměstnavatel proplácet. Děkuji za případné odpovědi.

S pozdravem Nicgk

• #58277 Reply

Karel Dlouhý

Jaký text máte uveden v dohodě? Pokud vám zaměstnavatel řekl, že máte pracovat v sobotu, v neděli, tak to musí zaplatit!

Dohoda o provedení práce má max. rozsah 150 hodin v jednom roce. Tedy odpracujete ještě 20 hod. a končíte.

• #58278 Reply

Karel Dlouhý

Jde vám o zaplacení odměny za odpracované hodiny nebo také o příplatky? Příplatky by měly být nejspíš uvedeny v dohodě.

• #58279 Reply

petr dvorak

dobry den,

poprosim vas o informaci.

Pracuji jako vedouci pracovnik, mesicni fond hodni je cca 168 hodin plus 12h navic jako vedouci pracovnik.

Prumerne odpracuji 220hodin, coz je o 30 hodin vice.

Zamestnavatel ovsem tyto prescasy neproplaci, ackoliv kazdy mesic posilam i tyto prescasove hodiny ke kontrole a obdrzim ok, takze jsou defacto potvrzene. Uhradi vsak jen mesicni fond hodin a vice ne.

Moje otazka zni, kdyz budu koncit v teto firme, mohu vyzadovat tyto prescasove hodiny k uhrade? Jak budou v tomto pripade placeny ? Jako hodinova sazba +25procent za prescas? Po jake dobe pozpatku mohu tyto hodiny vyzadovat k proplaceni:

ps. za predchozi rok mam celkem asi 680hodin prescasu .

dekuji vam velice za vasi odpoved a hezky den ..

• #58280 Reply

Petr Omáčka

Dobrý den, Vážená paní, Vážený pane,

zajímá mě, jak je to s vyplácením přesčasů. Je legální, aby bylůy přesčasy vypláceny čtvrtletně nebo jakou má povinnost zaměstnavatel ohledně vyplácení přesčasů? Mohl by znát číslo zákona, který toto upravuje.

Děkuji Vám

Petr Omáčka

• #58281 Reply

Petr Omáčka

Dobrý den, Vážená paní, Vážený pane,

zajímá mě, jak je to s vyplácením přesčasů. Je legální, aby bylůy přesčasy vypláceny čtvrtletně nebo jakou má povinnost zaměstnavatel ohledně vyplácení přesčasů? Mohl by znát číslo zákona, který toto upravuje.

Děkuji Vám

Petr Omáčka

• #58282 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

podle § 141, odst. 1, zákoníku práce jsou mzda nebo plat "splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku" – složkou mzudy je smaozřejmě také příplatek za práci přesčas, ve svátek nebo o víkendu. Pokud jste si se zaměstnavatel nesjednal jiný termín proplácení přesčasů například v pracovní smlouvě, měl by Vám zaměstnavatel příplatky za přesčas proplácet každý měsíc.

• #58283 Reply

ivzez

Napadá mne, zda nejde o práci v kontu pracovní doby. Je-li vyrovnávacím obdobím čtvrtletí, mohlo by být čtvrteletní vyplácení v pořádku.

Odpověď na téma: Mzda za práci přesčas
Informace o uživateli: