Nájem bytu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Nájem bytu

Zvolené téma neobsahuje zatím 2žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 8 let, 9 měsíců.

• Autor

Dana Juračková

Dobrý den, prosím Vás o radu. Uzavíráme nájemní smlouvu na byt, chtěla jsem, aby majitel napsal smlouva na mne a mého druha se kterým bydlíme v jedné domácnosti. Společně máme ročního synka. Od majitele bytu jsme dostali odpověď, že pokud nejsme manželé, tak smlouvu nelze takto napsat a musí být na jednoho z nás. Další osoby prý napíše jako tzv. spolubydlící. Chtěli bychom požádat o příspěvek na bydlení a tak se obávám, aby s tím úřad neměl nějaké problémy. Děkuji D. Juračková

• #65355 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

a na co se ptáte?

Společný nájem bytu mezi osobami, které nejsou manželé, nemůže vzniknout pouze k družstevnímu bytu – to však očividně není tento případ.

Jinak ale může být nájemní smlouva uzavřena na Vás oba – zde je spíš jiný problém, když pronajímatel chce uzavřít smlouvu jen na jednoho, je to jeho věc.

• #65356 Reply

Dobroslav Kučera

Dobrý den

Rád bych se zeptal, co mám dělat.S dcerou , kterou jsem měl ve své péči, jsem bydlel v místnosti 3x3m u matky, a tak jsem se dohodnul s jedním majitelem nemovitosti, která byla schátralá, nebyla tam elektrika, voda ani odpady. Bylo mi přislíbeno, že když to dám dohromady, nechá mě tam bydlet. doslova řekl "třeba deset let". Po opravě tohoto domku již říkal pouza pět let. Nyní po dvou letech přišel, že bych měl začít platit nájem a donesl mi smlouvu. Celá oprava, lépe řečeno rekonstrukce trvala více jak rok.S tím, že se pracovalo každý den, zhruba 10 hodin denně.Náklady na stavbu jsem hradil a platil výhradně já, majitel nemovitosti se k tomuto obrátil zády a finanční stránku nechtěl řešit.Chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat,aby mě nemohl vyhodit z bytu do kterého jsem investoval nemalou sumu peněz,i svého času.Mám zde trvalé bydliště i s dcerou,a jde mi o to , abychom neskončili ze dne na den na ulici.Prosím o radu, jak v tomto případě postupovat a jak se bránit?Děkuji

• #65357 Reply

Oldřich Topka

Dobrý den, a to jste si s ním o celé věci nesepsal žádnou písemnou dohodu? A teď se podivujete nad jeho postupem? Není vůbec jasné, co Vás vedlo k takové důvěřivosti. Pokud nebudete akceptovat nájemní smlouvu, tak Vás odtud může nechat soudně vystěhovat, protože jste prostory užívali jen s jeho souhlasem a ten Vám odebere. Tudíž nebudete mít žádný právní titul k užívání prostorů.

A pokud jde o Vaše investice a práci, zhodnotil jste za vlastní peníze úplně cizí věc a nic jste si k tomu nenechal potvrdit, prostě jste cizí osobě hezky opravil domek a to zadarmo. Takže pokud chcete investice zpátky, čeká Vás soudní spor, kde se bude muset dokazovat, co, kdy, jak a za kolik jste do domu vnesl. Bude to zdlouhavé a velmi těžké na dokazování.

• #65358 Reply

Pavel Sikora

Dobrý den

V realitce byl tento inzerát:

Prodej bytu 3+1, 114 m2, 5. p./ 5, panel, obecní, Milovice (okres Nymburk). Po kompletní rekonstrukci – zděné jádro s vanou a WC zvlášť, nová kuch. linka (vč. sporáku, myčky a lednice), plovoucí podlahy a dlažba. Prodej včetně zařízení – nová ložnice, sedací souprava, nábytek. K bytu patří sklep, komora v bytě, k dispozici výtah. Topení – ÚT plynové (společný plynový kotel pro celý dům). Rekonstrukce domu proběhla cca před 7 lety – fasáda, zateplení, stoupačky. Parkování u domu. K nastěhování 10/2008. V ceně bytu je předplacený nájem 200 000 Kč (nájem bytu 3 000 Kč/měsíc). ID: 91589

Mé dotazy jsou tento: a) je tento prodej legální nebo jde o trestný čin podvodu?

b) pokud město prodej schválí a vypracuje novou nájemní smlouvu. Následně zjistí tento prodej nájemního práva, jaké budou následky (trestní oznámení, ztráta nájemního práva atd.)?

• #65359 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, převod nájemního práva bez souhlasu pronajímatele je právně nemožný. Pokud by pronajímatel na takový prodej přišel, pak by mohl nového (ne)nájemníka nechat vystěhovat, protože by neměl platný právní titul k užívání bytu. Samozřejmě, že pro hrubé porušení povinností nájemce by mohl vypovědět nájem i původnímu nájemci.

Kdyby však pronajímatel o všem věděl a souhlasil by se změnou v osobě nájemce, pak to problém není. Otázka platby za přenechání nájmu je ovšem diskutabilní.

• #65360 Reply

Jana

Dobrý den. Chtěla bych si s kamarádkami pronajmout nějaký byt. Bohužel vůbec nevím, na co si dát pozor, aby nás nějak nenapálili (ať už se jedná o kauci-vratnou kauci, záloha RS…) Tak bych Vás chtěla poprosit o nějaké základní rady, čeho se vyvarovat apod… Děkuji

• #65361 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, důležitý je přesný popis bytu, vybavení, zcela určité stanovení o výši nájmu a řešení úhrad za plnění poskytovaná s nájmem (elektřina,plyn, voda, teplo, odpady aj.), stejně tak srozumitelně popsán postup s kaucí, jasně popsaná práva a povinnosti pronajímatele a nájemce, doba nájmu, zánik smlouvy apod.

Pokud jde o zákon je dobré si pročíst několik základních ustanovení o nájmu bytu a povinnostech nájemce v § 685 a násl. občanského zákoníku.

• #65362 Reply

Lenka MIcháliková

Dobrý den, v dražbě jsem vydražila byt s věcným břemenem. Chtěla jsem se zeptat jaké práva mám. O kolik mohu zvýšit nájem (tedy peníze čistě navíc jen pro mou osobu). Nebo je státen stanovená výše. Nájemníci zde mají trvalé bydliště. Další dotaz co mohu udělat pro to, aby se lidé vystěhovali a já mohla byt užívat pro své bydlení. Děkuji Micháliková

• #65363 Reply

Luboš Kyprý

Dobrý den,chci se zeptat na následující věc:Bydlím s babičkou již více jak 3 roky ve spolčné domácnosti,trvalé bydliště zde mám již 6 rokem,nyní se chce babička přestěhovat k mému otci a byt mi zanechat,je to vůbecmožné přepsat nájemní smlouvu na mě?Nebo je tu i šance,že by nám byt mohli vzít?Žádnou jinou nemovitost nemám.Děkuji vám.

• #65364 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není zřejmé o čem přesně píšete, buď je v bytě zřízeno věcné břemeno užívání anebo jsou v něm nájemníci na základě nájemní smlouvy. To jsou odlišné situace, Vy však píšete o břemeni a vzápětí o nájemnících.

Pokud jde o nájemníky, pak se jejich nájmem řídí dosavadní nájemní smlouvu a ke zvýšení nájmu by mohlo dojít pouze v případě, že možnost jednostranného zvýšení nájmu bylo sjednáno ve smlouvě. To však nejspíš není, takže by to bylo možné jen na základě dohody (na kterou Vám ale nájemci nepřistoupí). Nájem lze zrušit jen z důvodů uvedených v §711 a 711a občanského zákoníku (např. §711a/1/a:potřebuje-li pronajímatel byt pro sebe, manželku, děti, vnuky, zetě, snachu, rodiče či sourozence).

Jinak zánik břemene řeší §151p obč.zák.

• #65365 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v souladu s §708 občanského zákoníku v návaznosti na §706/2 by na Vás měl nájem přejít, jestliže je splněna podmínka, že jste s nájemcem vedli společnou domácnost více jak 3 roky a nemáte k dispozici jiný byt. Podle toho, co uvádíte, by tedy měl nájem přejít bez potíží.

Pokud bude mít pronajímatel jiný názor, může se soudně bránit, ale Vy byste neměla mít přílišné potíže s prokazováním, že zákonné podmínky byly skutečně naplněny.

• #65366 Reply

Lenka MIcháliková

Omlouvám se za špatné vyjádření. Vydražila jsem byt se závazkem nájemního vztahu. A nevím, zda mám právno zvýšit dosavadní nájem ve svůj prospěch. A co mám dělat pokud mi nájemníci odmítnout podepsat nájemní smlouvu. Děkuji

• #65367 Reply

Marta Fenclova

Dobry den,

pred 7 lety jsem nechala sveho tehdejsiho pritele prihlasit do obecniho bytu jako spolunajemce. Pritel se v byte jiz 6 let nezdrzuje, ani neprispiva na najem, odmita se ale z bytu odhlasit. Mohu ho nechat odhlasit bez jeho souhlasu?

Dekuji za odpoved.

• #65368 Reply

Jaromír Blinka

Dobrý den,mám zdvořilý dotaz ohledně odmítnutí výpovědi u soudu.Můj syn se soudí s magistrátem odledně přechodu nájemní smlouvy,po mé zemřelé matce,je zřejmé,že jedna strana bude chtít,abych svědčil,já svědčit nechci,mimo jiné i z důvodů zdravotních,jsem inv.důchodce,soud je vzdálen 150km,je to pro mne i finanční zátěž.Prosím za jakých podmínek se mohu soudu omluvit,nebo budu muset být fyzicky přítomen?Děkuji

• #65369 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Tohle je tu již řešeno mnohokrát, jděte např. na http://www.pravnik.cz/forum/topic-2855.html .

• #65370 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, optimální by bylo, kdybyste se spojil s příslušným soudcem a vše mu vysvětlil. Mohl by pak zvážit, jestli nebude schopen rozhodnout na základě ostatních důkazů bez potřeby Vás vyslechnout. V každém případě však svou neúčast a omluvu nahlaste předem, ať se vyhnete potížím s pořádkovými opatřeními za to, že jste se nedostavil bez řádné omluvy k soudu.

Kdyby nakonec na Vaší účasti stejně trvali, pak Vám jízdní náhrady na cestu k soudu a zpět budou uhrazeny, pokud před soudem uplatníte svědečné.

• #65371 Reply

Renata venclová

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně jednostranného zvýšení nájemného.Může být toto oznámení jen tak vhozeno do dopisní schránky?Děkuji za odpověd.Venclová

• #65372 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

a proč by nemohlo být vhozeno do schránky?

• #65373 Reply

Zdenek Verny

Dobry den, dostal jsem po osmnacti letech uzivani vypoved z najmu obecniho bytu podle paragrafu 711 odst.2 pism.c)protoze vlastnim jiny byt. Se souhlasem mestske casti jsem byt 0+1 cca 30 m v roce 2000 rozsiril na vlastni naklady do pudniho prostoru.

Vznikl byt 2+kk cca 60 m. Dostal jsem stavebni povoleni, byt byl radne zkolaudovan.Najemni smlouva byla zmenena na uzivani bytu 2+kk po pristavbe.

Mohu po vlastnikovi zadat nahradu za vlozene prostredky do pristavby a trzni nahradu za zhodnoceni bytu? Mam u soudu sanci uspet?

Dekuji.

Zdenek V

• #65374 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

toto mělo být ošetřeno ve smlouvě event. na tom písemném souhlasu se stavebními úpravemi. Tam nic takového není?

Pokud by tam bylo uvedeno, že po skončení nájmu nemáte nárok na úhradu nákladů, tak byste šanci neměl.

Odpověď na téma: Nájem bytu
Informace o uživateli: