Nájem nebytových prostor.

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Nájem nebytových prostor.

Zvolené téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jiří SOUKUP a poslední změna je stará 9 let, 8 měsíců.

• Autor

Jiří SOUKUP

Dobrý den. Mám uzavřenou nájemní smlouvu na pronájem nebytových prostor, kde platím nájem. Koncem roku, majitel nemovitosti mi vyúčtoval energii na základě mého podružného elektroměru. V průběhu vyřizování platby, jsem zjistil, že el.energie není na majitele nemovitosti, ale na minulého nájemníka, který je v současné době ve výkonu trestu, zálohy ale platil. Sdělil jsem to pronajímateli, že platbu přes 20 tis. Kč. musím zaplatit tomu, kdo je k ní legitimován. Vzpouzel se, ale nakonec souhlasil, i když se s tím nevyrovnal, neboť mě dal výpověď i když mě ujišťoval, že budu moci nájem využívat dlouhodobě. Nyní řeším, zda mohu požadovat protihodnotu toho co jsem nainvestoval což je cca 42 000,-Kč (odpisová sazba 5, 30 let), byť majitel dal pouze ústně souhlas se změnou, přičemž explicitně vyplývá ze smlouvy, že zhodnocení o stavební úpravy si bude odepisovat nájemce. Dále ve smlouvě je explicitně uvedeno, že po ukončení nájmu musím prostory vyklidit v obvyklém opotřebení, nikoli v původním stavu. Dotaz, má požadavek na ekvivalent naději na úspěch? Dále jsem zjistil, že smlouva obsahuje ujištění, že pronajímatel je výlučným majitelem nemovitosti nebytového prostoru, což je pravda, ale v době podpisu smlouvy jsem zjistil byli ještě tři měsíce další tři majitelé, tedy byli tam celkem 4 spolumajitelé, každý 25%. Dotaz – je možné pokládat smlouvu od počátku za neplatnou? Znamená to, že platí pak zákon? Jak by se posuzoval podle zákona a nikoli podle smlouvy můj problém se zhodnocením nemovitosti? Děkuji a jsem s pozdravem Jiří Soukup

Odpověď na téma: Nájem nebytových prostor.
Informace o uživateli: