nájem nemovitosti

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti nájem nemovitosti

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 10 let, 1 měsíc.

 • Autor
  Příspěvky
 • #63229 Reply

  Marie Holmanová

  Dobrý den ! Potřebovala bych poradit, jak máme postupovat. Koupili jsme rodinný dům, kde zůstali původní majitelé , které tam člověk, který nám dům prodal, nechal bydlet za 1 Kč měsíčního nájmu.Měli jsme připravenu nájemní smlouvu s obvyklou cenou ( rozhodně nikoli předraženou), ale původní majitelé nám smlouvu nepodepsali. Mají vše písemně – nikoli na nájem bytu, ale na nájem celé nemovitosti i s nebytovými prostorami. Později ale podepsal zeť původních majitelů smlouvu o nájmu na nebytové prostory, ale bohužel určenou výči nájmu nehradí. Která smlouva je platná ? Také se domnívám, že nájemní smlouva na dům za 1 Kč neodpovídá dobrým mravům ( rozhodně ten dům nebyl původně prodaný pod cenou ). Potřebujeme byt pro sebe a naši dospělou dceru, původní majitelé dostali před lety peníze a teď si bydlí de facto zadarmo. Ještě bych chtěla podotknout, že původní majitelka část domu pronajímá. Obávám se, že soudní výpoveď se bude táhnout dlouhé měsíce a my potřebujem situaci řešit co nejrychleji. Platíme hypotéku a nebydlíme nyní ve svém vlastním domě.O tom, že v domě bydlí původní majitelé jsme věděli, ale bohužel byl náš úsudek mylný v tom, že jde dát rychle výpověď. Od kupní smlouvy odstoupit nechceme, dům se nám líbí a chceme tuto situaci řešit. Moc děkuji za odpověď a případnou radu.

 • #63231 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  skutečnost, že nájemci část domu podnajímají bez Vašeho souhlasu, je sama o sobě výpovědním důvodem, pokud není souhlas k podnájmu obsažen přímo v nájemní smlouvě. Navíc, sjednání nájemného ve výši 1,- Kč měsíčně činí tuto smlouvu jako smlouvu nájemní neplatnou. Typickým znakem nájmu je totiž jeho úplatnost, což v tomto případě není naplněno. Pokud tedy s Vámi nesepíší řádnou nájemní smlouvu, je to důvodem k jejich vyklizení.

  Doporučuji obrátit se na advokáta, který smlouvy posoudí a sám řekne, jestli podávat žalobu na vyklizení a stavět ji na porušení nájemní smlouvy, nebo na tom, že užívají dům bez právního důvodu.

  Uvidíte, ale řešit to lze.

Odpověď na téma: nájem nemovitosti
Informace o uživateli: