Nájemní byt-smlouva na dobu neurčitou

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Nájemní byt-smlouva na dobu neurčitou

Zvolené téma obsahuje celkem 23 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Boo a poslední změna je stará 2 roky, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #63396 Reply

  Kamila

  V roce 2004 jsme měnili dr. 2+1 za nájemní byt 3+1. U obou bytů byla původní nájemní smlouva na dobu neurčitou. Aby byla směna bytů provedena, museli jsme souhlasit s podmínkou, že budeme mít nájemní smlouvu na 1 rok, pak po splnění všech podmínek na 3 roky a poté na dobu neurčitou. Toto jejich prohlášení mám v písemné formě. Tento měsíc jsem žádala o prodloužení nájemní smlouvy na dobu neurčitou. Bytový technik na úřadě se mi vysmál do očí, že teď schválili nové podmínky a to: nájemní smlouva se uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním. Mám nějakou šanci, že bych případný spor vyhrála?

  Děkuji.

 • #63398 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak na to by Vám jednoznačnou a závaznou odpověď poskytl až soud. Na úřadu, kde věc řešíte (např. na právním oddělení), požádejte o vysvětlení proč došlo ke změně podmínek ohledně trvání nájmů bytů a z jakého důvodu nebylo respektováno ujednání, o kterém píšete. Když se ničeho nedomůžete, předložte věc právníkovi, aby prozkoumal, jestli má vůbec cenu se soudně bránit. Jestliže nebude nijak závažně porušovat nájemní podmínky, tak by se Vám měl nájem automaticky prodlužovat bez potíží.

 • #63399 Reply

  Jozef Králik

  Dobrý den,

  město se rozhodlo konečně odprodat byty do osobního vlastníctví. Vše by bylo v pořádku, kdyby se na městským fóru daného města pracovník MěU nevyjádřil, že se bude zjišťovat zda-li někdo nevlatní jinou nemovitost, ketrou má zapsanou v katastru. Přesně citoval obč. zákoník že pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu:

  c) má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt.

  Je to i můj případ. Koupili jsme si nemovitost na hypotéku. Máme nájemní smlouvu na byt, kde přes týden jsme protože děti chodí do školy v daném městě a přes víkend jedeme do nového RD. Můžu dostat výpověď? Trvalý pobyt máme stále v nájemním bytě a máme smlouvu na dobu. NEURČITOU. Děkuji za odpověď

 • #63400 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, výpověď dostat můžete. Pokud by se tomu tak stalo, podejte žalobu na určení neplatnosti této výpovědi a domáhejte se u soudu toho, že v tomto případě máte důvod užívat dva byty. O oprávněnosti výpovědi rozhodne soud.

 • #63401 Reply

  wyrwolova galina

  bydlime v najemnim byte se smlouvou na dobu neurcitou s regulovanym najemnym. Majitelka nam predlozila novou smlouvu s neregulovanym najemnym na dobu urcitou 1 rok, s tim, ze zjistila, ze jsme vlastniky nemovitosti. Je to pravda, v byte zije muj tatinek, ktery financne prispel na nakup nemovotosti, ale kupni smlouva byla na mne a namzela (tatinek se prestehoval ze Slovenska).

  Nemame problem s vysi neregulovaneho najemneho, spise mne zajima, jestli muze majitelka zmenit dobu neurcitou na urcitou.

  dekuji

  gw

 • #63402 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pronajímatel není oprávněn Vám takto jednostranně navýšit nájem (v rozporu se zákonem o jednostranném zvyšování nájemného) ani změnit dobu trvání smlouvy. Vlastnictví dalšího bytu sice je výpovědním důvodem, nicméně v tomto případě by zřejmě soud dospěl k závěru, že po Vás nelze spravedlivě požadovat, abyste tento byt užívala.

 • #63403 Reply

  wyrwolova galina

  Dobrý den,

  děkuji Vám za odpověď

 • #63404 Reply

  jana botolová

  Přeji hezký den.

  Na základě nájemní smlouvy na dobu neurčitou v domě s regulovaným nájemným užíváme byt 1+1 2.kat.Majitel do-

  mu tento prodal a nový majitel nás chce z domu vystěhovat z důvodu jeho rekonstrukce a zrušit naši nájemní smlouvu s tím, že nám poskytne odstupné ve výši Kč 200 tisíc.Jsme s manželem oba ZTP důchodci, navíc manžel těžce nemocný. Máme velké obavy, abychom neskončili někde pod mostem.V případě, že se odmítneme vystěhovat /nejsme sami, je zde dalších 8 stejně postižených nájemníků/, vypne nám vodu,plyn,elektřinu atd. Má na to nový majitel právo? Můžeme se nějak bránit?

  Děkuji předem za váš čas a vaši odpověd.

  Jana Botolová

 • #63405 Reply

  David Forejt

  Dobrý den,

  Klient vlastní nemovitost, ve které jsou dva byty s nájemníky, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou a dále regulované nájemné. Chystá se celou nemovitost prodat a bohužel nájemníky budu muset vystěhovat.

  Chtěl bych vás poprosit o radu, jakým způsobem má postupovat aby s nájemníky byla v co nejkratší dobu ukončena smlouva a vše bylo v souladu s občanským zákonem.

  Děkuji

 • #63406 Reply

  Jana Zobínová

  Dobrý den,prosím o informaci, za jakých podmínek může majitel bytu změnit regulované nájemné na tržní. Lze toto provést při odhlášení jednoho nájemníka? Majitel tvrdí,že pokud se jeden z nájemců z bytu odstěhuje,automaticky se mění nájemní smlouva a tímto úkonem je možné změnit výši nájemného z regulovaného na nájemné tržní.Moc děkuji za odpověď !

 • #63407 Reply

  Andrea Balejová

  Dobrý den, může majitel domu, ve kterém pronajal byt na dobu neurčitou, ukončit tento nájem bez udání jiného důvodu a bez poskytnutí náhradního bydlení?

  Děkuji.

 • #63408 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ne, to nemůže. K podání výpovědi z nájmu bytu musí mít pronajímatel vždy některý ze zákonných důvodů. Co se týče náhradního bydlení – zde záleží na výpovědním důvodu.

 • #63409 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  může jim nabídnout buď dohodu o skončení nájmu, nebo jim bude muset dát výpověď – to však lze jen z nějakého zákonného důvodu a změna vlastníka nemovitosti takovým důvodem rozhodně není. Ať se pokusí dohodnout za každou cenu.

 • #63410 Reply

  Blanka Szirtiova

  Dobrý den,

  majitel bytu má slečnu, která za něho jedná bez plné moci majitele .

  S náma jedná arogantně..sprostě.

  Chtěla jsem se zeptat..zda jsem poviná se s touto osobou bavit, zda když dostane písemně plnou moc..jak taková plná moc má vypadat..a jestli po písemné pl. moci musím nadále komunikovat s ní.Jsme ochotní komunikovat s majitelem bytu ohledně hledání náhradního bytu,ale s ní to nejde..provokuje svým chováním k tomu bychom se s ní museli hádat.

  Děkuji za radu

 • #63411 Reply

  Lenka Šindlerová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to je s daní z převodu pozemku, který je uskutečněn na základě směnné smlouvy. Jelikož výměra směňovaných pozemků je stejná,smluvní starny si nic nedoplací. Tedy cenu pozemku neznáme, musíme si udělat znalecký posudek nebo si můžeme určit cenu obvyklou? Děkuji

 • #63412 Reply

  Jana Kasalová

  Dobrý den,

  mám nájemní smlouvu na dobu neurčitou a zajímalo by mně, pokud je v ní uvedeno, že v případě skončení nájmu nemá pronajímatel povinnost najít náhradní ubytování, jestli toto smluvní ujednání není v rozporu se zákonem. Dále pak co může být příčinou výpovědi smlouvy na dobu neurčitou? Třeba to, že bude chtít majitel byt prodat nebo se do něj sám nastěhovat? Má v bytě totiž své trvalé bydliště. Děkuji.

 • #63413 Reply

  Milan Zeman

  Ustanovení o tom, že majitel nemá povinnost najít náhradní ubytování je protizákonné a je tudíž neplatné. Prodej bytu není důvodem výpovědi smlouvy. Pouze pokud pronajímatel potřebuje byt pro sebe, může smlouvu vypovědět.

 • #63414 Reply

  Veronika V.

  Dobrý den,

  bydlím v bytě s bratrem a mamkou, na kterou je uzavřena smlouva na dobu neurčitou s regulovaným nájmem. Majitel domu nám nabídl náhradní bydlení, protože potřebuje část domu, ve kterém bydlíme, rekonstruovat. Nová smlouva by už byla uzavřena s tržním nájmem a také na dobu neurčitou. Ale pouze za podmínky, že jí uzavře opět jen s mamkou. Pokud bych ji chtěla uzavřít já, tvrdí, že bude jen na dobu určitou – 2 roky, protože smlouvu s reg.nájmem neuzavíral se mnou, takže na to nemám nárok. Má na to právo? Předem děkuji!

 • #63415 Reply

  Nina Orviská

  Dobry den,

  rada by som sa spytala ci je mozne dat vypoved z najmu bytu ak je byt prenajaty na 1 rok, aj skor? ci existuje nejaka dohoda. pretoze 3 mesacnu vypovednu lehotu kvoli financnym problemom nemozme dodrzat a ci je nutne uvadzat dovod aj vo vypovedi.

  dakujem

 • #63416 Reply

  Boo

  Dobrý den,

  bydlím 33let v podnikovém bytě a mám smlouvu na dobu neurčitou. Podnik padl a byt převzal nový vlastník. Obdržel jsem novou nájemní smlouvu, která je ale na dobu určitou(1rok), dále je v ní navýšení nájemného o 300% a požadavek na složení kauce ve výši tří nájmů. Smlouvu jsem obdržel 5 dní před koncem měsíce, s tím, že je platná ihned od měsíce následujícího. Měl jsem podepsat a druhý den jí hned odevzdat. Smlouvu jsem nepodepsal, ale chtěl bych vědět, zda takto může nový majitel postupovat a jak se případně mohu bránit. Již jsem obdržel výzvu od jeho právníka abych se dostavil k projednání té smlouvy.

  Předem děkuji za případnou radu.

 • #63417 Reply

  bohumila nová

  Nedělejte vůbec nic. Pokud vám nová smlouva nevyhovuje, nejste povinen ji podepisovat. Nový majitel vstupuje do práv předchozího pornajimatele.

 • #63418 Reply

  Jaroslav Novák

  Dobrý den,

  75 letá mamka bydlí v domě soukromého majitele, dnes podepsala z nevědomosti a pod nátlakem novou nájemní smlouvu na dobu určitou, i když měla smlouvu na dobu neurčitou.

  Chtěl bych se zeptat, jestli je v současné době povinné nahrazovat nájemní smlouvu na dobu neurčitou smlouvou na dobu určitou ? Platí v současnosti povinnost pronajímatele v případě ukončení nájmu na dobu neurčitou nabídnout náhradní bydlení ? Je možné rozporovat a zneplatnit dnes podepsanou smlouvu (aby dále platila smlouva na dobu neurčitou) ?

  Velmi děkuji za odpověď J.Novák

 • #63419 Reply

  právní vrba

  obraťte se na Sdružení na ochranu nájemníků (www.son.cz)

 • #105506 Reply

  Boo

  Dobrý den,

  přechází v případě úmrtí nájemce nájemní smlouva na pozůstalé(syn nebo manželka), kteří v bytě mají trvalé bydliště a skutečně tam žijí? A pokud ano, tak může v případě takového přechodu, pronajímatel smlouvu změnit z doby neurčité na dobu určitou nebo je původní smlouva platná v plném rozsahu a musí jí respektovat?

  Předem děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: Nájemní byt-smlouva na dobu neurčitou
Informace o uživateli: