Nájemník

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Nájemník

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  VHody a poslední změna je stará 8 let, 7 měsíců.

• Autor

Alena Kopečková

Dobrý den, manžel vlastní byt 3+1, který koupil asi před 10 lety již s nájemníkem. Sami bydlíme v pronajatém 1+1 i s dítětem a potřebovali bychom se nutně přestěhovat. Nájemník se však odmítá vystěhovat i když jsme mu sehnali náhradní ubytování (leč s tržním nájmem) a nabídli odstupné až 200 tisíc. Poraďte, prosím, jak máme dál postupovat. Prodat byt i s ním? Bylo by možné do bytu nastěhovat další nájemníky? Děkuji mnohokrát za odpověď.

• #65246 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jednoduše mu dejte výpověď z nájmu dle § 711a odst. 1 písm. a) obč. zákoníku, tedy že byt potřebujete pro sebe. K této výpovědi je sice zapotřebí rozhodnutí soudu, nicméně "ušetříte" oněch 200tis. kč, které jste se mu nevím proč rozhodli dát.

Sdělte mu, jak hodláte postupovat, a že jestli to nechá dojít až k soudu, tak bude ještě platit náklady soudního řízení.

• #65247 Reply

tomas kyncl

Dobry den, vlastni chybou jsem nechal bydlet stryce v mem dome bez najemni smlouvy, kde ma i trvale bydliste. On sam se chce odstehovat nacez najemni smlouvu nechce vubec podepsat, jenze ja se bojim toho, ze se nikdy neodstehuje… Je-li tu nejaka moznost ho donutit k tomu, aby smlouvu podepsal? Popripade muzu se nejak jinak pojistit pred tim aby mi tam nezustal?

Mockrat dekuji

• #65248 Reply

Věra Lavičková

Dobrý den. Vlastníme chatu, která je legálně postavená (zapsaná v katastru nemovitostí apod.) na obecních pozemcích. Nájemní smlouva na pozemky skončila již před dvěma lety, vyzývali jsme obec k prodloužení, ale nereagovala, nájem stále platíme, zpět nám nepřichází. Nyní nám přišel dopis, že bude zveřejněn záměr pronajmout tyto obecní pozemky a bude rozhodnuto podle výše nabídek a nebo se nepronajmou vůbec a budou vráceny k původní funkci, t.j. k funkci plnění lesa. Je toto možné? Může obec pronajmout pozemky, na kterých stojí budovy někoho jiného jinému zájemci? A nebo je už nepronajímat a chtít, abychom chatu odstranili? Neprodlužuje se automaticky smlouva, když nájem stále platíme?

Děkuji za odpověď,

Věra L.

• #65249 Reply

Antonie Svobodová

Koupily jsme byt pro mou matku. Je zde regulovaný nájemník, který se nechce vystěhovat do nabízeného bytu.Také zatím nezaplatil zvýšené nájemné. Matka sama nemá kde bydlet. Je možno mu dát výpověd? Jak konkrétně postupovat. Děkuji.

• #65250 Reply

Dobrý den,

po dání výpovědi musíte mít nějaký zákonný důvod uvedený v § 711 a 711a občanského zákoníku. Tam naleznete i postup.

• #65251 Reply

Dobrý den,

jestliže chcete, aby se odstěhoval, není důvod, aby podepisoval nájemní smlouvu. Naopak. Bez nájemní smlouvy se ho "zbavíte" snáze, protože nemusíte hledat výpovědní důvody.

• #65252 Reply

Pavla Hauserová

Dobrý den.

Vlastníme dost velký dům, a jelikož celý neuvyužijeme, chceme l-2 pokoje pronajmout, samozřejmně se smlouvou o podnájmu na dobu určitou. Můj dotaz zní: Budeme moci nájemníka vystěhovat, i když bude mít u nás trvalý pobyt, až smlouva vyprší? Trvalý pobyt je jeho požadavek. Děkuji.

• #65253 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jde o místnosti v domě nebo bytě, který není v nájmu (a nejde o samostatnou bytovou jednotku), pak nejde o podnájem, ale o obecný nájem věci, který se neřídí ustanoveními o nájmu a podnájmu bytu, ale pouze obecnou úpravou nájmu.

K dotazu samotnému lze uvést, že trvalý pobyt nijak nesouvisí s právy k užívanému prostoru. Pokud smlouva vyprší a nebude s nájemcem uzavřena nová, pak se musí vystěhovat a TP s tím nemá absolutně nic společného. Údaj o TP by pak sice měl zrušit sám, ale pokud to neudělá, můžete o zrušení úřední cestou požádat Vy.

• #65254 Reply

Ludvík Deutsch

Zdravím,

prosím mohu jako nájemce požadovat po budoucím nájemníkovi, zákaz chovu jakéhokoliv psa, nebo třeba nekuřáctví? Je možné si takto vybrat jako nájemníka nekuřáka, a ve smlouvě si stanovit zákaz kouření i ostatních osob v bytě? Pokud bych takový odstavec do nájemní smlouvy dal, a nájemník by ho podepsal, byl by platný? Děkuji.

• #65255 Reply

VHody

Dobrý den,

bydlíme v malém bytě v přízemí a kromě okna v ložnici nám zbývají už pouze dvě v kuchyni a obýváku. Již minulý rok se nájemce bytu rozhodl využít prostor na plácku 5x3m skladovat střešní krytiny, na kterou jsem musel čučet celou zimu včetně jara a léta s tím, že až střechu udělá, bude klid a normální výhled. Omyl, nyní pracuje na bytech nad námi a plocha přímo před okny slouží jako skládka suti apd. Když k tomu připočtu věčně postávající osoby dva metry před okny, kteří si při vysypávání bordelu krátí čas omrknutím co u nás v bytě nového + občasné házení předmětů z okna nad námi bezpřostředně před naše okno (včetně nábytku!), tak už mi dochází trpělivost. Chtěl bych se zeptat, jestli jako podnájemník mám nějaká práva ohledně této situace, abych se mohl, až budu o tomto opět diskutovat s nájemcem, o nich zmínit. Jde mi hlavně o prostor před okny v souvislosti skladování všelijakého bordelu bez jakéhokoli upozornění včetně předmětů přístávajících před okny.

Odpověď na téma: Nájemník
Informace o uživateli: