Napadení darovací smlouvy dědicem

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Napadení darovací smlouvy dědicem

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Notářské Služby a poslední změna je stará 3 roky, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #72799 Reply

  Klára Červenková

  Dobrý den, jsme tři sourozenci a rodiče se rozhodli darovat. Sestře jeden dům a zahradu o docela vysoké hodnotě. Mě také dům a cca 6ha půdy. Když nám tyto nemovitosti darují, tak se obě zříkáme nároků na dědictví v případě jejích smrti. Smlouvy budou sepisovány u advokátů.

  Bratrovi nic darovat nechtějí, protože se nechová tak jak by k rodičům měl a nemají s ním dobré vztahy a rovněž je zadlužený. Nemyslím si však, že by to byl důvod k vydědění. I tak mu ale chtějí něco přenechat v dědictví (cca 4ha půdy a les), viditelně s daleko nižší hodnotou. Má právo bratr napadnout darovací smlouvy a požadovat darované pozemky a domy zahrnout do dědického řízení? Případně máme povinnost bratra vyplatit z hodnoty veškerého majetku, který kdy rodiče vlastnili? Má právo bratr napadnou smlouvy už za života rodičů a požadovat vyplácení nebo některou z nemovitostí?

  Děkuji za rady

 • #72801 Reply

  Notářské Služby

  Dědická smlouva nebo zřeknutí se dědictví musí mít formu veřejné listiny (notářský zápis)a tu nemůže sepsat advokát. Musíte jít k notáři. Bratr nemůže darovací smlouvu napadnout tím, že on dary nedostal, může ale nárokovat započtení daru na dědický podíl:

  http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2012/12/zapocteni-daru-v-dedickem-rizeni.html

  Pokud je tu riziko, že se bude bratr snažit darovací smlouvu zpochybnit (např. tvrzením, že to nebyla svobodná vůle rodičů atp.) je vhodné i darovací smlouvu sepsat notářským zápisem i když to zákon nevyžaduje.

Odpověď na téma: Napadení darovací smlouvy dědicem
Informace o uživateli: