nárok na dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví nárok na dědictví

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 6 let, 10 měsíců.

• Autor

vladimír sirotek

zemřela mi babička a zůstala po ní nemovitost ve které žijí moji rodiče. Nemovitost byla v dědictví rozdělena na podíly. Moji rodiče mají 4/6 a zbylé 2/6 se budou vyplácet. Já a můj bratr budeme každý vyplácet 1/6, protože po rodičích dům zdědíme a rodiče nám řekli, ať si to tedy rovnou vyplatíme. Potřebuji poradit, když jsem podruhé ženatý a mám dvě děti z prvního manželství a teď dvě nevlastní, mohou i ty nevlastní ( kdyby se manželce něco stalo )později uplatňovat nějaký nárok na ten dům po rodičích, který zdědím, když tu 1/6 budu odkupovat již v době druhého manželství ? Pakliže ano, je možné tomu nějak předejít ? Chtěl bych, aby na ten dům měli po mě nárok pouze mé vlastní děti.

• #72397 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, pokud jsem to dobře pochopila, tak budete tu 1/6 vyplácet na základě dědické dohody, jejímž jste účastníkem, čili se stanete jejím vlastníkem na základě dědictví po Vaší babičce. V tomto případě nemovitost bude náležet do Vašeho výlučného vlastnictví (nikoli do společného jmění manželů), a pokud tedy SJM o tento podíl na nemovitosti nerozšíříte, budou mít v případě Vaší smrti na něj nárok pouze Vaše děti (a samozřejmě, pokud nesepíšete závěť, tak i Vaše manželka).

• #72398 Reply

vladimír sirotek

pakliže má nárok manželka, tak po ní případně přeci i její děti z prvního manželství. Ten dům zdědím po rodičích a oni teď nejsou v situaci, aby si mohli dovolit ten podíl odkoupit, proto ho odkupuji já. Jenom bych se chtěl vyvarovat situace, aby se jednou o dům dohadovali mé děti a manželčiny děti z prvního manželství.

• #72399 Reply

Karel Dlouhý

Není mi to úplně jasné – kdo jakou část domu zdědil. Na vyplacení použijete své doložitelné vlastní úspory, které jste měl před (2.) sňatkem anebo "společné" peníze, které máte v době manželství a tedy jsou součástí SJM?

JAk se píše v odpovědi, pokud nebudete mít závěť, budou po Vás dědit vaše děti a manželka stejným dílem. Tzn. napište závěť, v níž odkážete dům svým dětem (rovným dílem), manželce odkážete něco jiného (nebo nic).

Stejně manželka bude mít polovinu majetku nabytého za manželství.

• #72400 Reply

Jiří Přistoupil

Mohu dědit po tetě ze zákona, když moje maminka zemřela

dřív, než teta.

Myslím si, že je to 3.skupina a že středověká odúmrť

(jak nás odstavila notářka) nepřichází v úvahu???????

• #72401 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, podle mého názoru byste dědit mohla, pokud ovšem nepřichází v úvahu dědění podle I. či II. dědické skupiny…

• #72402 Reply

Jan Surovec

potřebuji poradit,náhodou jsem se dozvěděl že má probíhat dědické řízení po babičce a strejdovi po babičce jsem to nestihl po strejdovi ano na dotaz proč mně nepozvali odpověděli že si nevspoměli,správně tam měla bít ma mamka ale ta je po smrti takže nárok mám také já po ní né.K věci kolem toho je moc nejasností jedná se o rodin.dům a majetek s něho a o byt který ani neuvedli v jednání protože peníze za prodej bytu někdo dostal až po smrti strejdy ale bohužel nevím kdo je dostal na učet,celý majetek má dostat má sestřenice podle závěti,závěď jsem spochybnil a mam měsíc abych se vyjádřil,nejsem v těchle věcech moc znalec tak bych chtěl radu co dál.

• #72403 Reply

Karel Dlouhý

Obrátit se na odborníka (tedy advokáta) – třeba i využít online služeb zde.

Jesliže se jedná o větší majetek, tak se vyplatí dát několik tisíc advokátovi.

• #72404 Reply

Jindřiška Šťastná

Dobrý den, moji rodiče za svého života přepsali rodinný dům na mého bratra.Přepsali mu i druhý dům, který už dávno prodal.Vlastně vše, co mělo hodnotu, napsali na mého bratra. Zůstala jsem já a moje sestra a bratr, který je pouze synem mé matky, ten co vše zdědil je synem obou mých rodičů. Nyní v rozmezí půl roku rodiče zemřeli. Máme nárok na nějakou část dědictví, když vše rodiče přepsali za života na našeho jednoho bratra?

• #72405 Reply

Milan Zeman

Na svůj dědický podíl máte samozřejmě nárok, ovšem nebudou do něj započítány uvedené domy, neboť vlastnictví k nim bylo převedeno za života zůstavitelů.

Odpověď na téma: nárok na dědictví
Informace o uživateli: