nárok na dovolenou při ukončení HPP

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená nárok na dovolenou při ukončení HPP

Zvolené téma obsahuje celkem 24 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 5 let, 9 měsíců.

• Autor

Michal Horák

Dobrý den.

Dne 27.3.jsem dal výpověď ke dni 31.3. s tím, že můj HPP bude ukončen dne 31.5. Dle mého výpočtu bych měl mít nárok na min.8dní dovolené. Zaměstnavatel mi přidělil 6 dní s tím, že 31.5. je sobota tudíž mi HPP musí ukončit k 30.5. a já tudíž nebudu mít odpracovaný celý měsíc(pracuji klasicky 5dní v týdnu 8,5hodiny). To asi není v pořádku, že?

Děkuji Horák

• #47698 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak na to se informujte v poradně, která se zabývá mzdovým účetnictvím. To, že je poslední den v měsíci sobota neznamená, že musí být PP ukončen v pracovní den. Takový argument zaměstnavatele je nepodstatný.

• #47699 Reply

Milan Jahn

dobrý den,mám podepsanou výpověd od zaměstnavatele ke dni 31.04.08,zbývají mně dovybrat 7dnu dovolené,chci se zeptat jestli si mužu dovolenou řádně vybrat?zamněstnavatel mně vyhrožuje že mmně to neumožní,že mně dovolenou proplatí a že musím chodit do práce až do 31.04,já stím nesouhlasím a trvám na vybrání dovolené,děkuji za radu a za odpověd.

s pozdravem Milan Jahn

• #47700 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na vyčerpání dovolené trvat můžete, ale pokud Vám to zaměstnavatel neumožní, pak ji čerpat nemůžete a dostanete ji proplacenou při skončení PP. Pokud by jste na ni nastoupil svévolně, bez jeho souhlasu, jednal by jste v rozporu se ZP se všemi nepříjemnými důsledky.

• #47701 Reply

Iveta Slechtova

Dobry den, pracuji na prodejně, kde pracovní doba je PO-NE od 08-19.00.Vedoucí stanovil rozpis směn,podle kterého jsme chodili do práce.Letos v únoru ale přišel s tím, že loni jsme odpracovali méně hodin než jsme měli a tak nám prý po konzultaci s personálním oddělením napíše za únor 5 dní dovolené (prý to je jen kompenzace za nedostatečný počet odpracovaných hodin). Nikdo mě o ničem neinformoval, ať už ústně nebo písemně. Dozvěděla jsem se to jen od kolegyně, které to řekl.Na výplatní pásce jsem měla strženo 5 dní dovolené, ale přitom jsem chodila do práce.Prosím tedy o radu, jestli postupoval správně.Děkuji

• #47702 Reply

Štefan Šandorka

Dobrý den. Prosím o radu. Za leden a únor letošního roku jsem odpracoval 40 dnů. Začátkem měsíce února jsem podal výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tedy pracovní poměr byl ukončen 30.4.2008. Od 27.2.až do 30.4. jsem byl na neschopence.

Započítává se doba pracovní neschopnosti do odpracovaných dnů a na jakou poměrnou část dovolené mám v tomto případě nárok. Děkuji!

• #47703 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tomto případě vzniká nárok na dovolenou za odpracované dny, a to 1/12 z dovolené za každých 21 odpracovaných dnů. Zákon výslovně stanoví "odpracovaných", což znamená, že dny, kdy jste marodil jste logicky neopracoval a tudíž se Vám do základu pro výpočet dovolené nezahrnou.

• #47704 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, takové svévolné odečtení dovolené, která nebyla vyčerpána není možné. Kontaktujte Oblastní inspektorát práce.

• #47705 Reply

Markéta Bílá

Dobrý den, prosím Vás o radu:

Byla jsem zaměstnána na HPP na dobu určitou na jeden rok od 1.5.2007 do 30.4.2008. Zaměstnavatel nepřišel s návrhem prodloužení smlouvy, i když se mnou i nadále počítal…Ale já se rozhodla pracovní poměr neprodloužit a 28. 4. 2008 jsem to zaměstnavateli oznámila. V letošním roce jsem si vybrala pouze dva dny dovolené z roku 2007, letošní dny dovolené jsem nečerpala ani jsem nebyla na neschopence. Mám nárok na proplacení nevybrané dovolené? Tj. z 20 dní poměrně za 4 měsíce mám nárok na proplacení nejméně 6 dní?

Děkuji za odpověď.

• #47706 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na proplacení nevyčerpané dovolené vzniká při skončení PP ze zákona. Pokud jde o přesný počet dnů dovolené, ten si zjistěte u účetní. Takové výpočty zde neprovádíme.

• #47707 Reply

marek malý

Dobrý den.Za letošní rok jsem vyčerpal už všechnu dovolenou.K 15.6.2008 jsem rozvazal pracovní poměr z důvodu přestěhování(nahle ,nečekaně)ted nevím jak mi tato dovolená bude zaplacena. Dovolenou jsem musel vyčerpat z důvodu rekostrukce pracoviště.předem děkuji za odpověd.

• #47708 Reply

Dana Matěková

Dobrý den,

můj manžel k 31.5.2008 skončil PP. 12 dní před koncem se dohodl se zaměstnavatelem o čerpání dovolené do konce pracovního poměru. Manžel toto uvedl do docházkového výkazu, který si každý zaměstnanec vyplňuje sám a zaměstnavatel ho následně potvrdí. Toto manžel udělal a včetně uvedení dnů dovolené. Po ukončení dovolené a zároveň i pracovního poměru mu zaměstnavatel oznámil, že s dovolenou nesouhlasí a dny kdy nebyl v zaměstnání bere jako neomluvené a bude vyžadovat odškodnění za újmu na výdělku z důvodu jeho nepřítomnosti. Jak má manžel dokázat, že zaměstnavatel s jeho dovolenou byl seznámen a že s ní souhlasil, když dovolenkové lístky u této firmy nechtějí a dovolená se eviduje pouze v docházce, která se odevzdává vždy na začátku dalšího měsíce?

Prosím o radu či odbornou pomoc. Děkuji

• #47709 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, za čerpání dovolené náleží zaměstnanci náhrada mzdy. Vyčerpanou dovolenou jste již měl dostat ve výplatním termínu, který následoval po měsíci, kdy jste ji čerpal. Jestli jste nějakou čerpal ještě před skončením PP, pak by jste ji měl dostat proplacenou v poslední mzdě.

• #47710 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pak to bude tvrzení proti tvrzení. Manžel by se mohl domáhat dlužné náhrady mzdy za dovolenou, kterou mu odmítli vyplatit, a to přímo žalobou u soudu. Dokazování pak povede soud, který vyhodnotí tvrzení účastníků a další podstatné skutečnosti a rozhodne, která strana bude úspěšná. Manžel by se měl zamyslet i nad tím, neexistuje-li někdo, kdo by poskytl věrohodnou svědeckou výpověď. Může také kontaktovat inspektorát práce.

• #47711 Reply

Dana Matěková

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Jsem s pozdravem Matěková

• #47712 Reply

Jarmila Čermáková

Dobrý den chtěla bych se zeptat,od 14.3.08 marodím a k 1.7.08 jsem podala výpověď takže bych měla končit ke dni 31.8.08 a zajímalo by mě na kolik dní mám nárok si vyčerpat dovolené. Předem děkuji Čermáková

• #47713 Reply

Marcela Fárková

Dobrý den,

potřebovala bych vědět, zda mám nárok na dovolenou po dobu, kdy se mnou zaměstnavatel rozvázal neplatně pracovní poměr? Soud uznal , že výpověď, kterou mi dal zaměstnavatel je neplatná, nevím však, zda mohu čerpat za tuto dobu dovolenou.

Děkuji

• #47714 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zde není poradna pro mzdové účetnictví, tyto výpočty neprovádíme. Navíc ani neuvádíte údaje, ze kterých by se to dalo zjistit.

• #47715 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže jste vyhrála soud, pak pracovní poměr trval po celou dobu a nárok na dovolenou by měl vzniknout bez jejího krácení, jelikož se nejednalo o překážku v práci na Vaší straně.

• #47716 Reply

Marcela Fárková

Děkuji za odpověď.

Marcela Fárková

• #47717 Reply

milan jaroš

Dobrý den jsem ve výpovědní lhůtě a chtěl bych si vyčerpat dovolenou ještě nemám vyčerpanou dovolenou na loňský rok a mám nárok na poměrnou čast letošní dovolené musí mi zaměstnavatel umožnit si dovolenou vyčerpat nobo mi může nařidit proplacení a nutit mě pracovat až do zkončení pracovního poměru.Děkuji za brzkou odpověď.

• #47718 Reply

Helena Buldrová

Dobrý den,

potřebovala bych vědět na co mám nárok, pokud dám výpověď s 2-měsíční lhůtou a ještě jsem nečerpala ani jeden den dovolené. U firmy nejsem ještě celý kalendářní rok. Povolí mi ve výpovědní lhůtě čerpat celou dovolenou, nebo mi ji musí proplatit? Nerada bych o ní přišla, jsem ve vedoucí pozici a nemá mě zatím kdo nahradit. děkuji

• #47719 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, buď Vám její čerpání umožní (ale nemusí) anebo Vám ji budou muset proplatit při skočení PP (§222/2 ZP).

• #47720 Reply

Vladimíra Večeřová

Zaměstnanec byl od 1.1. do 31.5. nemocen. V červnu odpracoval 12 dní a čerpal 10 dní dovolené z předcházejícího roku. Splnil 21 odpracovaných dnů, čímž mu vznikl nárok na 2 dny dovolené. V červenci odpracoval 15 dnů, měl 2 svátky a 4 dny dovolené. V srpnu čerpal 3 dny dovolené a od 4.8. je do konce roku opět nemocen.Kolik dnů dovolené má přečerpáno ?

Podle mne odpracoval 22 a 19, tedy 41 dnů. Dovolenou, kterou čerpal, ale neměl na ni nárok jako odpracovaný den nepočítám.

• #47721 Reply

Karel Dlouhý

"Dovolenou, kterou čerpal, ale neměl na ni nárok jako odpracovaný den nepočítám."

To je zajímavá otázka.

Na jakém základě ten den nepočítáte?

Dovolenou mu nařídil zaměstnavatel.

Zkuste dát dotaz na:

http://business.center.cz/business/diskuze/

Odpověď na téma: nárok na dovolenou při ukončení HPP
Informace o uživateli: