Nárok na nemocenskou v důchodu

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Nárok na nemocenskou v důchodu

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #43629 Reply

  Markéta P.

  Dobrý den, mému otci skončil k 31. prosinci 07 pracovní poměr, který byl na dobu určitou, dále se neprodlužoval. Byl zaměstnaný už jako důchodce (resp. již je nějaký rok v důchodu). Začátkem prosince onemocněl a nemocenská nadále trvá. Má nárok na vyplácení nemocenských dávek (i v případě, že byl zaměstnaný jako důchodce)?

  Děkuji za odpověď

 • #43631 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, u důchodců je dán zákonný limit a nemocenská se poskytuje nejdéle po dobu 81 dnů pracovní neschopnosti a nejdéle do dne, kdy končí zaměstnání (§21 zák.č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců). Podle toho by tedy již nárok na nemocenskou mít neměl. Informace Vám poskytnout také na správě sociálního zabezpečení.

 • #43632 Reply

  Šárka Švihnosová

  Dobrý den,

  1.9.2008 se vracím z rodičovské dovolené zpět do práce. Chci se zeptat kdy mi vznikne nárok na nemocenskou a z čeho se nemocenská dáka bude počítat.

  Děkuji za informaci

 • #43633 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vznikne Vám ten den, kdy nastoupíte do práce. Nemocenská se počítá z denního vyměřovacího základu. Mechanismus výpočtu je složitý a nebudu ho zde popisovat, to je záležitost pro účetní nebo OSSZ.

 • #43634 Reply

  ambroz vladimir

  Zaměstananec odešel na dovolenou s tím , že před uplynutím dovolené telefonoval ,že při práci na chalupě si "vyhodil" záda a že bude nemocen. Vrátil se po dalších třech týdench s tím ,že nemocenskou měl napsánu od své lékařky v místě bydliště ačkoliv byl na chalupě ( a to celou dobu nemocenské jak jsme později z této nemocenské a z jeho konstatování ). nemocenská byla napsána tak že byla vystavena 14.8. (což byla doba jeho dovolené) s platností od 13.8. samozřejmě bez diagnozy. Z dovolené se vrátil opálený jako z egypta s tím že ležel na lehátku na slunci a proto se opálil. Z mého pohledu se jedná o normální podvod za součinnosti spřátelené lékařky. ( manželka zaměstnance je instrumentářkou v blízké nemocnici)

  děkuji

  ambroz

 • #43635 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, trestně-právní rovinu zde nedovodíte. A bude velmi těžké, mu něco takového prokázat, zvláště pokud neproběhla kontrola dodržování léčebného režimu ze strany OSSZ.

Odpověď na téma: Nárok na nemocenskou v důchodu
Informace o uživateli: