Nárok na počet dnů dovolené

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená Nárok na počet dnů dovolené

Zvolené téma obsahuje celkem 162 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  viagra_without a poslední změna je stará 1 rok, 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #46947 Reply

  Lubomil Pavelka

  Dobrý den.V roce 2006 jsem byl veden na Úřadě práce až do 1.1.2007.2.1.jsem nastoupil do zaměstnání a uzavřel pracovní smlouvu do 30.6.2007.Od 1.7.2007 mi byla nabídnuta pracovní smlouva na dobu neurčitou,kterou jsem přijal.Přesto,že jsem pracoval (v současné době dále pracuji) v roce 2007 od 2.1. do 31.12 mi zaměstnavatel zkrátil dovolenou o jednu dvanáctinu t.j. o 1,5 dne.Má na to právo.Děkuji za odpověď.

 • #46949 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, krácení dovolené je v zákoníku práce přesně specifikováno v §223. Zpravidla jde o důvody spočívající v dlouhodobější pracovní neschopnosti nebo při neomluvené absenci. Jestliže žádné takové důvody u Vás nenastaly, dovolená by se Vám krátit neměla. Zeptejte se tedy mzdové účetní nebo vedení firmy, z jakého důvodu došlo ke zkrácení.

 • #46950 Reply

  Roman Havel

  Pracuji na směnný provoz nepřetržitý a zaměstnavatel mi počítá 11,50hodin za dovolenou zdá se mi to divné když podle zákona by mělo být 25dní,tak to vychází na jeden a půl dne z mé dovolené.dále bych se chtěl zeptat jestli se do odpracovaných hodin mají započítávat přestávky na jídlo a který je to paragraf ze zákona a pokud je to dodatek prosím o zdělení děkuji předem pan Havel

 • #46951 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákonná dovolená činí 4 týdny, tj. 20 pracovních dnů. Kde jste dospěl k číslu 25 dnů, není jasné. Pokud jde o výpočet nároku na dovolenou, řešte tuto věc se mzdovou účetní ve Vaší firmě. Máte-li podezření, že není postupováno v souladu se zákoníkem práce, můžete podat podnět na oblastní inspektorát práce. Přestávky na jídlo se do pracovní doby nepočítají (§88 odst. 4 zákoníku práce).

 • #46952 Reply

  Monika Nováková

  Dobrý den, dne 3.12.2007 byl nástup do zaměstnání. Je prosím nárok na 1,5dne dovolené za prosinec? Děkuji Monika

 • #46953 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, od 3.12. do 31.12. bylo, při započtení svátků, celkem 18 pracovních dnů. Nárok na 1/12 dovolené by Vám vznikl až po odpracování 21 pracovních dnů. A k tomu nedošlo, tudíž nárok za prosinec nevznikl. Ten by nastal až po odpracování dalších 3 směn v lednu.

 • #46954 Reply

  KATEŘINA TAUŠOVÁ

  Dobrý den,

  chci se zeptat jestli je možné si vzít dovolenou na 7 dní když sem u stejného zaměstnance zaměstnaná od 1.3 2007 dosud. Z lońského roku mi zbývá vyčerpat 2 a půl dne. Pracuji jako recepční na 12hodinové směny. Vybrala sem si jí a te´d mi zdělili, že mi jí škrtli že nemám nárok na celé proplacení. Prosím poraďte mi, předem děkuji

 • #46955 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, příliš málo informací na posouzení Vašeho dotazu. Nejdříve se informujte u mzdové účetní, co je příčinou takového jednání a z čeho při "škrtání" dovolené vycházela. Pak se obraťte se na oblastní inspektorát práce s podnětem na podezření z porušení praocvněprávních předpsiů. Pokud Vás však svým jednáním zkrátil zaměstnavatele na mzdových nárocích a věc nedá do pořádku dobrovolně, budete se muset soudit.

 • #46956 Reply

  Michal Šaman

  rád bych se zeptal. Pokud podepíšů klasickou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem – hlavní pracovní poměr, po jaké odpracované době, resp. době odpracovaných dní mi vzniká nárok na dovolenou a v jakém rozsahu..a zda mi vzniká nárok na dovolenou až po uplynutí zkušební doby v rámci smlouvy nebo již během zkušební doby…

  děkuji za odpověď

 • #46957 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, první nárok na dovolenou Vám vznikne po odpracování 21 dnů. Nárok činí 1/12 z roční dovolené,tj. 1,5 dne.

 • #46958 Reply

  KATEŘINA TAUŠOVÁ

  Dobrý den ,

  chci se zeptat, na kolik dnů za rok mám nárok na dovolenou , když pracuju kr. dl. týden, cca 15 hod. denně 700kč + tipy. a jak mám mít zaplacený den dovolené. Jestli je v pořádku když dostávám placeno jako 1 prac, den ale strhává se mi jeden a půl dne dovolený. Myslím že bych měl dostat taky za 1 a půl dne tj.1050,-kč. ???? Děkuji za odpověd

 • #46959 Reply

  KATEŘINA TAUŠOVÁ

  příčina prý je že kolegině potřebovala nadělat nějaký dny tak sem jí musela uvolnit ´pole´. Když sem se vrátila řekli mi že nemám nárok a že mi to nedaj, jen ten dva a půl dne co mám z loňskýho roku. Velice si vážím vaší rady a děkuji

 • #46960 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pro výpočet dovolené je stanovena přesná metodika a vzorce, a to jak při rovnoměrné tak i nerovnoměrné pracovní době. Přesný výpočet je ovšem záležitostí účetní a nikoli právní. Takže se obraťte na nějaký server o účetnictví, kde odpovídají příslušní odborníci a požádejte je o přesný výpočet. Za dovolenou jinak přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Podle §213 odst.4 zákoníku práce platí, že čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

 • #46961 Reply

  Vendula Jeništová

  Dobrý den! Pracuji na pracovní smlouvu, cca 20 hodin týdně, pracovní poměr trval celý rok 2007 a odpracovala jsem 119 dnů. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dovolenou za kalendářní rok (4 týdny) či na poměrnou část? Firemní účetní mi totiž sdělila, že jsem v loňské roce dovolenou přečerpala, použila totiž výpočet poměrné části. Předem děkuji za odpověď.

 • #46962 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákonná pracovní doba je 40 hodin, jestliže máte úvazek kratší, pak Vám nenáleží celé 4 týdny s náhradou mzdy, ale poměrná část. Zaměstnanci na plný úvazek (nárok na 4 týdny) se počítá jeden týden dovolené jako 5 dnů, tj. celkem 20 dnů dovolené. Vy máte zkrácený úvazek, pro představu jako by jste pracovala 2,5 dne v týdnu, pak by to byly 4 týdny dovolené x 2,5 odpracované dny = 10 dnů dovolené. Jednoduše řečeno, dovolenou v rozsahu 4 týdnů si můžete vybrat celou, ale náhrady mzdy Vám bude příslušet jen za 1/2 dnů z vyčerpané dovolené. Kolik dní dovolené zbývá je uvedeno na každé výplatní pásce.

 • #46963 Reply

  Vendula Jeništová

  Ještě bych se tedy chtěla zeptat na tu náhradu mzdy. Když si vezmu při 1/2 úvazku 1 den dovolené – 8 hodin je náhrada mzdy mzdy v poloviční výši za celých 8 hodin?

 • #46964 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle už je dotaz pro mzdové účetní a ne pro právníka. Konkrétní metodiku a faktický výpočet totiž mají na starost právě účetní. Den dovolené Vám bude proplacen ve 4 hodinách.

 • #46965 Reply

  Martina Markovičová

  Dobrý den,

  u mého zaměstnavatele mám nárok na dovolenou v trvání 25 dní. V loňském roce jsem čerpala 15 dní, 29 listopadu jsem nastoupila na nemocenskou, 6. prosince pak na řádnou mateřskou. Mateřskou budu pobírat do 19.6. 2008. Mám nárok na celých 10 dní dovolené za loňský rok? Vzniká mi nárok na dovolenou i za letošní rok a kolik dní? Kdy mi bude tato dovolená proplacena?

  Děkuji za odpověď. Martina

 • #46966 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na dovolenou si nechte určit u mzdové účetní, nejsme mzdová poradna. Pokud jde o loňskou dovolenou i dovolenou za rok 2008 (na kterou Vám vznikne nárok, protože doba MD se považuje pro účely dovolené za dobu výkonu práce, čímž "odpracujete" 60 dnů, za což náleží nárok na dovolenou), pak by jste měla požádat o vyčerpání dovolené tak, aby navazovala na skončení MD. Podle §217 odst.5 ZP je zaměstnavatel povinen Vám její čerpání umožnit a navíc se Vám nebude nijak krátit (což by se stalo, kdyby jste ji čerpala až po RD). Pak teprve nastoupíte na rodičovskou dovolenou.

 • #46967 Reply

  Bohumila Hendrychová

  Dobrý den,pracuji u jedné nejmenované čerpací stanice kde máme dvanácti hodinové směny.Vždy dva dny denní směnu od 7h do 19h a dva dny noční směnu od 19h do 7h.Pak máme 4 dny volna.Má zaměstnavatel právo nám dovolenou jakkoliv krátit nebo máme nárok ze zákona na 20 dní dovolené při takto určených směnách?Děkuji za odpověď

 • #46968 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, výpočet nároku na dovolenou se při nerovnoměrně rozvržené pracovní době je odlišný od rovnoměrně rozvržené doby. Při nerovnoměrném rozvržení platí §213 odst.4 ZP: "Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.". To znamená, že se dovolená přepočítá na pracovní dny podle rozvrhu směn v kalendářním roce. O přesný výpočet však požádejte nějakou mzdovou účetní.

 • #46969 Reply

  Božena Teissingová

  Dne 31.3.08 jsem ukončila pracovní poměr ve firmě, kde jsem pracovala delší dobu. Za r. 2007 jsme měla nevyčerpaných 10 dní dovolené. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že mám tedy nárok na 10 + 5 dnů dovolené, ale z provozních důvodů si vyčerpám jenom 13 dní celkem a 2 dny mi proplatí. Z výplatní pásky jsem zjistila, že k tomu nedošlo a mám tam uvedených 7 odpracovaných dnů a 13 dnů dovolené.Zaměstnavatel nyní tvrdí, že jsem za r. 2008 neměla nárok na 5 dní, ale pouze na 3 dny, jelikož jsem neodpracovala 60 dnů v tomto kalendářním roce. Je tento jejich výpočet správný? Neodpracovala jsem je proto, že jsem si musela dočerpat dovolenou za r. 2007. Děkuji za odpověď.

 • #46970 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, výpočet dnů dovolené si nechte vypracovat u účetní, zde není poradna pro mzdové účetnictví. Z právního hlediska však platí, že pokud jste čerpala dovolenou (z loňského roku), tato doba se posuzuje jako výkon práce a je nutno ji započítat do doby pro nárok na dovolenou. Takže dobu čerpání dovolené je třeba započítat, argument zaměstnavatele není pravdivý.

 • #46971 Reply

  Radka Grmolenská

  Dobrý den,pracuji jako zdravotní sestra,mám nerovnoměrně rozvrženou prac.dobu.Pracuji ve 12-ti hodinových směnách.Odpracuji za každý měsíc i celý rok určený počet hodin,ale chybí mi počet dnů a zaměstnavatel mi krátí dny dovolené(máme nárok na 20 dní).Kdybych odpracovala určený počet dnů,měla bych přesčasy,což mi zaměstnavatel neproplatí.Je opravdu směrodatný pouze počet odpracovaných dnů.Děkuji za odpověď

 • #46972 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, výpočet dovolené při nerovnoměrně rozvržené pracovní době skutečně zohledňuje počet odpracovaných směn. O přesný výpočet však požádejte účetní, na tomto serveru se mzdovým účetnictvím nezabýváme.

 • #46973 Reply

  Jana Sokolovská

  Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit,zda se dovolená započítává jako odpracovaný den pro nárok na dovolenou.A je-li nějaký rozdíl mezi dovolenou z minulého roku a dovolenou z tohoto roku pro výpočet nároku?

  Konkrétně – manžel k 31.3.2008 ukončil pracovní poměr dohodou.Odpracoval 54,75 dnů a dále měl 6,25 dnů staré dovolené a 4 dny dovolené nové.Vzniká v této situaci nárok již na 3/12 dovolené nebo jen 2/12.

  Děkuji

 • #46974 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, čerpání dovolené se posuzuje jako doba výkonu práce. Rozdíl mezi loňskou a letošní dovolenou v tomto ohledu není. V součtu dovolené a odpracovaných dnů dosáhl 601 dnů a měl by mu vzniknout nárok na 3/12. Pokud jde o přesný výpočet dnů dovolené, obraťte se na server, kde se zabývají mzdovým účetnictvím nebo na účetní.

 • #46975 Reply

  Lenka Strouhalová

  Dobrý den.Pracuji jako zdravotní sestra v ordinaci praktického lékaře.Na kolik dní dovolené mám nárok? Slyšela jsem,že bych měla mít nárok na dodatkovou dovolenou.Za odpověď předem děkuji.

 • #46976 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákonný rozsah dovolené je 4 týdny. Jako zdravotní sestra u praktického lékaře nenaplňujete podmínky pro dodatkovou dovolenou podle §215 ZP, tudíž Vám nenáleží.

 • #46977 Reply

  Jan Novak

  Dobrý den. Prosím o informaci, o kterou právní normu (ideálně včetně uvedení paragrafu a odstavce) se opírá názor, že čerpání dovolené na zotavenou se posuzuje jako doba výkonu práce.

  V zákoníku práce jsem relevantní ustanovení k tomuto problému nenašel a rovněž závěry osobní konzultace s právníkem k této otázce byly velmi nejednoznačné.

  Velice děkuji za brzkou odpověď.

 • #46978 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to zcela jednoznačně upravuje §348 zákoníku práce č. 262/2006 Sb.

 • #46979 Reply

  Alegrina Doveras

  Zde nejde o krácení. Do zaměstnání jste nastoupil až 2.1., takže jste pracoval jen 11 CELÝCH kalendáních měsíců, nikoli celý kalendářní rok, takže vám podle §212 odst. 2 ZP náleží 11/12 výměru dovolené.

 • #46980 Reply

  Jozef Ježo

  Dobrý den,

  pracuji v nepřetržitém provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou na jednotlivé týdny, s délkou pracovní směny 11,5 hod.Zaměstnavatel nám vypočítal délku dovolené na 13 dnů za kalendářní rok. Argumentuje zák.práce §213 odst.4.Má právo na toto krácení dovolené?A nebo máme nárok na zákonem určené 4 týdny. Děkuji za odpověď. Ježo.

 • #46981 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, uvedený §213 odst.4 ZP skutečně stanoví postup výpočtu dovolené u zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Takže při použití vzorce pro výpočet dnů, může dojít k tomu, že je počet dnů dovolené nižší 4 týdny. O kontrolu správnosti výpočtu musíte požádat nějakou mzdovou účetní.

 • #46982 Reply

  filip majer

  Dobrý den,

  obracím se na vás z dotezem ohledně nároku na délku dovolené. Nacházím se na dlouhodobé zahraniční služební cestě v Rusku kde jsem zhruba 90% času v roce. Mám nárok na více než 20 pracovních dnů na zotavenou v roce?

  Předem děkuji za odpověď a zůstávám s pozdravem

  Filip Majer

 • #46983 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle toho, co uvádíte, u Vás nejsou dány žádné zákonné podmínky proto, aby Vám byla přiznána dodatková dovolená. Práce v zahraničí (pokud nejde o tropickou nebo jinak zdravotně obtížnou oblast) sama o sobě nárok na nadstandardní délku dovolené nezakládá.

 • #46984 Reply

  Miloš Novák

  Dobrý den,

  manželka nastoupila po MD zpět do zaměstnání a se zaměstnavatelem se dohodla na zkráceném prac. úvazku v poliviční délce tj. 4 hodiny denně. Nejprve jí zaměstnavatel sdělil, že má nárok pouze na polovinu dovolené tj. 2 týdny. V zák.práce je ovšem nárok na 4 týdny. Když jsem to zaměstnavateli sdělil, řekl, že tedy může mít dovolenou 4 týdny,ale pouze dva týdny bude mít manželka proplacené. Myslím si, že délka dovolené nemůže být krácena podle délky směny, vždyť když odpracuje 4 hodiny, tak dovolenou si vybere také 4 hodiny,nebo se mýlím? Může zaměstnavatel proplatit pouze polovinu nárokou na dovolenou? Děkuji za odpověď.

 • #46985 Reply

  Karel Dlouhý

  Abo, máte pravdu.

  Má nárok na 4 týdny dovolené, všechny bude mít proplacené – průměrným výdělkem (tedy za 4 hodiny denně).

 • #46986 Reply

  Martin Šamaj

  Dobrý den.

  Několik let jsem pracoval ve firmě v nepřetržitém 12 hod. provozu. Od nového roku jsem však byl přesunut na klasické osmihodinové směny (ranní, odpolední). Z loňského roku, kdy jsem ještě pracoval na dvanáctkách, mi zbylo 5 dní dovolené. Těchto pět dní si mám vybrat teď v lednu. Ovšem pokud se tak stane, bude mi zřejmě (zatím jsem to s naším šéfem neprobíral, potřebuji nejdřív vědět, jak se věci mají, abych mohl opět účinně bojovat) proplaceno 5 osmihodinových dovolených namísto 5ti dvanáctihodinových, čímž příjdu o peníze.

  Chtěl bych se zeptat, zda mi je musí proplatit jako dvanáctihodinové nebo mi musí přidat několik dní dovolené navíc.

  Děkuji předem za odpověď.

 • #46987 Reply

  zdenek palzer

  Dne 1. září jsem nastoupil do zaměstnání. Dostal jsem však výpověď a to k poslednímu dni mé zkušební doby, to jest k 30. listopadu. Smluvená dovolená v pracovní smlouvě je 25 dnů. Zaměstnavatel mi však přiznal pouze 4 dny dovolené. Rád bych se tedy zeptal, zdali mám za pracovní poměr, který bude trvat 3 celé měsíce v kuse nárok na 6 dnů dovolené, nebo jen na 4, když mám prozatím odpracováno cca 2,5 měsíce a 3 měsíce v kuse odpracuji posledním dnem mého pracovního poměru.

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 • #46988 Reply

  Karel Dlouhý

  §212 ZP (1) "Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku."

  Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny (a také den čerpání dovolené).

  §212 (2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

  § 214 Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

  Tedy když odpracujete 60 dnů, máte nárok na 6 dní dovolené, jinak na 4 dny.

 • #46989 Reply

  Anna Šlajerová

  Ukončila jsem pracovní poměr (smlouva na dobu neurčitou)dohodou k 31.12.2009. Důvodem ukončení prac.poměru byl odchod do starobního důchodu k 1.1.2010. Na základě nové prac.smouvy na dobu určitou u stejného zaměstnavatele, budu pracovat jako důchodkyně dál od 1.1.2010 až do 28.2.2010. Na kolik dnů dovolené mám za tyto 2 měsíce nárok? Pracovnice pers.oddělení mně sdělila: z důvodu, že neodpracuji v únoru 21 dnů, nemám za měsíc únor nárok na dovolenou. Měsíc únor má 28 dnů, což odpovídá 20 dnům pracovním, čímž nelze tuto podmínku splnit. Celková doba dovolené v podniku činí 5 týdnů.

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 • #46990 Reply

  Karel Dlouhý

  § 214 ZP: "Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce."

  Tedy od 1.1.2010 do 28.2.2010 zřejmě neodpracujete 42 dnů, tedy máte nárok na dovolenou v délce jedné dvanáctiny z 5 týdnů (25 prac. dnů), tedy 2 dny dovolené.

  "nemám za měsíc únor nárok na dovolenou. Měsíc únor má 28 dnů, což odpovídá 20 dnům pracovním, čímž nelze tuto podmínku splnit." – nárok na dovolenou se nepropočítává za jednotlivé měsíce, nýbrž za celou dobu pracovního poměru! Tzn. tu 1/12 dovolené budete mít, když třeba v lednu odpracujete 10 dní a v únoru 15 dní.

 • #46991 Reply

  Lucie Buresova

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, na kolik dnů dovolené mám nárok. Zaměstnancem jsem byla od 1.6.2009 do 31.12.2009. Od 1.1.2010 mi byla dodatkem ke smlouvě pracovní smlouva prodloužena do 31.3.2010. Zajímalo by mě, na kolik dní dovolené mám za tyto 3 měsíce (o které mi byla smlouva prodloužena) nárok.

  Za odpověď předem děkuji.

  Lucie

 • #46992 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud odpracujete alespoň 60 dnů, máte nárok na 3/12 z roční výměry dovolené.

  Pokud ne, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů.

  Roční výměra je 4 týdny dovolené (20 pracovních dní), pokud v dané organizaci není dovolená delší

 • #46993 Reply

  Sylva Churyová

  Dobrý den,

  pracuji v obchodním centru které je otevřeno 7 dní v týdnu.Prac.smlouvu mám uzavřenou na 40 hod.týdně.Pracuji přesto kátký/dlouhý týden tj.2 dny,nebo 5 dní,12 hod.směny(včetně víkendů).V případě,že mám den řádné dovolené,kolik hod.se mi počítá 8 nebo 12?

  Děkuji.

  Churyová Sylva

 • #46994 Reply

  I.G.

  Dobrý den,

  mám sjednaný pracovní poměr na dobu určitou od 1.9. 2009 do 30.6. 2010 a pracuji jako vyučující ve škole na 85% úvazek.

  Zajímá mě, zda existuje zákon upravující čerpání dovolené ve školství?

  Zda si mohu v průběhu roku dovolenou vybírat nebo je to ovlivněno tím, že během roku jsou prázdniny, apod.

  Ve škole došlo totiž k následující situaci: Vzhledem k tomu, že mi vznikly přesčasy, žádala jsem o převedení vzniklé dovolené za rok 2009 na další rok, aby mi nebyla proplacena na Vánoční svátky.

  Účetní mi sdělila, že mám-li zájem dovolenou převést, musím si písemně o převedení zažádat, protože to stanovuje zákon. Skutečně tomu tak je?

  Dále mi sdělila, že čerpat dovolenou během roku stejně nemohu, protože jsou podzimní prázdniny, vánoční prázdniny, jarní prázdniny a letní prázdniny. Nárok mám akorát na 12 dnů studijního volna, kdy za každý měsíc mám 1 den studijního volna.

  Bylo by možné mi případně poradit,jestli existuje poradna, která řeší konkrétně oblast školství?

  Děkuj

 • #46995 Reply

  Karel Dlouhý

  Zákoník práce §217 (1)"Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance."

  Ve školství ze zřejmých provozních důvodů je čerpání určováno na dobu školních prázdnin (tedy i během roku). Čerpání nelze určit na dny svátků (tedy např. na 24., 25., 26. prosince, 1. ledna – ale na ostatní pracovní dny spadající do doby vánočních prázdnin pochopitelně ano). Pokud zaměstnavatel neučí čerpání dovolené v roce 2009 tak, aby byla celá vyčerpána, zbylou vyčerpáte v roce 2010 a žádnou žádost psát nemusíte. Pokud účetní argumentuje zákonem, tak ať Vám příslušné ustanovení ukáže.

 • #46996 Reply

  Karel Dlouhý

  Jste-li členkou odborů, můžete využít pracovně prádní poradny ČMKOS (v okresních městech) nebo se obrátit s dotazem na právníka odborového švazu školství.

 • #46997 Reply

  Linda Malá

  Zajímalo by mě, co se rozumí pojmem "odpracovaná doba" v souvislosti s nárokem na dovolenou na zotavenou za 21 odpracovaných dnů. Zcela konkrétně – od 1.1.2010 do 24.1.2010 čerpám mateřskou dovolenou, navazuji čerpáním 15 dnů dovolené za rok 2009, tj. do 12.2.2010 (zcela rovnoměrně rozvržená pracovní doba). Vzniká nárok na 1/12 dovolené za rok 2010? Po skončení čerpání dovolené budu čerpat rodičovskou dovolenou po celý zbytek roku 2010. Děkuji za názory.

 • #46998 Reply

  Karel Dlouhý

  od 1.1.2010 do 24.1.2010 čerpám mateřskou dovolenou, – je 16 pracovních dnů včetně placeného svátku, považuje se za odpracovnou pro účely nároku,

  čerpáním 15 dnů dovolené za rok 2009 – 15 odprac. dnů

  celkem 31 odprac. dnů, tedy je nárok na 1/12 roční výměry dovolené za rok 2010

 • #46999 Reply

  Kristýna Metelková

  Dobrý den, přítelkyně pracuje

  jako učitelka, ale od 22. března je doma na PN – rizikové těhotenství a vypadá to tak, že doma zůstane až do porodu.Chtěl bych se zeptat. Ze zákona má nárok na 40 dnů dovolené (jako pedagogický pracovník) a termín porodu je stanoven na začátek října. Zůstane jí tedy celých 40 dnů (nebo to bude vzhledem k těhoteství a datu

  porodu zkráceno)? Mohla by je vybrat třeba v době letních prázdnin? Pokud by se tedy dovolená krátila, na kolik dnů dovolené by v jejím případě měla nárok?

 • #47000 Reply

  Karel Dlouhý

  "§223 (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v §212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu."

  Tzn. pokud bude PN více než 100 dní, bude se nárok krátit.

  Pokud jí lékař ukončí PN třeba 30. 6., pak může čerpat dovolenou během července a srpna (a pak pokud jí to vyjde nastoupit na mateřskou dovolenou).

  Nebo na nevyčerpanou dovolenou nastoupit po skončení mateřské dovolené na jaře 2011.

 • #47001 Reply

  Kristýna Metelková

  Děkuji za vysvětlení, ale je tu ještě jeden háček.

  Ona neodpracovala 60 dnů v tomto kalendářním roce. Na to, aby jich měla 60 jí 5 dnů chybí. Tak jak se to teď bude brát?

  Děkuji za odppvěď.

 • #47002 Reply

  Karel Dlouhý

  "Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce."

  tedy zatím odpracovala 55 dnů, má nárok na 2/12 dovolené, tedy 2/12 z 40 dnů tj. 6.5 dne.

  "Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce." – tedy po 5 dnech mateřské dovolené již splní podmínku 60 opracovaných dnů a bude mít nárok na plnou výměru dovolené (ale krácenou za více než 100 dnů neschopnosti)

  §217 (2) "Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru."

  – tedy se s ním může dohodnout na čerpání již o prázdninách

 • #47003 Reply

  Emilie Macháčová

  Pracovnice ukončila MD 8.3.2010 z roku 2009 měla nárok

  na zůstatek dovolené 10 dnů. Na kolik dnů dovolené má

  nárok v roce 2010? Požádala o čerpání od 8.3. Má nárok

  na celých 20 dnů? Když si přičtu k 8.3. 13 dnů dovolené

  má odpracovaných 60 dnů a tím pádem by měla nárok na celých 20 dnů za rok 2010. Je to tak dobře?

  Děkuji za odpověď

 • #47004 Reply

  Karel Dlouhý

  V podstatě ano, do potřebných 60 dnů se počítá jak MD, tak čerpání dovolené.

 • #47005 Reply

  Marek

  Dobrý den, mám nerovnoměrnou pracovní dobu (krátký/dlouhý týden). Dovolenou mám klasicky 20 dní. Chci se zeptat kolik mi zaměstnavatel musí vzít 8-hodinových dnů dovolené, když si potřebuji vzít v krátkém týdnu 2 dny volna a mít tak od pondělí do neděle dovolenou s tím, že víkend před začínajícím volnem budu celý v práci. Zaměstnavatel mi v tutu dobu vypočítal 5 8-hodinových dnů dovolené. Není to moc? Děkuji.

 • #47006 Reply

  Lucie Hudcová

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, kdyz pracuji ve školství ( v mateřské škole) mam narok na 40 dnu dovolene.

  ALE kdyz mam dva mesice odpracovane na celem uvazku (100%) a 10 mesícu budu mit uvazky dva. Jeden jako ucitelka 0,62 a jeden jako pomocna vychovatelka 0,38 tka na kolik dnu dovolene budu mit narok do konce roku? Děkuji Hudcová Lucie

 • #47007 Reply

  ivzez

  Jaká je roční výměra dovolené vychovatelky?

  Nárok by měl být na 0,62 výměry dovolené učitelky a 0,38 výměry dovolené vychovatelky.

 • #47008 Reply

  Sylva Smejkalova

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, na kolik dnů dovolené má nárok učitel, který bude učit 2 hodiny denně, 5 dnů v týdnu.

  A dále učitel, který bude učit 2 dny v týdnu pondělí a pátek, ale vždy jen 1 hodinu.

  Děkuji

  Smejkalová

 • #47009 Reply

  Karel Dlouhý

  Předpokládám, že jde o učitele v pracovním poměru (nikoliv zaměstnaného na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, kde je odměna podle hodin a není nárok na dovolenou).

  Nezáleží na míře vyučovací povinnosti, nýbrž na výši úvazku.

  V prvním případě jde o rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, má nárok na 8 týdnů dovolené (40 dnů).

  V 2. případě má nárok také na 8 týdnů dovolené, ale v každém týdnu jenom 2 dny (pravděpodobně), tedy 16 dnů.

 • #47010 Reply

  Markéta H.

  Dobrý den,

  pracuji jako učitelka na plný úvazek se smlouvou na dobu neurčitou. Nyní jsem podepsala dohodu o ukončení prac.poměru k 30.6.2011.

  Mám ještě 20 dní nevyčerpané dovolené. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám právo si je do konce prac.poměru vybrat nebo mi to nemusí zaměstnavatel povolit nebo mi může nařídit termín?

  Mockrát děkuji, M.H.

 • #47011 Reply

  Karel Dlouhý

  Zákoník práce §217 (1)"Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance."

  Tedy určuje zaměstnavatel – může se stát, že z provozních důvodů Vám celou dovolenou naurčí vybrat, a potom Vám ji proplatí.

 • #47012 Reply

  Gabriela

  Dobrý den,

  chci se zeptat: se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že ukončíme pracovní poměr k 30.6.2011(ukončení pracovního úvazku dohodou). Pracuji ve školství jako učitelka na plný úvazek. Mám ale ještě 39 dnů dovolené. Podle zákona by mi je měl zaměstnavatel proplatit, nebo je to ve školství jinak? Děkuji za odpověď.

 • #47013 Reply

  David

  Dobrý den,

  Zajímá mě nakolik dní dovolené mám nárok. Pracuji ve školství jako učitel. Jsem zaměstnán od 26.8.2011 na částečný úvazek (55%). Pracuji v pondělí, středu a pátek. Bylo mi vypočítáno, že mám nárok na 4 dny dovolené.

  Domnívám se ale že mám nárok na 8 dnů dovolené.

  Prosím poraďte mi jak se v mém případě počítá …

  Děkuji, David

 • #47014 Reply

  Hana Zahradníková

  Dobrý den,

  dne 8.9.2011 jsem nastoupila do pracovního poměru, smlouvu mám zatím pouze na tři měsíce, tj. do 8.12.2011. Po tuto dobu mám prý nárok pouze na 3,5 dne dovolené. Chtěla bych se proto zeptat zda je tomu opravdu tak a na kolik dní dovolené bych měla mít nárok při prodloužení smlouvy do konce roku. Běžně mají ve firmě nárok na 20 dní za rok. Děkuji za vaši odpověď

 • #47015 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud odpracujete 60 dní, máte nárok na poměrnou část dovolené – činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

  Tedy 2/12 z 20 dní je 3,5 dne.

  Pokud neodpracujete 60 dní,náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů.

  Pokud by byl prac. poměr do 31. 12. a odpracujete 60 dní, pak bude nárok na 3/12 z 20 dnů.

 • #47016 Reply

  Tereza Rosolová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na to, jestli mám či nemám nárok na dovolenou od zaměstnavatele. 9.5.2011 mi skončila první RD, z důvodu rizikového těhotenství jsem byla od 10.5.2011 do 25.8.2011 na neschopence, 26.8.2011 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (tj. splňuji podmínku 60dní odpracovaných, když se MD do toho počítá v roce 2011). Můj dotaz zní, mám nárok za rok 2011 na dovolenou? A pokud ano, tak na celou nebo se mi nějak krátí. Druhý dotaz je, mateřská mi končí 9.3.2012, budu mít nárok i v tomto roce na dovolenou od zaměstnavatele, vím, že to není těch 60dní, ale přes to, budu mít nárok alespoň na nějakou poměrnou část. Děkuji moc za odpověď. Ptám se proto, že mi mzdová účetní tvrdí, že nemám nárok z důvodu, že jsem nebyla v práci těch 60dní.

 • #47017 Reply

  Karel Dlouhý

  nárok máte (čerpání MD je jako výkon práce pro splnění podmínky odprac. doby), dovolená se krátí za dobu od 1. 1. do 25. 8. – viz zák. práce

  za 2012 dovolená za odprac. dny

 • #47018 Reply

  Tereza Rosolová

  Děkuji moc za odpověď. Jen pro mé ujištění, ze rok 2011 mi náleží dovolená pokrácená (od 1.1. do 25.8. jsem napočítala 166 pracovních dní, takže za prvních 100dní mínus 1/12, za dalších 21dní další 1/12 atd, až k těm 166. Jen pro úplnou přesnost, odečítá se ta 1/12 pořád stejná nebo se pokaždé vypočítává ze zbytku nová 1/12?).

  A ve 2012, když mi končí mateřská dovolená na začátku března, tak mi náleží dovolená za leden a únor, tj. 2/12 z celoroční dovolené. Je to tak.

 • #47019 Reply

  ivzez

  Samozřejmě, že stále stejná, jde o jednu dvanáctinu roční výměry dovolené.

 • #47020 Reply

  ivzez

  Požádáte-li v předstihu (cca 2 týdny před skončením MD)zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby dovolená bezprostředně navazovala na MD, bude zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět.

  V r. 2011 jste zameškala 166 pracovních směn, dovolená se bude krátit o 4 dvanáctiny roční výměry.

  Je-li u Vás výměra dovolené 20 dnů, budete mít nárok na čerpání 13,5 dne (při výměře 25 dnů by šlo o 17 dnů dovolené) dovolené za r. 2011.

  Protože se i doba čerpání dovolené posuzuje jako odpracovaná, "odpracujete" v r. 2012 více než 60 pracovních směn (50 na MD, zbytek dovolená). Tzn., řže Vám vznikne nárok i na celou výměru dovolené za r. 2012.

  Odkažte účetní na zákoník práce.

 • #47021 Reply

  Yvona Nováková

  Dobrý den,

  chci se prosím zeptat, jestli mi vznikl nárok na dovolenou v pracovním poměru ve zkušební době v trvání od 1. 11. 2011 do 25. 11. 2011 . Započteno v zápočtovém listu mám 25 dnů.

  Děkuji Y.N.

 • #47022 Reply

  Karel Dlouhý

  Pokud jste neodpracoval 21 směn, tak nevznikl.

 • #47023 Reply

  Yvona Nováková

  Děkuji za informaci.

 • #47024 Reply

  Martin Řásný

  Dobrý den, chci se zeptat na kolik dnů mám nárok když mi smlouva začla 2.5.2011 (pondělí, 1.5.2011 byla neděle a byl to státní svátek) a končí 31.12. 2011? Děkuji Martin

 • #47025 Reply

  ivzez

  Na 7 dvanáctin roční výměry dovolené.

 • #47026 Reply

  Jaaanicka J.

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Jsem těhotná, a na mateřskou budu nastupovat v červnu, ale předtím už půjdu v březnu na neschopenku.

  Chtěla bych se zeptat na kolik dní dovolené budu mít nárok?

  Děkuji

 • #47027 Reply

  Jitka Součková

  Dobrý den, chtěla jsem vložit dotaz, poradna není přístupná, tak Vám alespon snad trošku pomohu, dny dovolené se vám za zmíněný rok budou krátit jednou dvanáctinou základu pro výpočtu dovolené za prvních 100 dní neschopnosti..poté za každých dalších 21 dní další dvanáctinou. Jedná se tedy pouze o dobu co budete na neschopence(březen až červen jak píšete). Pokud jste od začátku roku odpracovala 60 dní (tedy od ledna do března), základ pro výpočet dovolené je ve výši nároku na dovolenou na celý tento rok. cca byste měla přijít o 1 maximálně 2 dvanáctiny…z nároku na dovolenou na celý rok, který vám zřejmě vznikl (pracovala-li jste alespon zmíněných 60 dní)

 • #47028 Reply

  Jitka Součková

  Dobrý den, prosím může mi někdo poradit? jsem na druhé RD a až včera jsem zjistila, že jsem po MD měla nárok na dovolenou na zotavenou. Mohu přerušit RD, abych si dovolenou mohla vybrat(vím, že se mi bude krátit..protože o ni žádám pozdě), či si ji musim vybrat až po zkončení RD?(což myslím už mi z ní nic nezbyde..po krácení). Chci se tedy zeptat,zda se krácení vztahuje až k době, kdy si dovolenou mohu vybrat, či k datu, kdy jsem zaměstnavatele požádala o její čerpání? To by pro mne znamenalo přijít pouze o 1 dvanáctinu..jelikož jsem zameškala dosud cca 100 dní. Mockrát díky za odpověď

 • #47029 Reply

  ivzez

  Za dobu od března do června tazatelka nezamešká více než 99 pracovních směn, takže se jí dovolená krátit nebude.

  Ovšem o dovolenou bude muset požádat písemně před skončením MD – tak, aby dovolená bezprostředně navázala na MD. V takovém případě bude zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět a poskytnout jí celou roční výměru dovolené.

  Před nástupem na MD neodpracuje 60 pracovních směn, takže před MD by měla nárok jenom na dovolenou za odpracované dny (1 dvanáctinu dovolené za každých odpracovaných 21 dnů).

 • #47030 Reply

  ivzez

  Dovolenou, na niž vznikl nárok v jednom kalendářním roce, lze krátit pouze o překážky v tomto kalendářním roce. Tzn., že se dovolená za rok 2011 může krátit pouze o překážky z roku 2011.

  Přerušit RD nemůžete. Mohla byste pouze zaměstnavatele požádat o umožnění dřívějšího nástupu do práce, ovšem zaměstnavatel není povinen takové žádosti vyhovět (musel pro dobu Vaší MD a RD přijmout určitá opatření, jež by musel měnit).

  Zaměstnavatel Vám určí čerpání dovolené po skončení RD.

  Chcete-li přesnější odpověď, uveďte od kdy do kdy trvala MD (předpokládám, že 2. MD předcházela první RD).

 • #47031 Reply

  Jaaanicka J.

  Dobrý den,

  A kdyby jsem šla na neschopenku až v půlce dubna? Tak už by mě vyšlo těch 60 pracovních směn, ne?

  Chtěla jsem to takto, v půlce dubna si vybrat zbývající dovolenou. Podle toho na kolik dní budu mít nárok. Potom jít na neschopenku a potom hned na mateřskou, to by šlo?

 • #47032 Reply

  ivzez

  Onemocníte-li v průběhu dubna (po odpracování 60 pracovních směn), vznikne Vám sice nárok na dovolenou, ale zaměstnavatel Vám před nástupem na MD může určit čerpání 3 dvanáctin (za celé odpracované měsíce), případně Vám před MD nemusí umožnit čerpání dovolené vůbec.

  Zaměstnavatel je povinen žádosti o dovolenou povinen vyhovět pouze v případě, že o dovolenou písemně požádáte tak, aby dovolená bezprostředně navazovala na MD.

  Žádost o RD byste pak musela navázat na řádnou dovolenou (nelze čerpat souběžně dva typy volna).

  O rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka, vyplácí úřad práce) byste ale mohla požádat tak, aby se Vám vyplácel hned po skončení MD.

 • #47033 Reply

  Jaaanicka J.

  A když mi zaměstnavatel neurčí čerpání a povolí mě vyčerpat všechnu dovolenou? Tak si ji můžu vyčerpat před nástupem na neschopenku? A měla bych tedy nárok na 20 dní dovolené?

 • #47034 Reply

  MARIE TAMASOVA

  Dobrý den,chci se zeptat po rodičovské dovolené jsem nastoupila do zaměstnání,dne 15.září 2011.V listopadu jsem 9dnů byla na paragrafu s dítětem.Na výplatním výměru za prosinec mám 11,5dne staré dovolené.Právě jsem se dozvěděla od nadřízené,že mám nárok na 3,5dne dovolené.Prosím o informaci Děkuji

 • #47035 Reply

  Karel Dlouhý

  Kolik dnů jste odpracovala v roce 2011?

  Pokud 60 a více, máte nárok na dovolenou za rok 2011, krácenou o zameškané dny.

  Pokud jste neodpracovala 60 dnů, tak 3,5 dne odpovídá.

 • #47036 Reply

  ivzez

  Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Bude tedy záležet na jeho rozhodnutí, zda Vám čerpání dovolené před MD umožní (není to jeho povinnost). K výši nároku již máte odpověď výše.

 • #47037 Reply

  Miroslav Klika

  Dobrý den,

  2.1.2012 jsem nastoupil do zaměstnání.Ve smlouvě mám 25 dní dovolené.Ale tím,že jsem nastoupil až 2.(1.byla neděle),mi zaměstnavatel pokrátil dovolenou na 23 dní.Postupuje správně?Děkuji Klika

 • #47038 Reply

  Karel Dlouhý

  Ano.

  Máte nárok na 11/12 z celoroční výměry.

 • #47039 Reply

  MF

  Dobrý den, můj přítel nastoupil 1.11.2011 do zaměstnání. V prosinci před a mezi svátky mu byla nařízená dovolená z důvodu nedostatku práce, celkem 6 prac. dní, nárok měl ovšem pouze na 1,5 dne. Ve výplatní pásce poté nebylo patrné, že byla nějaká dovolená čerpána a ona dovolena 1,5 dne byla převedena do nového roku, poté tedy měl ve výplatní pásce za leden i únor uveden nárok na dovolenou v počtu 21,5 dne.Ovšem v pásce za březen má oněch 6 dní odečtených, s tím, že je měl do této doby nadpracovat. Je tento postup možný? Upravuje nějak zákoník práce nařízenou dovolenou s ohledem na to,že zaměstnanec nemá na dovolenou nárok?

 • #47040 Reply

  Karel Dlouhý

  Postup zaměstnavatele není správný, je v rozporu se zákoníkem práce.

  Nesměl mu nařizovat dovolenou nad jeho nárok.

 • #47041 Reply

  ivzez

  Nezajistí-li zaměstnavatel dostatek práce, jde o překážku na straně zaměstnavatele, za niž zaměstnancům náleží náhrada mzdy.

  Zaměstnavatel může nařídit dovolenou (v předstihu minimálně 14 dnů, pokud se nedohodl se zaměstnancem jinak), ovšem pouze v takovém rozsahu, na jaký má zaměstnanec nárok.

  Nařídil-li zaměstnavatel v loňském roce dovolenou, na niž Vašemu příteli nevznikl nárok, nemůže o dovolenou z r. 2011 krátit letošní nárok.

  Doporučuji zaměstnavateli napsat (předat proti podpisu nebo zaslat doručeným dopisem s doručenkou), upozornit jej na porušování zákoníku práce a trvat na tom, že v prosinci šlo o překážku na straně zaměstnavatele.

 • #47042 Reply

  ivzez

  Oprava:

  … doporučeným dopisem …

 • #47043 Reply

  Vojtěch Pohl

  Dobrý den, v pondělí 6.2.2012 (4.2.-5.2. byl víkend) jsem nastoupil do zaměstnání. Ve smlouvě mám 25 dní dovolené. Tím, že jsem nastoupil až po 1. únoru, mi zaměstnavatel zkrátil dovolenou na 21 dní. Je to správně? Předem děkuji ua odpověď. V.P.

 • #47044 Reply

  Karel Dlouhý

  Ano, 25 dní dovolené je pokud pracovní poměr trvá celý rok.

  Vám bude trvat jen 10 celých měsíců, tedy máte nárok na 10/12 z 25 dnů.

 • #47045 Reply

  Petra Spáčilová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na dovovelou ve výši 8/12, když jsem od 1.5.2012 zaměstnaná (1.5. – svátek) a před tím jsem byla vedena na ÚP. Děkuji za odpověď Petra

 • #47046 Reply

  ivzez

  Nárok na poměrnou část dovolená však vznikne až po odpracování alespoň 60 pracovních směn.

  Bude-li pracovní poměr trvat do 31. 12. včetně, a nezameškáte-li pro překážky na Vaší straně více než 99 pracovních směn, budete mít nárok na 8 dvanáctin roční výměry dovolené.

  Pokud by pracovní poměr skončil v průběhu zkušební doby, vznikl by po odpracování 21 pracovních směn nárok na dovolenou za odpracované dny (za každých 21 odpracovaných směn na 1 dvanáctinu roční výměry).

 • #47047 Reply

  Zuzík

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně dovolené.

  Pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 31.12.2012 a od začátku tohoto roku jsem dovolenou ještě nečerpala a zaměstnavatel nám dává 25 dní dovolené na rok. V měsíci červenci 2012 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Kolik teda budu mít letos nárok na počet dnů dovolené, celých 25 dní nebo se to nějak krátí a pokud by se to krátilo, na kolik dnů celkem bych tedy měla nárok. Zatím nemám potřebu čerpat dovolenou, tak by mi jí musel zaměstnavatel po skončení pracovní smlouvy proplatit,že?

  Děkuji za odpověď

 • #47048 Reply

  ivzez

  MD sez hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná doba. Tzn., že se Vám kvůli MD nebude dovolená krátit, nárok budete mít na celých 25 dnů.

  Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel. Neurčí-li Vám čerpání dovolené před nástupem na MD, bude Vám ji muset po skončení pracovního poměru proplatit.

 • #47049 Reply

  Veronika Macakova

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli mi vznikl nárok na dovolenou v případě, že jsem nastoupila na MD poté jsem čerpala zbylou dovolenou následně jsem nastoupila na RD, po skončení jsem nastoupila na nemocenskou dovolenou z důvodu rizikového těhotenství (trvala cca 3 měsíce) a následoval nástup na druhou mateřskou dovolenou. Ta mi bude končit v půlce června. Vznikl mi v průběhu nemocenské a mateřské dovolené nárok na několik dnů dovolené? Děkuji

 • #47050 Reply

  ivzez

  "Nemocenská dovolená" neexistuje a doba pracovní neschopnosti se stejně jako doba čerpání rodičovské dovolené nepovažuje za dobu odpracovanou. Ani za jednu ze obou zmíněných dob tedy nevznikl nárok na dovolenou.

  Za dobu čerpání MD Vám ale vznikne nárok na dovolenou za celý rok. Doručíte-li zaměstnavateli před koncem MD (cca 7 až 10 předem) písemnou žádost o čerpání (nikoliv o proplacení) dovolené – tak, aby dovolená bezprostředně navazovala na MD, bude zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět. Současně můžete zaslat i žádost o poskytnutí RD, začátek RD stanovte tak, aby navazoval na řádnou dovolenou (nelze čerpat dva typy volna souběžně).

  O rodičovský příspěvek (sociální dávka) můžete požádat tak, aby běžel již v době řádné dovolené.

 • #47051 Reply

  Lucie

  dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na kolik dní dovolené mám nárok. do zaměstnání jsem nastoupila 14.3.2012, pracuji 40 hod týdně,nárok na dovolenou mám 4 týdny za celý rok. kolik dní to je při tomto pozdějším nástupu?

  děkuji

 • #47052 Reply

  ivzez

  Po odpracování 60 pracovních směn vzniká nárok na poměrnou část roční výměry dovolené.

  Budete-li pro tohoto zaměstnavatele pracovat až do 31. 12. t.r. včetně, budete mít nárok na 7 dvanáctin ze zmíněných 20 dnů (1 dvanáctinu za každý celý odpracovaný měsíc). Tzn., že byste měla nárok na 11,5 nebo 12 dnů dovolené (v závislosti na tom, jak Váš zaměstnavatel dovolenou zaokrouhluje).

 • #47053 Reply

  Bára Nováková

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s dovolenou, pokud mám krátký dlouhý týden, dělám 14ctky, s tím že mám 1hodinu pauzy. Z toho jeden den mám s kolegyní rozdělenej na půlku, že jedna chodí ten jeden den v týdnu na odpolední, a jedna na ranní. Zaměstnavatel nám rekl ze máme 21 dní dovolené. Mě zajímá, pokud si beru dovolenou ten den ktery mame rozpuleny, tudoz si vezmu jen pulku dne 6,5hodin, jak se to pocita? Bere se to jako jeden den dovolene, nebo mam narok na to si pak jindy vybrat další pulku, a az budu mit vycerpane dve pulku je to jako jeden cely den dovoleny? Doufam ze jsem to nenapsala moc zmatene. Moc dekuji za odpoved.

 • #47054 Reply

  ivzez

  Příště prosím nevkládejte stejný dotaz do různých vláken.

  Odpověď na čerpání půldne dovolené:

  http://www.pravnik.cz/forum/topic/7735/kratkydlouhy-tyden.html

  Jenom doplním, že to závisí na zaměstnavateli – jak dovolenou poskytuje, zda ji přepočítává nebo ne.

  ___

  Zaměstnavatel porušuje zákoník práce: Pracovní směna nesmí překročit 12 hodin a zaměstnavatel musí dodržovat přestávky mezi pracovními směnami (v délce minimálně 12 hodin) plus dobu souvislého odpočinku v týdnu (v délce minimálně 35 hodin).

  ___

  Dovolená zaměstnanců v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou se přepočítává, při roční výměře dovolené 4 týdny činí přepočet cca 14 dnů.

  Je ale možné poskytovat dovolenou jako kdyby zaměstnanec měl pracovní dobu rozloženu rovnoměrně, poskytnout mu 20 dnů dovolené s náhradou mzdy po cca 8 hodinách. Záleží tedy na tom, který způsob zaměstnavatel používá.

  Přesné informace byste měla získat od svého nadřízeného nebo od vedení firmy.

  ___

  Budete-li chtít dotaz upřesnit nebo doplnit, navažte na mou odpověď, nezakládejte prosím další vlákno (aby byly všechny informace pohromadě).

 • #47055 Reply

  Lada Kubáňová

  Dobry den

  Byla jsem u zamnestnavatele uplatnit narok na proplaceni dovolene po materske dovolene na kterou jsem nastoupila v lednu 2012 ucetni rekl ano ano a pak prisel provozni a nechal mi vzkazat ze nemam narok na proplaceni ale ze mi ji prevede az se vratim zpet do prace,pracuji pro nej uz dlouho takze nejaka zkusebka uz je pryc a davno ale mne bylo receno ze on mi nemuze urcovat co s tou dovolenou a ze je na mne zda ji chi proplatit a nebo prevest,jak se mam branit.A jeste rekl ze chci dat pry vypoved,coz nevim co znamena zda na mne neco nesije jelikoz u nas to bylo takove zajimave :-/

 • #47056 Reply

  ivzez

  Nevyčerpanou dovolenou lze proplatit pouze při skončení pracovního poměru.

  Kdybyste však zaměstnavatele písemně požádala o poskytnutí dovolené tak, aby dovolená bezprostředně navázala na MD, byl by zaměstnavatel povinen Vám čerpání dovolené umožnit.

  Protože nyní už dovolenou čerpat nemůžete (nelze čerpat souběžně dovolenou a rodičovskou dovolenou), určí Vám zaměstnavatel její čerpání až po skončení RD.

  Neměla jste žádat o proplacení dovolené, ale o její poskytnutí.

  Pro úplnost:

  Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Dovolená v návaznosti na MD je jediná výjimka, kdy je zaměstnavatel povinen žádosti o dovolenou vyhovět.

 • #47057 Reply

  Sama Samicka

  Dobrý den, pracuji jako mzdová účetní a řeším problém se stanovením nároku na dovolenou po skončení mateřské dovolené. Vím, že mateřská dovolená se posuzuje při stanovení nároku jako odpracovaná doba, ale nevím, jak je to v případě, kdy mateřská končí začátkem následujícího kalednářního roku. Příklad: MD končí 29.2.2012. Z mého pohledu se bere jako odprac. doba 22 + 21 prac. dní = 43 pr. dní. Dovolená z r.2011 je už vyčerpaná, tzn. že zaměstnankyně by měla nárok v roce 2012 na 4 dny řádné dovolené. Tady však panuje názor že se k 43 dnům příčítá 25 dní (?) a jelikož potom přesáhne odprac. doba 60 kal. dní postupuje se při stanovení tak, že se krátí nárok za neodpr. dobu, což je 192 dní, tzn. krácení o 5/12 a výsledný nárok tedy bude 14,5 dne za rok 2012. Na tomto postupu se shodly všechny zdejší mzd. účetní i pracovníci, kteří připravují SAP a dokonce i metodici a externí poradce.Já však stále nevěřím, že je to správné, jelikož nemohu najít toto opodstatnění v zákoně. Poradíte mi? Díky.

 • #47058 Reply

  Tereza Rosolová

  Dobry den, jako zamestnankyne jsen resila obdobny problem, nastoupila jsem na druhou MD ve 2011, a tak se mi zkratila dovolena pomernym dilem za Rd a naslednou neschopenku (rd mi koncila v kvetnu a nastup na dalsi md jsem mela v srpnu, mezitim jsem byla na neschopence). Protoze md trvala pres 60prac.dnu, tak mi vznikl narok, ale pokraceny. Md mi koncila v breznu a nasledne jsem hned cerpala dovolenou z 2011. A vznikl mi narok i 2012 z duvodu, ze zbyvajici md + cerpana radna dovolena z 2011 mi presahli pozadovanou dobu 60prac.dnu. Kdybych nemela dostatecne mnozstvi dovolene z 2011, narok uz nemam, protoze mi dny md ve 2012 cinily 53dni. Takze dle vaseho dotazu, pokud pani ma ve 2012 43dnu md a uz hned vzapeti na tom navazujici dovolenou z 2011, ktera by ji v souctu davala 60 a vice prac.dnu, tak narok nema. V mem pripade se dovolena ve 2012 nekratila, protoze byla tez cerpana hned po skonceni md, resp. Po vycerpani dovolene z 2011 a kdyz je to takto, tak se nekrati.

 • #47059 Reply

  Karel Dlouhý

  Bylo by možno vycházet z § 217 odst. 2 a 5.

  Krácení za následně neodpracovanou dobu je v jasném rozporu s § 223 odst. 1 poslední věta.

  Doporučuji obrátit se na specializované forum

  http://business.center.cz/business/diskuze/

 • #47060 Reply

  TZ

  Prosím o radu. Pracuji ve školství jako učitel. Jsem zaměstnán od 27.8.2012, smlouva končí v červenci 2013. Do konce roku 2012 mi zbývá (je listopad) vyčerpat 11,5 dne dovolené. Řádné čerpání na malé škole je komplikované a ředitelka školy mi proto navrhuje, že dovolenou "vyčerpám" zpětně (tzn. že jsem chodil do práce, ale vykázalo by se to jako dovolená). Převedení do dalšího roku prý není možné – nedostane peníze. Jak se takové situace řeší?

  Díky za radu

 • #47061 Reply

  Luboš Vašák

  Dobrý den,

  pracuji v nepřetržitém provozu, v týdnu 8 hodinová prac. doba a o víkendu 12ti hodinová prac. doba.

  A chtěl bych se zeptat, kolik dní dovolené mi zaměstnavatel strhne, když si vyberu dovolenou o víkendu, tj. 12ti hodinová prac. doba( resp, 11:30).

  1 den, nebo 1,5 dne dovolené ?

  Děkuji za odpověď.

 • #47062 Reply

  ivzez

  To je omyl,

  doba dovolené se považuje

  za dobu odpracovanou.

 • #47063 Reply

  ivzez

  Nárok na roční výměru dovolené vzniká až odpracováním 60 pracovních směn.

  V tomto případě by tedy byl nárok na dovolenou za odpracované dny (na 2 dvanáctiny roční výměry).

  Pokud by však zaměstnankyně napřed čerpala dovolenou z předchozího roku, čímž by se přehoupla přes zmíněných 60 směn, měla by nárok na celou dovolenou i za r. 2012.

 • #47064 Reply

  ivzez

  Na návrh ředitelky nepřistupujte,

  podílel byste se na podvodu.

  Ředitelka Vám musí čerpání dovolené určit podle zákoníku práce.

  Je její starost, aby si finance zajistila.

 • #47065 Reply

  ivzez

  Zeptejte se zaměstnavatele.

 • #47066 Reply

  ivzez

  Je několik způsobů,

  jak náhradu mzdy za dovolenou stanovit

  (všechny jsou správné).

  Nevím, který způsob používá Váš zaměstnavatel.

 • #47067 Reply

  Lenka

  nástup do zaměstnání – 5.11.2012 – kolik je nárok dní na dovolenou za 2012 (25 dní ročně), když zaměstnavatel nebere podmínku odpracovaných 60 dní.

 • #47068 Reply

  Olina

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zda se zaměstnavatel může rozhodnout zrušit předem (v lednu pro celý rok) dodatkovou dovolenou. Práce nepatří mezi taxativně jmenované – zvláště obtížné. V pracovní smlouvě je však dodatková dovolená přesto zmíněna jako že ji zaměstnavatel poskytuje.

  Dále nerozumím termínu – přednostní čerpání. Znamená to, že první týden dovolené, který čerpám je ta dodatková? Podotýkám, že termín nástupu dovolené se u nás stanovuje pouze dohodou a nevyplňuje se žádný formulář. Pakliže mi zbyl jeden den dodatkové dovolené v roce 2011 a 2012, jak poznám, zda byla dodatková nebo ne, když po opakované výzvě nedostávám výplatní pásku?

  Děkuji

 • #47069 Reply

  ivzez

  Obraťte se na inspektorát práce

  (zaměstnavatel je povinen Vám mzdu vyúčtovat, předložit veškeré podklady a umožnit Vám si z nich na jeho náklady zhotovit kopie).

 • #47070 Reply

  ivzez

  U zaměstnavatele, který "nebere zákoník práce" bych nepracovala.

  Máte nárok na dovolenou za odpracované dny na jednu dvanáctinu z 25 dnů za každých odpracovaných 21 dnů.

 • #47071 Reply

  Lenka

  Takže za prvních 21 dní mám nárok na 2 dny a v prosinci za odpracování poloviny z 21 dní pouze na 1 den. Takže si v prosinci mohu vybrat celkem 3 dny. Je to správně?

 • #47072 Reply

  Jana Kraftová

  Není. Za rok 2012 máte nárok na 2 dny.

 • #47073 Reply

  ivzez

  Musela byste odpracovat celých 21 dnů

  (nelze to půlit).

 • #47074 Reply

  Inka Havlíková

  Dobrý den,chtěla bych se dotázat kolik dní dovolené má nárok zaměstnanec, který pracuje 1 den v týdnu 8 hodin a celková výměra dovolené je 25 dní.Program spočítal celkový nárok na dovolenou v letošním roce 1 den. Chtěla bych to ale umět spočítat, jak se k tomu došlo.Děkuji Hlavíková

 • #47075 Reply

  Zrníková

  Dobrý den .Letos jsem nastoupila do Nového zaměstnání od 2.ledna protože 1.ledna byl svátek .Oficiální délka firemní dovolené je 25 dní mě bylo ale určeno méně vzhledem k nástupu až 2.1.Na kolik dní mám tedy nárok ,pokud mám smlouvu do konce roku..? děkuji .S.Zrníková

 • #47076 Reply

  ivzez

  Na jedenáct dvanáctin roční výměry

  (25 : 12) x 11

 • #47077 Reply

  ivzez

  Zřejmě má program chybné vstupní údaje.

  Zaměstnanci, který pracuje po celý rok na zkrácený úvazek, vznikne nárok na stejný počet týdnů, jako ostatním zaměstnancům. Pouze náhrada mzdy za dovolenou bude odpovídat sjednanému úvazku.

  Zmíněný zaměstnanec tedy bude mít nárok na 5 týdnů dovolené, ale náhrada mzdy za každý týden bude odpovídat jedné osmihodinové směně.

  Zjednodušeně řečeno:

  Zaměstnanec odpracuje pětinu stanovené týdenní pracovní doby, Nárok bude mít na celou výměru dovolené (5 týdnů),

  ale náhrada mzdy bude náležet za pětinu roční výměry dovolené(za 5 dnů).

 • #47078 Reply

  suloja

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na kolik dní má nárok zaměstnanec, který odpracoval letošní rok – počátkem ledna – pouze 9 dnů, jinak byl do 15.4.2013 v pracovní neschnopnosti, kdy následně 15.4.2013 zemřel. (celkový nárok dovolené je 25 dnů za rok). Děkuji.

 • #47079 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  aby měl zaměstnanaec nárok na dovolenou alespoň za odpracované dny, musel by v kalendářním roce odpracovat alespoň 21 dní. Jestliže odpracoval pouze 9 dní a poté byl na nemocenské, nevznikne mu v letošním roce nárok na žádnou dovolenou.

 • #47080 Reply

  L.Malá

  Dobrý den,

  byla jsem na pracovním pohovoru do obchodu a bylo mi sděleno, že se pracuje krátký/dlouhý týden, ale pouze 9 a 10 hodinové směny. Díky tomu neposkytují nárok na dovolenou. Lze se prý domluvit s kolegyní, která vykrývá protisměnu. To by ale znamenalo, že například pokud bude mít kolegyně 14 dní volno, já budu v práci 16 nebo 17 dní po sobě. Může mi to někdo nařídit? Jsem si jistá, že ze zdravotního hlediska nevydržím pracovat 16 devíti a desetihodinových směn po sobě a myslím, že to nezvládne i kdekdo zdravý.

  Chápu, že v systému krátký/dlouhý při 9 a 10 hodinových směnách nenapracuji určených 40hodin týdně, ale opravdu bych neměla žádný zákonný nárok na dovolenou?

  Stejně tak s obědem – obchod je otevřen celý den, není tedy možnost se naobědvat jinak než za pokladnou, cože je hodně nepříjemné. Není to protiprávní?

 • #47081 Reply

  Michal Tremer

  Dobrý den, prosím Vás, chtěl bych se zeptat. Do práce jsem nastoupil letos 2.ledna, protože byl samozřejmě 1.ledna svátek. Tudíž i tedy smlouvu mám od 2 ledna. Za rok mám mít dovolenou 20dní, ale řekly mi, že tím že jsem nastoupil až 2 ledna, nemám odpracovaný celý měsíc, tudíž mám místo 20dní dovolené jen 18,5dní dovolené. Mě se to nezdá, protože i když jsem natoupil až 2.ledna, pořád to byl první pracovní den v měsíci a navíc i za pouhý 1 den, vzít 1,5 dnů dovolené…předem děkuji za odvověď.

 • #47082 Reply

  Jana

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Dělám krátký/dlouhý týden po 12h.Chci si vybrat jen 2 dny dovolené a zaměstnavatel mi chce odečíst 3 dny.Prosím poraďte jak je to s ní.Děkuji

 • #47083 Reply

  ivzez

  Dovolená zaměstnanců s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou se musí přepočítat. Není to úplně jednoduché, ale máte nárok na vysvětlení.

  Požádejte zaměstnavatele o podrobné vysvětlení.

 • #47084 Reply

  ivzez

  Je to pravda.

  Na celou výměru dovolené má skutečně nárok jenom ten zaměstnanec, který pro zaměstnavatele pracuje od 1. ledna do 31. prosince.

 • #47085 Reply

  ivzez

  Protiprávní není skutečnost, že si nemůžete dojít na oběd. Zaměstnavatel Vám však musí umožnit najíst se na pracovišti a doba jídla se Vám bude v tomto případě počítat jako odpracovaná doba.

  Ovšem v případě dovolené zaměstnavatel zřejmě (musela byste uvést více informací) porušuje zákoník práce.

  Obraťte se na inspektorát práce (lze i anonymně):

  http://www.suip.cz

 • #47086 Reply

  ivzez

  Na dovolenou samozřejmě budete mít nárok.

 • #47087 Reply

  Renata Nováková

  Dobrý den, po 3leté rodičovské dovolené nastupuji do zaměstnání, jaký mám nárok na dovolenou? Nastupuji 4. 8. 2013 a chtějí mi údajně dát výpověď pro nadbytečnost. Nárok na dovolenou činilo 25 dní. Mám nárok na proplacení dovolené?

 • #47088 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  pokud po návratu z rodičovské dovolené obdržíte výpověď pro nadbytečnost, vznikne Vám nárok na dovolenou pouze za dobu, kterou skutečně odpracujete – srpen až říjen. Ve vašem případě Vám vznikne nárok na 2/12 dovolené, tedy cca 4 dny dovolené. O čerpání dovolené ale rozhoduje zaměstnavatel a nemusí Vám její čerpání umožnit. V takovém případě Vám bude nevyčerpaná dovolené proplacena po skončení pracovního poměru.

 • #47089 Reply

  Renata Nováková

  I když bude ukončen pracovní poměr dohodou ke dni 4.8.2013, tak mám nárok na 2/12?

 • #47090 Reply

  Jana N.

  Mám zaměstnance, který je zaměstnán na zkrácený (poloviční) pracovní úvazek – t.j.4 hodiny denně. Nastoupil 1.5.2013. V naší instituci má nárok na 25 dnů dovolené za rok. Byla mu vypočtena dovolená 16,5 dne do konce roku (i v našem programu PAM). Je to tak správně?A má nárok při zkráceném prac.úvazku na půl dne dovolené? Děkuji.

 • #47091 Reply

  ivzez

  Není to správně.

  I zaměstnec s kratším pracovním úvazkem má nárok na celou roční výměru dovolené (samozřejmě za předpokladu, že u Vás pracuje od 1.1. do 31. 12.).

  Takže Váš zaměstnanec má nárok na 25 dnů dovolené,

  ale náhradu mzdy mu budete vyplácet ve výši odpovídající jeho úvazku.

  Pokud by u Vás zaměstnanec pracoval jenom část roku, náležela by mu poměrná část dovolené (kolik měsíců odpracuje, tolik dvanáctin roční výměry). Vyjde-li v takovém případě dovolená na půlden, má na něj zaměstnanec samozřejmě nárok.

  ___

  PS:

  Kdo u Vás má na starost IT?

  Programy a oprační systémy mají sloužit lidem, nikoliv naopak.

  Program je potřeba správně nastavit.

 • #47092 Reply

  ivzez

  Pro jistotu to upřesním:

  Zaměstnanec má nárok na 25 dnů dovolené.

  Náhrada mzdy za jeden den dovolené bude vyplacena za tolik hodin, kolik jich zaměstnanec průměrně za směnu odpracuje.

 • #47093 Reply

  ivzez

  V takovém případě Vám nárok na dovolenou nevznikne.

 • #47094 Reply

  NTr

  Mám dotaz, který se týká nároku na dovolenou ve zkušební době. Po kolika odpracovaných dnech má zaměstnanec nárok na dovolenou? Pokud zde je možnost nároku, kolik dní. Děkuji za odpověď.

 • #47095 Reply

  učitelka

  Dobrý den,

  pracuji jako učtelka na zkrácený úvazek – 6 hodin z 21, pouze jeden den v týdnu. Jaký mám nárok na dovolenou? Ve škole tvrdí, že 1,5 dne a tudíž o prázdninách dostanu neplacené volno.

 • #47096 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  co se týče dovolené za odpracované dny, máte nárok na 1/12 dovolené za každých 21 odpracovaných dní. O čerpání dovolené ale rozhoduje Váš zaměstnavatel, nikoliv Vy. Zaměstnavatel Vám nemusí čerpání dovolené ve zkušební dovolené umožnit, i když Vám už na ni vznikl nárok. Pokud Vám zaměstnavatel čerpání dovolené ve zkušební době zamítne, budete to muset respektovat.

 • #47097 Reply

  Vladimíra Nováková

  Dobrý den,

  pokud máte pracovní poměr sjednaný na celý kalendářní rok a budete u zaměstnavatele pracovat od 1.1. do 31.12., pak máte nárok na celou roční výměru Vaší dovolené s tím, že náhrada mzdy Vám při čerpání dovolené bude vyplácena podle výše Vašeho úvazku. Pokud nepracujete u zaměstnavatele od začátku roku, máte nárok na poměrnou část dovolené – 1/12 roční výměry dovolené za každý odpracovaný kalendářní měsíc. I v tomto případě Vám bude náhrada mzdy při čerpání dovolené vyplácena podle výše Vašeho úvazku.

 • #47098 Reply

  učitelka

  Dobrý den,

  pracovní poměr mám na dobu neurčitou. Předpokládám, že budu pracovat od 1. 1. do 31. 12. Na kolik dnů dovolené mám tedy nárok, když dovolená učitele je 40 dnů? Na osm (jedna pětina ze 40)? Prý neodpracuji 60 dnů, tak ne. Prý odpracuji 49 dnů. Na 6,5 (2/12 ze 40)? Mzdová říká, že 2/12 z 8.

 • #47099 Reply

  Jana N.

  Dobrý den,

  zaměstnanec nastoupil do pracovního poměru 1.5.2013. V naší organizaci je nárok na dovolenou ve výši 25 dní. Na kolik dnů má tedy zaměstnanec nárok? (započítává se do výpočtu i předchozí zaměstnání od 1.1.2013 + nezaměstnanost-evidence na úřadu práce?)Moc děkuji.

 • #47100 Reply

  ivzez

  Bude-li u Vás zaměstnanec pracovat až do 31. 12.,

  vznikne mu nárok na 7 dvanáctin roční výměry dovolené.

 • #47101 Reply

  ivzez

  Oprava překlepu:

  … na 8 (osm) dvanáctin …

 • #47102 Reply

  ivzez

  Paní učitelko,

  Vy jste si nepřečetla odpověď paní Novákové,

  která Vám správně odpověděla,

  že budete mít nárok na celou výměru dovolené

  (tzn. na 8 týdnů dovolené)?

  Jenom náhrada mzdy (ve státní škole platu) za dovolenou

  bude odpovídat výši sjednaného úvazku.

  Pracovní úvazek ve školství nemůžete brát jenom jako přímou vyučovací povinnost. Učitelé mají stejný úvazek jako ostatní zaměstnanci (40 hodin), zmíněných 21 hodin je přímá vyučovací povinnost.

  K té Vám zaměstnavatel musí připočíst i část určenou na opravy, přípravu, …

  Podle mne byste měla mít v pracovní smlouvě sjednánu část z celkového úvazku (40 hodin), nikoliv jenom z přímé vyučovací povinnosti.

  ___

  Zaměstnavatel Vám nesmí nařídit čerpání neplaceného volna, může pouze vyhovět Vaší žádosti v případě, že o ně sama písemně požádáte.

  ___

  Shrnutí:

  Pracujete-li po celý rok, máte nárok na 8 týdnů dovolené. Náhrada za dovolenou však bude vyplacena v závislosti na výši Vašeho úvazku (= není žádný důvod, proč byste měla žádat o neplacené volno a doplácet za ně zdravotní pojištění).

 • #47103 Reply

  ivzez

  Omlouvám se, přehlédla jsem nástup až od 1. května:

  V takovém případě vznikne za předpokladu, že zaměstnanec bude pracovat až do 31. 12. včetně, nárok na 8 dvanáctin roční výměry dovolené.

  Mně výpočet vychází na 16,66667 dne,

  což byste měli zaokrouhlit nahoru.

  Podle mne by tedy měl zaměstnec mít nárok

  na 17 dnů dovolené.

 • #47104 Reply

  Daniela K.

  Dobrý den, nastupuji do zaměstnání 2.9.2013 (1.9. je neděle). Prac. poměr bude trvat do 31.12.2013 a dále. Po odpracování 60 dnů (kalendářních či pracovních?) vznikne nárok na 1/12 za každých odpracovaných 21 dnů, do nichž se počítají také svátky, že? Do konce roku to dělá 83 prac.dnů + 4 svátky, tj. celkem 87 dnů, takže by tak vznikl nárok na 4/12 z celkového počtu dnů dovolené poskytované zaměstnavatelem? Jedná se mi o to, jestli mám při podpisu pracovní smlouvy trvat na zahájení prac. poměru 1.9.2013, nebo to vyjde nastejno.

  Děkuji.

 • #47105 Reply

  ivzez

  21 odpracovaných směn se vztahuje pouze k dovolené za odpracované dny, na kterou vznikne nárok v prípadě, že zaměstnanec odpracuje 21 až 59 pracovních směn.

  Vy ale odpracujete 60 pracovních směn, takže Vám vznikne nárok na poměrnou část roční výměry – a to ve výši jedné dvanáctiny za každý celý měsíc.

  Bude-li pracovní smlouva uzavřena od 1. září (to je možné, i když půjde o neděli), vznikne Vám nárok na 4 dvanáctiny roční výměry dovolené.

  Pokud půjde o smlouvu od 2. 9. do 31. 12., budete mít nárok na 3 dvanáctiny. A kdyby byla smlouva uzavřena od 2. 9. do 30. 12., měla byste nárok na dvě dvanáctiny.

 • #47106 Reply

  učitelka

  Děkuji, já odpověď paní Novákové takto pochopila. Bohužel vedení školy i zaměstnavatel stále tvrdí, že mám nárok na 1,5 dne dovolené. Už nevím, jak jim to vysvětlit…

 • #47107 Reply

  Vladimíra Nováková

  V takovém případě Vám nejspíš nezbude nic jiného, než se obrátit se žádostí o nápravu na oblastní inspektorát práce – jejich seznam najdete na http://www.suip.cz.

 • #47108 Reply

  učitelka

  Z Inspektorátu práce i MPSV mi odpověděli 1,5 dne.

 • #108449 Reply

  Týna

  Dobrý den,mám dotaz,nastoupila jsem do zaměstnání 1.4.2015 na dobu určitou do 1.9.2015(půl roku),byla mi přiznána dovolená ve vyši 10dní. Jenže pak mi od 1.9.2015 daly smlouvu na dobu neurčitou,ale nedaly mi už žádné dny dovolené,pokud se nepletu,tak těch 10dní bylo za půl roku a měly by mi ještě naběhnout další dny od nové smlouvy,že?(co je za 4měsíce) Děkuji za odpověď.

 • #121578 Reply

  viagra_without

  Hello! what a beautyful site It would be great if you will check my: cialis no prescription

Odpověď na téma: Nárok na počet dnů dovolené
Informace o uživateli: