Nárok na stravenky

Forum Fóra Pracovní právo Různé Nárok na stravenky

Zvolené téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jiri Omelka a poslední změna je stará 7 let, 9 měsíců.

• Autor

Josef

Dobrý den,pracuji u jedné nejmenované bezpečnostní agentury a chtěl bych mít jasno v tom jestli mám nárok na stravenky pokud mám pracovní dobu 16,24,36 hodin vkuse.Stalo se,že jsem nastoupil do práce v pátek ráno a skončil pracovní dobu v pondělí ráno a nikoho z firmy nezajímalo jestli mám zajištěný jídlo a pití.Chci se tedy zeptat jestli mám aspon nárok na stravenky nebo mi to musí proplatit.Děkuji

• #37689 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zaměstnavatel má povinnost "pouze" umožnit zaměstnancům ve všech směnách stravování, tzn. musíte mít možnost se někde v přestávce najíst, např. v kantýně, v nedaleké restauraci, bufetu apod. Povinnost poskytovat stravenky však rozhodně nemá, to je jen výhoda pro zaměstnance.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37690 Reply

Ilona Malá

Dobrý den, pracuji u jedné společnesti kde dělám buď dva dny v týdnu nebo pět dní v týdnu pracovní dobu mám 12- 15 hodin. Je tu menší restaurace kde mám možnost se najíst s tim že mi zaměstnavatel zaplatí 50% a já zbytek,ale v pracovní době. Nemám vyhrazenou žádnou přestávku ani polední pauzu prostě nic. Na pití žádnou slevu nemám.Jelikož mám zdravotní problémy a jsem na dietě tak tuto slevu na jídlo nevyužívám. Proto se chci zeptat zda mám nárok na stravenky. Děkuji.

• #37691 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na stravenky není povinný. Pokud se zaměstnavatel rozhodne, že zaměstnancům stravenky poskytovat nebude, je to jeho volba. Jestliže tedy žádné stravenky zaměstnavatel nedává, pak na ně žádný nárok nemáte, i přesto, že nevyužíváte možnost stravování přímo u něj.

• #37692 Reply

Tomas Hlinka

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ja pracujem pre česku firmu, moje pracovisko bude ale na uzemí SR, firma má sídlo na uzemí ČR, momentálne som celý týžden v ČR a je mi to brané ako služobná cesta, čiže su mi prispievané hodnoty 165 Kč, 106 Kč, a obedy v hodnote 55 Kč si platím sám. Chcem sa ale spýtať, ako to bude ked budem pracovať na SR?lebo tu pracujem ako obch.zastupca,a moje pôsobisko bude v SR.bude mi povinná firma neako prispievať?alebo si budem stravné platiť všetko sám???

Ďakujem za skoru odpoved

• #37693 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud budete pracovat pro českou firmu, ale výkon práce bude probíhat v zahraničí pak platí §172 ZP: Bylo-li sjednáno místo výkonu práce, popřípadě i pravidelné pracoviště mimo území České republiky, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za dny cesty z České republiky do místa výkonu práce nebo pravidelného pracoviště a zpět cestovní náhrady jako při zahraniční pracovní cestě (viz §166 a násl.). Sazby stravného pak upravuje vyhl. MF 338/2007 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2008. Pro SR je to 650 SKK/denně.

• #37694 Reply

Tomáš Méheš

Dobry den,

byvaly zamestnavatel poskytuje stravenky, ktere jsem taky dostaval. Pracovni pomer jsem ukoncil 31.12.2008, chci se zeptat, zda mam narok na stravenky za prosinec? Zamestnavatel tvrdi, ze ne, jelikoz stravenky se odecitaji z dalsi vyplaty, tedy za prosinec uz to nebylo z ceho odecist. Sice zakon stravenky nenarizuje povinne, ale mam za to, ze pokud je zamestnavatel poskytuje, tak by je me mel bud proplatit nebo poslat na dobirku dodetecne i za posledni odpracovany mesic.

Pise mi: "Je pravda, ze narok mate, ale není to povinnosti organizace stravenky nebo stravne poskytovat, nebot se jedna o nepenezni benefit ze strany organizace, a je na jejim uvazeni, zda Vam je poskytne, ci nikoliv.

Prosim o radu odbornika, predem dekuji.

• #37695 Reply

Ludmila Kropáčová

Dobrý den, pracuji v podniku, kde zaměstnavatel poskytuje stravenky. Od poloviny října 2008 do poloviny března 2009 jsem byla v pracovní neschopnosti. Na výplatní pásce z října 2008 mám odpracovaných 8 dní, ale stravenek jsem obdržela jen pět, za březen 2009 jsem odpracovala 9 dní a stravenek jsem dostala sedm…. prý je to tak v pořádku (dle účetní), ráda bych věděla, zda existuje nějaký předpis, dle kterého se "krátí" počet stravenek za odpracované dny, nebo jak to vlastně je. Za odpověď předem děkuji.

• #37696 Reply

Karel Dlouhý

Pravidla by měla být uvedena v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu.

Pokud je tam uvedeno, že stravenky náleží za každý odpracovaný den (kdy se odpracovalo např. minim. 5 hodin) – tak byste je logicky měla dostat.

Účetní by Vám měla vysvětlit, když jí vypíšete data dní, kdy jste byla v práci, tak za které dny to je a za které není a proč (konkrétně).

• #37697 Reply

Ludmila Kropáčová

Tak mě to připadá taky logické, ale účetní mi jen řekla, že je to v pořádku…… víc se o tom odmítá bavit, já to hrotit nebudu, jen mi to připadlo divné….

• #37698 Reply

Jiřina Vyskočilová

Dobrý den, prosím o radu zda školník má nárok na 2 stravenky, když jeho pracovní doba se skládá ze dvou

pracovních poměrů takto:

1. prac. poměr 6.00 – 10.00

2. prac. poměr 10.00 – 13.00

1. prac. poměr 14.00 – 18.00

Má tedy dělenou směnu – 1. prac. poměr 8 hod.

2. prac. poměr 3 hod

Děkuji za odpověď.

• #37699 Reply

Karel Dlouhý

Záleží na tom, jak máte v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpise stanoveno poskytování stravenek.

Podle mého názoru nárok nemá – neboť stravenka se poskytuje na oběd – a přece nebude mít dva obědy denně.

• #37700 Reply

Marta Tučková

Dobrý den,

jsem fyzická osoba s evidencí dph bez zaměstnance (prozatím). Chtěla jsem se zeptat, zda mám sama nárok na stravenky a za jakých podmínek? Děkuji za odpověď.

• #37701 Reply

Jiri Omelka

Dobrý den,

pracuji na částečný úvazek u jedné společnosti. V lednu budu podepisovat se zaměstnavatelem novou smlouvu. Předpokládám, že to bude opět smlouva o provedení práce. Mám při podepsání této smlouvy nárok na stravenky?

Děkuji za Vaši odpověď.

Omelka Jiří

Odpověď na téma: Nárok na stravenky
Informace o uživateli: