Nárok na zvýšení výživného

Forum Fóra Rodinné právo Děti Nárok na zvýšení výživného

Zvolené téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jan Štěrba a poslední změna je stará 8 let, 5 měsíců.

• Autor

Šárka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat pri žádosti o zvýšení výživného. Rozvodový soud a soud o svěření dítěte proběhl v okr. Přerov, avšak se synem nyní žijeme trvale v Praze. Ex manžel zůstal v Hranicích.Dále mám dotaz ohledně soudního strhávání výživného z výplaty. Již jednou jsem ho zažalovala o neplacení a nyní svou povinnost opět neplní řádně. Sám mi dokonce sdělil, že má již delší dobu zaměstnání. Synovi je 10 let a částka 800,- která od jeho narození nebyla zvyšována se mi zdá velice nízká při sportovní aktivitě syna. Nikdy o něj nejevil zájem ani si ho nebral na soudem stanovenou dobu.Nekupoval mu žádné dárky atd. Děkuji za pomoc

• #28498 Reply

Jana

Dobrý den, existují nějaké parametry či tabulky, dle kterých se určuje výše výživného? Jaká je tedy zhruba výše pro 6ti a 7mi leté děti? Manželovi určil soud výši doposud 900 a 600 na každé, ale s nástupem dětí do školy by se výživné mělo zvýšit, ne? O kolik? Děkuji

• #28499 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádné parametry, tabulky ani vzorce nejsou. Každý případ je řešen individuálně a rozhodnutí soudu se často liší. Průměrné výživné dnes činí cca 1500 – 2000,-Kč měsíčně. Návrh na zvýšení si podat můžete. Uvedete v něm proč a jak se zvýšily náklady na potřeby dětí, což je při školní docházce zcela samozřejmé (stravné, jízdné, výbava do školy i na mimoškolní aktivity atd.). Částku stanovíte s ohledem na tyto náklady a soud po zvážení příjmů a poměrů otce rozhodne, jestli dojde ke zvýšení a o kolik.

• #28500 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, návrh na zvýšení podejte dle místa bydliště syna. Uveďte náklady na jeho potřeby ať školní nebo mimoškolní. Celou řadu podrobností naleznete v sekci "Rodinné právo" v diskuzi k článku "Návrh na zvýšení výživného nezletilých dětí". Obsahuje podrobný popis toho, co v návrhu uvést a jak postupovat. V celé věci by Vám také mohli poskytnout konzultaci pracovníci oddělení sociálněprávní ochrany dětí u městského úřadu.

• #28501 Reply

Pompa

Dobrý den.Měl bych dotaz,zda při určení výživného, sezohledňuje to,že jsem si pořídil bydlení na hypotéku,kterou musím splácet.Bere se na toto ohled při výpočtu výživného na dítě?Děkuji za odpověď.

• #28502 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, z Vaší strany je to samozřejmě závazek, který svým způsobem omezuje nakládání s Vašimi příjmy, ale soud neposuzuje jenom situaci povinného rodiče (schopnosti, možnosti a majetkové poměry), ale také potřeby dítěte. Takže při stanovení výživného bude hypotéka v celkové majekové situaci sice zohledněna, ale nedá se předpokládat, že by kvůli ní došlo ke snížení již stanoveného výživného. Na jedné straně sice každý musí nějak řešit svou bytovou situaci, na druhé straně by měl dbát i na to, aby jeho finanční plány nijak podstatně nezhoršovaly situaci vyživovaného dítěte. Navíc soudy o výživném rozhodují v každém jednotlivém případu, takže by tuto záležitost mohlo více soudů posoudit odlišně.

• #28503 Reply

JARA RIHA

Dobrý den,prosím o radu,syn se učí na učilišti 2.rokem,na jaře mu bude 17 let,ve škole propadá a chce jít na pracovní úřad do září,kdy chce nastoupit znovu do 2.ročníku učení na jiný obor.Jak mám nyní platit alimenty?Děkuji za odpověď.

• #28504 Reply

MARIE

Dobrý den,dcera bude mít v létě 17 let,navštěvuje 2.ročník učiliště.V dubnu 2006 jsem si dala žádost o zvýšení a stále čekám.jak dloho můžu ještě čekat!Protože jestli se bývalý manžel odvolá ke krajskému soudu,tak můžu čekat další roky.Ale peníze pro dceru potřebuju co nejdříve.Když jsem na soud volala,bylo mi řečeno,že musím počkat,až na mě dojde řada.Co můžu v této věci dělat!Děkuji.

• #28505 Reply

Pavla Berčáková

Dobrý den,jsem svobodná matka s dítětem,s otcem dítěte nežiji.Soud mu určil výživné,po půl roce si však požádal o snížení výživného z důvodů,že je na úředě práce.Soud mu výživné snížil s tím,že jde na rekvalifikační kurz a po té práci bude mít.Sám si výživné zvýšil,ale o částku(250kč)a momentálně platí 1.000kč a jeho měsíční příjem je cca.13.000kč.Můj syn začal od září chodit do školky,tudíž má zvýšené potřeby(obědy,divadla atd.)Prosím o radu,o kolik bych si měla zažádat zvýšení výživného,aby to bylo reálné

• #28506 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

částku Vám neřeknu. Pokud máte za to, že se poměry změnily, podejte soudu návrh na zvýšení a zkuste navrhnout nějakou částku třeba i po domluvě se sociální pracovnicí.

• #28507 Reply

Dobrý den,

můžete předsedovi soudu zaslat stížnost na průtahy ve věci a požadovat, aby byla věc řešena.

• #28508 Reply

karel karmazin

Dobrý den, má žena by měla dotaz ohledně výživného na děti. Jedné dceři je 17 let, dochází na střední školu, druhé je 13 let. Bývalý manžel požaduje již podruhé během krátké doby o snížení výživného. Přesto, že mu byla před rokem vyplacena částka 400 000 Kč. Nikde nepracuje, ani nemá zájem pracovat. Dnes platí na děti 2 500 Kč dohromady. Zdá se nám to málo, jelikož jsme si museli vzít hypotéku, abychom mu 400 000 Kč vyplatili. S dětmi se nestýká, nemá o ně zájem. Zdá se nám malá částka 2 500, natož aby se ještě snížila. Děti mají mnohem větší potřeby např.ošacení, zvýšení jízdného atd. Jak bychom měli postupovat? Děkuji Karmazínovi

• #28509 Reply

Dobrý den,

především se musíte bránit u soudu v řízení o jeho návrhu o snížení vyživovací povinnosti.

• #28510 Reply

Rostislav Míček

Dobrý den,zajímalo by mne,když se má těhotná dcera vdá ve svých 18 letech,ještě studující,musím pořád platit? Díky Míček

• #28511 Reply

Petr Petr

Vyživovací povinnost přechází uzavřením manželství na manžela.

• #28512 Reply

Lucka Lucka

Dobrý den!

Chtěla jsem se zeptat, jestli se při podání návrhu na zvýšení výživného soudem platí 1000,- kolek. Děkuji.

• #28513 Reply

Lucka Lucka

Ještě bych měla jeden dotaz. Manžel má v péči 12 letou dceru.Jeho exmanželka pobírá rodičovský příspěvěk, jiných příjmů nemá. Je znova vdaná. Má manžel nárok, při přehodnocení výše výživného požádat soud, aby prozkoumal příjmy jejího nového manžela? Děkuji

• #28514 Reply

Petr Petr

V tomto případě neplatíte nic, podání a vše s tímto související je zdarma.

• #28515 Reply

Petr Petr

Soud zkoumá nejen majetkové poměry a výdělky povinného, ale i výdělkové schopnosti a možnosti. Tzn. soud povinnou vyzve aby doložila veškeré své příjmy kdy může dále požadovat i příjmy nového manžela a to z důvodu aby si tak učinil celkový obraz o její životní úrovni.

• #28516 Reply

Renáta Slámová

Dobrý den,

dceři je 13 let. Doposud platil otec nezletilé 1.200Kč. Minulý měsíc proběhl soud, který po dohodě zvýšil výživné na částku 2.000Kč a doplacení dlužného výživného. Otec dlužné výživné nedoplatil, i když slíbil, že ten den jde na poštu zaplatit. Mimo jiné otec přislíbil přispívat i nad rámec výživného. Nečiní tak, prý najednou nemůže.

Vzdala jse se práva odvolání, nyní čekám až přijde rozsudek, který nabude právní moci dnem doručení.Nyní vím, že jsem se neměla nechat ovlivnit jeho slibem. Zamýšlým, že příští měsíc podám návrh na opětovné zvýšení výživného pro neplnění vyž.povinnosti a dohody přispívání nad rámec vyživovací povinnosti.

Nezamítne soud moji žádost, když to bude během krátké doby? Domnívám se, že nastala změna poměrů tím, že otec neplní dohodu.

Děkuji za odpověď.

• #28517 Reply

Dobrý den,

píšete o dohodě … ale, máte ji písemně? Předpokládám že ne a že otec jen před soudem něco prohlásil a Vy jste tomu uvěřila. Otec není povinen přispívat něco nad rámec výživného. Od toho je soudem určená vyživovací povinnost, aby určila, jakou částku má na dítě dávat; vše ostatní je však zcela na vůli tohoto rodiče a tak dobrovolné. Navíc, tato skutečnost není změnou poměrů, která by vyžadovala určení jiné výše výživného. Právo podat tento návrh jistě máte – já osobně bych to však nedělala.

• #28518 Reply

Lenka Novotná

Dobrý den,

výživné bylo stanovenou dohodou před 10ti lety. Dceři je 15 let a jenom náklady na její vrcholový sport převyšují výši výživného /které je dost vysoké, ale měsíční výdaj na sport je vyšší než průměrný důchod v ČR /. Stačí pro zvýšení výživného zdokladovat částku, kterou dávám na její sport? A jak soud na tuto skutečnost přihlíží – otec je velice dobře situován, ale na sport více přispívat nechce – dceru nutí k zanechání sportovní činnosti. Životní standard ji zabezpečuje – dovolené, vánoce atd.

Děkuji

• #28519 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odhady toho, jak rozhodne soud, uvádět nelze. Každý soud se rozhoduje na základě konkrétního případu a podle předložených důkazů. Sportovní aktivity dcery uvést můžete, ale je na soudu, jak s tím naloží a jestli výživné zvýší. Kromě toho uveďte i další náklady na potřeby dcery, můžete si je eventuálně sepsat předem a tento orientační soupis předložit soudu.

• #28520 Reply

Renáta Slámová

Děkuji za odpověď. Píšete, že by jste to nedělala. Myslíte tím, že by soud výživné , které je nyní stanoveno na 2.000Kč snížil nebo při nejlepším ponechal stejné? Já bych žádala jednoznačně zvýšení min. na 2800Kč. Předpokládala jsem, že mě bude vyhověno. Zatím jsem návrh nepodala.

Děkuji Slámová

• #28521 Reply

UHELSZKÁ MARCELA

Dobrý den,post rodič samoživitel si užívám dva roky,pracuji ve zdravotní sféře,v třísměnném provozu,bohužel v nemocnici s.r.o.,můj měs,plat činí cca 10000kč.Mám devítiletou dcerku,výživné na ni činí 2000kč/měs.Je to jediná fin.aktivita ze strany jejího otce,kterého měs.příjem činí minimálně 30000kč.Je reálné žádat o zvýšení výživného na dcerku ve výši 4500měs.a podat žádost o výměru výživného na sebe?Jsem nucena od nového roku přejít skrz dceru do jednosměnného provozu a tím mi příjem klesne o cca3000.Mohu požadovat fin.vyrovnání za prázdniny,vánoce tzv.mimořádné výlohy?BM se na nich nepodílí nejen finančně,vše,co se týká naší dcerky je jen v mé kompetenci,bohužel.Jeho první a zároven´závěrečná role rodiče jest zaslání výživného v již výše uvedené částce.Děkuji.Uhelszká

• #28522 Reply

Zbyněk Antoš

Dobrý den,rád bych se za bratra, který nemá možnost připojení na internet zeptal: v současné době platí na syna výživné 2000,-, minulý rok si půjčil, aby doplatil dlužnou částku na výživném, které nemohl řádně hradit v minulosti, vzhledem ke své finační situaci. Nyní žádá druhá strana o zvýšení výživného ze 2000,- na 7000,-, a to zpětně za 3 roky. V minulosti byl příjem mého bratra cca 10000,- až 12000,- měsíčně. V současné době je to cca 15000,-. Jeho výdaje (nájem, elektřina, platba za půjčku na splacení dlužného výživného, penzijní připojištění) činí cca 7500,-. Druhá strana má příjem cca 12600,-. Žádost o zvýšení zdůvodňuje výdajemi za nákup učebnic, oblečení, léky.

Musí druhá strana předložit hrubý měsíční rozpis výdajů?

Je reálné zvýšení ze 2000,- na 7000,- s odůvodnění za výdaje učebnic a oblečení, které je dalo by se říci jednorázové za určité období?

Děkuji za odpověď.

• #28523 Reply

Lubomír Balga

V obecné rovině: Při stanovování vyživovací povinnosti,případně při její změně se vždy bere ohled na životní poměry povinného, tj. ve Vašem případě Vašeho bratra. Vzhledem k příjmům Vašeho bratra,které zde uvádíte, považuji částku 2000 korun přiměřenou. Předpokládám, že částka 7000 korun,kterou operuje matka, je částkou paušální pojící se vždy k začátku školního roku. Na místě Vašeho bratra bych si v zájmu rozumné dohody nechal taxativně vyúčtovat konkrétní položky, za níž byla částka 7000 korun utracena, a tuto částku bych následně ponížil o polovinu, neboť pochopitelně na nákladech pro nezaopatřené dítě by se rodiče měli podílet rovnoměrně. Samozřejmě,jak jsem již uvedl na začátku s přihlédnutím k majetkovým poměrům.

• #28524 Reply

Jan Štěrba

Dodrý den.Mám několik otázek:Mám syna z prvního manželství(5.let),na jehož výživu mám stanoveno přispívat 2000Kč.Od 12/08 jsem začal dobrovolně platit 2500Kč.Můj plat se pohybuje od 19000Kč do 25000Kč,podle přesčasových hodin.Nyní žiji ve 2.manž.,mám 2letého syna a manželku na MD.Exmanželka nyní požaduje zvýšení na 3500kč zpětně od 02/07.Žije však ve spol.domácnosti s přítelem,ačkoli tvrdí,že tomu tak není,že žije se svou matkou.Soud už trvá 2.roky,neboť si neustále vymýšlí jiné a jiné adresy/např.v sídle Komerční banky/.Z předchozího manželství splácím úvěr 3500Kč,náklady na bydlení činí 6500kč,2200Kč další úvěr z předch.manž.,1200kč TV+net.Dále MHD 1100kč a pojistku na auto 1000kč.Potřeby ml.syna a chod domácnosti 9000kč.Exmanželka dělá jen naschvály,dala návrh na zákaz styku se synem,který vzápětí stáhla,ale já už jí nevěřím,proto se se synem nestýkám.Rovněž dala několik neoprávněných exekucí skrz výživné.1/Jaké jsou její šance na úspěch?2/Jak prokázat její lži?3/Jak jí zarazit?

• #28525 Reply

Jan Štěrba

Úplně bych zapoměl:exmanželka jezdí rok,co rok na dovolené do Itálie,což já si nemohu dovolit,takže u nás pouze jižní Čechy.Navíc jí posílám vždy k narozeninám syna a k vánocům 2000kč,které letos odmítla.Při rozvodu vehementně tvrdila,že jsem ji znásilnil a bil ji i syna a ji psychicky terorizoval.Naštěstí paní soudkyně ji to neuvěřila.Rozvodu předcházelo to,že sebrala veškeré vybavení bytu a vybrala z účtu 90000Kč,které nyní splácím.To vše v době,kdy jsem byl v práci 3dny nepřetržitě/pracuji jako vlakvedoucí,tam jsou takové směny/Neoprávněné exekuce,o kterých jsem hovořil,soud vždy zrušil.Nicméně exmanželka vyvázla bez trestu.Když prohrála soud se mnou ohledně výživného na sebe/požadovala 5000Kč/a musí mi zaplatit 38000Kč,dělá si z toho legraci a říká,že jí nic neseberou a mě že dostane buď do blázince nebo do kriminálu…Co Vy na to?

Odpověď na téma: Nárok na zvýšení výživného
Informace o uživateli: