naušování dobrých mravů v domě

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti naušování dobrých mravů v domě

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Libuše Kohútová a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

• Autor

Jana

Dobrý den, jsme vlastníky bytového domu a nájemníci jednoho bytu spalují v kotli na tuhá paliva pravidelně dřevotřískové desky, lakované a barvené dřevo. Štiplavý kouř a zápach z komína obtěžuje ostatní nájemníky a slovní domluva o sjednání nápravy se míjí účinkem.Existuje firma, která by změřila splodiny a vystavila zprávu, kterou bychom mohli použít při dalším jednání s těmito nájemníky, popřípadě při soudním jednání? Děkuji za radu.

• #60901 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, obraťte se na městský úřad, ať se ten pokusí zjednat nápravu.

• #60902 Reply

Olga Herlíková

Dobrý den,

chtěla bych poradit s mým problémem.Spolumajitel nemovitosti,ve které bydlím a jejíž jsem také spoluvlastnicí,již pět let pronajímá svou polovinu objektu bez mého písemného svolení.O dům se spolumajitel nestará.Jediné co ho zajímá je výběr nájemného(nepřihlášeného).Úklid a údržba domu ho vůbec nezajímá,taktéž poplatky domu(společné platby:daň,pojištění,zálohy na vodné a stočné).Veškeré platby jsou již dlouhé roky napsané na mé jméno a tento rok mi spolumajitel nepřispěl ani korunu.Řešíme po celou dobu spoluvlastnictví i spoustu dalších problémů,co se týče chování jeho nájemníků(cizinců),odcizení věcí ze společných prostor,které se nedají nijak oddělit a zamknout.Zkoušela jsem osobní dohodu,ale ta nebyla nic platná.Zkoušela jsem i dohodu přez právníka,také se špatným koncem.Bylo mi sděleno,ať nezahajuji soudní řízení,neboť spolumajitel má advokáta,který má podplacené soudy v kraji a soud v tomto našem případě bych prohrála.Prosím Vás tímto o radu,jak dál postupovat nebo na koho se obrátit.Mnohokrát Vám dopředu děkuji.S pozdravem Olga Herlíková

• #60903 Reply

Miroslav Elis

Dobrý den.Chtel bych poradit. Jedná se o rodinný dům, který není rozdělen na bytové jednotky.Já vlastním 1/2 domu. Dva bratranci, kteří vlastní každý po 1/4. Jeden z bratranců si nastěhoval do domu bez mého svolení nájemníka. Jeho bratr mu souhlas dal.Ani jeden z nich v domě nebydlí. Na chdbě i venku jde elektřina na mé hodiny. To znamená, že tak zvaný nájemník používá bezplatně naší elektřinu a mé ostatní prostory. Je naděje tohoto nájemníka necht vystěhovat.Děkuji za odpověď. S pozdravem Miroslav Elis

• #60904 Reply

Strouhalová

Jsem majitelkou ideální poloviny RD od roku 1970. Druhou poloviny vlastní moje sestra, která zde nebydlí a nikdy nebydlela, má svůj byt v jiném městě. Dům jsem užívala já se svými dětmi a matkou, která před 4 lety zemřela. Od té doby usiluje moje sestra o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.(Prodat mně-cena nepřijatelná,

prodat celý a rozdělit, nakonec navrhuje reálné rozdělení na dvě identické bytové jednotky.Místnosti nejsou uzavřeny předsíní, východ z nich je přímo na společnou chodbu a schodiště.Společné prostory ponechat v podílovém spoluvlastnictví.)Požaduje vyklizení 2.podlaži, ve kterém užívám 2 místnosti a kuchyňku s koupelnou, kterou jsem zřídila pro potřeby matky, která užívala zbylé dvě místnosti.Mám se odstěhovat do přízemí, které užívá moje dcera s dětmi. Tento návrh vzhledem k mému věku také odmítám. Sestra vyhrožuje nájemným za uplynulé období,násilným vystěhováním.Má na to právo? Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný den.

• #60905 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

reálné rozdělení a určení bytových jednotek je zcela jistě nejlepší řešení, pokud je proveditelné. Je logické, že sestra po Vás chce platit nájemné, když užíváte i její polovinu domu. Násilně Vás sice vystěhovat nemůže, nicméně domáhat se u soudu určení povinnosti nájemné zaplatit rozhodně může.

Můžete být ráda, že Vaše sestra má takovou trpělivost a věc neřeší téměř 40 let.

Copak Vám přijde v pořádku užívat zadarmo cizí věc?

• #60906 Reply

Libuše Kohútová

Od r.1977 jsme s manželem společně nehospodařili (lze doložit). V r.2002 je sepsán notářský zápis o zúžení SJM-vyjmuty nemovitosti (RD)-chtěla jsem sepsat kdo bude vlastnit a užívat konkrétní byty a části nemovitosti,notářka ale řekla,že to tak nejde a ať si pak sepíšeme smlouvu mezi sebou-not,zápisem bylo tedy SJM změněno na podílové vlastnictví (každý 1/2).V r.2003 jsem chtěla investovat do své části domu,proto je sepsáno smlouva s ověřenými podpisy,kde je konkétně uvedeno,kdo co vlastní(rozděleno na 2 b.j.).Ale na katastru mi odmítli udělat vklad na základě této smlouvy.Pak jsem byla dlouho nemocná,ale problém nastal nyní,neboť svou část nemovitoati nemohu užívat kvůli agresivitě ex,musím prodat.Lze na základě této smlouvy vklad?Není již tato smlouva z r.2003 promlčená?Mohu doložit,že od r.2004 do r.2007 závažná nemoc,nebylo v mých schopnostech cokoliv vyřídit. Za odpověď děkuji.

Odpověď na téma: naušování dobrých mravů v domě
Informace o uživateli: