Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vladimíra Nováková a poslední změna je stará 4 roky, 7 měsíců.

• Autor

Lenka

Dobrý den, pracovala jsem jako vychovatelka, pracovní smlouvu jsem měla na dobu neurčitou. V roce 2004- 2005 jsem z provozních důvodů přestoupila na místo učitelky.Dostala jsem novou pracovní smlouvu na dobu určitou do června 2005.

V září bych se chtěla po tříleté MD vrátit na základě smlouvy o vychovatelství. Mám na to právo? Můj pracovní poměr nebyl oficiálně ukončen. Nebo vznikem smlouvy o učitelství automaticky zanikla smlouva vychovatelství? Děkuji za Váš čas a odpověď.

• #55246 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Na Váš příspěvek již bylo odpovězeno. Podle pravidel se nevkládají stejné příspěvky opakovaně! Zdržujete ostatní čtenáře i redakci.

• #55247 Reply

Jaroslava Králová

Dobrý den, 9.4.2012 mi končí mateřská dovolená, čerpala jsem dvouletou variantu. Zajímalo by mne, jestli jsem povinna 10.4.2012 automaticky nastoupit do zaměstnání nebo mám čekat na kontaktování ze strany zaměstnavatele, s tím, že mi budou sděleny podrobnosti o pracovní pozici atp. Děkuji za odpověď.

• #55248 Reply

ivzez

Mateřská dovolená trvala pouze prvních 28 týdnů. Po jejím skončení jste čerpala/čerpáte rodičovskou dovolenou (obojí je omluvené volno od zaměstnavatele na péči o dítě).

Zvolená varianta rodičovského příspěvku (sociální dávka, kterou vyplácí úřad práce) nemá vliv na délku rodičovské dovolené.

Jestli jste zaměstnavatele písemně požádala o RD do 2 let věku dítěte, byla jste povinna den po jeho 2. narozeninách nastoupit do zaměstnání.

Pokud jste ale o RD do 2 let nepožádala písemně, počítá zaměstnavatel automaticky s RD do 3 let věku dítěte a není povinen Vám umožnit dřívější návrat.

• #55249 Reply

Hana H.

Dobrý den, dne 23.1.2013 mi končí rodičovská dovolená. Pracovala jsem dříve v České Spořitelně na místní pobočce, jako bankovní poradce, jak je i uvedeno na smlouvě. Nyní mi bylo sděleno, že se do práce vrátit mohu, nýbrž na jinou, 30km vzdálenou pobočku, a ne na místo poradce, ale pokladníka. Je tento postup ze strany zaměstnavatele v pořádku? Děkuji předem za brzkou odpověď :o) H.H.

• #55250 Reply

ivzez

Zaměstnavatel je povinen Vám po skončení RD nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě v místě sjednaném v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.

Nemá-li pro Vás takovou práci, může Vám nabídnout jinou (nemusíte přijmout) nebo Vám dát výpověď pravděpodobně s nárokem na odstupné.

• #55251 Reply

Lucie Mušková

Dobrý den,

po telefonu se zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že pro mě nemá volné pracovní místo v místě kde jsem pracovala před nástupem na rodičák. I když je ve smlouvě uvedeno místo výkonu práce konkrétní, chce mi dát práci ve městě vzdáleném 30 km od toho původního ve stejné pracovní pozici. Je to pro mě značně nevýhodné ve všech směrech a jeho nabídku přijmout nechci. Jak se mohu zachoat v souladu se zákonem a nepřijít o odstupné? Děkuji za Vaši radu.

S pozdravem Mušková L.

• #55252 Reply

ivzez

Záleží jenom na Vás, zda nabídku zaměstnavatele přijmete nebo ne. Můžete trvat na přidělování práce v místě jsednaném v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce.

• #55253 Reply

Martina K.

Dobrý den,po skončení rodičovské dovolené mi zaměstnavatel nenabídl prac. pozici, kterou jsem měla ve smlouvě (mistr výroby), ale nabídl mi dělnickou pozici. Práci potřebuji, tak jsem souhlasila. Zajímalo by mě, jak se mi tímto změní pracovní smlouva. Bude mi zrušena stávající smlouva s možným odstupným? Nebo odstupné nedostanu, když jsem kývla na dělnickou pozici? Nebo mi provedou změnu ve staré smlouvě a jak se vlastně ve smlouvě vysvětlí, že mě vlastně přeřazují na nižší pozici, aniž bych něco provedla. Prosím, poraďte na co mám nárok. Děkuji.

• #55254 Reply

ivzez

Původní místo Vám zaměstnavatel "držel" jenom po dobu MD (prvních 28 týdnů). Po skončení RD Vám může nabídnout jakoukoliv práci odpovídající pracovní smlouvě.

Pokud takovou práci nemá, může Vám nabídnout práci jinou, kterou ale nemusíte přijmout.

Pracovní smlouva je dvoustranným právním krokem. Zaměstnavatel v ní nesmí nic měnit bez Vašeho souhlasu.

Záleží pouze na Vás, co si se zaměstnavatelem sjednáte.

• #55255 Reply

ivzez

Jen bych doporučila trvat na dodatku ke stávající pracovní smlouvě (není nutné končit původní smlouvu a uzavírat novou).

Kdyby s Vámi zaměstnavatel v nové pracovní smlouvě sjednal novou zkušební dobu, mohl by ve zkušební době pracovní poměr zrušit bez nároku na odstupné.

• #55256 Reply

nikol

Dobrý den, ráda bych touto cestou požádala o radu. V červenci tohoto roku, 2013, mi končí mateřská dovolená. Pracovala jsem jako servírka a vím, že zaměstnavatel provozovnu prodal a nyní netuším kde je jeho současná adresa podnikání. Zajímá mne jak mohu získat zápočtový list od tohoto zaměstnavatele nebo na koho se v tomto případě obrátit a také mne zajímá jak se v těchto případech řeší ukončení pracovního poměru. Určitě pro mne nemá volné místo, pravděpodobně ani hostinskou činnost nevykonává. Pracovní poměr byl sjednán v dubnu 2008 a smlouva je na dobu neurčitou.Místem výkonu práce bylo uvedeno pouze Praha. Prosím o jakoukoliv užitečnou radu a velmi děkuji všem za pomoc.

• #55257 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jako fyzická či právnická osoba bude Váš zaměstnavatel uveden v obchodním nebo živnostenském rejstříku. POkud byla firma během Vaší mateřské či rodičovské dovolené prodána, bude v rejstříku uvedno i jméno nového majitele a kontaktní adresa. Tím, že nový majitel firmu koupil, převzal na sebe i veškeré závazky spojené s touto firmou včetně těch pracovně právních. Obraťte se na nového majitele a požádejte ho o dořešení Vaší situace a vydání potřebných dokumentů. Pokud firma zanikla – napříkald z důvodu insovlcence – měla byste i o tomto najít záznam, například v insolvenčním rejstříku. V takovém případě se budete muset spojit s insolvenčním správcem.

Odpověď na téma: Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené
Informace o uživateli: