Navštěva lékaře

Forum Fóra Pracovní právo Různé Navštěva lékaře

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Roman Jilík a poslední změna je stará 6 let, 4 měsíce.

• Autor

Michal

Prosim, jak je to s narokem na navstevu lekare pokud pokud dojizdim do prace do jineho mesta. jde mi o to na kolik hodin mam pravo.

Dekuji

• #37538 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádný předpis konkrétní počet hodin neupravuje. Podle nař.vl. 590/2006 Sb., se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

• #37539 Reply

Petr Cvrkal

Dobrý den,byli jsme se synem objednáni na vyšetření v nemocnici, měl jsem to v zaměstnání nahlášeno ale den před odjezdem si kolega řidič způsobil úraz a mně nadřízený sdělil že mi propustku ruší jelikož nás musí jezdit 6 a když se mi to nelíbí ať si dám výpověd a že jsem měl letos propustku už několikrát a že PAMák zkoumá oprávněnost propustek….Má právo mi propustku zrušit nebo se jedná o porušení zákonníku práce ? Podotýkám že nemá důvod se domnívat že si propustku beru bezdůvodně, pracuji u firmy 3 roky a ještě jsem nebyl nemocen, jen jsem měl v letošním roce asi 6x propustku k doprovodu manželčiných rodičů a svých dětí. Děkuji Vám předem za odpověď

• #37540 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud máte oprávněný důvod (tedy doprovod dítěte k vyšetření), pak ho nemůže označovat za neplatný a nutit Vás k nástupu do práce. Počet propustek není limitován žádným počtem. Někdo nejde k lékaři celý rok, jiný k němu musí kvůli zdravotnímu stavu třeba několikrát měsíčně. Právo čerpat volno na takové překážky v práci sice zákon stanoví, ale značnou roli hraje také tolerance na straně zaměstnavatele. Pokud chybí, je to v charakteru dotyčné osoby a to žádný zákon neovlivní.

• #37541 Reply

Roman Jilík

Dobrý den,

můj problém je podobný. Mám dobrovolné očkování a vyžadujeto převočkování jednou za čas.

Slouží-li lékař od 7:30-15:30 a já od 7:00-15:30 a dojíždím….někdy autem cca 20min či dálkovým autobusem 30-45min.

Navštívil jsem lékaře hned v ranních hodinách jinak není valné šance, že se k němu dostanu všas po pracovní době. Tak jako tak to znamená přijít do práce pozdě nebo předčasně odejít.

Může se k tomu zaměstnavatel postavit tak, že místo 8mi hod. pracuji 8-Xhod u lékaře? Co všechno potřebuji zaměstnavateli doložit aby bylo právo na mé straně, nebo jsem v tomto případě zcela mimo?

Předem děkuji za objasnění.

Odpověď na téma: Navštěva lékaře
Informace o uživateli: