nefer jednani pri vypovedi

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru nefer jednani pri vypovedi

Zvolené téma obsahuje celkem 56 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 11 měsíců.

• Autor

Michaela Smetanová

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit touto cestou o radu. Švagr je dva roky zaměstnán u firmy na dobu neurčitou. Loni v listopadu se rozhodl dát u firmy výpověď. Písemnou výpověď předal svému zaměstnavateli, ale ten ji odmítl přijmout. Nechal mu tedy originál výpovědi na stole s tím, že na ní trvá. Výpovědní lhůta by měla končit 31.1.08 a švagr má od 1.2.08 nastoupit do jiného zaměstnání. Bývalý zaměstnavatel ale nyní začal tvrdit, že mu švagr žádnou výpověď nedal a tudíž ho k 31.1. ze zaměstnání nepustí. Když mu tedy znovu přinesl výpověď, před jeho očima ji roztrhal i s kopií, kterou chtěl švagr tentokrát potvrdit.

Navíc začal švagrovi vyhrožovat, že jestli k 1.2. odejde z firmy, nedostane od něj lednovou výplatu, zadrží mu svářečský průkaz, nevydá mu zápočtový list a jiné výhrůžky. Navíc se švagr dozvěděl, že je už asi pátý zaměstnanec, který k tomuto datumu z firmy odchází. Nikomu jinému však dosud problémy nedělal. Můžete mi prosím poradit, co by měl teď švagr udělat, aby nepřišel o novou práci a přitom se vyvaroval jakýchkoliv závažných problémů s bývalým zaměstnavatelem.

Děkuji předem za odpověď a radu.

Smetanová Michaela , Fiala Ivo

• #42051 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výpověď byla zaměstnavateli doručena. to, že ji neakceptuje, je jeho porblém. Švagr by mohl nastoupit do nové firmy. Problém je v tom, že o zaplacení mzdy a vydání dokladů se nejspíš bude muset soudit (jestli je nevydá dobrovolně). Což bude zdlouhavé, ale nic jiného asi nezbyde.

• #42052 Reply

Adéla Nevrklová

Dobrý vecer,

prosim Vas o radu.Mela jsem smlouvu na dobu urcitou do 29.2.2008,nahlasila jsem uz dopredu ze nebudu chtit smlouvu prodlouzit ze mam najite jine zamestnani,behem pracovniho pomeru jsem nedostala zadnou dutku ani vytykaci dopis nebo neco podobneho a ted mi v zapoctovem liste prislo napsano ze:

Pracovne pravni vztah byl ukoncen z duvodu poruseni povinnosti vyplyvajici z pravnich predpisu vztahujicich se k vykonavane praci zvlast hrubym zpusobem dle p.p 55 odst.1b)ZP v platnem zneni:NE

Bylo mi to oduvodneno tim ze si z toho nemam nic delat kdyz na konci mam NE ze od noveho roku nesmi byt ve vypovedi dohodou nebo nebyla prodlouzena pr.smlouva.

moc Vas prosim o radu vubec tomu nerozumim a nevim na koho se obratit!

Predem dekuji za odpoved a preji prijemny vecer Nevrklová

• #42053 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, okamžité zrušení PP má jisté negativní následky. Ale ve Vašem potvrzení o zaměstnání jde o to, že v této kolonce máte jasně uvedeno "NE", což znamená, že Váš PP tímto způsobem neskončil. Jiné důvody skončení PP se do potvrzení uvádět nemusí. Takže není zřejmé, o co Vám vlastně jde, když se potvrzení zdá být v pořádku. Jestliže však s něčím v potvrzení nesouhlasíte, můžete se do 3 měsíců od jeho doručení domáhat u soudu jeho změny.

• #42054 Reply

Adéla Nevrklová

Dobry den chtela jsem jen vedet jestli jsem tedy propustena na pp 55 nebo ne.Zapoctovy list musim vsude predkladat a nelibi se mi ze tam mam napsano ze jsem byla propustena z toho a toho duvodu.Zda se mi to byti nesmysl kdyz jsem si nenechala prodlouzit smlouvu abych mela uvedeny jako odchod nebo ukonceni pracovnoiho pomeru paragraf 55.S takovymhle zapoctovym listem si ani neskrtnu nebo je to v poradku kdyz je tam to NE?

Nezlobte se ze Vas obtezuji

Dekuji Nevrklová

• #42055 Reply

Berta Nováková

Chachááá, co tu není jasné? Když je tam uvedeno NE, tak to taky NE znamená. Jinými slovy: nejste propuštěna pro zvlášť hrubé porušení blablabla…

• #42056 Reply

Jan Vaclavik

dobry den ma žena dostala při příchodu do zaměstnání na nedělní směnu výpověd dle p 55 byla obviněna s opakovaných kradeží výrobku určených k expedici .ona toto obvinění považuje za hrubou uražku na cti . nikdy ji nebylo ze strany zaměstnavatelky nic vyčteno , žadný dopis nebo něco takového.naopak měla nastopit na žadost zaměstnavatelky na pozici vedoucí směny. ve výpovědi je uvedeno příjmení pred snatkem tudiš neplatné jméno k datu výpovědi.jak se muže proti této nehorázné lži a nasledné vypovědi branit .zaměstnavatelka v posledních 2 měsících propustila už několik spolupracovnic za poněkud divných duvodu jen aby jim nemusela vyplacet 2měsíční odstupné.

• #42057 Reply

Ivana Novotná

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je v pořádku výpověď, kterou zaměstnavatel napsal mému synovi.Na podnikové schůzi před týdnem, bylo všem zaměstnancům i synovi sděleno majitelem firmy, že finanční situace ve firmě je velmi špatná a z tohoto důvodu musí snížit stav zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že syn tam pracoval kratší dobu byl vybrán ještě s jedním kolegou. Bylo jim pak oznámeno ústně, že budou pracovat do konce měsíce dubna. Dne 14.4. na další podnikové schůzce, byla synovi předložena k podpisu výpověď za hrubé porušení kázně – §55. Ve výpovědi se píše….ve dnech 10.4.08 se nedostavil do práce na směny….. bez omluvy (i následné)….. Přitom byl domluven se svým kolegou, který směnu nastoupil místo něj…. Navíc mu to, že porušil kázeň nebylo písemně sděleno. Bohužel z důvodu nezkušenosti a překvapení výpověď podepsal…. Je možné s tím ještě něco udělat ? Předem Vám děkuji za Vaše posouzení.

• #42058 Reply

Tomáš Dudák

Dobrý den

Chci ukončit prac.poměr.Mám od lékaře posudek ve kterém se praví, že ukončení pracovního poměru je podmínkou uzdravení,a doporučuje ukončení ze zdravotnch důvodů.Sepsal jsem tedy výpověď,ke které jsem přiložil i zdr.posudek.Ale po snaze předložit výpověd mému zaměstnavateli jsem zjistil že to nebude tak jednoduché-nechce ode mě převzit tuto výpověď,a vyhodil mě s ni,s tim, že i kdybych neměl nohy tak do práce půjdu.Lze ji poslat doporučeně?Nebo jakým zpúsobem mám postupovat?Děkuji mnohokrát za odpověď. T.D.

• #42059 Reply

Jitaka Hanáková

Dobrý den, dne 17.4.2008 jsem požádala o ukončení pracovního poměru ze dravotních důvodů, které jsem doložila potvrzením od lékaře. Se zaměstnavatelem jsem se ústně domluvila na ukončení pracovního poměru ke dni 23.4.2008.24.4.2008 mám nastoupit do nového zaměstnání, ale dohoda o ukončení pracovního poměru zatím chybí, protože osoba, která má moji výpověď nastarost není stále k zastižení.Chtěla bych vědět, jestli za těchto podmínek můžu vůbec nastoupit do nového zaměstnání.Děkuji

• #42060 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda o rozvázání PP musí být písemná, jinak je neplatná. Vy ji písemně nemáte, tudíž Váš PP neskončil a trvá. Tudíž jste povinna plnit své pracovní povinnosti podle pracovní smlouvy. Když nenastoupíte do práce vystavujete se riziku okamžitého zrušení pracovní poměru, eventuálně může dojít ke vzniku nároku zaměstnavatele na náhradu škody.

• #42061 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, je to tak, "NE" prostě znamená, že "NE".

• #42062 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, samozřejmě, že ji můžete poslat doporučeně. A nejlépe s dodejkou, aby jste měl důkaz o tom, že byla skutečně doručena. Pokud máte lékařský posudek, že skutečně nemůžete pokračovat v práci, můžete jej předložit zaměstnavateli. A pokud Vás do 15 dnů nepřeřadí na jinou vhodnou práci, můžete okamžitě zrušit PP (s nárokem na odstupné).

• #42063 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to udělal velkou chybu. Jinak se mohl bránit a navrhnout u soudu neplatnost výpovědi (resp. okamžitého zrušení PP), protože jednodenní absenci na směně (navíc se zajištěnou náhradou) by soud jako hrubé porušení pracovních povinností velmi pravděpodobně nekvalifikoval. Snad jen, že by namítal a prokázal, že listinu podepsal pod nátlakem. Ale to bude velmi těžké a chtělo by to právní zastoupení.

• #42064 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, chybné příjmení ve výpovědi by patrně k neplatnosti nevedlo. Jinak musí písemně oznámit zaměstnavateli, že trvá na zaměstnání, za což jí bude do doby, než jí umožní pokračovat v práci, náležet náhrada mzdy. A pokud má za to, že konání zaměstnavatele je skutečně neplatné, tak musí ještě podat žalobu o neplatnost rozvázání PP. Žalobu musí podat nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl PP skončit.

• #42065 Reply

Ivana Křížková

Mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 30.5.2008. Nyní se mi naskytla možnost změny zaměstnání s nástupem 5.5.2008 v místě bydliště (v současné době dojíždím denně 26Km) a s lepšími platovými podmínkami. Jenže v současném zaměstnání mě nechtějí uvolnit. Jaké mám možnosti. Pokud nenastoupím, o místo příjdu. Navíc ani nemám jistotu že mi bude pracovní smlouva prodloužena. Jaký by byl postih pokud zkrátka do práce nepříjdu a dostanu zápočtový list? Děkuji Křížková

• #42066 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nenastoupíte může zaměstnavatel po několika dnech přistoupit k okamžitému zrušení PP a eventuálně i vyčíslit a požadovat po Vás náhradu škody, kterou jste mu neplněním Vašich pracovních povinností způsobila.

• #42067 Reply

Zdeňka Černochová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat dala jsem v práci výpověď a ve stejný den nastoupila na nemocenskou,neboť bych to v práci psichicky nevydržela bylo by to samé narážky a ponižování a takové"podrážení nohou za cokoliv" tak jsem zvolila "menší zlo", jenže i tak mě to napadání a vzhrožování neminulo.Prý na mě podá žalobu za ušlý zisk, může něco takového udělat když kvůli mému ochodu nic nezavřela?Platí má výpověď když je podaná ve stejný den jako nemocenská a plyne výpovědní lhůta? Já jsem ochotna přijmout §53 jen abych se tam už nemusela vrátit ale zaměstnavatel mi výpověď nechce akceptovat. Dokonce mi i tu nemocenskou zapřela a tak jsem to vyřídila sama a donesla na čssz.Předem moc děkuji za odpověď,ale opravdu si už nevím rady

• #42068 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, výpověď je jednostranný právní úkon. Zaměstnavateli je třeba ji pouze doručit. On ji nemusí nijak podepisovat ani přijímat, to, že ji neakceptuje, je je problém zaměstnavateli, ale na její platnost to nemá vliv. Výpověď začne platit právě doručením a nic s tím nenadělá. Pokud jste v pracovní neschopnosti, pak po Vás bude těžko vymáhat nějaké náhrady škody. Můžete se také obrátit na Oblastní inspektorát práce.

• #42069 Reply

Tomáš Roth

Dobrý den potřeboval bych nutně poradit.dal jsem výpověd v práci kvůly jiné lépe placené.Jenže pak mi řekli v nové práci že potřebují abych nastoupil ihned, a já oni nechtěl přijít a tak jsem přestal chodit.výpověd platí od 1.5.08.nechávám si dávat Ačka jen aby mě pustili ale to se doposud nestalo.A ktomu mi nevyplatili mzdu za předchozí měsíc.peníze potřebuji a oni mi je zdřejmě na truc nechtějí dát:(Nevím si rady co mám dělat jestli mám nějaká práva.Děkuji za odpověd Roth.

• #42070 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, právo na mzdu máte, tu Vám zadržovat nemohou. Pokud Vám ji nezaplatí, můžete se bránit u soudu. Naproti tomu jste se však dopustil velmi závažného porušení pracovních povinností tím, že jste svévolně přestal chodit do práce. Z tohoto důvodu Vám mohou nejen okamžitě zrušit PP, ale také po Vás vymáhat škodu, kterou jim svými "áčky" způsobíte. A v tomto případě zase může zaměstnavatel žalovat Vás.

• #42071 Reply

Sona Podesvova

dobry den.Mam 2 deti a po MD jsem nastoupila do prace na dobu urc. se zk.dobou 3mes.v nedeli jsem dostala nabidku na lepsi praci s tim,ze v pondeli musim nastoupit.,jako jedina varianta.Zamestnavatelka vsak se mnou v nedeli odmitla mluvit,tak jsem byla nucena dat vypoved v pondeli rano jejimu manzelovi ve firme.Daji mi 3 dny acka a nezaplati mi je.Mam moznost se odvolat treba s tim,ze mi byla nabidnuta prace expedientky a soupli me k peci pect testo?Dekuji

• #42072 Reply

pepa papir

Dobrý večer,včera mi dal zaměstnavatel výpověď dle par.55.Nařknul mě z věcí které nejsou pravdivé ( krádež ),na výpověď jsem napsal,že nesouhlasím s par.55 a podepsal jsem se pod to.Byli podepsáni též dva svědci.Poslal mě domů s tím,že mám čekat,až mi dojde výpověď poštou.Jsem ještě zaměstnán?Měl mě zaměstnavatel písemně oznámit hrubé porušení pracovní kázně,než mi dal výpověď?Nikdy dříve jsem od něj nebyl za nic napomenut ani upozorněn,ústně,natož písemně.Nevím na čem jsem ,s takovým zápočtovým listem budu práci hledat asi těžko.Nevím co mám dále dělat.Předem děkuji za Vaši odpověď.S pozdravem Pepa

• #42073 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, oznámení o zrušení PP ve zkušební době "má být" oznámeno 3 dny předem, což neznamená že "musí". Pokud jste zrušení platně doručila zaměstnavateli, pak platí a žádnou absenci Vám psát nemohou. Můžete kontaktovat inspektorát práce nebo podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy.

• #42074 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, u zvláště hrubého porušení pracovních povinností není třeba žádná výzva předem. Pokud ovšem nesouhlasíte, pak musíte zaměstnavateli adresovat oznámení, že trváte na dalším zaměstnání (bude Vám náležet náhrada mzdy) a podat žalobu o určení neplatnosti okamžitého zrušení PP.

• #42075 Reply

simona ondrová

Dobrý den,

jsem doma s 3-letým dítětem /nar. březen 2005/. Měsíc před dovršení 3 let dítěte jsem se chtěla se svým zaměstnavatelem domluvit na další spolupráci, jednatelem společnosti mi bylo sděleno, že se domluvíme na případné externí spolupráci. Bohužel potom už mi na mé e-maily neodpovídal, nezvedal telefon. Dnes mi bylo zasláno Okamžité zrušení pracovního poměru dle prg.55 odst.1 písm. b)-porušení pracovní kázně zvlášť hrubým způsobem. Existuje nějaké odvolání, popřípadě jak toto rozhodnutí zmírnit, kvůli hlednání nového zaměstnání. Děkuji za Váš čas. S.O.

• #42076 Reply

milena škrobakova

Manžel dostal po 2 letech nemoci (zanět tlustého střeva) v lednu 2008 častečný invalidní důchod.Jeho zaměstnavetel mu ze zdravotních důvodu musel dát výpověď.Ve firmě pracoval několik let a zajimalo by mě zda měl dostat odstupné.Předem děkuji za odpověď.Škrobáková.

• #42077 Reply

Filip

Včera jsem dal výpověď ze strany zaměstnance protože jsem se dozvěděl, že na místo přichází jiná osoba za nižší plat. Nyní mne chce zaměstnavatel přeřadit na nížší pozici a přestože nemám žádné prac. nedostatky mi vyhrožuje snížením mzdy. Má na to právo? Pokud ano, jaká jsou kritéria pro stanovení výše mzdy? děkuji Filip Z.

• #42078 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, z dotazu není zřejmé, jestli byl důvod zrušení PP oprávněný nebo ne. Nejlépe bude zajít za právníkem, který to posoudí. Jestli byl neoprávněný, pak je možno zaslat oznámení o trvání na dalším zaměstnání (běží náhrada mzdy) a podat žalobu o neplatnost okamžitého zrušení. Záleží i na tom, kdy jste zrušení dostala, protože zaměstnavatel PP nesmí takto zrušit v době RD zaměstnankyně.

• #42079 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kritéria jsou jen ta, že zaměstnavatel nesmí platit méně než je zákonem stanovená minimální mzda. Jinak záleží na něm, jakou mzdovou politiku si nastaví. Na jinou práci nebo pozici by Vás mohl přeřadit pouze s Vaším souhlasem. Jinak je povinen zaměstnávat Vás v souladu s tím, co je sjednáno v pracovní smlouvě.

• #42080 Reply

Jana Schillerova

Dostala jsem vypoved dle §52 c) s odstupnym a k tomu narizenou praci doma s vyuzitim mobilu ke konzultacim,pracovni misto bylo zruseno,klice od kancelare vymeneny,PC predano kolegyni.Domnivam se,ze vznikla situace prekazky na strane zamestnavatele.Rozpis pracovni naplne po dobu vypovedni doby jsem nedostala az koncem vypovedni doby mi prisel dopis,ze mam prijit na pracoviste a dokoncit praci bez konkretizace o co se jedna.Pripada mi to,ze jde jen o buzeraci.Je to mozne,musim prijit do prace?Zmenilo by se neco,kdyby byla prace konkretizovana? A potom by me zajimalo,zda by mi mohli dat okamzitou vypoved,protoze mi telefonicky bylo receno,ze kdyz neprijdu,tak vypoved zmeni. Posledni dotaz se tyka nemoci v dobe vypovedi,kolegyne ma tez vypoved dle 52c),je ted nemocna po predani vypovedi a nemoc ji asi skonci pred koncem vypovedni doby-tato doba se nezapocitava,prac.pomer se neprodlouzi?Dekuji predem

• #42081 Reply

Monika Kouglová

Dostala jsem výpověď z pracovního poměru podle §52 písm. c)., převzala jsem ji 2. 6. 2008. Zaměstnavatel mi sdělil, že i po dobu výpovědní lhůty (od 1. 7. -31. 8.) musím chodit do zaměstnání.

Prosím o radu, zda opravdu má zaměstnavatel pravdu a do zaměstnání musím chodit v době výpovědi. Pokud nemá pravdu, jak mám postupovat.

Děkuji

Kouglová

• #42082 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zaměstnavatel samozřejmě pravdu má – i po dobu běhu výpovědní lhůty trvá pracovní poměr a Vy tak musíte dodržovat ustanovení pracovní smlouvy, tzn. mj. chodit do práce.

• #42083 Reply

Monika Kouglová

Děkuji za odpověď.

Ještě jednou prosím o radu. Upřesňuji situaci.

Zaměstnavatel na svém zasedání 1. 4. 2008 projednal snížení počtu zaměstnanců a mé místo

zrušil (bez uvedení data od kdy). I v tomto případě se platnost počítá od 1. následujícího měsíce, (tj.

od 1.5.)? Výpověď mi byla předána osobně 29.5 (převzala jsem ji) a ještě doručena 2. 6. 2008 doporučeným dopisem do vlastních rukou. Na dalším zasedání mi bylo sděleno, že vedoucí svým výrokem zrušil místo až k 31. 8. 2008.

Dotaz: platí zápis z jednání zaměstnavatele 1. 4. nebo výrok vedoucího.

Děkuji

Kouglová

• #42084 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nemoc staví běh výpovědní doby, nezapočítává se, takže po návratu z neschopnosti doběhne její zbytek. Pokud jde o to, jaké panují vztahy mezi Vámi a zaměstnavatelem, to v poradně nevyřešíte. Ve výpovědní době jste povinna plnit své pracovní úkoly, ale pokud Vám nedává práci podle smlouvy, pak je to opravdu překážka na jeho straně. Máte-li dojem, že Vás šikanují, obraťte se na inspektorát práce.

• #42085 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na to se informujte přímo ve Vaší firmě. Já nemohu vědět, jak jsou tam nastavené rozhodovací procesy a kdo a jak je oprávněn činit taková rozhodnutí. Pokud bylo rozhodnuto v dubnu a pak došlo ke změně rozhodnutí osobou, která je oprávněná, pak by mělo platit pozdější prohlášení.

• #42086 Reply

Vlasta Zámečníková

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu: 20.6.2008 jsem se rozhodla přijmout místo v jiném zaměstnání a se současným zaměstnavatelem jsem se chtěla dohodnout na ukončení stávajícího PP dohodou k 30.6.2008(pokud bych nastoupila 1.7.2008, nový zaměstnavatel by mi umožnil v srpnu čerpat plánovanou dovolenou). Současný zaměstnavatel s termínem 30.6.08 nesouhlasil,dohodli jsme se,že ukončím PP k 20.7.08. 27.6.08 mi personalistka předala k podpisu "Dohodu o rozvázání PP" s datem vystavení 27.6.08.Zatím jsem tuto dohodu nepodepsala neboť se domnívám, že pokud bych podepsala dohodu v červnu nevznikne mi nárok dle Kolektivní smlouvy(KS)na tzv.13.plat. V KS je přesně uvedeno: První ani druhá část DVO se zásadně neposkytne zaměstnanci,který: rozvázal pracovní poměr před měsícem, ve kterém je příslušná část odměny zúčtována k výplatě(výplata za 6/08, vyplacena v 7/08 ) nebo v tomto období počala běžet výpovědní lhůta na základě výpovědi dané zaměstnancem. Za odpověď Vám velmi děkuji.

• #42087 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není jasné, jak jste se tedy dohodli. Píšete, že k 20.07., ale dohoda předložená k podpisu zní ke 27.06. V tom případě není naplněno to, co bylo sjednáno. Pokud tedy uzavřete dohodu v předloženém znění, pak Vám nárok na prémii náležet nebude.

• #42088 Reply

Lucie Krejčí

Dobrý den, měla bych dotaz. Moje kamarádka dala výpověď z pracovního poměru. Tuto výpověď doručila s dodejkou zaměstnavateli. Výpověď dala a doručila v září. Pracovní poměr má tedy skončit k 30.11.2008 (toto napsala i do výpovědi). Má ale problém, protože výpověď podepsala, ale chybně datovala – napsala V ………… dne 25.10.2008, mělo tam ale být V …………dne 25.09.2008. Udělala tedy chybu v měsíci. Napsala v říjnu, místo v září. Zaměstnavatel se tohoto teď chytl a dělá jí velké problémy. Tvrdí, že takováto výpověď je neplatná, že je tam špatné datum. Chce aby dál chodila do práce, jinak mu prý bude muset uhradit veškerou škodu, kterou mu tímto způsobí. Ona neví co má dál dělat. Od 01.12. má totiž nastoupit do nového zaměstnání. Poradíte prosím.

• #42089 Reply

Karel Dlouhý

§51 (2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

§70 (1) Dal-li zaměstnanec zaměstnavateli neplatnou výpověď a zaměstnavatel oznámil zaměstnanci bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby dále konal svou práci, pracovní poměr trvá i nadále. Nevyhoví-li zaměstnanec výzvě zaměstnavatele, má zaměstnavatel právo na něm požadovat náhradu škody, která mu tím vznikla, ode dne, kdy mu oznámil, že trvá na dalším konání práce.

§ 72 Neplatnost rozvázání pracovního poměru může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

Podle mého názoru jde o "písařskou chybu", která by nemusela mít vliv na platnost výpovědi (rozhodující je datum převzetí zaměstnavatelem). Počkejte ale na odpověď Mgr. Topky nebo Mgr. Jindrové.

• #42090 Reply

Vlastimil Krcma

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mi hrozi 55tka pokud odmítám jít o víkendech na 12-ti hodinový přesčas když nám neplatí žádné příplatky, díky za odpověd

• #42091 Reply

Mojmír Solař

obdržel jsem výpově z PP – součacná ochranná lhůta je 7 dní tj.jestliže do 7 dní od výpovědi budu mít neschopenku pak pobírám nemocenské dávky – jedníá se o 7 dní kalendářních nebo pracovních

• #42092 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

neplatná tato výpověď není – záleží tedy spíše na tom, zda má k dispozici datum doručení. Pokud ano, je zřejmé, že jde pouze o písařskou chybu, která rozhodně nemůže způsobit neplatnost výpovědi.

• #42093 Reply

Karel Dlouhý

7 kalendářních dní.

• #42094 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nařízení práce o víkendu nesplňuje požadavky ZP (zj. §91 ZP) a skutečně výjimečnou situaci, pak by s §55 neuspěl. Pokud byste okamžité zrušení PP napadl u soudu pro neplatnost, neobhájil by to a spor by prohrál.

• #42095 Reply

Olga Nekolná

Dobrý den ráda bych se zeptala a požádala o radu.

Od 10.12.2008 jsem v PN a v době vycházek jsem chodila i tak do práce.

Dne 19.1.2009 mi byla dána výpověď z par 66 za hrubé porušení kázně což není pravda a byla sem nucena to podepsat. Ještě v tu chvýli mi byla položena nová prac smlouva ve teré byl nástup k 20.1.2009 se změněnou zk. dobou na 2 měsíce.

Dnes jsem se dozvěděla že díky pochybení mého šéfa mi byla dána výpověď aniž by to bylo nutné, protože ZK doba se automaticky prodlužuje. A novou prac. smlouvu majitel společnosti odmítl akceptovat. Můj bývalý šéf když jsem se ho zeptala zda je to jeho vina mi řekl že ano že to nevěděl. A když sem se ho zeptala co mám teď dělat a jestli je to konečné řekl že ano a odpověděl mi otázkou co má asi tak dělat on.

Jsem matka 6 letého dítěte a jsem po těžkém úrazu kolene a nevým jak se proti tomu bránit. Dá se proti tomu něco dělat? Mohu se někde dovolat pomoci či jak postupovat.

Děkuji Nekolná

• #42096 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

není mi to příliš jasné.

Podle § 66 je zrušení pracovního poměru ve zkušební době (tedy žádná výpověď, natož za hrubé porušení kázně).Výpověď je podle § 52 – ale to by běžela výpovědní doba. Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je v § 55 .

Není jasné, kdo je v té firmě oprávněn jednat za zaměstnavatele, přijímat a propouštět zaměstnance – zda je to ten šéf.

Není ani jasné, zda vás tam chtějí nebo nechtějí a zda by tam chcete pracovat.

§69 (1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď , a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci.

• #42097 Reply

Karel Dlouhý

Co se proti tomu dá dělat:

§ 72 ZP:

Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

• #42098 Reply

Jolana

Nebyla mi vyplacena mzda a procenta z tržby, taky mi zaměstnavatel neproplatil účtenky, mám od nich jen kopie. Pracovní poměr jsem skončila. Budu-li ho žalovat, budeme právník stát asi 10 tisíc, takže když podám žalobu, budu se muset potom soudit i o peníze za právníka. Na pracovním soudy mi poradili, že lze podat insolvenční řízení. Jsme 3 dlužníci.Myslíte, že je to dobré řešení ? Na našem okresním soudu k tomu nic nevěděli. Posílali mě z kanceláře do kanceláře. Snažila jsem se přimět zaměstnavatele dopisy, doporučenou poštou přimět k placení. Výsledek je 0. Děkuji moc.

• #42099 Reply

Jiří Folta

Dobrý den, v prac. smlouvě mám dodatek ohledně 13. platu : "Odměna bude splatná společně s prosincovou výplatou mzdy. Podmínkou vzniku nároku na odměnu je trvání pracovního poměru po celý kalendářní rok a k 1.1. roku následujícího." 13 plat mi již přišel na účet a mě zajímá, zda mohu ještě teď v prosinci podat výpověď, aniž by mi nárok na 13 plat zanikl.

Děkuji J.F.

• #42100 Reply

Karel Dlouhý

Ano, můžete, neboť pracovní poměr na základě výpovědi podané v prosinci 2010 skončí 28. 2. 2011.

• #42101 Reply

Jiří Folta

Děkuji za odpověď :)

• #42102 Reply

Petr Klembara

Dobrý den,prosil bych o radu,zaměstnavatel mi i přes výslovnou žádost nechce vydat mé svářečské oprávnění.Jsem stále zaměstnaný a nevím jaké kroky podstoupit dále,děkuji.

• #42103 Reply

Robi

Zaměstnavatel mě křivě nařknul za krádež, ke které prý došlo v červenci po druhé v srpnu a v září. Jedná se o krádež nafty, jelikoš mi v tyto dny stoupla více spotřeba. Až nyní přišel s tím, že mě nedůvěřuje a chce abych odešel.Před tím mě ani jednou na toto neupozornil, že spotřeba náhle stoupla. Výpověď §55 mi prý nedá, ale chce abych výpověď podal já. Nic jsem samozřejmě nevzal, jen se mě chtějí zbavit pro nadbytečnost. Je nějaká šance z nich alespoň dostat odstupné? Nyní čerpám dovolenou, která mi byla nařízena.Zpět se už vrátit nechci za toto nařčení.

• #42104 Reply

ivzez

Není to fér, ale já bych v tomto případě zaměstnavatele požádala o rozvázání pracovního poměru dohodou (nechtěla bych už s ním mít nic společného).

• #42105 Reply

Jana Štěrbová

1,5 roku jsem měla pr. na dobu neurčitou, posledního 3/4 roku jako zástupce. Z této funkce jsem chtěla odstoupit a vrátit se zpět na původní pozici a to jsme se také s nadřízeným dohodli. Koncem LISTOPADU t.r. mi dal podepsat papíry o změně pracovní pozice(nenechal mi je přečíst) a následně jsem se dozvěděla, že mi "musel" zrušit pracovní poměr k 31.10. (důvod ukončení je oboustranná dohoda bez udání důvodu) a vystavit novou smlouvu k 1.11. Tím mi naskočila 3měsíční zkušební doba, ve které jsem dostala výpověď.Důvod výpovědi není znám.. Zajímalo by mě, zda má vůbec na takové jednání právo a zda mám nárok na odstupné po ukončení pr. poměru na dobu neurč., i když mi hned druhý den začal běžet pr. poměr nový u stejné firmy?

• #42106 Reply

ivzez

Já to nevnímám ani tak jako podvod zaměstnavatele, jako spíše chybu na Vaší straně – neměla jste podepsat nic, co jste si důkladně nepročetla, nebo s čím jste nesouhlasila.

Pokud jste pracovní poměr rozvázala dohodou, nemáte na odstupné nárok.

Pouze v případě, že byste prokázala podvod či nátlak zaměstnavatele, byste se mohla něčeho domáhat.

Neplatnost rovázání pracovního poměru dohodou byste musela uplatnit soudně nejpozději 31. 12. 2012 (žaloba by už musela doručena, odeslání nestačí).

Odpověď na téma: nefer jednani pri vypovedi
Informace o uživateli: