nemovitost s vice vlastniky

Forum Fóra Správní právo Katastr nemovitostí nemovitost s vice vlastniky

Zvolené téma obsahuje celkem 28 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Bára a poslední změna je stará 2 měsíce.

• Autor

Lukas

Dobrý den, moc prosím o radu. Pokusím se co nejstručněji. Mám zajem koupit v jedné obci nemovitost-pole, které vlastní zhruba 7 majitelů, z toho má jeden majitel 5/8 který má velký zájem svůj podíl prodat spolu s druhým majitelem, který vlastní 1/8 a také to chce prodat. Ostatní majitelé mají tyto podíly: 1/64,1/64,1/64,1/64,1/16, celá nemovitost má výměru 3754m2. Chtěl bych se zeptat, je možné se od ostatních nějakým způsobem trhnout případně odprodat svůj podíl a uskutečnit tam výstavbu? Vzhledem k tomu, že ty ostatní mají stejně naprosto směšné kousky? A oni se asi nikdy nedomluví. Jěště bych chtěl říct, že je to v oblasti kde obec plánuje výstavbu RD. Strašně moc děkuji za odpověd. Lukáš Novák

• #51873 Reply

Hanka

Zkuste pouvažovat o možnosti podání na soud žádosti na vypořádání spoluvlastnického podílu. Pokud se bojíte větších výloh, je možné se pozeptat na pojištění právní ochrany osob u Kooperativy, zda tento případ by spadal do Vašeho právního zastoupení. P.S. Když se nedomluví, kdo platí daň z nemovitosti?:-)

• #51874 Reply

Hanka

P.S. Má rada je radou laika, to ještě připisuji, abych Vás neuvedla v omyl.

• #51875 Reply

Radce

Dobry den,

existuji v principu 2 reseni. Bud dojde k dohode anebo o "vysledku" rozhodne soud na navrh nektereho ze spoluvlastniku.

Rychlejsi a snadnejsi (ne vzdy) je dohoda vsech zucastnenych. Bud se dohodnou na spolecnem prodeji nebo se dohodnou na "realnem rozdeleni pozemku", tedy na zruseni spoluvlastnictvi a vzajemnem vyporadani (dle §141 Obcanskeho zakoniku).

Pokud nedojde k vzajemne dohode, tak musi rozhodnout

o vyporadani spoluvlastnictvi soud (dle §142 Obcanskeho zakoniku). .

Pri koupi take nesmite zapomenout na predkupni pravo ostatnich spoluvlastniku.

• #51876 Reply

Jita

Dobrý den, mám dotaz ohledně vydržení pozemku. Moje pratetička nechala kdysi napsat spoluvlastnitví našim sousedům na užívání cesty (části našeho pozemku). Teta zemřela a tato cesta je již více než patnáct let oplocena a využívána jako část zahrady. Kam bych se měla obrátit s vyřizováním "vlastnických práv", řeší tyto případy nějaký soud nebo je to pouze na dohodě sousedů, zda nám "vrátí" pozemek, o který již dlouhá léta stejně nemají zájem. Děkuji

• #51877 Reply

Vladimír

Chatu jsme vlastnili v tomto pomeru

ja 1/4, moje sestra 1/4, teta 1/2

Je mozne, aby teta prodala svou cast moji sestre bez toho, abych ja jako spoluvlastník o tom vedel a vyuzil predkupni pravo?

• #51878 Reply

Radek

v roce 1981 prodána chata se s mlouvou,ale nevložena do katastru.Dnes původní prodávající nežije a chatu užívá tehdejší kupující. Chata je dnes předmětem dědictví pozůstalé, která musí podle notáře provést ocenění stavby aby se uzavřelo dědické řízení.Jak postupovat a komu vlasně nemovitost náleží.

Děkuji za odpověď.

• #51879 Reply

David Sabák

Dobrý den, jak je možné, když jsem koupil rodinný dům od firmy s.r.o., že i po roce je pořád jako firma zapsaná v obchod. rejtříku na mojí adrese? Má tam pořád sídlo firmy. A co pro to mohu udělat, aby byla firma ze sídla, mojí nemovitosti vymazána. Mnohokrát děkuji a spřáním hezkého dne D.Sabák

• #51880 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud nebylo součástí kupní smlouvy ujednání o tom, že jste srozumněn s tím, že prodávající bude mít v nemovitosti umístěné sídlo, musí provést změnu. Vyzvěte písemně s.r.o. k odstranění tohoto údaje. Zároveň napište na obchodní rejstřík info o tom, že tam ta a ta společnost má údaj o sídle, ale tato skutečnost již není pravdivá.

• #51881 Reply

David Sabák

Ještě jednou dobrý den Vám přeji. Ono je to složitější, firma byla z Belgie a ukončila tady činnost. Jinak žádný kontakt na jednatele nemám, a koho mám v Belgii hledat? Nevíte přesnou adresu, nebo na koho se můžu obrátit? Před několika měsíci již jsem kontaktoval někoho z obchod. rejtříku a ten sám si nevěděl rady udajně není možné firmu donutit k vymyzání z rejstříku. Jak je to vůbec možné? Porádíte mi prosím ? Mnohokrát děkuji. Přeji hezký den D.Sabák

• #51882 Reply

Veronika Tóthová

Dobrý den,chtěla bych se optat,dostala sem darovací smlouvou 1/2 baráku i s pozemkem od rodičů,druhá 1/2 polovina je ve SJM mého strýce a tety,chtěla bych rozdělit barák na 2 bytové jednotky a pozemek na půl.Vše lze,máme každý svoji bránu,společný vchod a chodbu,jeden byt v přízemí a druhý v patře.Prve to tedy byl nápad tety,ale teď když sem chtěla jednat tak se šprajcli a vůbec nekomunikují,lze to nějak vyřešit?Chtěla bych si na svým pozemku dělat co chci,oni nesouhlasí a sami si ho ohraničili pozemek a dělají si podle svýho.Děkuji za odppvěď.Lze to vše rozdělit,ikdyž stím druhá polovina nebude souhlasit?Děkuji.

• #51883 Reply

Růžena Sailerová

Dobrý den!Můj manžel a jeho matka jsou spoluvlastníci nemovitosti s jedním číslem popisným a k tomu patřících pozemků,dvůr,zahrada,stodoly.Každý vlastní 1/2 podílu.Z nebytových prostor,jsme si na základě stavebního povolení vybudovali novou bytovou jednotku se samostatným vchodem,kotelnou,elektrikou,která vznikla v nebytových prostorách druhé půlky domu.Chci se zeptat,zda je možné po kolaudaci dostat jiné č.p. a nechat zapsat jako vlastníka pouze manžela?Máme strach,aby v dědickém řízení po matce(až umře),jsme nemuseli vyplácet z našeho majetku sestru manžela,popřípadě otce.Na stavbu jsme si brali úvěry,vše jsme si financovali sami a teď nevíme jak situaci vyřešit.Nechceme,aby naše novostavba 5+1,kotelna a veranda se schodištěm, byla součástí dědického řízení po matce manžela.Prosím o radu,jak situci vyřešit.Děkuji.Sailerová.

• #51884 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na to by jste museli dům reálně rozdělit, aby to byly dva samostatné objekty s vlastním č.p. To není nic jednoduchého. Ale hlavně jde o to, že v případném dědictví nepůjde o "Váš" majetek, ze kterého by jste měli sestru vyplácet, ale o podíl matky. V dědickém řízení tak bude její 1/2 a ta se rozdělí. Pak se budete moci se sestrou dohodnout a vyplatit jí část, kterou získá. Ovšem z 1/2 domu, který vlastní její bratr, jí žádné nároky neplynou a nic jí z něho vyplácet nemusí.

• #51885 Reply

Růžena Sailerová

Děkuji za odpověď!Jedná se nám o to,že na listu vlastníka jsou napsaný 2 vlastníci,manžel a jeho matka.Jak vyznačit,že námi vybudovaná a přistavěná bytová jednotka, veranda atd.,jsou vlastnictvím manžela.Pokud by se potom dělal odhad nemovitosti,kvůli dědictví,aby tam nezahrnuli i naší novou bytovou jednotku,která vznikla.Máme právě před kolaudací,lze provézt nějaký zápis na katastru nemovitistí nebo kam se máme obrátit?Nebo v případě dědictví my určíme,co se bude odhadovat?Aby do odhadní ceny nebyla započítaná naše bytová jednotka?Děkuji!Sailerová.

• #51886 Reply

Martina Zimova

prosím o radu v této věci. U bytu který mám v osobním vlastnictví je společný pozemek,jeden z vlastníků další bytové jednotky chce část kterou si vybral,odkoupit.Má na toto právo i když nezískal souhlas všech spoluvlastníků?Děkuji za odpověd Zimová

• #51887 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle přesahuje rámec hospodaření se společnou věcí. Jde o důležitou změnu – převod vlastnických práv k části pozemku, která vlastní spoluvlastníci v ideálním poměru k jejich bytům. Nestačí tedy jen většina, ale musí souhlasit všichni a také se vzdát předkupního práva, které plyne za zákona. Pokud by k tomu přeci jen mělo dojít, pak se menšinový vlastníci (ti, co prodat nechtěli) mohou obrátit na soud, aby o důležité změně rozhodl.

• #51888 Reply

Iveta Stefanova

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem také spoluvlastníkem pozemků, můj strýc, sestra a já máme dědictvím po otci pozemky. J8 mám podíl 1/4 má sestra taky a strýc 1/2. Pozemky nejsou nějak vyměřeny to asi znamená že na každém m2 jsme všichni tři? Kdyby sestra chtěla darovat strýci svou 1/4 musí mít tu svou část nějak vyměřenou nebo prostě z výměry pozemku vezme vypočtenou 1/4 a tu mu daruje? Je tich pozemků více, má otázka je zda může něco darovat aniž by to měla nějakým způsobem vytyčené, jak může darovat něco na čem jsme vlastníci všichni tři ? Děkuji za odpověď

• #51889 Reply

Dobrý den,

jedná se o tzv. podílové spoluvlastnictví, kdy každý z Vás vlastní ideální podíl na pozemku v určité výši. Tento podíl může být samozřejmě předmětem převodu a sestra tak svou 1/4 může strýci či jiné osobě prodat nebo darovat. Můžete také tento pozemek tzv. reálně rozdělit na menší parcely, kdy každý z Vás bude výlučným vlastníkem konkrétního přesně určeného pozemku. Je třeba uzavřít dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a nechat pozemek rozparcelovat geodetem a zapsat do KN.

• #51890 Reply

Monika Vinklerová

Dobrý den,po válce si vzali má prababička s pradědem pole,za předpokladu,že ho budou obdělávat(všechno bylo všech).Po smrti obou prarodičů obdělávají pole jejich syn a jeho manželka. V roce 2005 se objevil jejich společný známý s tím,že našel po své matce papíry,které tvdí,že pole je jejich rodiny.Je nějak možný, že se vlastnictví pozemku promlčelo(už je to několik desítek let),a pole připalo naší rodině?

Čí je pole? Děkuji

• #51891 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vlastnické právo se nepromlčuje. Spíše by bylo možné uvažovat o nabytí vlastnického práva vydržením. To byste ovšem museli prokázat, že pozemky byly užívány v dobré víře s tím, že jsou ve vlastnictví příbuzných. Pokud by je sice užívali, ale věděli by, že nejsou jejich, vydržení se účinně nedovoláte.

Tuto věc by bylo vhodné řešit s právním zástupcem.

• #51892 Reply

Lucie Mik

Dobrý den,

Zdědila jsem na Slovensku různé pozemky(trvalé travnaté porosty,pole)vlastním jen část např.1/5.Jedná se tedy jestli se nepletu o spoluvlastnické podíly.Chtěla bych je prodat.Přes internet jsem si na Slov.katastru nemovitostí našla spoluvlastníky ale u některých je jen jméno a nic víc.Jak můžu zjistit tyto vlastníky?můžu je vynechat?myslím tím,že nabídnu k prodeji pozemky jen těm,u kterých je i adresa.Když nebudou chtít můžu je nabídnout i někomu jinému?není to proti-zákonné?Předem mockrát děkuji za odpověď.

• #51893 Reply

Karla Vrzalova

Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku, na kterem stoji dům, který vlastní 2 majitelé a chtěla bych vědět, jestli je můžu nějakým způsobem přinutit, aby si pozemek pod domem odkoupili. Jim tento stav vyhovuje, protože dům je zapsaný na LV na jejich jména a v případě rekonstukce a samozřejmě i pokut, jsem vždy kontaktována i já a na moji prosbu, aby si pozemek odkoupili, nereagují.

Děkuji za odpověď

Karla

• #51894 Reply

Dobrý den,

ke koupi je samozřejmě nutit nemůžete – to je jejich svobodné rozhodnutí. Můžete po nich ale požadovat nájemné za nájem pozemků.

• #51895 Reply

Dobrý den,

tuto věc upravuje slovenské právo, které neznám. Bude ale podobné českému a podle něho musíte svůj spoluvlastnický podíl nabídnout ostatním, jinak by takový převod mohli napadnout pro neplatnost.

• #51896 Reply

Miloslav Krejčík

Dobrý den,

před rokem jsme s manželkou koupili od otce 1/2 rodiného domu.Jelikož se rodiče rozváděli a touto koupí jsou čtyři majitelé tohoto rodiného domu.1/2 SJM já a manželka 1/4 můj otec a 1/4 moje matka.Chtěl jsem se zeptat zda-li se dá sepsat smlouva,která by jasně určovala využívání obytných prostor tohoto domu.Jestli ano tak zda-by byla platná,kdyby ji podepsali tři spolumajitelé,jelikož čtvrtý o takových to věcech nekomunikuje a jen si dělá nárok na svůj podíl,ale jinak se o tuto nemovitos nestará.

Mockrát děkuji za odpověď a radu.

• #51897 Reply

monika pokorná

Dobrý den,

babička je vlastníkem 25/100 bytové jednotky v domě kde jsou čtyři takové jednotky. Vzhledem k jejímu věku jsme se rozhodli byt prodat. Tím pádem se jedná o spoluvlastnictví, které není, ale zapsáno v LV a nabídli jsme všem byt k odkoupení. Jedni byt nechtějí, druzí ano ti třetí také, ale právě ty poslední dělají naschvály. Mají ze zákona dvouměsíční lhůtu a mě zajímá jak to je tedy.Výzvu jsme jim zaslali 10.2. pošta jí doručila po víkendu 13.2. tak od kdy se počítají ty dva měsíce? Podle mě, když přičtu deset dní uložení na poště + ty dva měsíce tak do 24.4.Jestli jsem dobře pochopila znění zákona tak by celá záležitost včetně podpisu smluv a převodu peněz měla proběhnout před uplynutím této lhůty. Poradí mi někdo?? děkuji

• #51898 Reply

Lada Koltoová

Dobrý den, moje dlouholetá kamarádka je vlastníkem 1/2 nemovitosti (chaty)a druhou 1/2 vlastní její expartner.Ona by chtěla ten svůj podíl bezplatně převést na mě a nemít už starosti s nemovitostí.Lze převést na mě její 1/2 podílu a co pro to udělat na katastru nemovitostí a co právně. Musí s tím souhlasit i její expartner? Nebo to lze na mě převést darovací formou a co proto musíme udělat, taktéž nemusí s tím souhlasit její ex? ?

Děkuji L.K

• #51899 Reply

Notářské Služby

§ 140 Občanského zákoníků říká, že převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké.

Ve Vašem případě nejde o sobu blízkou ve smyslu zákona a proto Vám kamarádka svůj podíl na chatě bez souhlasu "EX" převést nemůže.

• #140609 Reply

Bára

Dobrý den,
    moc prosím o radu. Babička s dědou vlastnili domek. Po smrti dědečka se v dědickém řízení vlastnictví rozdělilo následovně: Babička 5/8, 1/8 jeden syn, 1/8 druhý syn, 1/8 vnuk (jeho otec zemřel). Nyní by babička chtěla darovat jejích 5/8 na jednoho ze svých synů. Byla napsaná darovací smlouva s ověřenými podpisy, v jejímž obsahu bylo zahrnuto i věcné břemeno a následně se zažádalo o vklad do katastru.Bohužel ale přišlo vyrozumění, že tento úkon nelze provést z důvodu věcného břemene. Babička si chce zažádat o umístění do pečovatelského domu, ale v tomto případě nesmí vlastnit žádnou nemovitost. Prosím, jak máme nyní postupovat? Oba dva synové s převodem souhlasí, ale bohužel vnuk nejeví o babičku žádný zájem už přes tři roky a není s ní ani v žádném kontaktu.
    Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď na téma: nemovitost s vice vlastniky
Informace o uživateli: