neopomenutelný dědic

Forum Fóra Občanské právo Dědictví neopomenutelný dědic

Zvolené téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

• Autor

Zuzana Šikolová

Dobrý den, měla bych dotaz, umřela mi babička, která zanechala závěť, kde uvedla doslova, že vše si mají na půl rozdělit její dvě žijící děti a vnučkám mají dát něco budou-li chtít. Jelikož jsme dvě vnučky po otci(babičky třetí dítě), který již nežije, myslím, že jsme neopomenutelní dědici. Ale jsme již obě zletilé, tím pádem máme nárok pouze na 1/12 z dědictví. Kdybych se závěti zřekla ve prospěch svého jediného syna, měl by ten nárok na 1/6 z dědictví? Nebo je možné celou závěť prohlásit za neplatnou? Děkuji předem.

• #70185 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v tomto případě je závěť neplatná pouze v té části, kde Vám nic nepřiznává. Není však možné zříci se dědictví ve prospěch jiné konkrétní osoby; odmítnutím dědictví dojde k tomu, že se na Vaše místo (tj. na Váš podíl) dostane automaticky Váš syn.

• #70186 Reply

Kateřina Kalinová

Dobrý den, měla bych dotaz: můj otec má z prvního manželství, které trvalo 1 rok syna. Toto se stalo cca před 55 lety. Od té doby se s ním nestýká, ani není v kontaktu. Zajímalo by mě, zda v případě úmrtí otce má tento syn nárok na část dědictví. Předem Vám děkuji za odpověď.

• #70187 Reply

Markéta

Dobrý den,

svého otce jsem nikdy nepoznala, mám o něm pouze pár kusých informací. Nikdy neprojevil zájem o kontakt s mou osobou, což je pochopitelné, vzhledem k tomu, že po rozvodu založil novou rodinu. Můj dotaz je: mám nárok na dědictví při případném úmrtí otce a kolik toto dědictví činí? Otec se stará o tři děvčata, ovšem není mi známo zda jsou s ním pokrevně propojeny. Děkuji moc pěkně za odpověď.

• #70188 Reply

Dobrý den,

pokud otec tohoto syna nevydědí, bude mít samozřejmě nárok na stejný dědický podíl jako Vy.

• #70189 Reply

Dobrý den,

pokud Vás otec nevydědí (což byste mohla napadnout s ohledem na fakt, že zájem neprojevujete ani tak Vy, jako spíše on), budete samozřejmě po něm dědit. Výše podílu závisí na tom, kolik má vlastních dětí a zda je ženatý. S ostatními vlastními dětmi a manželkou byste se dělila o stejný podíl.

• #70190 Reply

Markéta

Moc Vám děkuji za odpověď, ale mám ještě další dotaz. Zmínila jste možnost mého vydědění. Zajímolo by mně zda má na to nárok vzhledem k tomu , že o mne nikdy zájem nejevil a to ani během rozvodového řízení, které jsem nedávno mněla možnost si pčečíst. Bohužel všechny podklady o jeho nezájmu jsem během stěhování vyhodila. Jakou možnost nenechat upřít si svá práva, vzhledem k tomu, že nemám čím dokázat otcův liknavý přístup. Moc děkuji za odpověď.

• #70191 Reply

Simon Fuka

Dobrý den, můžete mi říci, jestli vůbec musí dědické řízení proběhnout, popřípadě jestli o něm musím být informován? V lednu 08 mi zemřela matka, jsem jediný potomek a ona byla podruhé vdaná. Žádná závěť nebyla sepsána. Vše po jejím úmrtí vyřizoval její manžel a ten mi zdělil, že zřejmě žádné dědické řízení neproběhne, protože údajně mluvil s notářem, kterému řekl, že neměla žádný majetek. Děkuji SF.

• #70192 Reply

Eva Zelinkova

Dobry den,

s přítelem žijeme už alespon dva roky ve společné domácnosti,chci se zeptat jestli mám v případě jeho umrtí stejné dědické nároky jako kdybych byla jeho manželka. Předem děkuji za odpověd

• #70193 Reply

Libor Šebek

Dobrý den. Poprosím Vás o radu. Mám 2 sourozence a matku, otec zemřel. Matka podniká a obdarovává penězi a nemovitostmi pouze mé sourozence. Mě vynechává, protože jsem odešel z domu. Mohu po smrti matky, požadovat snížení dědického podílu svých sourozenců i když jim matka kupovala nemovistosti přímo, tzn. nedarovala jim je. Kolik financí jim dává nevím. K matce jsem se nikdy hrubě nezachoval, jen jsem odešel z domu.

Pokud ano, měl bych nárok na nějakou nemovitost, pokud by je matka všechny už za života darovala sourozencům? Moc děkuji za odpověď.

• #70194 Reply

Dobrý den,

po smrti matky můžete v dědickém řízení tyto dary namítat a požadovat, aby jejich hodnota byla započtena do dědictví, čímž se ostatním sourozencům sníží dědický podíl. Neznamená to však, že byste nějakou nemovitost, která je již ve vlastnictví sourozence, získal. To ne.

• #70195 Reply

Dobrý den,

tyto vztahy nelze vůbec připodobňovat. Jestliže přítel nemá děti, tak byste dědila, ale za jiných podmínek než jako manželka.

• #70196 Reply

Hana Kovalíková

Dobrý den,

prosím o informaci, co všechno je nutné provést pro vydědění naší dcery. Zachovala se k nám velmi špatně, když jsme oba s manželem nemohli ze zdravotních důvodů pracovat již tolik, abychom jim mohli nechat zadarmo náš byt v Praze dále k dispozici. Bydleli tam 6 let zadarmo, pouze si platili služby a fond oprav. Z bytu se sami ze své vůle odstěhovali, nekomunikují s námi, dokonce zakázali našim vnučkám, aby se s námi stýkaly.Dokonce nám řekla, že už nás nechce do konce života vidět, její manžel se k nám také chová hrubě.

Je nutné o vydědění rozhodnutí soudu a jakým způsobem se vše prokazuje? Opravdu bychom byli neradi, kdyby náš majetek získali, budeme ho pravděpodobně muset prodat a peníze použít na úhradu pečovatelských služeb, které budeme potřebovat ve stáří.

Děkuji za odpověď.

• #70197 Reply

Dobrý den,

k vydědění je zapotřebí sepsání listiny o vydědění, která musí obsahovat stejné náležitosti jako závěť. Doporučuji nechat si listinu o vydědění sepsat u notáře a rovnou ji vložit do registru závětí.

• #70198 Reply

Libor Šebek

Děkuji moc za odpověď a ještě bych si dovolil jednu podotázku. Pokud by matka za svého života vše rozdala sourozencům a "nebylo po ní co dědit". Je možné, pokud bych v dědickém řízení požadoval zahrnutí i darů, které sourozenci dostali, aby mě sourozenci museli nějak vyplatit? Nebo platí, že pokud není co dědit tak se "nedědí". Děkuji moc za odpověď.

• #70199 Reply

Lenka Vlčková

Dobrý den, můj přítel má dědu, který mu v závěti odkazuje veškerý hmotný i nehmotný majetek.Děda má i syna (jediný potomek), který je ze zákona neopomenutelným dědicem. Jaký podíl by mu z dědictví náležel?Předem děkuji za odpověď

• #70200 Reply

Markéta Humlová

Dobrý den, můj manžel má mladší sestru, na kterou jejich rodiče převedli vlastnictví svého domu s pozemkem (obdobné domy se prodávají okolo 4.000.000 Kč). Mému manželovi nedali nic, s tím, že se o sebe umí postarat sám. Má můj muž nějaký právní nárok? Všichni žijí a tvrdí, že za života mohou dát co komu chtějí a jemu prostě nechtějí dát nic. Děkuji za radu.

• #70201 Reply

Dobrý den,

teď dělat nic nemůže – rodiče si se svým majetkem opravdu mohou nakládat dle svého uvážení. Po jejich smrti však může hodnotu daru namítat v dědickém řízení a požadovat, aby se sestře snížil její dědický podíl. To je ale vše.

• #70202 Reply

Jitka Zábrodská

Dobrý den,

moje příbuzná darovala před 20 lety svému zletilému synovi 100000 Kčs na vyřešení jeho bytové otázky. Syn si obratem zakoupil hrubou stavbu domu,který dostavěl

( nyní žije v něm) a ústně se matce zavázal, že nebude nikdy chtít další případný podíl na jejím majetku. Jde o rodinný dům a matka by chtěla , aby tento dům po její smrti náležel druhému synovi a jeho rodině.

Domnívám se, že při dědickém řízení se neobvyklý dar započítá do dědictví a synové se budou dělit s tím, že prvnímu synovi se před lety darovaná hodnota odečte z jeho podílu.Ale jak se hodnota stanoví?Pokud se připočítá oněch 100000 před 20 lety, tak vzhledem k inflaci a potažmo ke změně cen zmíněných nemovitosti mi to nepřipadá vůbec spravedlivé . Co byste poradili? Lze tyto skutečnosti ošetřit v závěti? Děkuji za vyjádření.

• #70203 Reply

Dobrý den,

neobdarovaný syn se opravdu po smrti matky může v dědickém řízení domáhat započtení daru bratrovi a faktickému snížení hodnoty jeho podílu. Při tomto zápočtu se nezohledňuje žádná inflace apod. – jednoduše se vychází z hodnoty daru v době darování.

Odpověď na téma: neopomenutelný dědic
Informace o uživateli: