Neschopenka v ochranné době

Forum Fóra Pracovní právo Různé Neschopenka v ochranné době

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 8 let, 7 měsíců.

• Autor

Radek

Chtěl bych vědět když omarodím v 7-denní ochr.době po ukončení prac. poměru a zaeviduji se na ů.p.,komu předám neschopenku?Pokud bych třeba marodil měsíc , bude mi o tento měsíc zkrácena podpora v nezaměstnanosti , nebo budu mít po ukončení nárok na celou podpůrčí dobu?Děkuji za odpověď.

• #38634 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, neschopenku dáte zaměstnavateli. Podpora Vám po dobu nemocenské nepoběží. Na ÚP se také můžete zaregistrovat až po skončení pracovní neschopnosti.

• #38635 Reply

Radek

Chtěl jsem jenom vědět když bych se na Ů.P.zaevidoval jestli není možné poněvadž je firma v konkurzu dát neschopenku přímo na sociální správu nebo nějak přes ůřad práce,jak bych dostal nemocenskou od firmy kde v pokladně nic není ,elektriku jim odpojily a majitele ten bydlí na Slovensku nenajdete?Děkuji moc za odpověď.

• #38636 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obraťte se na správce konkurzní podstaty a na Okresní správu sociálního zabezpečí. Nemocenskou vyplácí stát a nikoliv zaměstnavatel. Ten je pouze zprostředkovatelem výplaty (to platí jen u malých organizací do 25 zaměstnanců, u velkých dávky vyplácí přímo OSSZ).

• #38637 Reply

Martina Kosíková

Dobré dopoledne. Prosím poraďte mi co dělat v mé složité situaci. Jsem vedoucí pobočky a pod sebou mám jen jednoho zaměstnance. Tento pátek mu končí zkušební doba, rozhodla jsem se, že s ním vykomunikuji výpodvěď ve zkušební době z důvodu rozkrádání skladu a nespolehlivosti. Ale on se od pondělka ještě vůbec nedostavil do zaměstnání (zřejmě tuší proč) a oznámení o neschopence přišlo mailem od pondělka až teď ve středu odpoledne. Výpověď mu byla odeslána písemně v pondělí ráno. On je ale právě od toho pondělka marod. Dá se takto zrušit pr.poměr, a bere se to tak, že je to ve zkušební době, nebo to může být jakoby za tři "áčka" nebo jsem v pasti a jediné platné je jeho pracovní neschopnost?

A ještě se nemohu dohledat odpovědi na to, když je nemocný s chřipkou, nemá vycházky, dá se tento zaměstnanec kontolovat zda marodí i mimo pracovní dobu? Prosím poraďte

• #38638 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, platí:

§35 (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

§66 (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

§66 (2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

Tedy to zrušení z pondělka není platné. Musíte počkat, až mu skončí PN, pak bude ještě 6 dní zkušební doby (nebo pokud bude mít delší PN, pak od 15. dne PN mu můžete zrušit prac. poměr).

• #38639 Reply

Karel Dlouhý

Kontrolovat i mimo pracovní dobu je možné (když má PN, tak nemůže být večer v hospodě).

Odpověď na téma: Neschopenka v ochranné době
Informace o uživateli: