Neschopenka

Forum Fóra Pracovní právo Různé Neschopenka

Zvolené téma obsahuje celkem 15 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vladimíra Nováková a poslední změna je stará 2 roky, 2 měsíce.

• Autor

Martina Králová

Dobrý den,

ke dni 9. 2. 2008 mi byla vystavena neschopenka ze zdravotních důvodů. Dnes je to již skoro rok, co jsem doma a zajímalo by mě, zda má zaměstnavatel právo ukončit pracovní poměr pokud neschopenka stále trvá. V nejbližší době bych měla předstoupit před komisy, která rozhodne, zda mi bude přiznán invalidní důchod.

Předem Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

• #40684 Reply

Karel Dlouhý

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

ALE

§53 (1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

Takže až bude ukončena prac. neschopnost, buď půjdete do práce, nebo skončíte prac. poměr dohodou.

• #40685 Reply

Jana Csöböková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vyplnění neschopenky lékařem. Přišla jsem za svou doktrokou s tím, že potřebuji nemocenskou, protože momentálně stála výroba v práci. Zeptala se mě na jak dlouho , tak jsem ji řekla, že asi ten týden až dva. Tak mi to vypsala, ale nenapsala mi tam důvod nemocenské ani vycházky.

Tak jsem se chtěla zeptat jestli to takto mohu zaslat zaměstnavateli. Mám tak jenom datum odkdy začala neschopnost, osobní údaje, ale proč ji mám a vycházky tam nejsou.

Děkuji

• #40686 Reply

ivzez

V době, kdy pro Vás zaměstnavatel nemá práci, Vám náleží náhrada mzdy, nejde o důvod k vystavení neschopenky. Vaše lékařka i Vy můžete mít kvůli falšování neschopenky problémy, OSSZ Vám může odbrat neoprávněně čerpané nemocenské dávky a navíc vyměřit pokutu (nemýlím-li se až do 20.000 Kč).

Já bych tedy zaměstnavateli nic nezasílala, ale vyzvala bych jej k výplatě náhrady mzdy, na niž máte podle zákoníku práce nárok.

• #40687 Reply

Michaela Straková

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. ve čtvrtek jsem byla za doktorkou, odmítla jsem neschopenku, přesto mi ji napsala, v té době jsem nevěděla o tom, že si ji nemusím brát. Se zaměstnavatelem jsem se dohodla, že si vezmu volno v pátek. A nemoc ustoupila a cítím se lépe. Je možné, když mi doktorka napsala neschopenku, tak za ní v pondělí zajít a říct jí, aby mi ji zrušila? nebo musím přímo na sociálku nebo jak to řešit? Protože na sociálce už asi mají moji neschopenku a tak se chci zeptat, jestli jde zpětně zrušit. děkuji

• #40688 Reply

Tomas Marny

Dobrý den, potřeboval bych vědět, zda-li mohu jít k jakékoliv doktorce pro neschopenku. Jde o to že jsem vedený u doktorky, která má i mojí kartu, v místě mého trvalého bydliště, které je však vzdáleno od místa kde nyní žiji a pracuji více jak 100km.

• #40689 Reply

Tomas Marny

a ještě doplňující dotaz, kolik dnů zpětně mě může lékař tuto neschopenku vystavit, nejsme totiž v kondici sedět 2hodiny v čekárně, děkuji.

• #40690 Reply

ivzez

OSSZ s nějvětší pravděpodobností Vaši neschopenku nemá, té se zasílá až v případě, že nemoc přesáhne 21 dnů. Dohodněte se tedy se zaměstnavatelem a lékařem.

• #40691 Reply

ivzez

Akutní případy ošetří každý lékař.

• #40692 Reply

ivzez

3 dny, ale v případě, že půjdete k neznámému lékaři na tuto možnost nespoléhejte.

Spíše zkuste lékaři zatelefonovat a dohodnout se, kdy můžete přijít, abyste nemusel tak dlouho čekat.

• #40693 Reply

Jana Bohunická

Dobrý den,

jsem na neschopence uz 3 tyden (zlomena noha), pracujem na castecni uvazek a zaroven jsem i studentka. Chcela by som sa opytat ci je navstevovanie skoly mimo vychazkove hodiny povazovano za nedodrzanie liecebneho procesu. Prace schopna nejsem protoze v ni musim behat nebo stat a v skole predsa len sedim a ak by som preukazala, napr ze do skoly chodim na aute tak by vlastne ani nemuselo byt porusenie liecebneho procesu chodenim.

Proste mi ide o to ze do skoly chodit musim a vychazkove hodiny mi na to nestacia. Ako by som mohla postupovat ?

Vopred dakujem za odpoved

• #40694 Reply

ivzez

Nevkládejte dotaz do více vláken.

Odpověď:

http://www.pravnik.cz/forum/topic/7108/nemocenska.html

• #40695 Reply

Pavel Kratochvil

Dobry den,

chtel bych se zeptat jak je neschopenka placena,jsem na ni poprve.Zacal sem hned od noveho roku a kdyz mam 5dni prace,5dni volna…takhle do kola tak mam placenych jen tech 15dni co mam byt v praci?a nebo je placen kazdy den co tam nejsem?nevim esi to bude hrat roly,ale je to ukolova prace.

Děkuji za odpoved

• #40696 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

při nerovnoměrně rozvržené pracovní době Vám náhrada mzdy nenáleží během prvních tří pracovních dní – ve Vašme případě tedy během prvních tří dní, na které jste měl plánovou směnu. Od čtvrtého pracovního dne do 21. kalendářního dne Vaší nemoci Vám náleží náhrada mzdy za každý pracovní den, na který připadla Vaše plánovaná směna. Náhrada mzdy se vyplácí ve výši tzv. redukovaného průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí. Od 22. kalendářního dne nemoci Vám bude vyplácena nemocenská, která činí přibližně 60% Vašeho redukovaného denního vyměřovacího základu.

• #40697 Reply

rizov julian

dobry den .mam dotaz.zacal jsem 20.3 marodit.zamestnavatel me propustil,ja podepsal vypoved ale po precteni této vypovedi jsem ji chtěl po zamestnavateli opravit ten nesouhlasil./vypoved nebyla podana mnou ale zamestnavatelem/nasledne jsem sel druhy den v ochrane lhute marodit..do dnešního dne jsem od nej nedostal zaplaceno 21dni nemocenske.co mam proti tomu udelat?dekuji za odpověď..

• #40698 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

výpověď je jednostranný úkon, takže jste ji podepisovat ani nemusel. Pokud jste byl nemocen ještě v době trvání pracovního poměru ,máte samozřejmě nárok na náhradu mzdy za období od 4. do 21. dbne nemoci, pokud jste v tomto období ještě byl zaměstnancem. Doporučuji zaměstnavatele písemně vyzvat k náhradě mzdy za uvedeno udobu Vaší nemoci. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, můžete se obrátit na oblastní inspektorát práce, který dohlíží na dodržování předpisů a v příapdě jejich porušenímůže zaměstnavateli udělit pokutu. Dlužnou náhradu mzdy ale budete muset vymáhat soudní cestou.

Odpověď na téma: Neschopenka
Informace o uživateli: