Neúmyslné ublížení na zdraví

Forum Fóra Trestní právo Různé Neúmyslné ublížení na zdraví

Zvolené téma obsahuje celkem 23 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Ladislav Miko a poslední změna je stará 8 let, 1 měsíc.

• Autor

Dagmar

Syn byl ve škole, kde se kluci pošťuchovali a jeho spolužák ho udeřil do břicha tak, že se mu udělalo, tak špatně, že učitelka zavolala sanitku. Syn byl několik dní hospitalizován na JIP a pozorován, jelikož mu při prním sono vyšetření byly nalezeny stopy tekutiny pod játry a u močového měchýře. Spolužák, který hod udeřil má se surovostí dlouhodobější problém (řekla paní učetelka) a tak se chci zeptat, zda-li je možné na rodiče podat nějaké oznámení. Teď to dopadlo dobře, rodiče svého syna brání, že se prý bránil před mým synem, ale jak se bránil, mohl mu roztrhnout břišní orgány??? Jsou teprve ve 2. třídě. Jestli s tím ty rodiče nic neprovedou, příště bude mít větší sílu a někomu ublíží víc nebo s trvalými následky, když z toho není vyvozeno žádné opatření. Myslím si že různé školní důtky to neřeší, myslím si že problém pramení z domova, a že důtku (pomyslnou) by měli dostat rodiče. Je možné učinit nějaké právní kroky k řešení této situace? Děkuji za pomoc.

• #50885 Reply

Karel

Dobrý den,

shodou nešťastných událostí má přítelkyně prosázela ve výherních terminálech peníze, na něž má hmotnou odpovědnost, v rozmezí 500 – 1000 tisís. Prosím jaké postihy jí hrozí a jak pravděpodobně se asi bude celá situace řešit? (rozvedená, 2 děti)

Děkuji

• #50886 Reply

hana

Mého syna (7 let) při "hře" zranil jeho kamarád (9 let). Syn jel na kole a kamarád mu uvázal přes silnici gumu mezi ploty, guma zachytily mého syna za krk, shodila ho z kola a vytvořila mu na krku "oběšeneckou rýhu", ta se nyní vcelku špatně hojí, mám strach, že bude mít jizvu přes téměr celý krk po celý život. Tentokrát to dopadlo dobře, přestože mu mohla ta guma klidně zlomit vaz. Kamarád mého syna v minulosti již mnohokrát zranil, již jednou ho škrtil švihadlem, mám strach z jeho dalších agresivních nápadů. Je to velmi blízký soused, kterému se téměř nedá vyhnout, chodí s ním i do stejné školy, i když o ročník výš, ale je to vesnická škola, malotřídka. Nejenže jsme neslyšeli žádnou omluvu, ale ještě nás sousedka napadá, že jejího syna pomlouváme, co s tím? Je možné se vůbec nějak bránit a ubránit život a zdraví našeho syna nebo musíme počkat, až zranění bude mnohem větší? Prosím, poradíte? PS: Zranění mého syna viděla lékařka a říkala, že při něm museli stát všichni svatí. Už nyní se všichni ptají, co se synovi stalo, protože ten krk vypadá opravdu děsivě.

• #50887 Reply

RIPI

útočník není trestně odpovědný… bohužel i kdyby vašeho syna zabil není dle našich zákonů postižitelný…

• #50888 Reply

RIPI

těžko říct, neznám podrobnosti, jak k penězům přišla… zpronevěra,krádež…částku kterou jste uvedl , jsem taky přesně nepochopil…. pokud jde o 500 tis až milion tak má docela problém… za peníze odpovídá, bude muset škodu uhradit a nejspíš neunikne postihu za TČ. za který,který nelze z dotazu zodpovědět… díky výši škody… no… nevim zda byla trestaná…může dostat 2 až 8 let…

doporučil bych co nejrychleji uhradit škodu a modlit se za shovivavost soudce- podmínka/ alternat. trest

• #50889 Reply

RIPI

nicméně je tu možnost aplikovat ustanovení zákona o soudnictví ve věcech mládeže:

viz:

(1) Dopustí-li se dítě mladší patnácti let činu jinak trestného, může mu soud pro mládež uložit, a to zpravidla na základě výsledků předchozího pedagogicko-psychologického vyšetření, tato opatření:

a) dohled probačního úředníka,

b) zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, 7)

c) ochrannou výchovu.

to še však až v případě spáchání činu jinak trestného….což váš problém neřeší

• #50890 Reply

Lucie

Dobrý den, nedavno jsem se stala viníkem dopravní nehody, kdy jsem na zledovatělé vozovce neubrzdila a narazila do vozu prede mnou. Ve voze byla jako spolujezdkyne slecna s nedolecenym zranenim krcni patere. Vlivem narazu se ji zraneni znovu ozvalo a tak jsem se stala vinikem dopravni nehody se zranenim. Nyni se vse bude posuzovat. Rada bych se zeptala, co vsechno mi muze plynout z toho, pokud bych byla obvinena z neumyslneho ublizeni na zdravi. Jinymi slovy, jake nasledky ponesu, pokud bude situace posouzena pro me jako vinika nejprisneji. dekuji predem za odpoved. L.G.

• #50891 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, trestný čin ublížení na zdraví §223 trestního zákona: Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. U těžké újmy na zdraví (což tento případ podle toho, co píšete není) 2 roky. Předem nelze určit, jak dopadnete. Ale horší než podmínka by to být nemělo.

• #50892 Reply

Dana Duskova

Kamarád v Rakousku riskantně přejížděl. Neporušil přitom žádný dopravní předpis a nestalo se mu nic, stihl se vrátit zpět za předjížděné auto. Ale řidička protijedoucího vozidla se lekla, havarovala a má menší zranění.Kamaráda vyslechla rakouská policie, udělala s ním zápis, nedala mu žádnou pokutu a vrátila mu doklady. Co může dál následovat? Děkuji za odpověď, DD

• #50893 Reply

Simonka Sovakova

Dobrý den, mám tento problém. Před 15-ti lety můj přítel v době kdy mu bylo 14 let,způsobil na při hře na kole kamarádovi zranění ramene(trvalé následky). Tento kamarád chodil na učiliště obor zedník, studium na této škole ukončil z důvodu, že s tímto ramenem nemůže vykonávat toto povolání.(na vysvědčení měl několik 5, škola mu nabízela jiný obor elektrikář atd.,toto vše odmítl). Rodiče přítele v té době měli tzv. pojistku na blbost do výše 500 tisíc.Tuto situaci řešila pojištovna s tím, že se vše uhradí z pojistky.Pojišťova tomuto kamarádovi každý měsíc vyplácela náhradu mzdy do výše průměrného platku, jaký by měl kdyby pracoval jako zedník. Po 15-ti letech přišel od kamaráda dopis, že pojišťovna dále platit nebude, částka 500 tis. je vyčerpána a on nyní po příteli požaduje aby mu do konce života doplácel mzdu (v současné době 15 000 Kč), do takové výši jakou by měl kdyby pracoval jako zedník. (tzn. dělá někde za 5000 a chce aby mu platitl 10000 Kč).Je možná nějaká obrana? Děkuji

• #50894 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jako první věc Vám doporučuji obrátit se s tímto případem na advokáta, který vás bude zastupovat. Neznám celý tento případ, např. jak to tehdy bylo prošetřeno a s jakým závěrem a nejsem schopna říci, co může následovat.

• #50895 Reply

Eva Nováková

Dobrý den, před 20 měsíci mi bylo při porodu těžce zraněno dítě, dle mého názoru, jednoznačně vinou lékaře a má trvalé následky-postižení.Zajímá mě, jestli i po tak dlouhé době ještě mohu podat trestní oznámení.Děkuji za odpověď.

• #50896 Reply

Damiens

Paní L.Jindrová,můžete mi poradit,před 5 lety,jsem byl odsouzen,tr.čin,a nyní mi přišlo,že mám zaplatit za obhajobu,prý je to po 3 letech promlčené,jak mám postupovat?Děkuji Vám moc předem za čas a odpověd,přeju hezký nastávající den.

D A MI E N S

• #50897 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, následky přetrvávají, tu možnost určitě máte. Jak se k tomu však policie postaví a do jaké míry vyšetří, že skutečně šlo o vinu lékaře, nelze předem odhadnout. Kdyby jste kromě toho požadovala náhradu škody, je to věc velmi obtížná na dokazování, která si vyžádá spoustu času, peněz i nervů. Doporučuji to vše řešit s právním zastoupením.

• #50898 Reply

Damiens

DOBRÝ DEN,MÁM UHRADIT SOUDNÍ NÁKLADY ZA OBHAJOBU,JETO 5 LET STARÝ,JE MOŽNOST UPLATNIT PROMLČENÍ – §106,DĚKUJI PŘEDEM ZA ODPOVĚD

• #50899 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zde se právo promlčuje až za 10 let – viz § 110 odst. 1 občanského zákoníku.

• #50900 Reply

Hugo Slováček

Dobrý den

Jsem viník dopravní nehody, při které díky namrzlé vozovce auto vyletělo ze silnice do pole a několikrát se otočilo. Nebyla překročena rychlost, ani jiný zákaz nebo předpis kromě toho, že jsem nebyl připoután.Sobě jsem tímto způsobil úraz, který vyžaduje dlouhodobou léčbu cca 4 měsíce teď jsem ve třetím(zlomenina obratle). Ale,se mnou byly v autě 2 holky, které neutrpěly vážnější úraz. Jedna z nich dokonce šla ještě ten den do práce, ale zjistila že má zranění, které vyžaduje léčbu(dostala rehabilitace na 1 měsíc). A druhá zůstala 1 den v nemocnici na pozorování kvůli otřesu mozku, pak k obvodnímu lékaři, ale doteď je na nemocenské(cca 3 měsíce)se mžitkama.Před 3mi týdny byla účastník další dopr. nehody, ale podle vyšetření se jí nic nestalo. Mám info o tom, že chce ukončit prac. pomněr tak,že jí doktor napíše,že nemůže vykonávat 12hod směny. Prosím Vás o radu a info jaký trest mi hrozí za takovéto ublížení zdraví a jaké jsou jiné alternativní možnosti(pokud nějaké jsou).Dě

• #50901 Reply

Petr Petr

Pokud máte na mysli trestný čin ublížení na zdraví podle § 223 TZ zde lze uložit trest odnětí svobody až na 1 rok (podmíněně či nepodmíněně), dále trest zákazu činnosti na dobu 1 roku až deseti let, dále je možnost uložit i trest obecně prospěšných prací či případně peněžitý trest.

Samotná výše trestu pak závisí třeba i na tom, zda máte čistý rejstřík trestů a na míře porušení pravidel silničního provozu.

Jinak újmu slečny může posoudit znalec z oboru zdravotnictví, který si může vyžádat i její lékařskou dokumentaci z doby před nehodami a z tohoto poté zjistí, do jaké míry došlo ke zhoršení jejího zdravotního stavu v důsledku nehody atd.

• #50902 Reply

Jana

Dobry den, chtela jsem Vas poprosi o radu. V roce 2000 jsem zpusobila nehodu jako ridicka, zadny soud neprobehl, dostala jsem jen vyrozumneni postou, ze jsem byla odsouzena na 2 roky podminene a 4 roky zakaz rizeni auta. spolujezdkyne utrpela zlomeninu steheni kosti, a protoze jiz od detstvi trpi cukrovkou, kost ji udajne dlouho srustala..Auto nebylo moje a tento uraz byl tedy hrazen z povinne pojistky auta. Po 8 letech jsem se doslechla, ze slecna to chce dat opet k soudu, ze ma trvale dozivotni nasledky (ze ji to spatne srusta a mozna i psychickeho razu nevim) zrejme bude chtit nejake penize, protoze jsem zacala podnikat a zrejme zjistila, ze se mi dari dobre..zda se mi ponekud podivne, ze az po 8 letech zjistila, ze ma trvale nasledky a ze se drive neozvala. Mam tedy dotaz, zda je opravdu jeste mozne, aby se tento pripad znovu otevrel, byli vyslechnuti svedci a ja ji platila dozivotne penize?

• #50903 Reply

Jirekova Kristyna

Dobry den, prosim vas o radu. Na meho otce bylo podano trestni oznameni za ublizeni na zdravi. Byli s manzelkou kolem desate vecer vencit psa na neprehlednem useku silnice (bydli na vesnici) a kolem projizdelo neprimerenou rychlosti auto, otec mu bouchnul do kapoty. Auto se zastavilo a muz, ktery z nej vylezl se na otce okamzite vrhnul (otci je sedesat, utocnikovi tricet, navic je o hlavu vetsi), otec se branil a prepral ho. V aute sedela i utocnikova manzelka, ktera ho nejdrive nabadala, at otci ukaze, pak ale kricela, at ho necha. Rvacka skoncila tim, ze utocnik odjel, zduraznuji, ze ridil. Za ctrnact dni ale podal na meho otce trestni oznameni, ma udajne vykloubene rameno, navic ho obvinuje z toho, ze ho on napadl, navic pry vezl syna do nemocnice, proto pry jel rychle, moji rodice si nejsou vedomi, ze by v aute sedelo dite.Muzete mi, prosim, rict, co mu hrozi a zda bude nutne odsouzen za ublizeni na zdravi, pokud neexistuji svedkove (krome manzelek obou ucastniku).

• #50904 Reply

Petr Petr

Zatím otci nehrozí nic, nejprve by mu musela být vina prokázána. Tzn. že příslušný policejní orgán provede v souladu s trestním řádem prověřování dané věci a poté by měl objektivně rozhodnout. Ve vašem případě bych to viděl na důkazní nouzi (tvrzení proti tvrzení vás a vašich protivníků, tj. dva proti dvěma). Pokud policie nebude schopna vinu prokázat, nezbude než věc odložit (§ 159a/1 TŘ).

• #50905 Reply

Lubomír Petr

Dobrý den ,syn při vodním polu(vrámci tělocviku)zranil spolužačku.Měla prý pohmožděnou páteř a týdenní neschopností.Podala na něj žalobu pro trestný čin ublížení na zdraví dle §176 odst.1.trestního zákona.Kdyby ho odsoudili hrozí mu i vyloučení ze školy.O co jí jde o peníze,vždyt v tom úmysl nebyl a začala se o to zajímat až jí ze školy vyhodili.Co mu tak může hrozit.Děkuji za radu L.P.

• #50906 Reply

Vendula Klosová

Dobrý den, jako šipkařský oddíl jsme měli prostředky na činnost, které jsme si vyděli akcemi a házením mimo terč. Tyto prostředky měla na starost paní Lenka. Po odhlasování jsme si chtěli koupit nové dresy, ale v pokladně nebyl ani halíř a vedení její evidence o peněžních tocích je velmi nepřesný a nepravdivý. Nevíme ani kolik a kdy ty peníze vzala a ona sama to také neví. Nebo spíš nechce vědět. Domluva s ní není možná jelikož teď už nedluží jenom nám, ale i další vyšším institucím. Chci se zeptat jak se proti tomuto bránit (škoda dělá více jak 5.920,-), ale více jsme jí nemohli prokázat, protože není z čeho.

Sepsala jsem s ní dohodu o splátkách a uznání dluhu, ale nejsem si jistá zda nám to bude k něčemu platné, když peníze nemá a nejspíš ani nedá.Pohrozila Policií což v této dohodě uvedeno.

Prosím o radu co ještě by bylo dobré udělat pro vrácení alespoń některých peněz. Předem děkuji za odpověď.

• #50907 Reply

Ladislav Miko

Dobrý den

Při dopravní nehodě,která vnikle nárazem zezadu(nedobrždění na křižovatce), byla způsobena zdravotní újma na zdraví. Spolujezdec poškozeného vozidla utrpěl pohmoždění krční páteře a již 4 týdny je v pracovní neschopnosti. Zřejmě na mě podá trestní oznámení za ublížení na zdraví. Jaké z toho mohou vzniknout právní následky pro viníka nehody. Myslím tím odebrání řidičského průkazu nebo podmíněný trest.Je možné nějaké legální finanční mimosoudní vyrovnání, aby byla žaloba stažena.

Děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: Neúmyslné ublížení na zdraví
Informace o uživateli: