Nevyplacení mzdy

Forum Fóra Pracovní právo Způsobení škody Nevyplacení mzdy

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

• Autor

Kateřina Hlaváčková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě, že zaměstnavatel nevyplatí mzdu. Přítel pracoval u dopravní společnosti jako řidič MKD dal výpověď a zaměstnavatel mu z výplaty 29000Kč srazil srážky, které jsou dle nás neoprávněné(např. za nadspotřebu nafty, zaměstnavatel uvažeje o průměrné spotřebě 30l/100km, rozdíl připisuje na vrub zaměstnanců a při odchodu sráži ze mzdy, další srážka je za prasklou pneumatiku, kterou musel přijet do Německa vyměnit jejich technik, naúčtovali mu 7000,- za dopravu vlastním autem společnosti a 8000 za prasklou pneumatiku.) K výplatě mu dal 2200Kč, i když ani ty nedostal, protože by musel podepsat, že výplatní pásku na těch zmíněných 29000Kč. Nevíme jakým způsobem se bránit, se zaměstnavatelem se nedá rozumě domluvit. Přítelovy narůstají dluhy, protože nemůže hradit svoje pravidelné závazky jako je nájemné, splátky, pojiště atd. Moc děkuji za informace! Přeji hezký den

Hlaváčková

• #57005 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle v bezplatné poradně nevyřešíte. Ať vezme podklady co má, jde k právníkovi a sdělí mu veškeré okolnosti případu. Jestliže zaměstnavatel nekomunikuje, bude se muset domáhat dlužných nároků u soudu. A pracovněprávní spory v oblasti dopravy (MKD) nebývají jednoduché, takže právní zastoupení je velmi rozumná volba.

• #57006 Reply

Kateřina Hlaváčková

Dobrý den,

nikdy jsme nic takového přes právníka neřešili.

Můžete mi napsat kolik nás vyjde cca právní zastoupení a soudní poplatky, vzhledem k tomu, že přítel nedostane dva měsíce výplatu je pro nás finanční stránka velice důležitá. Popř. jestli neexistuje nějaký bezplatný právník, který toto řeší, v případě, že člověk nemá peníze? Slyšela jsem, že něco takové existuje.. Dále by nás zajímalo jak to probíhá? Právník nám připraví žalobu a zastupuje nás v soudním sporu? Moc děkuji

Hlaváčková

• #57007 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s detaily Vás seznámí přímo v advokátní kanceláři. Odměna za právní služby se liší, tudíž nelze určit na kolik Vás to vyjde, dotažte se ve více AK. V případě výhry budete mít nárok na úhradu nákladů od protistrany. Právní služby zadarmo jsou velmi výjimečné a zvláště u soudu Vás nikdo bezplatně zastupovat nebude. Na to, aby jste byli osvobozeni od soudních poplatků, popř. Vám advokátní komora přidělila bezplatně advokáta, by jste museli prokázat, že Vaše sociální a majetkové poměry jsou skutečně bídné. A to Váš případ nejspíš nebude. Jinak právník Vám poskytne ty služby, na kterých se dohodnete. Budete-li chtít nejen sepsat žalobu, ale i zastupovat u soudu, musíte si to s ním sjednat. Radu dostanete i v občanské poradně, ale zastupovat Vás nebudou.

• #57008 Reply

Jitka Mouchová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracovala jsem na dohodu o pracovní činnosti. Byla jsem zaměstnaná u jedné firmy, ale bylo to přes agenturu. Což znamená, že mi zaměstnavatel musel vyplnit a podepsat pracovní výkaz, aby mi mohla agentura vyplatit mzdu. Dala jsem výpověd a teď mi zaměstnavatel nechce podepsat výkaz. Prý jsem nadělala pár chyb.Pracovala jsem tam 2 měsíce.

Chci tedy vědět, jestli na to má právo, abych nedostala měsíční mzdu.

• #57009 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, Vy jste odvedla práci a za každou odvedenou práci náleží zaměstnanci odměna. Zaměstnavatel si nemůže svévolně upravovat výši sjednané odměny ani odmítat podepsat výkaz. Jestliže to bude odmítat i nadále, kontaktujte inspektorát práce.

• #57010 Reply

Markéta Švarcová a Martin Jakl

Dobrý den.Můj přítel je zaměstnán u soukromého autodopravce od května a nejen,že dostal 2 platy s více jak třítýdenním zpožděním,ale teď si i dovolil mu strhnout částku 10.000,- z nějakého nesmyslného nepodloženého důvodu(prý mu o víkendu utekl kšeft za 30.000,-,když si vzal přítel náklaďák před dům na umytí.Ve výplatní pásce má ale plnou částku za odpracovaný měsíc a šéf ho nutí podepsat prohlášení,že celou částku obdržel.Může můj přítel dát okamžitou výpověď bez dvouměsíční výpovědní lhůty a jak po něm můžeme vymáhat zpět našich deset tisíc?Rádi bychom na něj poslali kontrolu i za ostatní okrádané řidiče,ale nevíme,jak na to.Předem děkujeme za radu.

• #57011 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud je zaměstnavatel v prodlení s výplatou o více než 15 dnů, lze PP okamžitě zrušit. O tom si přečtěte více v diskuzi na téma "Výpověď a zrušení pracovního poměru".

Škodu je nutné se zaměstnancem projednat a ten musí s uplatněnou náhradou souhlasit, jestli ne, musí zaměstnavatel škodu vymáhat u soudu. Jestliže k tomu nedošlo, nemůže si svévolně strhávat žádné peníze ze mzdy. Neoprávněně strženou částku tedy vymáhat lze. Může navrhnout mimosoudní řešení, ale zaměstnavatel nejspíš bude trvat na svém, takže by se přítel měl obrátit na právníka a podat žalobu. Může to sice risknout i bez právního zástupce, ale podstatně to snižuje šance na úspěch.

Jinak podnět ke kontrole se podává na inspektorát práce.

• #57012 Reply

Michal Wachtl

Dobrý den,v září t.r. jsem si jako živnostník otevřel malou provozovnu,což se nelíbilo mému zaměstnavateli,který mi doporučil podepsat výpověď dohodou (což se stalo). Dosud mi však nevyplatil mzdu za jeden poslední měsíc,což zdůvodňuje tím,že mu dlužím za soukromé km na služ. voze. V prac. smlouvě – ani v jiném dodatku – jsme však nepodepisovali nic o úhradě soukromých km na služ. voze. Ani v minulosti jsem za soukromé km v této firmě nic neplatil a běžně jsem auto bez problémů používal (jen jsem si tankoval za své,což jsem vždy majiteli doložil). Mohu se proti tomuto bránit? Pokud ano, tak jak? Díky za odpověď.

• #57013 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli jste podepsal "výpověď dohodou", pak jste podepsal něco, co právně neexistuje. Takový nesmysl totiž ZP nezná. Buď PP končí dohodou nebo výpovědí, ale nikdy "výpovědí dohodou".

Jinak i pro Vás platí to, co je tu psáno již tisíckrát. Svévolně si zaměstnavatel ze mzdy nic strhávat nemůže. Jestliže dluží mzdu a nechce platit, pak povinnost zaplatit mu může uložit už jen soud.

Odpověď na téma: Nevyplacení mzdy
Informace o uživateli: