nucená dovolená

Forum Fóra Pracovní právo Dovolená nucená dovolená

Zvolené téma neobsahuje zatím 4žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  veronika a poslední změna je stará 6 let, 3 měsíce.

• Autor

Petra

Dobrý den, nastoupila jsem do HPP v polovině prosince 2007. Za leden 2008 jsem "odpracovala" 19 dní ve formě rekvalifikačního školení. Zaměstnavatel pro mne nemá "práci" (pracovní zařazení) až do poloviny února a vypadá to, že mi bude (nebo již byla) přidělena dovolená. Ráda bych si po tu dobu vzala neplacené volno, ale tuto formu absence ve firmě neradi vidí. Jak jsem se dočetla v zákoníku práce, může mi zaměstnavatel nařídit dovolenou, i když jsem ve zkušební době a nevznikl mi nárok ani na 1/12 nároku pro daný kalendářní rok. Můj dotaz tedy je: může mi zaměstnavatel naplánovat dovolenou, aniž by mi toto sdělil alespoň 14 dní dopředu, tj. ze dne na den, nebo mi to nezdělil vůbec a já čerpala dovolenou, aniž bych o tom věděla, a do mzdy to zakomponoval dodatečně. Tento dotaz Vám může připadat nereálný, jelikož zákoník práce jasně říká: 14 dní předem a písemně, ale obávám se, že je předpokládána má neznalost zákona. Ráda bych měla nějaké zákonné argumenty a docílila získání neplaceného volna místo dovolené. Děkuji za pomoc.

• #47114 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, něco jiného je, co říká zákoník práce, a něco jiného, jak to chodí v reláném životě. Zaměstnavatele by Vás sice měl informovat 14 dnů předem, ale na druhé straně je to on, kdo určuje čerpání dovolené podle potřeb provozu firmy. Jestli chcete jít proti zaměstnavateli podejte podnět na oblastní inspektorát práce nebo jděte rovnou k soudu. Pouhé oznámení o Vaší domněnce, že nepostupuje v souladu se zákoníkem práce na celé situaci nejspíš mnoho nezmění. Předpokládám, že svého záměru ohledně neplaceného volna nedosáhnete. Vy skutečně nejste ten, kdo o tomto rozhoduje.

• #47115 Reply

Vladimir Buchta

Zaměstnavatel nařídil na duben všem pracovníkům čerpat týden dovolenou. Jak může (má) postupovat u mne, kterýžto jsem si již veškerou dovolenou vyčerpal?

• #47116 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže již nemáte dovolenou a zaměstnavatel Vám přesto nařídí volno, pak se jedná o překážku na jeho straně. Neplacené volno Vám nařídit nemůže, takže buď budete chodit do práce anebo Vám toto volno bude muset proplatit.

• #47117 Reply

Petra Poláčková

Dobrý den,ráda bych se zeptala je-li možné,aby mi zaměstnavatel nařídil změnu pracovní doby z 8 hod.jen na 4 hod. v době prázdnin a zbylé 4 hod mi dal neplacené volno,když mám již dovolenou vyčerpanou?Zamestnavatel nemá pro mě o prázdninách dost práce.Je možné,aby mě poslal pracovat do jiného města,kde má také pobočku a tam se pracuje na 8hod.V pracovní smlouvě mám jen uvedené pracoviště to kde nyní pracuji.Děkuji za odpověd.

• #47118 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to, že pro Vás nemá práci, kterou by Vám měl přidělovat podle smlouvy, je překážka na jeho straně. Nemůže ji však řešit tak, že Vám "nařídí" neplacené volno. Pokud Vám nepřiděluje práci, pak Vám náleží náhrada mzdy za dobu, kdy jste měla podle smlouvy pracovat, ale práci Vám nedal. A přeložit Vás do jiného místa může pouze v případě, že s tím budete souhlasit.

• #47119 Reply

Petra Andreovská

Dobrý den.

Pracuji u zahraniční firmy, která letos začala problémy s odbytem výrobků řešit tak, že zaměstnancům pravidelně nařizuje 1-2 dny čerpání dovolené. Včera jsme si na nástěnce přečetli, že máme na celý příští týden nařízenou dovolenou. Já měla na dalších 14 dní naplánovanou dovolenou se svými 2 malými dětmi, ale již nebudu mít dostatek dovolené, abychom mohli odjet. Může mi jí i přesto zaměstnavatel nařídit? Eventuelně jak mám postupovat? Navíc nemám pro děti hlídání, musela bych je přihlásit do MŠ, pokud bude ještě volno…. Děkuju za odpověď P.A.

• #47120 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dovolenou určuje zaměstnavatel. Ale s jejím rozvrhem musí zaměstnance seznámit nejméně 14 dnů předem. Týden předem nestačí. Další chybou je, že dovolenou nemá určovat zaměstnancům na základě svých provozních potíží. To není v souladu s podstatou dovolené ve smyslu zákoníku práce. Můžete tedy zaměstnavateli říci, že s tím nesouhlasíte a podat podnět na inspektorát práce. Ale soudit se s ním kvůli tomu nejspíš nebudete.

• #47121 Reply

petra trojanová

Dobrý den pracuji u zahraniční firmy a po novém roce nám chtějí nařídit 6 dní dovolené a proslýchá se že by chtěli nařídit dovolenou celý měsíc z důvodů nedostatku práce je to možné?Děkuji za odpověď

• #47122 Reply

eva blažková

Dobrý den,

pracuji u jedně oděvní firmy. 28.10.2008 je státní svátek a vedoucí nám nařídil v pondělí 27.10.2008 náhradní volno s tím, že teď v sobotu nařídil sobotu, která má pondělí nahradit. Turo sobotu nám nařídil v úterý 4.10.2008. Jelikož pracuji ještě pro DDM a vedu taneční skupinu, přihlásila jsem je již před měsícem na taneční pohárovou soutěž a nemám za sebe náhradu. Přesto mě vedoucí závodu neomluvil a trvá na tom, že v sobotu musím dojít. Chtěla bych se zeptat, jak může zaměstnavatel v případě mé nepřítomnosti v tuto sobotu postupovat. Může mi dát za to výpově´d nebo napomenutí nebo strhnout prémie? A chtěla poprosit o radu, jak takovýchto případech postupovat? (jelikož odjíždíme v děvět hodit, nabídla jsem mu, že o 6:00 do 8:30 můžu přijít.

• #47123 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

o čerpání dovolené rozhoduje pouze zaměstnavatel a je jen na něm, zda a kdy Vám ji nařídí.

• #47124 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, práci o víkendu může nařídit jen ve výjimečných případech, které stanoví §91/3 ZP. Pokud takové důvody nejsou, nutit Vás k tomu nemůže a nesmí Vás za toto odmítnutí ani "trestat". Jsou-li takové důvody dány, pak práci nařídit může. To ovšem z dotazu nevyplývá.

• #47125 Reply

Eva Langmajerová

Dobrý den,

maminka pracuje v zahraniční firmě, kde momentálně řeší problémy s nedostatkem práce tím, že zaměstnancům nařizují dovolenou. U těch, kteří už dovolenou všechnu vyčerpali, chtějí nařídit dovolenou z následujícího roku. Ráda bych se zeptala, zda je toto možné?

Pak jsem se zde také dočetla, že pokud není příčina na straně zaměstnance, nemůže zaměstnavatel v případě již vyčerpané dovolené nařídit neplacené volno. Jak se tedy dále postupuje? Za jakých podmínek zaměstnanec zůstává doma (myslím tím i finanční podmínky)? Předem velice děkuji za odpověď.

• #47126 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, řešit nedostatek práce nařizováním dovolené nebo neplaceného volna není v souladu se ZP, natož aby odčerpávali ještě i dovolenou za příští rok (na kterou ještě ani nevznikl nárok!). Takový postup je v rozporu se ZP a odporuje dobrým mravům. Dovolená je časem pro zotavení zaměstnance a ne proto, aby si zaměstnavatel řešil provozní propady. Nenechejte si tohle líbit a podejte podnět na inspektorát práce.

Náhrady mzdy v době, kdy je na straně zaměstnavatele překážka v práci, protože ji nemá, řeší §207 a násl. Výše náhrady mzdy se pohybuje od 60% do 100% podle toho, z jakého důvodu není práce.

• #47127 Reply

MD

Dobrý den, v práci nám nařídíli na konec roku od 20.12.2008 do 4.1. 2009 dovolenou (oznámení přišlo s 1,5 měsíčním předstihem). Ten, kdo má dovolenou již vyčerpanou, má čerpat neplacenou dovolenou. Pokud by ale skutečně chtěl jít do práce, tak musí jít i jeho přímý nadřízený a vedoucí oddělení… Vedoucí ale jít do práce nechce, tudíž nemůže jít nikdo. Má zaměstnavatel právo mi nařídit neplacené volno? A musím si platit sociální a zdravotní pojištění za dva dny neplaceného volna? Předem děkuji za odpověď. M.

• #47128 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, neplacené volno nelze nařídit jednostranně, lze se na něm pouze dohodnout. V případě, že zaměstnanec nesouhlasí, mu buď musí být přidělena práce anebo se vyplatí náhrada mzdy, protože jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele.

Jestliže se čerpá neplacené volno, pak se zaměstnanec účastní zdravotní pojištění ve výši 1/3 odvodu (4,5%) a to z minimální mzdy (8.000,-Kč). Sociální pojistné nehradí, volno se mu však počítá do doby pojištění.

• #47129 Reply

Lenka Chovancová

Děkuji Vám! A v případě že se nedomluvíme, v jaké výši mi musí hradit mzdu? Představa mého zaměstnavatele je cca tak 25 dnů neplaceného volna z důvodu ekonomické krize. Mohu dostat výpověď, jelikož nemám v plánu tuto hloupost podepisovat?!

• #47130 Reply

Gabriela Kantova

Dobry den, mam dotaz ohledne dovolene. Zamestnavatel nema dostatek prace, z toho duvodu chce uzavrit firmu na 14 dni v prosinci a na 14 dni v lednu 2009. Mam jen 6 dni dovolene. Vim ze zamestnavatel muze disponovat s mou dovolenou, ale na novou jeste nemam narok.Vedouci mi minuly tyden rekla, ze je to kvuli nedostatku prace (krizi) a nyni tvrdi ze jde o celozavodni dovolenou. Diky za odpoved Kantova

• #47131 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dovolená je na zotavenou, nikoliv na to, aby si sní zaměstnavatel řešil výpadky v odbytu. To odporuje zásadám pracovního práva. Pokud Vás nechá doma, protože pro Vás nemá práci, tak to není dovolená, ale překážka v práci na jeho straně, za kterou by měl platit náhradu mzdy (§209 ZP). Ovšem v praxi to řeší takhle a bránit se tomu dá těžko.

• #47132 Reply

Karel Balcar

Dobrý den chtěl bych se zeptat na to jestli má zaměstnavatel právo na to aby mě v listopadu dal 5 dní dovolené které jsem neodsouhlasil?Abych to řekl stručně a srozumitelně ,měl jsem naplánovanou dovolenou na prosinec ale jelikož jsem zjistil o výplatě že mám psanou za listopad 5 dní které jsem nechtěl,tak tím pádem si nemůžu vybrat tu plánovanou dovolenou v prosinci jelikož my na ní už nezbýva dost dní.Udělal to zaměstnavatel podle práva nebo se můžu dožadovat nějakého vysvětlení.Předem děkuji za odpověd Balcar

• #47133 Reply

Karel Dlouhý

Dibrý den,

Váš dotaz mi není příliš jasný.

Bylo Vám na listopad určeno čerpání 5 dnů dovolené a Vy jste tedy 5 dní nechodil do práce a čerpal jste dovolenou? To by bylo v pořádku.

Nebo jste celý listopad chodil do práce a teď ve výplatě jste měl za 5 dní napsanou dovolenou? To by bylo protiprávní. Měl byste reklamovat, že jste žádnou dovolenou nečerpal, dá se to doložit knihou docházky nebo jinou evidencí docházky, kterou je zaměstnnavatel povinen vést.

Třeba šlo o chybu mzdové účetní.

Byl plán dovolených na prosinec odsouhlasen zaměstnavatelem?

• #47134 Reply

Leoš Bily

Dobrý den,

pracuji v zaměstnání s nepravidelnou pracovní dobou.

Byla mi přikázaná dovolená na den 25.12., tedy svátek. V ten den mám mít podle rozpisu normální ranní směnu, ovšem zaměstnavatel se ohání onou nepravidelnou pracovní dobou, že ranní směna odpadá a jsem povinnen přikázanou dovolenou příjmout.Pokud by tedy ranní směna nebyla, proč bych měl čerpat dovolenou? Němělo by to být normální pracovní volno? Nějak se mi to nepozdává. Nerad bych zbytečně ztratil byť pouze den dovolené. Prosím o objasnění. Děkuji.

• #47135 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

postup je nesprávný. Na den svátku nelze určit čerpání dovolené:

§219 (2) Připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené.

Po Váš případ platí ustanovení:

§115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

• #47136 Reply

Leoš Bily

Takže nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v tomto případě nehraje roli? Nemůže se přece jen najít nějaká skulina, kterou si zamestnavatel můžee najit? Dekuji moc.

• #47137 Reply

Lukáš Furka

Dobrý den.

5.1.2009 jsem měl po dovolené normálně nastoupit do zaměstnání,ale zaměsnavatel mi místo toho řekl, že mám být doma, včera tj 11.1.2008 jsem se ho ptal, kdy se půjde pracovat a bylo mi řečeno, že neví, čemuž sem nevěřil a tak sem se jel do práce podívat a zjistil sem že se normálně pracuje.

Jde mi o to, že jsem na nucené dovolené a nevím jastli a pokud ano kolik dostanu peněz k výplatě a pokud ji vůbec dostanu.Jestli mi zaměstnavatel musí platit alespoň poměrnou část mzdy, vzhledem k tomu že jsem si o dovolenou nežádal a jak dlouho mne může na nucené dovolené udržovat doma.

Děkuji za odpověď

• #47138 Reply

Martin Nos

Dobrý den. Zaměstnavatel nám nařídil 11 dnů celozávodní dovolené na rok 2009. Jestli tomu dobře rozumín, tak podle zákoníku práce § 220 lze ale nařídit maximálně 10 dní. Já jsem se nechtěl ozvat toho důvodů, že mám slouvu na dobu určitou a nevím jestli mi bude prodloužena. Ještě podotknu, že zaměstnavatel to udělal fikaně, má od všech podpis, že s daným nařízením souhlasí. Jak v takovémto případě postupovat? Děkuji za odpověď

• #47139 Reply

Jaroslav Vlachynský

Dobrý den.Zaměstnavatel nam nařídil 15 dnů dovolené v Nové roce 2009.Podle zákoníku má právo nám přidělit pouze 10dní?Mám ted nárok na 5ní nove dovolené?Děkuji za odpoveď….

• #47140 Reply

Irena Polejová

Dobrý den,

pracuji v obchodním řetězci, pracovní dobu máme nepřetržitou, tj. včetně sobot a nedělí od 9:oo hod. do 21.oo hod. Pokud je v tém kterém měsíci státní svátek,a já zrovna nemám službu, musím do fondu pracovních hodin nadělat 8 hod za onen svátek. Např.:v prosinci 2OO8 byl fond pr. hodin 160, ale poněvadž tento měsíc měl tři svátky, tak já měla nařízeno odpracovat 178 hod.Směny mám: krátký – dlouhý týden 8.30 -21.OO hod., ale ne vždy pravidelně.Má na toto zaměstnavatel nárok?Mám pevný měsíční základ a svátky nám neproplácí.

Děkuji I.Polejová

• #47141 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, k proplácení svátků je zde řada odpovědí.

Pokud máte prac. dobu 40 hodin týdně, v prosinci byl fond prac. doby 184 hodin.

Záleží na tom, jak jste měla stanovený harmonogram směn.

§115 (1) Za dobu práce ve svátek [23]přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek [23] , které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

§115 (2) Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.

§115 (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

• #47142 Reply

Karel Dlouhý

(pokr.)

Tedy buď jste ve svátek pracovala – pak máte nárok na mzdu za odpracované hodiny + volno s náhradou mzdy (nebo, pokud s tím souhlasíte, příplatek ve výši 100 %)

– nebo svátek Vám připadl na volný den, takže jste o nic nepřišla

– nebo Vám kvůli svátku odpadla směna (snížený provoz o svátek), pak máte nárok na náhradu mzdy.

Pokud Vám "svátky neproplácí", můžete dát podnět inspekci práce.

• #47143 Reply

Irena Polejová

Dobrý den, děkuji za odpověď, omlouvám se, ale stále mi není jasná jedna věc: pokud svátek vyjde na den mého volna, takže jsem doma, proč se mi potom navyšuje fond odpr. hodin o oněch 8 hodin za svátek. Pokud bych pracovala od pondělí do pátku, měla bych v prosinci 2008 fond 160 hodin, tím, že mám nepravidelnou pr. dobu, mám fond 184 hodin, není to nespravedlivé?

Děkuji I.Polejová

• #47144 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

"fond pracovní doby" v prosinci 2009 činil 23 dní, tedy 184 hodin.

Ale např. úředníkům, jež pracují v jedné směně, jejich směny plánované na 24., 25. a 26. 12. v důsledku svátku odpadly, takže jim za odpadlou směnu náleží náhrady mzdy resp. se jim měsíční mzda (plat) nekrátí.

Blíže viz

http://osz.cmkos.cz/CZ/Z_tisku/Bulletin/07_2001/members_svatky.html

http://www.tydenik-sondy.cz/200120/2001200903.htm

• #47145 Reply

René Bárta

Dobrý den přeju. Chtěl bych vás poprosit o jednu informaci. Pokud nadřízený nařídil dovolenou, na což má samozřejmě právo, jakým způsobem je možno, pokud již dovolenou čerpám,zrušit tuto dovolenou a povolat mne zpět do práce. Je mi jasné, že tato možnost je,jen bych se rád dozvěděl, za jakých podmínek a jestli toto musí být oznámeno nějaký čas dopředu. Předem Vám mnohokrát děkuji. S pozdravem Bárta mistr výroby.

• #47146 Reply

Ruda Rxxxx

V podniku dochází v poslední době k tomu , že majitel firmy nařídí pracovníkovi čerpání nové dovolené,protože nemá dostatek práce. Ovšem pracovník ještě nemá odpracovanou dobu pro vznik nároku na dovolenou i když se jedná o zaměstnance pracující déle v podniku,není přece nikde záruka,že podnik neskončí a nebo oni sami nedají výpověď. Poté by snad mohl podnik po nich požadovat vrácení peněz za dovolenou na kterou neměli vlastně žádný nároka navíc by došlo i na dodatečné zaplacení pojistného včetně penále…je zo tak ? Odbory v podniku nemáme,lze se přihlásit do odborů v jiném podniku ?

Děkuji Ruda.

• #47147 Reply

Martin Sustr

Dobrý den

Naše firma se stěhuje v rámci jednoho města z centra na okraj do průmyslové zóny. Na stěhování vyhradila dva pracovní dny a zaměstnancům nařídila buď si vybrat dovolenou a nebo neplacené volno. Je možné aby to po nás vyžadovala a nebo mi přísluší náhrady mzdy z důvodu překážky ze strany zaměstnavatele?

Děkuji

• #47148 Reply

Roman M.

Dobrý den,

Ano pokud vám to oznámil 14 dní předem co asi udělal (firma se nestěhuje ze dne na den) tak to je OK.

A stejně tak po souhlasu odborů mohl nařídit hromadnou dovolenou.

Možností je mnoho.

• #47149 Reply

Lenka Němcová

Dobrý den.

Tento problém se týká mého otce. Před dvěma týdny mu zemřel spolupracovník na stavbě. Týden potom měl kremaci. Pan šéf mého otce dal všem jeho spolupracovníkůj i jemu volno na ten den. Nic víc nic míň jim k tomu neřek….a dnes jim všem oznámil že všichni MUSÍ podepsat protokol že to byla nucená dovolená! (oznámil jim to až týden po té údajné dovolené)! Navíc jim slíbil, že kdo to nepodepíše, tak s nimi rozváže smlouvu a vyhodí je??? Co s tím? Prosím poraďte…spechá! Děkuji

• #47150 Reply

Mirka Máchová

Dobrý den,

mám několik dotazů ohledně problémů v zaměstnání:

1. Byla zaměstnancům odeslána výplata na účet a bez vysvětlení nebo předem oznámení nám nebyly vyplaceny prémie,které máme v pracovní smlouvě

2.Minulý týden nám byla nařízená 2 denní dovolená z důvodů nesehnání práce s tí,že pokud bude práce příští víkend-půjdeme do práce a dovolenou nám zruší-tudíž si to naděláme.Jak je to s případným příplatkem?

Děkuji za odpověď Máchová Miroslava

• #47151 Reply

Martin Svoboda

Dobrý den,

v zaměstnání nám zaměstnavatel nařídil nucenou dovolenou mezi Vánoční svátky. Leč chce,abychom z domova každý den zajišťovali chod prodejen a tím vlasně pracovali.S tímto postojem nesouhlasím.

Můžu na základě toho,že budu každý den dovolené vlastně pracovat,žádat o zrušení dovolené?

Děkuji

Martin Svoboda

• #47152 Reply

Karel Dlouhý

Jak je i Vám jasné, postup zaměstnavatele je nezákonný.

Měl by si ujasnit, co vlastně chce:

Buď Vám nařídí dovolenou a nemůže po Vás vyžadovat práci, nebo Vám dovolenou nenařídí (a třeba jen určí, že práci budete vykonávat z domova).

• #47153 Reply

veronika

Dobrý den.

Chci ze zeptat, jestli mi zaměstnavatel může nařídit dovolenou, když je odstávka elektřiny o které víme 14 dní předem.

Velmi děkuji za odpověď

Odpověď na téma: nucená dovolená
Informace o uživateli: