Nucená změna příjmení při udělení českého občanství

Forum Fóra Občanské právo Různé Nucená změna příjmení při udělení českého občanství

Zvolené téma neobsahuje zatím žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  H. S. a poslední změna je stará 10 měsíců, 4 týdny.

• Autor

H. S.

Dobrý den,
    chtěl bych se na Vás obrátit s dotazem týkající se změny mého příjmení po přijetí českého občanství.

Jakožto dítěti vietnamských imigrantů mi bylo při narození vybráno občanství vietnamské. Před čtyřmi roky, kdy jsem dosáhl plnoletosti, mi bylo uděleno české občanství na základě prohlášení podle § 35 zákona. Právě během tohoto procesu jsem byl nucen si „zkrátit“ své původní jméno. To jest k úvodu k problematice.

Před zažádáním o občanství jsem si musel nechat zřídit duplikát svého rodného listu. Na matričním úřadě jsem si všiml, že v knize narození mám zaznamenána dvě příjmení (ve skutečnosti jedno dvouslovné příjmení) a dvě jména. V rodném listě byla ovšem uvedena pouze první část příjmení, zatímco druhá část byla připojena ke jménu křestnímu. Při dotazu, proč se informace v rodném listě neshoduje s tou v knize narození, mi bylo odpovězeno, že zápis v knize narození je to prostě a jednoduše nekorektní, jelikož dle českého zákona nemůže být osoba nositelem dvojího příjmení, není-li druhé příjmení přijaté od zákonného partnera.

Na krajském úřadě mi potom bylo řečeno, že z těch tří jmen, která jsem měl uvedená jako křestní jméno, budu muset jedno vypustit, jelikož dle českého zákona může být občan nositelem jen a pouze dvou jmen.

Je možné nějakým způsobem získat zpět své celé příjmení? Faktem je, jak jsem již uvedl, že se jedná o jedno příjmení, které je ovšem dvouslovné, nikoliv o příjmení dvě. Mám-li tuto situaci s něčím porovnat, je to, jakoby někomu s příjmením „Novák“ změnili při nabytí nového občanství příjmení na „No“ z důvodu, že legislativa dané země dovoluje pouze jednoslabičné příjmení. Mimo to mi, vzhledem k tomu, že jsem se nabytím českého občanství nemusel původního vietnamského vzdát, a tudíž jsem držitelem dvojího občanství, přijde zvláštní, že mám v českých a vietnamských dokladech uvedená rozdílná jména.

Děkuji.
    S pozdravem
    H. S.

Odpověď na téma: Nucená změna příjmení při udělení českého občanství
Informace o uživateli: