OBČANSKÉ PRÁVO-DĚDICTVÍ

Forum Fóra Občanské právo Dědictví OBČANSKÉ PRÁVO-DĚDICTVÍ

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 7 let, 8 měsíců.

• Autor

LENKA PODHRAZSKÁ

Dobrý den ,prosím o radu.Po smrti mého otce jsme zůstali jako dědici já a můj bratr.U notáře jsme sepsali dohodu o rozdělení majetku s tím ,že pozemky a byt v OV budeme vlastnit rovným dílem.Mezi mnou a bratrem byla ústní dohoda,že pozemky zatím nebudeme prodávat,ale byt prodáme a rozdělíme si peníze z prodeje.teď přišlo rozhodnutí od soudu které se shoduje s tím na čem jsme se dohodli.Bratr ,ale nechce byt prodat a já bez něj byt také nebudu moci prodat.Mám se tedy odvolat proti usnesení soudu?Nebo je i jiná možnost?Bratr nyní tvrdí ,že svůj podíl přepíše na svého syna,který je nezletilý.Mohu se nějak bránit tomuto jeho rozhodnutí?

Děkuji za vaší radu.

Podhrazská L.

• #71031 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

možnost odvolat se je Vaším právem, ale nevím, čeho byste tím dosáhla. Váš bratr svůj podíl svému synovi může darovat i bez Vašeho souhlasu. Pokud však nechcete být podílovým spoluvlastníkem těchto nemovitostí,nabídněte je bratrovi k odkoupení, příp. mu sdělte, že pokud je neprodáte, podáte soudu žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti, prodá je soud za podstatně nižší cenu, než jaké byste dosáhli Vy.

• #71032 Reply

vladislava poslední

přeji hezký den,prosím o radu ohledně dědictví-/ptám se za svoji mamku/-nevlastní otec zemřel z předchozího manželství má dvě dospělé děti, za svého života darovali s mamkou/svojí manželkou/ byt mojí dceři /vnučce/ se svými dětmi se dlouhá léta nestýkali tyto děti /dospělé/ se nedostavili ani nijak se neomluvili u notáře při pozvání k řešení dědictví.Žádný jiný velký majetek tu není kromě věcí co užívá jěště mamka v bytě kde ještě bydlí /jako věcné břemeno/ doufám že to píšu srozumitelně. Jde nám o to jak postupovat jestliže děti zemřelého nereagují na výzvu dostavit se k notáři k projednání pozůstalosti.Prosím o odpověď pokud možno i na email.

Děkuji

• #71033 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

s tím se spíš měl "poprat" pověřený notář, protože ten tuto situaci bude muset řešit. Nechte to na něm. Já Vám mohu napsat "co by kdyby", ale to je tak vše.

• #71034 Reply

Dana Lysonkova

Dobry den,

zacatkem tohoto mesice jsem obdrzela schvaleni dohody o dedickem vyporadani.

Memu nezletilemu bratru bych mela vyplatit na vinku-lovany ucet ve prospech Okr.soudu castku 300 000,-KC,ktera mu bude vyplacena po dovrseni jeho 18 let.

Pozadla jsem prislusne opatrovnicke odd. o radu telefonicky jak postupovat dal a odpoved znela:,, poslete danou castku jeho zakonnemu zastupci, tedy jeho mamince,,. Nejak se mi to nezdalo a tak jsem vyse uvedenemu oddeleni zaslala dotaz pisemne. Odpoved znela jinak: ,, castku ulozte na bratrovu vkladni knizku, jestlize zadnou nema, zalozte mu ji a jeji fotokopii odeslete soudu, jakmile bude soudu dorucena , bude jim dana vkladni knizka vinkulovana.,,

Tak jakym zpusobem mohu uzavrit tuto situaci?

Predem dekuji za odpoved a preji hezky den

Dana

• #71035 Reply

Vladimir Šulc

Vážení,narychlo je na pondělí 11.1. svolána schůzka k notářce z důvodu řešení a rozdělení majetkových práv dvou sester k movitému i nemovitému majetku po náhle zemřelé matce dědiček.Prosím o věcnou radu, jak u paní notářky jednat a co písemně vyžadovat,aby byl majetek(dům s vybavením po zemřelé matce s pozemkem)spravedlivě rozdělen mezi dědičky,vymezením podmínek a práv k užívání,k údržbě a provozu i opravám všeho druhu,práv a podmínek společného soužití dědiček s rodinami v tomto jednom domě,případně podmínek a práv ohledně prodeje majetku z dědictví.Dále jak řešit situace při pouze jednostraném nesení nákladů na režii, provoz,údržbu a opravy majetku(domu),pokud druhá strana není schopná nebo ochotná své povinnosti plnit a využívala by jen svá užívací práva.Je možné v takovém případě vzniklý dluh z neplnění výše uvedeného umořovat strátou poměrné části dílu z majetku jako kompenzaci a jakým právním způsobem toto ošetřit a řešit již u notářského jednání.Velice,děkujeme.šulc

• #71036 Reply

Karel Dlouhý

Pokud zemřelá matka měla jen dvě dcery (a neodkázala někomu něco v závěti), tak každá má nárok na 1/2 všeho majetku – tedy 1/2 domu a pozemku, 1/2 peněz …

Nepíšete, kdo nyní v tom domě bydlí a z jakého právního důvodu.

Podmínky a práva užívání a provozu nejspíš notářka řešit nebude, to ji nezajímá – ta má jen rozdělit majetek.

Rovnež nebude řešit situaci, pokud by v budoucnosti jeden ze spolumajitelů nepřispíval na údržbu a provoz domu.

Odpověď na téma: OBČANSKÉ PRÁVO-DĚDICTVÍ
Informace o uživateli: