ochrana osobnych udajov

Forum Fóra Pracovní právo Různé ochrana osobnych udajov

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

Eva

Dobry den, chcem sa spytat, ci je mozne podat na zamestnavatela trestne oznamenie vo veci porusenia ochrany osobnych udajov, ktore boli porusene v dosledku toho, ze zamestnavatel si zistil na svojom pocitaci, ktory zamestnanci bezne pouzivaju, heslo do jeho sukromnej postovej schranky, vytlacil si jeho sukromnu postu a materialy tam nachadzajuce sa pouzil proti nemu sposobom, ze ako je mozne, ze pocas pracovnej doby pise taketo emaily.

Kedze sa to odohralo medzi styrmi ocami, je mozne dokazat, ze tento cin zamestnavatel naozaj spachal?

dakujem, s pozdravom Eva

• #37598 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pokud ve Vašem případě opravdu došlo k tomu, že zaměstnavatel prohlížel Vaši soukromou poštu, je možné, že se dopustil trestného činu podle § 239 trestního zákoníku – porušování tajemství dopravovaných zpráv. Není to tedy ochrana osobních údajů, ta se týká něčeho úplně jiného a to údajů o Vaší osobě. Můžete tedy podat trestní oznámení pro podezření ze spáchání takového trestného činu a policie potom bude zajišťovat důkazy.

Nicméně, zaměstnavatel má právo nahlížet do počítače, který Vám svěřil k výkonu práce a zjišťovat tak, co jste přesně v jakou minutu dělali. Na to právo má a zjistí-li, že jste např. v pracovní době používala "chat", je to porušení pracovní kázně.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37599 Reply

Kratochvíl Roman

Dobrý den,pracoval jsem v roce 2000 u bezp.agentury G4S jako strážný.Ze strany zaměstnavatele jsem ke dni 31.12.2000 dostal výpověd dohodou.Od 1.9.2007 jsem zaměstnán jako zástupce společnosti provozující obchodní řetězce.Smlouvu na ochranu obchodu máme podepsanou s bezp.agenturou G4S.Zaměstnanci této agentury,ale o mne mluví před prodavačkami tím způsobem,že se diví,že pracuji jako zástupce,když mne z jejich firmy vyhodili.Můžu se nějak právně bránit?

• #37600 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, předně by bylo dobré si s těmi dotyčnými promluvit. Pokud by to nepomohlo, je možné teoreticky podat i trestní oznámení, neboť je možné, se se dopuštějí trestného činu pomluvy podle § 206 trestního zákona. Tento trestný čin předpokládá sdělení nepravdivého údaje, který může ohrozit Vaši vážnost u spoluobčanů nebo poškodit jej v zaměstnání. V tomto případě nepravdivě tvrdí, že jste dostal výpověď i když jste skončil dohodou. Je však otázka, jestli takové "řeči" před prodavačkami Vám mohou nějakou újmu způsobit; jiné by to bylo, pokud by takto např. mluvili před současným zaměstnavatelem.

Možná by stálo za to zvážit podat podnět k zahájení přestupkového řízení.

Mgr. Lucie Jindrová

• #37601 Reply

francoias simona

Dobrý den,

moje 17ti letá dcera pracovala brigádně.V podniku byla vyhlášena mněsíční soutěž, kdo obslouží zákazníka u kasy s největším objednávkou ( procenteálně),obdrží finanční odměnu.Dcera byla na prvním místě,poslední den přijala objednávku v hodnotě 20 kč,položila ji tedy ke kase, že ji přičte k jiné objednávce.Za toto byla s ní okamžitě rozvázána dohoda o pracovní činnosti.A nyní na podnikové nástěnce visí cedulka se jménem mojí dcery a že byla propuštěna za krádež peněz.Jak se mohu proti tomu bránit?? Podle mě se jedná o tretný čin pomluvy dle &206,lze od zaměstnavatele požadovat omluvu a případě i finanční vyrovnání ( a v jaké výši ??) děkuji a přeji pohodový den L.Š.

• #37602 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, naplnění skutkové podstaty TČ pomluvy by prokázala teprve policie, muselo by se podat trestní oznámení. Avšak mohla by přicházet do úvahy žaloba na ochranu osobnosti a žádat přiměřenou satisfakci. Tyto spory však nejsou nijak snadné a bylo by vhodné zajít k advokátovi. Samozřejmě by to chtělo celou věc zadokumentovat (hlavně nafotit nástěnku) a kromě toho by se k ní mohli svědecky vyjádřit i ostatní zaměstnanci, pokud by se ovšem nenechali zastrašit zaměstnavatelem (a to se stává často).

Odpověď na téma: ochrana osobnych udajov
Informace o uživateli: