ochranné pomůcky

Forum Fóra Pracovní právo Různé ochranné pomůcky

Zvolené téma obsahuje celkem 21 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Robert a poslední změna je stará 1 měsíc.

• Autor

Pavel Zýma

Moje manželka pracuje u úklidové firmy a potřebuje,aby jí zaměstnavatel poskytoval rukavice pro úklid,ale zaměstnavatel je poskytuje jen 1 měsíčně a to s ohlášením,že je snad zaměstnanci žerou.Lze někde najít,v jakém časovém intervalu musí zaměstnavatel poskytovat pracovní rukavice? děkuji za info

• #37999 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádný takový interval stanoven není. Kažád pracovní pomůcka má svou dobu životnosti a také každému vydrží po různou dobu. Povinností zaměstnavatele je udržovat ochranné prostředky v použitelném stavu. Konkrétní úpravu těchto pomůcek pak obsahuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.

• #38000 Reply

Alena TOMÁŠKOVÁ

Pracuji u bezpečnostní agentury a zajímalo by mne na jaký pracovní oděv mám nárok.Při nástupu do zaměstnání jsem dostala čepici,svetr a bundu.Kalhoty a obuv jsem nedostala protože kalhoty mé velikosti zrovna nebyly.Obuv máme svou,kterou si musíme hradit sami.Zaměstnavatel nám ji nechce proplácet.Dával nám také 20kč na udržování uniformy ale i to nám již vzal.Prosím proto o informaci na jaké oblečení(kolikrát za rok) máme nárok a zdali máme též nárok na příspěvek na udržování oděvu.Pracujeme jako ostraha podniku kde musíme mimo jiné vykonávat i kontrolní obchůzky po celém areálu po kamenitých cestách,blátě a loužích.

Domnívám se proto že by jsme měli mít nárok na pracovní obuv i vícekrát do roka.Děkuji Alena

• #38001 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přečtěte si následující příspěvek. Žádné tabulky na to, že máte nárok na nový pracovní svetr, neexistují. Zaměstnavatel musí dbát na to, aby byly pracovní oděv použitelný. Plán na obměnu pracovních pomůcek se řeší podle potřeb a poznatků firmy o tom, jak často je nutno tyto věci měnit.

• #38002 Reply

Michaela Veselská

Dobrý den,

prosím o radu, jestli zaměstnavatel je povinný proplácet zdravotní obuv? máme danou předpisovou, která se sežene jen ve zdravotních potřebách a jelikož to není levná záležitost a obuv se opotřebuje i brzy při 12hod. směnách,tak je to i finančně náročná záležitost.Děkuji

S pozdravem

M.Veselská

• #38003 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, z dotazu není zřejmé, jestli vykonáváte práci, u které je stanovena povinnost zaměstnavatele poskytovat Vám pracovní obuv. Tato povinnost je stanovena pouze u vybraných profesí. Zdravotní obuv (které není Vám proplácet nemusí. Pokud tedy nespadá obuv do kategorie, kdy by to byla jeho povinnost, pak se proplacení nejspíš nedomůžete (viz nařízení vlády 495/2001 Sb.).

• #38004 Reply

Michaela Veselská

Dobrý den, děkuji za odpověď, jen k upřesnění, pracuji jako asistentka prodeje-prodavačka v nábytku.

S pozdravem

M.Veselská

• #38005 Reply

Sabina Veselská

Dobrý den, prosím máme předepsanou všichni stejnou uniformu-ženy a muži, která se skládá z dlouhých džín a s krátkých triček, které musejí být zastrčené dovnitř, představa dl.džín v létě si neumím představit, jelikož klimatizace v obchodě není, ale nejvíc nám vadí zastrčená trička, když elastické džíny nedovoluji ani pořádně zapnout natož ještě zapínat s tričkem a jelikož jsme v neustálém pohybu a uvítali by jsme většina volnější a prodyšnější oblečení, se nám tato uniforma zdá zcela nevyhovující, ještě je to prosperující firma a ne všichni máme štíhlé postavy a zastrčená trička silnější postavy ještě zdůrazňují…Nikdo se nás neptal na názor, dokonce vyhrožují důtkami pokud nebudeme nosit jejich požadavky i když většina z nás je proti,nevíme jaký postup zvolit…

Děkuji

• #38006 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže Vám nevyhovují vnitřní regule firmy o oblékání, pak se rozhlédněte po jiné práci. Zaměstnavatel má jistě své důvody a ve vydání takových vnitřních pokynů o oblékání mu nic nebrání. Můžete sice sepsat nějaké připomínky, ale záleží na něm, jak celou věc uváží.

• #38007 Reply

Jarmila Štulcová

Dobrý den,zajímá mě,zda v oblasti školství – spec.práce učitelek v MŠ existuje konkrétní vyhláška či směrnice,která upravuje frekvenci a rozsah pořizování pracovních pomůcek a které přesně to jsou – zda ochranná obuv,či pracovní plášť nebo obojí.Děkuji za odpověď J.Štulcová

• #38008 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obecně je tohle upraveno v §104 ZP a jedním ze základních předpisů je nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. Ovšem o podrobnější informace v této specifické záležitosti (v záplavě předpisů, směrnic a metodických pokynů MŠMT) požádejte u odboru školství na městském nebo krajském úřadu.

• #38009 Reply

mana vana

Dobrý večer,

chtěla bych se prosím Vás zeptat, začala jsem pracovat jako ošetřovatelka na domově důchodců a chtěla bych se zeptát na co všechno mám od zaměstnavatele nárok během roku? Zřizovatelem je obec a oblečení si budu zřejmě kupovat sama, ale nevím v jaké hodnotě a nikdo mi to není schopen říct? A hygienické potřeby nebo ručníky na ně mám nárok taky? Děkuji s pozdravem.

• #38010 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rozsah poskytování takových pomůcek vyplývá z předpisů, které jsou uvedeny v předchozích odpovědích. Ve Vaší profesi není rozsah povinného vybavení až tak velký. Záleží na tom, jaké ustrojení je požadováno ve Vašem zařízení. Konkrétní výčet Vám zde však nepodáme. Podrobnosti by Vám mohli sdělit např. na příslušném odboru městského úřadu, popřípadě na inspektorátu práce.

• #38011 Reply

Jiří Pospíšil

Dobrý den , jsem zaměstnanec obecního úřadu.Pracovní smlouvu mám jako řidič silničních vozidel .Práce provádím rozmanité od obsluhy a údržby kolového rypadla , práce s mutorovou pilou , třídění odpadů , svářování el.obloukem a zámečnické práce , opravy vodovodního řadu ,ruční úklid sněhu po obci atd.Výkon prácí je převážně pod širým nebem , na dílně se v zimních měsících pohybuje teplota od +2 do +9 stupňů . Kde zjistím na jaké OOPP , mycí čistící a dezinfekční prostředky a v jakám množství mám nárok a jakým způsobem se jich mám domoci u zaměstnavatele.

Za radu děkuji Jiří Pospíšil

• #38012 Reply

Eva Nosková

Dobrý den,

pokud mi zaměstnavatel koupil pracovní oděv (bunda, boty)a nyní byl ukončen můj pracovní poměr, mám nárok si tento oděv ponechat nebo je to majetek podniku a musím ho odevzdat(jsou jim taktéž přidělována inv. čísla?)? Děkuji za odpověď.

• #38013 Reply

Karel Dlouhý

Inventární čísla přidělována nejsou. Ale jde o majetek podniku, takže je oprávněn požadovat odevzdání (ostatně k čemu by Vám byl, když už tam do práce chodit nebudete – a v jiném zaměstnání Vás zaměstnavatel vybaví).

• #38014 Reply

Šárka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to na nárok prac. oděvu. Manžel pracuje u firmy jako montér ( vrtá do zdi) takže má po týdenní práci montérky špinavé a musejí se většinou jednou za týden, někdy i víckrát vyprat. Dostal od zaměstnavatele montérky a po roce a půl se začínají rozpadat. Chtěla bych vědět za jak dlouho má nárok na nové. Děkuji

• #38015 Reply

peetrs peetrs

zaměstnavatel má nárok i na zimní bundu nafasovanou před 5-ti lety??? to se mi zdá absurdní,,,

• #38016 Reply

Jana Žáková

mám dotaz na nevhodnou pracovní obuv kterou nám koupil zaměstnavatel. Obuv se ale nedá nosit ,pálí v ní nohy a dělají se otlaky .Práce je v hale kde je horko a musíme obsluhovat stroje ,takže nohy v botách jsou pěkně spařený .Kam se máme obrátit pro radu aby nám obuv dali jinou ,vyhovující tomuto prostředí.

• #38017 Reply

Karel Veselý

Dobrý den, chci se zeptat na to, zda musí pracovní obuv splňovat nějakou normu. Na těchto stránkách -> http://www.totalprotect.cz/pracovni-obuv píší o nějakých technických požadavcích. Pokud si chci pracovní obuv odepsat z daní tak musím zkoumat, zda splňuje nějaký zákon? Díky za odpověď

• #142798 Reply

iveta pokorná

Dobry den,zajima me,kdyz uklizim v nemocnici jak casto mam narok na toaletni papir,mydlo a krem,je nam totiz poskytnut jednou za 3 mesice.dekuji

• #165433 Reply

Robert

Bohužel vysvětlit zaměstnavateli, že když koupí jednou pořádný vybavení, tak to ve výsledku vyjde levněji, než kupovat každou chvíli nejlevnější šunt, je nemožný. Ještě jsem nikde nenarazil, že by tahle prostá logika fungovala.

Odpověď na téma: ochranné pomůcky
Informace o uživateli: