odbor státní sociální podpory

Forum Fóra Ostatní Obecné odbor státní sociální podpory

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 11 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #74628 Reply

    Pavel Novák

    Je odbor státní sociální podpory který vyplácí dávky a vymáhá přeplatky na dávkách státní sociální podpory správcem daně ?

  • #74630 Reply

    PK

    Správou daně se rozumí právo činit opatření potřebná ke správnému a úplnému zjištění, stanovení a splnění daňových povinností, zejména právo vyhledávat daňové subjekty, daně vyměřit, vybrat, vyúčtovat, vymáhat nebo kontrolovat podle tohoto zákona jejich splnění ve stanovené výši a době. (§1 odst. 2 zákona č. 337/1992 Sb.) Podle třetího odstavce téhož paragrafu podle zákona o správě daní a poplatků (337/1992 Sb.) postupují finanční orgány a další správní i jiné státní orgány České republiky, jakož i orgány obcí v České republice věcně příslušné podle zvláštních zákonů ke správě daní (dále jen "správce daně"), daňové subjekty, jakož i třetí osoby stanovené v tomto zákoně.

    S ohledem na rozsah působnosti předmětného zákona (§1) lze uvést, že odbor státní podpory není při výkonu funkce správcem daně ve smyslu zákona o správě daní a poplatků. Tuto skutečnost potvrzuje mj. i výklad zákona o hmotné nouzi (viz §55 odst. 3 zákona 111/2006 Sb.)

  • #74631 Reply

    Jiří Brejcha

    Kolik si může brigádník vydělat, aby jeho rodičům stát neztrhl peníze z doplatku do životního minima?

  • #74632 Reply

    Alex

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kam se mohu obrátit, pokud jsem zjistila nepřiznávaný příjem jisté osoby související s pronájmem bytu.

  • #74633 Reply

    Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, můžete podat podnět na finanční úřad, který má na starosti správu daní, tudíž také daní z příjmů. Jestliže by se Vaše tvrzení skutečně prokázalo, jednalo by se o daňový únik. Za nepřiznáné částky se doměří daň z příjmu společně s úroky z prodlení. Jestliže by šlo o větší rozsah mohlo by být zatajení daně posouzeno dokonce jako trestný čin neodvedení daně dle § 147 trestního zákona.

  • #74634 Reply

    Redaktor – Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, požádejte o konzulatci na odboru sociálních věcí u obecního (městského) úřadu.

  • #74635 Reply

    Jitka Ketnerová

    Dobrý den.

    Mám dotaz a vzhledem k tomu ,že začínám ,tak nevím jak postupovat.Jsem zaměstnaná ,otevřela jsem si obchůdek s textilem.Chtěla bych tam zaměstnat paní ,která je v důchodě.Slyšela jsem ,že ji lze zaměstnat formou dohody o vykonané práci.Prosím co to ve zkratce znamená/ jaké jsou podmínky/ a co proto musím udělat,co vše k tomu musím zajistit- myslím tím úřady ,abych se něčím neprovinila a neplatila hned třeba pokutu.

    Budu Vám velice vděčná za každou radu.Jinak Všem přeji prima Vánoce a šťastný Nový rok 2008.

  • #74636 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, jestliže máte obchod, pak pravděpodobně nejste zaměstnaná, ale jste osoba samostatně výdělečně činná (nejspíše živnostník). Paní v důchodu můžete zaměstnat např. na dohodu o provedení práce. U té je však maximální limit 150 hodin odpracovaných hodin ročně. Je otázka, jestli Vám to bude stačit. Výhodou je, že kromě srážky daně z odměny, kterou pošlete finančnímu úřadu, nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění. Druhou variantou je dohoda o pracovní činnosti. Zde je limit v tom, že zaměstnanec nesmí pracovat déle než 20 hodin týdně (tj. cca 5 hodin denně). V tomto případě platíte nejen daň z odměny, ale i zdravotní a sociální pojištění. Nakonec je možné zaměstnat paní na klasickou pracovní smlouvu s tím, že si třeba sjednáte kratší pracovní úvazek. U pracovní smlouvy je však mnohem vyšší administrativní náročnost a mnoho povinností, které jako zaměstnavatel musíte dodržovat. Konkrétní informace a formuláře získáte na finančním úřadu, na správě sociálního zabezpečení a na příslušné zdravotní pojišťovně.

Odpověď na téma: odbor státní sociální podpory
Informace o uživateli: