odhad nemovitosti

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti odhad nemovitosti

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jana Mondoková a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

• Autor

Dana Sýkorová

Je možné sdělit přibližný nárůst (např. v procentech, evt. koeficient výpočtu) výše odhadu nemovitosti, který byl vypracován 03/1995. Jedná se nám o odvození přibližné výše odhadu k dnešnímu dni. (Stav nemovitosti nezměmněn.)

• #64409 Reply

Alena

Dobrý den,

v roce 2005 jsme si nechali udělat odhad ideální poloviny pozemku. V odhadu jsou zde uvedeny dvě ceny:

jedna nižší: 72 000

druhá vyšší: 220 000.

Nevím, jaká cena je stěžejní pro prodej. Můžete mi s tímto poradit?

Tzn: mohu polovinu ideální poloviny v tomto případě prodat cca. za 180 000, aniž bych nějak cenu navyšovala či ponižovala?

Slyšela jsem, že prodej třetí osobě ideálních polovin nemovitostí není moc výhodný, jelikož se většinou

prodávají pod cenou. Je toto pravda?

• #64410 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kontaktujte znalce v oboru nemovitostí,ten Vám sdělí, jak je v této věci postupovat. Tento odhad je však již velice starý, úřady vyžadují odhady aktuální. Budete tedy jistě potřebovat odhad nový.

• #64411 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, při oceňování nemovitosti je více hledisek. Nemovitost lze ocenit znaleckým posudkem na základě stáří, použitých stavebních materiálů, stavu nemovitosti apod. Narozdíl od toho je jiným způsobem stanovení ceny odhadní (tržní), která se zabývá tím, za kolik by se v určitý čas a v určité lokalitě nemovitost prodala (to chtějí např. banky, aby zjistily za kolik lze prodat zastavenou nemovitost v případě nesplácení hypotéky). Ocenění znaleckým posudkem a odhadní cenou se často velmi liší. Pokud jde o cenu ideálních podílů, to je otázka spíše pro realitního odborníka.

• #64412 Reply

Michal Bican

Prosim poraďte mi, je možné abi byl odhad stejné nemovitosti v rozmezí 1 roku vyšší o 50% i když se na ní nic neopravylo ba naopak ani lokalita není nějak žádanější.

• #64413 Reply

Petr Petr

Pokud jak uvádíte, že se stav nemovitosti ani jiné okolnosti nezměnily, tak by se odhad asi lišit neměl. Ovšem posudky se vyhotovují pro různé účely a poté se výsledná suma lišit může (viz. bližší vysvětlení proč tomu tak je máte uvedeno níže od pana magistra).

• #64414 Reply

Barbora Pospíšilová

Dobrý den,

město mi nabídlo byt k prodeji, mám zájem byt koupit, ale co se mi na tom zdá divné je to, že odhad bytu prováděla paní odhadkyně, kterou si vybralo město samo, přímo v našem bytě. Aby jsem to upřesnila tak byla přímo u mě doma a ptala se na omítky, okna atd. Myslela jsem, že když prodává město byt tak odhad se dělá jen podle toho kolik m2 byt má a v jaké lokalitě se nachází a podle stáří domu a ne podle toho jak mám zařízený byt.

Děkuji, Posíšilová B.

• #64415 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odhadce však nezajímá zařízení Vašeho bytu, ale jeho skutečný stav s přihlédnutím k jeho stáří a stavu. A o tom se od stolu rozhoduje těžko, na to musí znalec nemovitost osobně vidět (byť se najdou i ti, kteří se s prohlídkou neobtěžují).

Není tedy jasné, proč by jste na tím měla podivovat.

• #64416 Reply

Jana

Dobrý den, zajímavé je že při odhadu na to odhadce hledí na stáří a stav…protože právník řekl že dnes už se děla jen cena obvyklá,také se mi to zdá nefér,protože pokud se to jedná ne zrovna hypotéky mělo by se do ceny zahrnout vše.teď nevím co si mám myslet.

• #64417 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Takže podle Vás stáří a stav bytu nejsou při rozhodování o ceně obvyklé podstatné a je zbytečné, aby znalci vůbec někam chodili a ještě se navíc domáhali prohlídky. Postačí, když si v regionální inzerci zjistí, kolik tak stojí podobný byt a sepíše posudek od stolu? I když půjde o dva původně zcela stejné byty, ale jeden bude udržovaný, s novým jádrem, podlahami a druhý naopak zdevastovaný a s oprýskanými zdmi, nemusí to znalce trápit, o oba byty ocení stejnou obvyklou cenou bez toho, že by je viděl a stačí, že mu někdo povypráví, jak byty vypadají?

I k tomu, aby znalec odhadl obvyklou cenu, by se měl s bytem seznámit.

• #64418 Reply

Jana Mondoková

Myslím si že na tom záleží právě roto se divím co mi řekl právník. Když jsem začala mluvit o stavu…omítky..a podobně zasekl mě a svedl me z cesty.víte co, zaplatíte právníkovi a očekáváte že vám pomůže, ale jak to tak vypada..nejlepsí je jít na právnickou fakultu a pomoci si sám.ale děkuji vám.

Odpověď na téma: odhad nemovitosti
Informace o uživateli: