odměna advokáta

Forum Fóra Trestní právo Trestní řízení odměna advokáta

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Tomáš Pavelka a poslední změna je stará 7 let, 6 měsíců.

• Autor

H. O.

Dobrý den,

na internetu si mi podařilo zjistit, že se odměna avokáta většinou řídí vyhláškou o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif). Zde stojí, že Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby činí z tarifní hodnoty

1. do 500 Kč 300 Kč,

2. přes 500 Kč do 1 000 Kč 500 Kč,

atd.

Vůbec tomu nerozumím. Co je tarifní hodnota úkonu a kde ji zjistím u jednotlivých úkonů?

Potřebovala bych vědět, kolik by tak mohl stát advokát k zastupování před soudem (hlavní líčení) ve věci zpronevěry.

Děkuji.

S pozdravem

HO

• #53557 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

tato problematika se rozhodně nedá vysvětlit v rámci tohoto bezplatného poradenství a jen pro ilustraci odměňování advokátů je častá otázka u advokátních zkoušek. Tedy, zde nevysvětlitelné.

Raději se zeptejte přímo osobně svého advokáta.

• #53558 Reply

Miroslava Wengřínová

u jedné úvěrové společnosti jsem měla zaplatit smluvní pokutu 2251 kč,žádala jsem je o prominutí této pokuty,neozvali se mi, po roce mi přišel dopis od jejího právního zástupce,že mám tuto částku uhradit,tak jse neptodledně učinila,jinak,že bude rozhodčí řízení,ačkoli jsem zaplatila,po měsíci mi přišlo rozhodnutí,že mám opět tuto částku uhradit a právnímu zástupci mám uhradit 856á za odměnu za vypracování žaloby.Napsala jsem jak rozhodci,že jsem už dávno požadovanou částku uhradila,ten mi odpověděl,že se mám obrátit na úvěrovou společnost a na jejich právního zástupce,že on už s tím nemá co do či nění.Napsala jsem úvěrové firmě,že když okamžitě obdrželi požadovanou částku,že nebyl důvod k rozhodčímu řízení,ti mi napsali,že se mám už jen obrátit na jejiho právního zástupce,napsala jsem mu dva dopručené dopisy a vůbec mi neodpověděl,takže ačkoli needlužím nikomu nic přesto po mně chce právní zástupce naprosto nehoráznou částku,a odměna by měla být přiměřena vmahané částce

• #53559 Reply

Dobrý den,

měla byste se obrátit na advokáta a předložit mu veškeré listiny. Pokud jste zaplatila předtím, než oni podali návrh rozhodci, samozřejmě nic navíc platit nemusíte. Pokud ale bylo uhrazeno až poté, bude záležet na znění rozhodnutí.

• #53560 Reply

Lenka Bittnerová

Dobrý den,prosím o radu.V minulém roce byl náš nezletilý syn souzen za výtržnictví,býl mu přidělen obhájce.V listopadu soud skončil,syn dostal 1rok podmínku a tím se s námi i obhájce rozloučil.Dnes,více jak po půl roce,nám přišel dopis,kde se píše,že si pí.obhájkyně zažádala o odměnu a paušální náhradu hotových výdajů.Dále se tam píše,že o tom bude rozhodováno samostatným usnesením zda to odsouzený,tedy nezletilý syn,musí uhradít.Pokud ale osvědčí, že nemá prostředky, tak si může zažádat o příznání obhajoby bezplatné.Mysleli jsme,že když mu byl obhájce přidělen ,tak bezplatně a nebo nás o tom měl alespon to skončení líčení seznámit.My tomu nerozumíme a proto vás prosíme o vysvětlení,případně o radu jak postupovat.Předem moc děkuji

• #53561 Reply

Dobrý den,

soudem ustanovený obhájce, tzv. ex offo neznamená obhájce bezplatný. V některých zákonem stanovených případech zákon vyžaduje povinné zastoupení advokátem (např. u nezletilých) a pokud si jej obviněný nezvolí sám, soud mu jej musí ustanovit. Advokát však nemůže tuto obhajobu poskytovat bezplatně – proto po skončení řízení zašle soudu své vyúčtování (dle vyhlášky) a soud mu přizná odměnu a tu mu také zaplatí. Teprve poté soud rozhoduje o tom, zda takto vyplacenou odměnu bude vyžadovat od obviněného nebo zda bude tento od placení osvobozen. U nezletilých je téměř jisté, že bude osvobozen. Proč by ale např. měli mít nárok na bezplatnou obhajobu i ti, kteří vlastní dostatek finančních prostředků? To by si pak nechávali advokáty takto "zadarmo" ustanovovat všichni a to nelze.

• #53562 Reply

Robin Hisem

Dobrý den,

potřeboval bych vědět do kdy může advokát ex offo vyúčtovat své úkony. Bylo mi řečeno, že tato lhůta je 2 měsíce po provedení úkonu, ale nejsem schopen to nikde najít. Děkuji

• #53563 Reply

Tez Ka

Dobrý den,

vyúčtování nákladů nutné obhajoby musí advokát zaslat soudu do 1 roku od ukončení zastupování ve věci. Pokud tak do jednoho roku neučiní, nemá již na odměnu právní nárok.

• #53564 Reply

Milan Vagner

Dobrý den, můj dotaz se týká odvolání na rozsudek Městského soudu v Praze. Jde zhruba o toto: V roce 2007 jsem byl obviněn ze závažného trestného činu, kde byla horní hranice trestu 8 let odnětí svobody, na tento paragraf se vztahuje nutná obhajoba, dostal jsem tedy přiděleného obhájce ex-offo, který mně zatupoval. V roce 2008 jsem byl Obvodnim soudem pro Prahu 4 odsouzen ke 3 letům odnětí svobody s podmínkou na 3 roky, na tento rozsudek jsem se odvolal k Městskému soudu v Praze a ten rozsudek Obvodního soudu zrušil a vynesl nový rozsudek a odsoudil mně znova ke 3 letům s podmínkou na 3 roky. Na tento rozsudek jsem podal dovolání k Nejvyššímu Soudu ČR a ten mi dal za pravdu a konstatoval, že se jedná o špatné právní posouzení a oba rozsudky jak Obvodního tak Městkého soudu zrušil a zrušil také všechna rozhodnutí na ně navazující. Zhruba po 4 měsících mi přišel rozsudek Městkého soudu, že jsem povinen uhradit náklady na obhajobu 28.000Kč s odůvodněním, že v mém případě se jednalo o nutnou obhajobu a jsem povinen zaplatit. Takže já mám teď platit za chybné právní posouzení soudů. Prosím o radu jestli je možno stím něco dělat po případě k jakému soudu se odvolat, protože v tomto rozhodnutí je uvedeno, že stížnost není přípustná. Děkuji

• #53565 Reply

Daniel Bláha

Rád bych se zeptal, jak a kde žádat o peníze, které jsem zaplatil za obhajobu svému právníkovy. Obvinění bylo zrušeno v celém rozsahu, měl bych dostat peníze za obhajobu zpět od státu, je to pravda?

Děkuji za odpověď.

• #53566 Reply

Roman M.

V trestním řízení vám přidelí soudce obhájce za sníženou cenu nebo zdarma vzhledem k vaší situaci(finanční). Ale představa že si najmete kluky z Brož-Novák-Sokol který berou 6000 za hodinu a stát to zacvaká je divoká. Ale můžete se domáhat náhrady ujmy na min. spravedlnosti a to za ušlou mzdu, splečenskou ujmu…. .

Co tak se zeptat toho právnika?

• #53567 Reply

Daniel Bláha

Toho právníka jsem se samozřejmě ptal, ale neměl na mě čas, skvělý právník.

Nakonec jsem si to našel sám, tohle jsem hledal:

http://portal.justice.cz/justice2/MS/ms.aspx?o=23&j=33&k=2636&d=106018

• #53568 Reply

Tomáš Pavelka

Dobrý den,

mam dotaz ohledně placení advokátů ex offo.

Roku 2007 v říjnu jsem byl odsouzen u městského soudu k 1 letu podmínky, 19 prosince 2007 jsem dostal usnesení, kde bylo vystaveno vyučtování služeb mého advokáta ex offo.Částka činila 33 129 kč. Do dnes se mi nikdo neozval, stím že bych to měl státu zaplatit, a určití lidé mně ujišťovali, že to po mě stát bude určitě vymáhat, ale máme 21. brezna 2010 a pořád nic. Kdy nebo do kdy to po mě stát po mě může vymáhat??? neboli může to propadnout ve smyslu, že na mně zapoměli?

Odpověď na téma: odměna advokáta
Informace o uživateli: