Odpracovaný čas při pracovních cestách

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Odpracovaný čas při pracovních cestách

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Anežka Škovroňová a poslední změna je stará 8 let, 1 měsíc.

  • Autor
    Příspěvky
  • #58577 Reply

    Jan Cimbálek

    Dobrý den.

    Doslechl jsem se, že při pracovních cestách není čas strávený cestou na služební cestu zahrnován do odpracované doby. Před sebou mám vytištěnu Vaši odpověď na podobnou otázku (od jistého Václava Sehnala ze dne 27.2.08), kde toto potvrzujete.

    Mezi jeho a mým případem je jeden rozdíl. Na rozdíl od něj, já mám pružnou pracovní dobu, tedy mohu volit její začátek a konec s tím, že "základní pracovní doba" je od 9 do 15 hodin. Na určeném místě mám být od 9 a mám tam odpracovat 40 hodin týdně. Zaměstnavatel mi v místě výkonu hradí ubytování, tzn. dojíždím v pondělí tam a v pátek zpět. Celkem týdně činí cestovní čas kolem 5 hodin. Jedná se práci přes čas (nebo "překážka ze strany zaměstnavatele"), nebo je to mé "volno", jako v případě zmíněného pana Václava?

    Předem děkuji za odpověď.

    Cimbálek

  • #58579 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, to řeší §85 odst.4 ZP: "Pružné rozvržení pracovní doby se neuplatní zejména při pracovní cestě zaměstnanců,…, v takových případech platí pro zaměstnance předem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel pro tento účel povinen určit.". Na základě takového rozvrhu se pak posuzují nároky na náhradu cestovních výdajů a mzdy.

  • #58580 Reply

    Jan Cimbálek

    Děkuji za odpověď. Sice to nepovažuji ze strany zákonodárců za etické, nicméně to samozřejmně nic nemění na závaznosti předpisu.

    Ještě mám jednu otázku: Toto je striktně platné, nebo je možno z tohoto ustanovení vybočit například dohodou, že mi zaměstnavatel z vlastní vůle tento čas (tedy čas strávený na cestě) započítávat?

    Uznávám, že je to poněkud hypotetické, obecně to není v jeho zájmu… Nicméně, je tato možnost přípustná?

  • #58581 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, uvedené ustanovení je kogentní, tzn. že se od něj nelze odchýlit ani jej nahradit dohodou. Ovšem pokud uzavřete "dohodu", která není v souladu se ZP a budete ji oba plnit, tak je to jen Vaše věc. Kdyby se však dostala před soud, byla by shledána neplatnou.

  • #58582 Reply

    Anežka Škovroňová

    Dobrý den,

    vzhledem k tomu, že není cesta zpět ze služební cesty brána jako přesčas, může se zaměstnanec nějak bránit tomu vyjíždět denně (s návratem k večeru) a požadovat zaplacení noclehu poblíž místa výkonu práce? Popř. může odmítnout vyjet na služební cestu např. 20x za měsíc?

    Děkuji.

Odpověď na téma: Odpracovaný čas při pracovních cestách
Informace o uživateli: