Okamžité zrušení pracovního poměru

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Okamžité zrušení pracovního poměru

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Veronika Filipová a poslední změna je stará 4 roky, 5 měsíců.

• Autor

Jakub

Dobrý den, mám problém a potřeboval bych poradit od někoho kdo se vyzná. Skoro 2 roky jsem pracoval v obchodě se sportovním vybavením. Po celou dobu pracovního poměru jsem neměl sebemenší problém. Včera jsem udělal fakt hloupost a chtěl jsem si z prodejny něco odnést tzn. odcizit asi v hodnotě 2000,-. Nevím vůbec co mě to napadlo ale při odchodu jsem to nezvládl a přiznal jsem to a ukázal batoh při kontrole. Jsem připraven nést následky tzn. už vím že dostanu okamžitou výpověď, ale nepohybuji se v oblasti práva tak bych byl velice rád kdyby mi někdo řekl co mám čekat co bude ve výpovědi co bude s výplatou jestli mi ji můžou vzít či nikoli atd.

Ač jsem udělal to co jsem udělal tak zaměstnavateli nevznikla žádná škoda. Děkuji Vám za odpovědi

• #46732 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže jste se pokusil z prodejny odcizit zboží, pak se obávám, že s Vámi zaměstnavatel může zcela legálně okamžitě zrušit pracovní poměr. Nepůjde tedy o výpověď s dvouměsiční výpovědní dobou, ale o okamžité zrušení pracovního poměru ke dni, který bude v dokumentu uveden. Budet mít samozřejmě nárok na plat za dobu, kterou jste pro zaměstnavatele řádně odpracoval a také na proplacení případné nevyčerpané dovolené. Nárok na odstupné Vám samozřejmě také nevznikne. Po ukončení pracovního poměru se sice můžete zaevidovat na úřadě práce, ale kvůli okamžitému zrušení pracovního poměru nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

• #46733 Reply

Janula

Dobrý den,

může se mnou zaměstnavatel zrušit pracovní poměr, když jsem při výpočtu bonusů udělala chybu a zaměstnanci, kteří mají nárok na bonusy je tím pádem nedostaly vyplacené a dostanou je až v další výplatě? Chápu, že je to závažné porušení, ale je natolik závažné, aby se mnou zaměstnavatel mohl hned zrušit pracovní poměr, když se mnou nikdy v minulosti žádné problémy nebyly? Děkuji.

• #46734 Reply

Veronika Filipová

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o posouzení situace, zda je možné považovat Vaše jednání jako porušení povinností zvlášť hrubým způsobem či nikoliv.

Toto posouzení musí učinit nejdříve Váš zaměstnavatel a v případě sporu pak soud. Bude proto vždy záležet na konkrétním případě. Obecně však lze říci, že judikatura soudu se spíše přiklání k restriktivnímu výkladu zvlášť hrubého porušení pracovního poměru. Dá se tedy v zásadě říci, že pouze pokud by s ohledem na závažnost porušení povinností zaměstnancem nebylo po zaměstnavateli možné spravedlivě požadovat, aby zaměstnance zaměstnával alespoň po dobu výpovědní lhůty, tehdy může pracovní poměr skončit okamžitě.

S výhradou toho, že neznám podrobně Vámi popsaný případ, bych se přikláněla spíše k variantě, že se ve Vašem případě o zvlášť hrubé porušení povinnosti nejednalo.

JUDr. Veronika Filipová, advokátka

http://www.ak-filipova.cz

Odpověď na téma: Okamžité zrušení pracovního poměru
Informace o uživateli: