opatrovnický soud

Forum Fóra Občanské právo Procesní právo opatrovnický soud

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Horák a poslední změna je stará 5 let, 5 měsíců.

• Autor

Marcela Pospíšilíková

Prosím o odpověď na dotaz zda žádost na opatrovnický soud na stanovení zákonného zástuce dítěte pro jeden právní úkon (konkrétně se jedná o darování nemovitosti nezletilému dítěti)musí být podána na soud místně příslušný k trvalému bydlišti dárců (rodiče) a obdarovaného (nezletilý syn) nebo může být podána i v místě trvalého bydliště zvoleného zákonného zástupce (bratr matky nezletilého). Děkuji. M. Pospíšilíková

• #69242 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k tomuto řízení o schválení právního úkonu za nezletilého je příslušný okresní soud, v jehož obvodu má nezletilé dítě bydliště.

• #69243 Reply

Libor Dvořák

Dobrý den,

před několika týdny mi byla udělena funkce opatrovníka. Kvůli finančím nákladům s touto funkcí spojenou jsem se rozhodl zažádat o odměnu pro opatrovníka. Bohužel však netuším o jak velkou měsíční sumu si mám zažádat, aby tato suma nebyla přehnaná a byla mi přidělena. Situace je taková že bydlím na druhém konci republiky od opatrovaného, tudíž mám nemalé náklady na cestování. Plus samozřejmě zařizování na úřadech, telefonáty a další drobnosti. Termím ušlý zisk lze také vzít v potaz.

Předem děkuji alespoň za Váš odhad. Děkuji

• #69244 Reply

Kateřina Nosková

Dobrý den,mohli byste mi poradit v otázce zákonného zástupce pro nezletilého v případě mé smrti?? Problém je takový : Jsem registrovaná se svou partnerkou, která se mnou vychovává mého nezletilého syna.

Chtěla jsem proto stanovit mou partnerku jako zákonného zástupce v případě mé smrti, ale notář mi sdělil, že nárok na nezletilého má pouze zákonný zástupce, není-li zbaven rodičovských povinností. Otec nezletilého ani jeho rodina nejeví zájem o nezletilého.Nezletilého otec nekontaktuje, nemá snahu o návštěvu, neplatí alimenty – již má tři exekuce na plat a ani tak neplatí – prostě nestará se a ani se soudy nespolupracuje.

Jak mám tedy docílit toho, aby soud zrušil rodičovské povinnosti ( má – li vůbec nějaké) od otce nezletilého a jak to právně ošetřit pro případ mé smrti, aby nezletilého měla dál v péči má partnerka?? Věřím, že nějaká možnost se najde – spíš doufám.

Předem děkuji za odpověď.Nosková

• #69245 Reply

antony antony

Dobrý den, nejsem právník, ale důvodně( na zíkladě zákona o rodině) si myslím, že Váš problém se dá řešit tak, že podáte žalobu na zbavení rodičovské zodpovědnosti proti otci, adresujete ji soudu, v jehož obvodu má Vaše dítě bydliště a opřete ji o tvrzení, že žalovaný( otec) závažným způsobem zanedbává rodičovskou zodpovědnost, tím, že o dítě nepečuje, nemá zájem se s ním stýkat, neplní vyživovací povinnost atd., přičemž musíte navrhnout důkazy, kterými své tvrzení prokážete, může to být třeba výslech učastníků, usnesení soudu o nařízení výkonu rozhodnutí( exekuce) apod. ( vše co tvrdíte, musíte podložit důkazy).

Pokud jde o 2. otázku, myslím si, že by stačilo učinit prohlášení před notářem o tom, že si přejete, aby se v případě Vaší smrti, stala poručníkem Vašeho nezletilého dítěte ta a ta osoba, ona pak, po Vaši smrti, tuto listinu předloží soudu, ktery bude rozhodovat o ustanovení poručníka Vašemu dítěti. Opakuju, nejsem právník, je to jen stručná nástin řešení. Hodně štestí!

• #69246 Reply

libor klementa

Přeji dobrý den,rád bych se obrátil na někoho kdo mi trošku poradí.

Minulý rok v říjnu mi zemřel otec,od listopadu se řeší dědictví a dodnes nic není vyřízené.Nevíte jaká je lhůta na vyřízení dědictví?Od dubna tohoto roku leží spis na opatrovnickém soudu v Brně a stále se nic neděje.Mohl bych se někde na internetu dozvědět kdy tento spis bude vyřízen?

Překvapuje mne že jakákoliv organizace má lhůtu na vyřízení a u soudu nic takového neplatí?Prosím poradte,jak to urychlit,nebo kam se obrátit.díky

• #69247 Reply

Jitka Tvrdá

Dobrý den, potřeboval abych poradit. Po rozvodu před 2,5 lety mi byla tehdy 14 letá dcera svěřena do péče. Protože jsem se ale přestěhovala do nového bydliště a dcera si přála dokončit základní školu v místě svého bydliště, souhlasila jsem, že u otce po tuto dobu zůstane. Mne navštěvovala asi každý 2. víkend. Od září loňského roku nastoupila na střední školu, do které dojížděla a bydlela přes týden u mně, na víkend jezdila za otcem. Vytvořili jsme jí ty nejlepší podmínky, přesto se její vztah ke mně a mému novému manželovi zhoršoval a od února ona sama podala žádost o přestup na střední školu v místě bydliště otce. Přitom otec na ni špatně dohlíží, dcera začala už dříve pít, kouřit, chytla se špatné party. Když nyní po bývalém manželovi požaduji, aby si vyřídil svěření do své péče, odmítá. Chtěla jsem mu platit na dceru 2.000,- Kč měsíčně, to se mu zdálo málo. Dceři jsem platila i stavební spoření, které bych nyní chtěla zrušit, bývalý manžel to odmítl podepsat.Jaký postup navrhujete?

• #69248 Reply

Karel Horák

Dobrý den.Mám skoro 2 letého syna,ne ve své péči.Od roku 2011 platím řádně výživné 1500kč.Ted jsme byly opět u soudu kdy žádala zvýšení výživného na 3 tisíce korun,ale soudkyně to zamítla.Dále mi přítelkyně na mou žádost nepujčí syna,vídám ho občas,jen když nemá hlídání a potřebuje si něco zařídit.Když sem se jí ptal zda mi malého pujčí na cca 2 dny tak mi odpověděla že ne a já jako otec,který mám na to právo jsem vlastně mimo mísu.Mě tvrdí e když mu nicnekoupím tal mi ho nepujčí a mě už došla trpělivost.Mohu se obrátit na sociální odbor o střídavou péči,či mám rovnou dát návrh k soudu na střídavou péči.Děkuji

Odpověď na téma: opatrovnický soud
Informace o uživateli: