Oprávněnost zásahu do pracovní doby

Forum Fóra Pracovní právo Různé Oprávněnost zásahu do pracovní doby

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

D. Brejlová

Dobrý den, pracuji na částečný úvazek v instituci zřizované krajem, pracovní dobu mám písemně dohodnutou se zaměstnavatelem na dva dny v týdnu. Zbylé tři dny v téže kanceláři pracuje jiná kolegyně, takže se spolu na pracovišti nesetkáváme. Zaměstnavatel se nyní rozhodl, že každý týden budou porady, kterých se musí účastnit všichni (dosud to bylo tak, že porada byla podle potřeby a jednou byla v "můj" den, podruhé v den kolegyně) a jeden týden budu povinně jezdit na poradu v jiný než svůj pracovní den já, druhý týden naopak kolegyně. Vzhledem k tomu, že další tři dny (celé) pracuji ve druhé práci, to pro mě není možné. Zaměstnavatel to se mnou odmítá řešit, účast na poradách mi nařídil – prozatím ústně. Nepřipadá mi, že by jeho postup byl v pořádku, ale neumím najít oporu v Zákoníku práce.

Mohla bych Vás požádat o informaci, jak je možno v této situaci postupovat? S pozdravem DB

• #38419 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přidělovat Vám práci v době, kterou máte sjednanou. Mimo tuto dobu Vám může práci nařídit těžko, pokud nejde o přesčasy, což není tento případ. Dotyčný krajský úředník Vás tedy nesmí nutit k účasti na poradě mimo Vaši sjednanou dobu. Neváhejte podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Úřad samosprávy by měl zákony důsledně respektovat a ne si je svévolně vykládat a ukládat zaměstnancům povinnosti, které jdou nad rámec příslušných předpisů.

• #38420 Reply

D. Brejlová

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď. Mezitím jsem se ptala personalistky (nepatří do naší organizace) a ta mi oznámila, že jsem povinna na porady jezdit, protože pracovní dobu určuje zaměstnavatel a nemusí ho zajímat, že jsem při částečném úvazku pracovně vázána ještě jinde. Navíc mi účast na poradě mimo "můj" den prý může nařídit pouze ústně. Už jsem z toho zmatená.

Tato reakce zaměstnavatele vznikla v důsledku mého podnětu na Inspektorátu práce (porušování Zákoníku práce – bylo inspektorátem potvrzeno).

• #38421 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli to dotyčný činí pouze jako šikanu za Váš podnět, pak zvažte jestli Vám stojí za to, vůbec pro takový úřad pracovat. Proti nesolidnímu jednání tohoto úředníka toho pravděpodobně mnoho nenaděláte.

Odpověď na téma: Oprávněnost zásahu do pracovní doby
Informace o uživateli: