opravy v domě-SVBJ

Forum Fóra Obchodní právo Různé opravy v domě-SVBJ

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Vladimír Falépek a poslední změna je stará 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #36452 Reply

  Zdena Liptáková

  Dobrý den, prosím o radu:předseda SVBJ bez souhlasu dalších členů výboru prování různé opravy v domě-např.zednické práce ve spol. prostorech.Nyní zjištěna proplacena faktura cca 55OOOKčfirmě za provedenou práci.Jakou odpovědnost mäjí zbývající členové výboru, když o tom dopředu nevěděli,není souhlas, není nikde jejich podpis,není v zápise.Navíc si myslíme, že k tomu měl být souhlas nejen výboru, ale všech vlastníků.Jak se mohou bránit?Navíc se zjistilo, že v té době bylo již ukončené volební období výboru a faktura byla proplacena. Kdo nese odpovědnost?

  Děkuji za odpověď.Liptáková

 • #36454 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak to záleží zejména na tom, jak správu domu, nakládání s majetkem SVBJ a pravomoci orgánů upravují Vaše stanovy. Zákon 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, toto upravuje rámcově. Máte-li dojem, že došlo k překročení pravomoci člena výboru (resp. předsedy, kterému skončilo funkční období), předložte písemnosti (zj. stanovy) právníkovi k posouzení. Pak bude možné stanovit konkrétní postup a vyvodit důsledky proti dotyčnému, v krajním případě i prostřednictvím žaloby.

 • #36455 Reply

  Jitka Blažková

  Dobrý den,jsme dům o 7 bytových jednotkách.Rozhodlo se,že se udělá rekonstrukce střechy,aniž je to potřeba.Do fondu platíme málo,tak na to nejsou finance.Společenství jsem zaslala dopis,že nesouhlasím.Vůbec na to nereagovali a smetli se stolu.Stačila by přiměřená oprava,která by byla hrazena z fondu.Oni chtějí rozpusti fond oprav a zbylou čast si vypůjčit.3 byt jednotky(členové výboru)chějí platit hotově a po zbývajících chtějí,aby si sehnali půjčku sami na sebe.Hájí se tím,že nechtějí platit úroky. Proto nesouhlasí s půjčkou na SVBJ.Zají ma mě,zda tento postup je spravný.1)Rozpuštění fondu,2)Nutit do půjčky,aniž je jistoa,že žadateli banka půjčí.Jedné se o dost velkou částku.Děkuji

 • #36456 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle je vždy těžké rozhodování. Zvláště ti, co nežijí přímo v posledním patře pod střechou nemají často zájem tohle řešit. K rekonstrukci postačí souhlas 3/4 většiny vlastníků. Pokud budete tedy přehlasována, mnoho šancí již nemáte. Se žalobou uspějete těžko. Jde o kolektivní rozhodování a většinové rozhodnutí se uskuteční.

 • #36457 Reply

  Jitka Blažková

  Dobrý den,děkuji za odpověď. Ve stanovách máme, že s takovou, velkou opravou musí mít souhlas věech vlastníků. Porušují stanovy,tím že nemají usnesení a není žádná smlouva o dilo. Nevím zda to není střet zájmu,pokud rekonstrukci bude provádět předseda výboru.A zároveň v tom podniká.

 • #140032 Reply

  Vladimír Falépek

  Dobrý den jsme dům o čtyřech bytových jednotkách,každá jednotka má svého vlastníka a každá jednotka má svuj odvod spalin.Jak je to s údržbou(čištění,revize,opravy atd.)komínů.Dva vlastníci tvrdí že se musí starat každý sám o ten svůj včetně platby.A dva tvrdí že se veškeré opravy,čištění atd.se musí platit z fondu oprav.Nikde jsem se nedopídil jak to doopravdy má být.Předem děkuji za reakci na muj dotaz.

Odpověď na téma: opravy v domě-SVBJ
Informace o uživateli: