otěhotnění ve výpovědní lhůtě

Forum Fóra Pracovní právo Různé otěhotnění ve výpovědní lhůtě

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #38018 Reply

    Hana Pešlová

    Dobrý den,

    ve výpovědní době jsem zjistila že jsem těhotná.Výpověď byla dána z mé strany.Musela jsem okamžitě zůstat doma na rizikovém těhotenství.Chtěla jsem se zepatat kdo mi bude platit nemocenskou a jak dlou? Jak to bude v tomto případě s peněžním příspěvkem v mateřství a s rodičovskou dovolenou? Budu mít nárok na PPM a kdo jej bude platit a budu si moci vybrat ze 3 variant rodičovské dovolené.

    Předem moc děkuji za odpověď.

  • #38020 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, především záležitosti spojené s rodičovským příspěvkem budete řešit s úřadem státní sociální podpory (úřady práce, v Praze úřady městských částí). Pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, protože výpověď jste podala Vy a nevztahují se na Vás tedy ustanovení k ochraně zaměstnance při výpovědi od zaměstnavatele. Nemocenská Vám přesto poběží i dál (po skončení poměru). Jestliže jste byla účastna nemocenského pojištění v posledních 2 letech nejméně po dobu 270 dnů nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne. PPM vyplácí správa sociálního zabezpečení. Stejně tak nemocenskou. U velké organizace (firma nda 25 zaměstanců) výplatu zprostředkovává zaměstanavatel (pak si ji strjne ze sociálního pojištění). Podrobnosti se dozvíte na příslušných úřadech.

  • #38021 Reply

    Hana Pešlová

    Dobrý den. Moc děkuji za odpověď. Znamená to tedy, že se po ukončení pracovního poměru musím nahlásit na příslušném uřadu? Případně kdy se a kde se musím nahlásit? Budu mít nárok vybrat si jednu ze 3 variant rodičovského příspěvku? Pracuju-li ve větší firmě než je 25 zaměstnanců, budu tedy zasílat neschopenku po celou dobu těhotenství k zaměstnaveteli u kterého jsem rozvázala pracovní poměr.Děkuji

  • #38022 Reply

    Jitka Škachová

    Dobrý den,dne 7.1.2009 mi byla dána výpověď z nadbytečnosti (2-měsíční výpovědní doba + 3 platy). Právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Vím, že zaměstnavatel nemá právo dát těhotné ženě výpověď. Já jsem ale v době, kdy jsem dostala výpověď ještě nevěděla, že jsem těhotná.Těhotenství se počítá od data poslední menstruace, což bylo před 7.1.2009.Myslíte si, že se můžu obrátit na zaměstnavatele s tím, že moje výpověď je neplatná a já trvám na zaměstnaneckém poměru? Zřejmě bude nutné i potvrzení od lékaře? Děkuji za odpověď.

  • #38023 Reply

    Karel Dlouhý

    § 53

    §53 (1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

    d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou.

    §53 (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

    § 72

    Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

    Tedy byste měla zaměstnavatele informovat o svém těhotenství, doložit lékařské potvrzení a žádat, aby výpověď vzal zpět.

  • #38024 Reply

    Karel Dlouhý

    Pokud by se neprokázalo, že v době převzetí výpovědi jste byla těhotná, tak ale stačí, že jste těhotná teď, tj. se uplatní §53 (2) – výpovědní doba doběhne až po skončení rodičovské dovolené, tedy na podzim 2012.

    – ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá (třeba proto, abyste dostala odstupné už teď ?

Odpověď na téma: otěhotnění ve výpovědní lhůtě
Informace o uživateli: