ověření smlouvy

Forum Fóra Občanské právo Různé ověření smlouvy

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Lukáš Lafek a poslední změna je stará 6 let, 2 měsíce.

• Autor

Jarka Srbová

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké kroky mám podniknout, jestliže chci darovat synovi nemovitost (polovinu rodinného domu,ke které mám vlastnické právo) a zda musí být notářsky ověřená darovací smlouva.

• #33799 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

jak už bylo na těchto stránkách min. stokrát napsáno, je nutné sepsat darovací smlouvu, alespoň na 1 vyhotovení nechat ověřit podpisy a spolu s návrhem na vklad a dalšími listinami vložit do katastru nemovitostí + 500,- Kč kolek.

• #33800 Reply

Jana Nováková

Dobrý den,

Je mi 30 let a s mým bratrem 43 let máme po dětickém řízení každý část domu, nemovitostí a lesu.Nemáme už rodiče a v domě žije bratr sám. Bratr je alkoholik a několikrát se dostal do dluhů, nyní jsme se dohodli, že část které je vlastníkem převede na mě,a já ho tam nechám bydlet. Chtěla bych se zeptat, jestli můžu napsat smlouvu o doživotním užívání nemovitosti. Nechtěla bych zřizovat věcné břemeno ale zároveň chci aby měl bratr v ruce nějaký úřední list,že zde může dožít.Můžete mi prosím napsat jak by taková smlouva měla vypadat, jaké by měla mít náležitosti a zda si jí můžu napsat sama a pak úředně ověřit podpisy na matrice.

Taky bych se chtěla zeptat kdo by darované nemovitosti dědil po mě, četla jsem že darovaná věc není společným jměním manželů.

Předem děkuji za odpověď

• #33801 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

takovou smlouvu si s bratrem sepsat sice můžete, ale pokud nebude zapsána v KN jako věcné břemeno, není pro něho žádnou zárukou. To však je problém bratra. Pro Vás bude lepší, když to nebude formou věcného břemene, které jen zatěžuje nemovitost. Půjde čistě o smlouvu mezi Vámi, kterou zákon neupravuje, tudíž do ní uveďte to, co pokládáte za podstatné.

Jestliže jste vdaná, bude po vaší smrti dědit Váš manžel a Vaše případné děti – sice dar nepatří do SJM, to ale s dědictvím nesouvisí. Do dědictví patří jednoduše Váš všechen majetek.

• #33802 Reply

Lukáš Lafek

Dobrý den,

při ověřování smlouvy na úřadu nebyly ověřeny přílohy smlouvy, které jsou její nedílnou součástí a ve smlouvě se na ně odkazuje. Samotné ověření končí za podpisem smlouvy a i přesto, že je celá smlouvy i včetně příloh přelepena a orazítkována, každá příloha je označena razítkem "neověřeno".

Má otázka zní, zda se nejedná pouze o lenost úředníka na městském úřadě nebo zda je toto běžná praxe a přímo to ukládá zákon, na který se nejmenovaný úředník odkazoval.

Děkuji za odpověď

Odpověď na téma: ověření smlouvy
Informace o uživateli: