paragraf 53

Zvolené téma obsahuje celkem 37 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  David a poslední změna je stará 2 měsíce, 1 týden.

• Autor

petr novotný

Dobrý den,

mám zaměstnance, který chtěl odstoupit na dohodu, kterou jsem zamítl.Tento zaměstnanec již nedochází do práce s odůvodněním ať mu klidně dám paragraf 53..Pokud tak učiním, mám právo na finanční náhradu za dobu, kterou nedochází do práce?A jestliže ano, v jaké výši?

Děkuji za odpověď

• #44112 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nejde o §53 ale o §55 odst. 1 písm. b) ZP, kdy zaměstnanec nenastoupením do práce hrubě porušil právní povinnosti. Tím vznikne skutečná škoda (ztráta hodnot, které plynuly z jeho práce) a jiná škoda (např. ušlý zisk, náklady na zaměstnance, který musel dělat jeho práci atd.). Takže škodu Vám musí spočítat účetní (její výši Vám zde nestanovím) a žalobu si nechte sepsat u advokáta.

• #44113 Reply

petr novotný

Děkuji mnohokrát.

• #44114 Reply

Petr Šurgot

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat,když dostanu 53 od zamestnavatele na jak dlouho to je?

• #44115 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §53 ZP obsahuje ustanovení o zákazu výpovědi dané zaměstnavatelem. Není tudíž jasné, o čem to vlastně píšete.

Pokud Vám jde o okamžité zrušení PP podle §55, pak ani zde není zřejmě co chcete. Zaměstnavatel zruší PP a hotovo. Jediná relevantní doba s tím spojená je ta, že 6-měsíců poté není nárok na podporu.

• #44116 Reply

Honza

Dobrý den

Dostal jsem výpověď a měl bych si zažádat o podporu, ale asi to nelze, viďte? Jinak bych měl mít do 14 dnů novou práci, ale bojím s,e že budu muset prokazovat nějaký papír, kde to bude uvedeno, že? Díky za odpověď.

• #44117 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jste přišel o práci, pak se můžete jít registrovat na ÚP a podat žádost o podporu. Pokud doložíte, že jste v posledních 3 letech odpracoval alespoň 1 rok a PP neskončil z důvodu zvlášť hrubého porušení povinností na Vaší straně, pak nic nebrání tomu, aby Vám byla podpora přiznána.

• #44118 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Jestliže jde o zvlášť hrubé porušení, na ÚP se zaregistrovat můžete, ale podporu nedostanete. A nový zaměstnavatel to uvidí v potvrzení o zaměstnání, kde se tento důvod musí podle zákona uvést.

Dodatek k odpovědi, který jste vložil nejméně 7x za sebou byl vymazán. Je to v rozporu s pravidly a příště si něco takového odpusťte.

• #44119 Reply

Honza

Omlouvám se za 7x to samé, zbláznil se mi PC, nebylo to úmyslně, promiňte. Jinak pokud po mě úp bude žádat zápočtový list a nebo nový zaměstnavatel, tam by to nemělo být uvedeno, mělo by to být na papíře zvlášť, nebo se to dává přímo do zápočtového listu? Děkuji za odpověď.

• #44120 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý večer, nevím, proč stále vyžadujete další odpovědi, když máte jasnou odpověď, že se to uvádí (přímo) v potvrzení o zaměstnání, co k tomu ještě dodávat. V dalším se již obraťte přímo na úřad práce.

• #44121 Reply

Karel Muška

Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda je možno dát zaměstnavateli okamžitou výpověď když neplatí za provedenou práci(dělám denně 11-12hod včetně sobot)Pracuji jako řidič z povolání a rozvážím pečivo v Praze.Zaměstnavatel mi pouze vykazuje měsíční limit hodin a upravuje moje stasky a kolečka.Porušuji nařízení o bezpečnosti práce,ale když nenastoupím do práce tak mi hrozí 20 000Kč pokuta.Děkuji Vám předem za odpověď.Muška Karel

• #44122 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nevyplatí peníze ve výplatním termínu, pak lze okamžitě zrušit PP. O tom je tu toho napsáno již mnoho.

• #44123 Reply

Stanislav

Dobrý den. Zaměstnavatel uvažuje o tom, že mě chce dát paragraf 53. Zatím si však není jist. Nechci čekat, zda mě ho dá či ne. Když podám výpověď dřív, může mě ho dát i při 2měsíční výpovědní lhůtě a nebo nastoupím k jinému zaměstnavateli, když je mám už v jednání? Děkuji za odpověď

• #44124 Reply

Karel Dlouhý

Asi máte na mysli § 55

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

§55 (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,

b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Když vy sám dáte výpověď, neznamená to, že by Vám do skončení výpovědní lhůty on nemohl okamžitě zrušit prac. poměr. Dokud neskončí prac. poměr, nemůžete nastoupit jinde.

Zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout, že prac. poměr skončíte dohodou.

• #44125 Reply

Janie Šlegrová

Dobry den, nastoupila jsem do zaměstnání bez předchozí praxe. Kvůli tomu jsem přistoupila na to, že budu brát hodně směšné peníze. Po třech měsících mi přislíbili vyšší plat a já proto v práci zůstala, nic jsem ale nepodepisovala. Na příští výplatě se zvýšení neprojevilo, přislíbili mi to tedy až do té další. Jenže ani v té není žádná finanční změna a bylo mi řečeno, že mi plat vůbec nezvednou,protože je finanční krize. A pokud prý dám výpověď, strhne mi 30 % z dalších výplat i osobní ohodnocení, protože si mě tam bude držet další dva měsíce a prý má na to právo. Důvod za strhnutí si najde. Přemýšlím, že do práce už nepřijdu. Co se mi může stát? A je vůbec možné, aby mi nedali to, co mi na třech měsících slíbili? (jinak bych totiž skončila) díky Dee

• #44126 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

ústní sliby jsou těžko prokazatelné – a opravdu mohou argumentovat, že se situace změnila (je fin. krize).

Když přestanete chodit do práce, je to závažné porušení prac. smlouvy, mohou Vám okamžitě zrušit pracovní poměr (není pak nárok na podporu v nezaměstnanosti), případně vymáhat náhradu škody (např. na přesčasech, které za Vás musel někdo dělat).

"A pokud prý dám výpověď, strhne mi 30 % z dalších výplat i osobní ohodnocení, protože si mě tam bude držet další dva měsíce a prý má na to právo."

Výpověď dát můžete, ale není to důvod pro nějaké srážky, na to právo nemá (pokud to udělá, musela byste to vymáhat soudně).

Můžete se rozejít "po dobrém", pokud bude ochoten přistoupit na dohodu o rozvázání prac. poměru.

• #44127 Reply

Pavlina Malá

Dobrý den,

byla jsem přijata do účetní firmy jako účetní (bez praxe)ale ve smlouvě mám pomocná asistenka. s tím že po zapracování se mi změní smlouva na účetní i k tomu odpovídající fin. ohodnocení. To se nestalo. nejsou mi vypláceny přesčasy, které nejsou bohužel nikde vedené.

při zdravotních potíží nesmím marodit, je mi hrozeno soudem,že tím způsobím fin.škodu kterou budu muset zaplati. jsem zesměšnována, úrážena,což mi způsobuje zdravotní problémy psychického rázu (nespavost,zvracení,..) z těchto důvodů jsem podala výpovědˇ, po které se nátlak a chování ještě zhoršilo.

co by pro mě mělo důsledky, pokud bych nedodržela vypovědní lhůtu a tím porušila prac.smlouvu.

Děkuji za odpověd

• #44128 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

pokud máte zdravotní potíže a lékař Vám uzná pracovní neschopnost, tak s tím zaměstnavatel nic neudělá ("soudem,že tím způsobím fin.škodu kterou budu muset zaplatit" – to je nesmysl).

"jsem zesměšnována, úrážena" – to je protiprávní jednání, problém je, že se to těžko prokazuje (spolupracovníci nejspíš nebudou ochotni svědčit u soudu).

Pokud byste přestala chodit do práce, mohopu to považovat za neomluvenou absenci, po nějaké době (ne po 1 dni) dát okamžité zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení pracovní kázně (pak není nárok na podporu v nezaměstnnosti). Případně i vymáhat škodu, kterou jste jim způsobila (např. že museli platiti přesčasy tomu, kdo dělal Vaši práci).

Možná by bylo řešením jít do prac. neschopnosti a potom jim navrhnout ukončení prac. poměru dohodou k dřívějšímu datu, než uplyne výpověď. Pro ně by to mělo výhodu, že by na to místo už mohli někoho přijmout.

• #44129 Reply

Jan Zeleny

Zdravim,

zamestnavatel dela posledniho rok problemy s vyplacenim odmen.

Tento rok ve ctvrtleti zmenil odmenovy system na pololetni, nyni, kdyz se blizi konec pololeti, rychle meni % tabulky vazane k hodnoceni (smerem dolu samozrejme) a take nam bylo oznameno, ze v pololeti bude vyplaceno jen asi 50% techto odmen protoze firma "nedosahla svych cilu", zbytek mozna nekdy. Pritom v PR materialech / na webu lze dohledat clanky, ze mame rekordni obdobi co se zisku a rustu tyce.

Neco podobneho se delo i v druhe polovine minuleho roku. Navic je pro me zamestnani diky velmi chaoticke organizaci cele spolecnosti velmi vycerpavajici a prinasi mi zdravotni obtize (zvraceni po ranu, nechut k jidlu, celkova podrazdenost, syndrom vyhoreni –http://www.syndrom-vyhoreni.psychoweb.cz/).

Je nejaka moznost, jak takovyto zamestnanecky pomer co nejrychleji ukoncit krom vypovedi "dohodou" (kterou na 99% nedostanu, protoze se dela na "dulezitem" projektu a je nas na nasem oddeleni malo)?

Dekuji

• #44130 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

máte pravdu, výpověď dohodou nedostanete, protože neexistuje. Rozvázat pracovní poměr lze dohodou, s níž musí souhlasit obě strany, přičemž ani jedna ze stran není povinna na návrh druhé strany přistoupit.

Chcete-li PP rozvázat, můžete dát výpověď z jakéhokoliv důvodu či bez uvedení důvodu s dvouměsíční výpovědní lhůtou, jež začne běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé straně.

Výpověď je jednostranný právní krok, k němuž souhlas druhé strany nepotřebujete. Výpověď radši zašlete ji doporučeným dopisem s doručenkou.

Pokud jde o odměny, ty jsou nenárokovou složkou mzdy a jejich přiznání a výše je na rozhodnutí zaměstnavatele.

• #44131 Reply

Štěpán Ferek

Dobrý den

podepsal jsem předem pracovní smlouvu s nástupním termínem za dva měsíce. Nyní jsem se ale rozhodl že do nové práce nenastoupím, stačí dát vyrozumění např. emailem nebo musím nějakým jiným způsobem tuto smlouvu rusit ?

• #44132 Reply

Jan Zeleny

Dekuji za odpoved, nezbyde mi tedy nic jineho nez podat klasickou vypoved a jeste 2 mesice se tesit ze "zazemi dynamicky se rozvijejici multikulturni nadnarodni spolecnosti".

Pouceni pro priste: takova spolecnost uz nikdy, nic pro me, vsechny tyto jsou zalozeny na jednom a tom samem pristupu – vydelat co nejvic jakymkoliv stylem bez ohledu na zakazniky i vlastni zamestnance, ne to asi nemam dost "americky zaludek".

• #44133 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

předpokládám, že o Vás firma dost stojí, když s Vámi uzavřela smlouvu předem.

Vzhledem k tomu, že výběr a přijetí nového zaměstnance zabere nějaký čas, by myslím bylo přinejmenším slušné firmu v dostatečném předstihu informovat.

• #44134 Reply

Jaroslav Třešňák

Dobrý den,

Prosím o radu. Mému zaměstnavateli jsem odevzdal projekt, který po mě chtěl, ale nebyl podle jeho představ. Okamžtě reagoval tak, že mám na vybranou.

Buď mu podepíšu výpověď dohodou (bez odstupného) k datu 1.2.2012 nebo mi začal vyhrožovat, že mi bude každý další týden co tam budu donášet paragraf 53 pokaždé z jiného důvodu. Toto jsem se od něj dozvěděl 20.1.2012. Smlouvu mám na dobu neurčitou a plný úvazek, nikdy jsem do práce nepřišel pozdě, nebo opilí nebo nějaký fyzický koflikt atd.

Tak se tedy ptám jak mohu reagovat? Může si toto zaměstnavatel dovolit? Co je povážováno za důvody aby mi dal paragraf 53? Prosím o pomoc.

Děkuji

• #44135 Reply

ivzez

§ 53 řeší zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele, nikoliv výpověď. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď podle § 52 písm. a) až h).

Pokud byste porušil předpisy vztahující se se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, mohl by zaměstnavatel pracovní poměr okamžitě zrušit podle § 55, odst. 1, písm. b).

Zkuste se obrátit na inspektorát práce. Pokud by Vám zaměstnavatel dal neplatnou výpověď nebo neplatně zrušil pracovní poměr, musel byste zaměstnavateli písemně sdělit, že je výpověď/zrušení neplatná/é, a že trváte na dalším zaměstnávání.

Nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr skončit byste se pak musel obrátit na soud v sídle zaměstnavatele.

• #44136 Reply

Eliška

Dobrý den, v práci nám teď probíhají radikální změny. Bylo nám řečeno, že ten kdo nesouhlasí má odejít. Tak jsem si sehnala nové zaměstnání, nyní když jsem chtěla ukončit pracovní poměr nechtějí mě pustit na dohodu. Chtěla bych se zeptat zda je pravda že pokud by mě zaměstnavatel vyhodil na paragraf 53, a můj nový zaměstnavatel by mě zaměstnal paragraf 53 se z mého záznamu smaže. Prosím odpověď

Děkuji

• #44137 Reply

ivzez

Nesmaže. Pokud by nové zaměstnání skončilo např. ještě ve zkušební době, budete muset podmínku pro přiznání podpory doložit i dřívějším zaměstnáním.

Citace z webu úřadu práce:

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání

– se kterým byl v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisůvztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem; to platí i v případě skončení jiného pracovního poměru z obdobného důvodu,

– se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem (porušení dodržování stanoveného režimu dočasně práce neschopného pojištěnce)

• #44138 Reply

ivzez

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání:

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

• #44139 Reply

František Fikar

Dobrý den, mám takový problém jsem na pracovním úřadě a chodím si přivydělávat (dohoda o provedení činnosti) k jedné charitě nedávno se tam při stěhování něco ztratilo a teď aniž by něco někomu dokázali, nám všem hrozí, že nám dají výpověď, ale hlavně paragraf (53 nebo 55) a díky tomu nás prý vyškrtnou na půl roku z pracovního úřadu. Chtěl bych se zeptat zda na to mají právo když mi nikdo nic neprokázal a při stěhování byl přítomen náš vedoucí a ten byl propuštěn rovnou.

• #44140 Reply

ivzez

Dohody jsou dvě:

(1)

dohoda o provedení práce (max. 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele)

(2)

dohoda o pracovní činnosti

(v rozsahu maximálně 20 hodin týdně)

Pokud by zaměstnavatel chtěl pracovní poměr ukončit neplatně, musel byste jej na neplatnost uknčení prokazatelně (nejlépe písemně) upozornit, dále byste se musel nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, obrátit na soud.

Ale domnívám se, že se obáváte zbytečně, protože zaměstnavatel by musel Vaše pochybení či zavinění prokázat.

• #44141 Reply

Denisa Valošková

Dobrý večer.

potřebuju poradit-mám dohodu o pracovní činnosti a zajímalo by mě,jestli bych ze dne na den mohla opustit pracoviště,aniž bych dostala 53.

Moc děkuji za rychlou odpověď

• #44142 Reply

Jan Loskot

Dobrý den, moje přítelkyně pracovala ve sběrných surovinách. Před 2 dny tam přijela Policie ČR a městská policie, že hledají ukradené měděné okapy a že pokud se tam někdo s nima ukáže, tak doporučují je odkoupit aby měli alespoň údaje s OP pachatele, protože při výkupu barevných kovů je povinost zapisovat údaje z OP. Přítelkyně to teda tak udělala a hned informovala Policii ČR. Dneska jí zaměstnavatel dal výpověď dle §55 pro hrubé porušení kázně. Je pravda, že věděla o tom, že se měděné okapy nevykupují ale jen díky tomu, že maj ceduly u výkupního okýnka.hci se zeptat jestli se dá toto považovat jako hrubé porušení pracovní kázně. Přítelkyně díky tomu nemá nárok na podporu a na PÚ jí řekli, že si musí i sama platit sociální a zdravotní pojištění. Díky za odpověď.

• #44143 Reply

ivzez

To lze pouze se souhlasem zaměstnavatele – dohodou.

A nejde o § 53, nýbrž o § 55.

• #124555 Reply

ivet.f

Našla jsem si nové lepší místo a chtěla bych na něj od nového měsíce nastoupit. Jenže současný zaměstnavatel za mě nemá náhradu a chce mi dát dvouměsíční výpovědní lhůtu. Nové místo se mi samozřejmě zatím obsadí. Bývalý kolega mi říkal, že se nemám bát paragrafu 53 o hrubém porušení pracovní disciplíny, který zřejmě dostanu, protože si nový zaměstnavatel bude vědom, že jsem si jej nechala dát právě kvůli němu.
    Budu mít ten paragraf zapsaný už napořád v zápočtovém listě a mohla bych mít problémy, až budu ještě někdy znovu měnit práci?
    Prosím o radu, co bych měla udělat?
    Děkuji Ivet.F

• #127891 Reply

Petr

Dobrý den, mám dotaz k paragrafu 53. Jsem zaměstnaný a chci skončit a jít do nové práce, už jsem to v práci oznámil, písemnou výpověď jsem ještě nepodal, bylo mi řečeno buď dvouměsíční výpovědní lhůta nebo paragraf 53, ale přece jenom na mě dva měsíce čekat nebudou v novém zaměstnání. A proto se ptám zda jestli kvůli 5 dnům se musím hlásit na PÚ nebo přejít z práce do práce. Ptám se i kvůli tomu, aby jsem měl zaplacený soc. a zdrav. a nespadl do dluhů. Děkuji za odpověď.

• #156336 Reply

Pucky

Dobry den, mnela bych dotaz. Stehuji se do prahy doozvedela jsem se ze mne berou v praze v patek 30.6. V pozdnich hodinach tudiz jsem nemohla sepsat vypo ved, vedela jsem ze uz je to spatne tak jsem sla v pondeli 3.7. Na personalni oddeleni pozadat o Rozvazani pracovniho pomeru, dohodou, nebylo mi tak umozneno. V praci budu dva mesice krom toho vikendu budu takze bych dvoumesicni vypovedni lhutu dodrzela, navic bydlim v rpg byte kde maji vypovedni lhutu 3-6 mesicu tak jsem ji logicky podala drive, a nevim jestli mam nejake moznosti protoze dojizdet z prahy do dosavadni prace 500 km na tri smeny je nelogicke a navic nemohu bydlet v holobyte kde nebude elektrina plyn voda nic. Tak mne zajima jestli je aspon nejaka mala sance.

• #158824 Reply

Michael Novotný

Dobrý den. Potřeboval bych na měsíc být veden na úřadu práce. Mám už podepsanou novou pracovní smlouvu. Ale nástup id 1 září. Jde mě o to jestli když že stávajícího zaměstnání odejdu na paragraf 53 jestli za mě up zaplatí ten měsíc sociální atd. To že nedostanu podporu vím. Jde jen o to sociální a zdravotní. Michael

• #173656 Reply

David

Dobrý den, mam otazku ohledně paragrafu 55
    Mam lepsi nabidku prace.Na dohodu me zamestnavatel pustit nechce.Jak je to v pripade toho ze bych chtel skoncit bez vypovedni lhutu na paragraf 55 je nejaka vypovedni lhuta? A jake to pro me bude mit nasledky kdyz v praci zamestnavateli reknu ze koncim na paragraf 55 z duvodu nevyhoveni odchodu na dohodu ? Dekuji za odpoved

Odpověď na téma: paragraf 53
Informace o uživateli: