placení výživného

Forum Fóra Rodinné právo Děti placení výživného

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

• Autor

jana kirschnerová

Dobrý večer.Chtěla bych požádat o radu.Jsem svobodná matka a po 10 letech jsem si poprve podala žádost na zvýšení výživného.Překvapením mi však bylo rozhodnutí,kdy soud přihlédl k poměrně vysokým výdajům otce na hypotéku a leasing což činí 29.000.-Kč.a další nemalé výdaje měsíčně.Podotýkám,že je rozvedený a nemá další vyživovací povinost.Nevím,zda mám podat odvolání,ale soudem stanovené výživné je almužnou při jeho životní úrovni.

Předem děkuji.

• #30477 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, rozhodování o výživném je velmi individuálním řízením a rozsudky soudů se často v mnohém liší. Při posuzování životní úrovně povinného se přihlíží i k jeho výdajům, ale rozhodující je zájem dítěte a nikoliv dluhy rodiče. Jestliže zákon výslovně stanoví, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů, pak by to soudy měly respektovat.

Ovšem bez hlubší znalosti celého případu nelze vyslovit jasné stanovisko, zda se odvolávat nebo ne. Otázku odvolání byste proto měla projednat ještě na oddělení sociálně-právní ochrany dětí. 10 let je velmi dlouhá doba na to, aby došlo k podstatným a trvalým změnám v potřebách dítěte, a zvýšení by mělo být odůvodněné.

Odpověď na téma: placení výživného
Informace o uživateli: