Platnost podpisů na darovací smlouvě

Forum Fóra Správní právo Katastr nemovitostí Platnost podpisů na darovací smlouvě

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #51920 Reply

  Ilona Nedvědová

  Dobrý den,máme s manželem sepsanou darovací smlouvu o darování bytu dospělému synovi.Na smlouvě je datum sepsání a datum ověření podpisů.Chtěla bych se zeptat,jestli tyto datumy hrají nějakou roli v případě,že tuto smlouvu dáme na podatelnu katastru až po 1.lednu 2008 (z důvodu osvobození od d.daně),nebo je důležité pouze datum podání?Děkuji za odpověď.

 • #51922 Reply

  Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  podstatným je datum podání, tedy vkladu na katastr nemovitostí, protože k tomuto dni vznikají účinky smlouvy a od toho dne se syn stane vlastníkem bytu.

 • #51923 Reply

  Lada Dušánková

  Dobrý den!Mám jeden dotaz. Moje maminka darovala dům mému bratrovi. Já mám v domě stále trvalé bydliště. Bydlím nyní u přítele. Nemám žádnou nemovitost v osobním vlastnictví. Má můj bratr povinnost mi sehnat jiné bydlení, případně mě nějak vyplatit? Může mě bez mého svolení z domu odhlásit? Děkuji Dušánková.

 • #51924 Reply

  Eva

  Dobrý den,

  darovací smlouvu máme připravenou, můžete mi prosím poradit co za náležitosti má mít Návrh na vklad do katastru nemovitostí? Jedná se o darovaní rodinného domku rodičů dceři.

  Děkuji.

 • #51925 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vlastníkem domu je bratr. Pokud se v domě nezdržujete a on zruší svůj souhlas s tím, aby jste v něm nadále bydlela, pak může podat žádost o zrušení údaje o místu trvalého pobytu. A povinnost zajistit Vám náhradní bydlení mu z ničeho neplyne. Vy k domu žádná zvláštní práva nemáte.

 • #51926 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, formulář návrhu na vklad najdete na internetu (www.cuzk.cz). Tam máte přesně uvedeno co musíte vyplnit.

 • #51927 Reply

  Oldřich Holý

  Dobrý den,

  jsem vlastníkem bytu po rodičích, zapsaným s manželkou v KN. Existuje při prodeji tohoto bytu nějaká právní povinnost vypořádání majetku s bratrem (rozdělení výnosu z prodeje nemovitosti)? Mohu se naopak, při eventualním převodu této nemovistosti na svého bratra, v budoucnu domáhat majetkového vypořádání z výnosu z prodeje tohoto bytu?

 • #51928 Reply

  Jarmila Houkalová

  Dobrý den, potřebuji radu při řešení složité situace, do které se dostali mí rodiče. Otec při podnikání neplatil DPH a situace došla tak daleko, že při nezaplacení dlužné částky do 30.09.08 bude na nemovitosti, které má s manželkou ve SJM, uvaleno soudní zástavní právo. Protože jsem se situací byla seznámena tento týden a sama jsem věřitelem svého otce (a nechci,aby rodiče prošli výkonem exekuce), hledám možnost dohody s FÚ. Chci zaplatit plně dlužnou částku – ale s podmínkou, že v okamžiku vyrovnání dluhu u FÚ budou nemovitosti převedeny na mne.Je možná takováto cesta k vyřešení celé situace?

  Doufám v možnost výběru z těchto návrhů řešení:

  1) při vzniku exekučního titulu okamžitě uhradím dlužnou částku a provede se darování/prodej nemovitostí

  2) částku zaplatím FÚ ve stanovené lhůtě, pak proběhne darování/prodej nemovitostí-ale v současné době má otec již doručenou výzvu z FÚ, kdy u části nemovitostí se má zdržet právních úkonů

  Děkuji, s pozdravem a přáním pěkného dne

  J.Houkalová

 • #51929 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádná taková zákonná povinnost ve smyslu nějakého "vyplacení sourozence" neexistuje.

 • #51930 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  a neuvažujete spíše o možnosti, že byste nemovitost rodičů koupila v exekuci? Domluvte se s exekutorem.

Odpověď na téma: Platnost podpisů na darovací smlouvě
Informace o uživateli: