pobírání podpory v nezaměstnanosti

Forum Fóra Ostatní Obecné pobírání podpory v nezaměstnanosti

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

  • Autor
    Příspěvky
  • #75492 Reply

    Libuše Kupčová

    Dobrý den,

    V zaměstnání jsem podala žádost o rozvázání pracovního poměru.

    Jsem žena a mám jedno dítě. V říjnu tohoto roku mě bude 57 roků a oficiálně bych do důchodu měla jít v 60 letech.

    Můj dotaz zní:

    Mohu být evidována na Úřadu práce a pobírat dávky v nezaměstnanosti, bez rizika jejich navrácení nebo postihu, když jsem zdědila nájemní dům s regulovaným nájemným a prakticky celou výši získaného nájemného zpětně investuji do udržovacích prací nájemního domu.

    Děkuji předem za brzkou odpověď.

    S pozdravem

    Libuše Kupčová

  • #75494 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, tato věc by přiznání podpory neměla ovlivnit. Majetkové poměry uchazeče o zaměstnání se v rámci přiznání podpory nezkoumají. Musí být splněny podmínky pro přiznání podpory, zejména to, že v posledních 3 rocích před registrací byl odpracován alespoň 1 rok.

  • #75495 Reply

    Pavlína Glaserová

    Dobrý den. Jsem evidovaná na ÚP a přitom mám uzavřenou smlouvu o obchodním zastoupení.Zde však v žádném případě není výdělek ani zákonem povolených 4000,-kč hrubého. Mohou mě vyřadit z evidence ? Budu vracet podporu? Děkuji.

  • #75496 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, na takovou skutečnost jste povinna ÚP upozornit. Pokud jste tak neučinila a ještě ke všemu v tom pokračujete, může dojít vyřazení z evidence pro porušení povinností uchazeče o zaměstnání. Ohledně neoprávněného čerpání podpory platí §55 odst. 3 zák.č.435/2004 Sb., o zaměstnanosti : Byla-li uchazeči o zaměstnání jeho zaviněním podpora v nezaměstnanosti přiznána a poskytována neprávem nebo ve vyšší částce, než skutečně náležela, zejména proto, že uchazeč o zaměstnání zamlčel nebo nesprávně uvedl některou rozhodnou skutečnost nebo nesplnil svou oznamovací povinnost, je uchazeč o zaměstnání povinen částky neprávem přijaté vrátit.

  • #75497 Reply

    Martina Krupičková

    Dobrý den,

    v průběhu svého minulého zaměstnání jsem si na červenec zaplatila osmnáctidenní jazykový kurz v zahraničí. Nyní jsem ukončila pracovní poměr dohodou a zajímalo by mě, jestli můj pobyt v zahraničí, není zákonnou překážkou v mém zařazení k uchazečům o zaměstnání a k přiznání podpory v nezaměstnanosti.

    Úřednice na úřadu práce mě odmítla zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání s tím, že během kurzu nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti, a že se mám zaevidovat až se vrátím.

    Děkuji

    S pozdravem

    Martina Krupičková

  • #75498 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, je třeba odlišit dvě samostatné věci. Jednou z nich je registrace na úřadu práce a tou druhou podání žádosti o podporu. Pouhá registrace na ÚP totiž neznamená automaticky nárok na podporu. O tu se žádá zvlášť. Je tedy možné být na ÚP, aniž by uchazeč pobíral podporu. Takže se domnívám, že zaregistrovat by Vás mohli už nyní a o podporu si zažádáte po návratu s kurzu. Informujte se na právním oddělení příslušného ÚP.

  • #75499 Reply

    Marketa Radilova

    Dobrý den,

    v posledních měsících jsem byla evidována na ÚP a pobírala jsem podporu. Nyní jsem si našla práci na živnostenský list, který jsem měla přerušený. Šla jsem si tedy živnostenský list obnovit, ale na živnostenském úřadu jsem zjistila, že mi již byl obnoven před rokem a půl. O jeho obnovení jsem nedostala žádnou zprávu, celou dobu se tedy chovám jako bych jej měla neaktivní. Nevím, co teď dělat a co mi hrozí. Nejenže jsem nepodala daňové přiznání, navíc jsem pobírala podporu. Nicméně jsem nevykonávala žádnou samostatně výdělečnou činnost a neměla jsem žádné zdanitelné příjmy. Na ÚP jsem v dobré víře podepsala, že nejsem OSVČ. Hrozí mi nějaká pokuta? Co se může stát, pokud ÚP nic neřeknu, pouze požádám o vyřazení z evidence? Jaká je promlčecí lhůta pro tento případ? Děkuji předem za radu.

  • #75500 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, o vyřazení z evidence si zažádat můžete. Bylo by hypoteticky možné, že by shledali vyplacenou podporu jako neoprávněnou, ale myslím, že by se celá věc dala celkem bez potíží vysvětlit. Jinak je to o Vaší odpovědnosti. ŽL byl Váš a s tím je spojena řada povinností, které si živnostník musí ohlídat. To platí i pro případ přerušení živnosti. To, že jste si tohle nezjistila předem, je Váš problém. Neznalost zákona nikoho neomlouvá.

Odpověď na téma: pobírání podpory v nezaměstnanosti
Informace o uživateli: